PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontra tekniği

CELİL
22.Ocak.2015, 22:57
Virajda kontra tekniği video

https://www.facebook.com/video.php?v=932679183418312&fref=nf

özgürr
23.Ocak.2015, 13:16
abi bu faydalı paylaşım için teşekkürler :)

volkanyalin
23.Ocak.2015, 15:36
Herkesin izlemesi gereken türden. Teşekkürler

seyhkeahin
01.Ağustos.2017, 17:46
tam bu konu ile ilgili başlık açacaktım ki baktım böyle bi başlık var. merak ettiğim konu bu tekniği bizim motora uyarlamamiz gerektiğinde yapmamiz gereken bişe varmi. yani bazıları diyor ki bunu zaten istemeden de olsa yapiyorsun altın elbiseli adamda demiş. ama kullanırken kendime bakiyorum uyguluyormuyum diye sanki uygulamiyorum gibime geldi.
önceki motorumda çok rahat dönebiliyordum ama şimdi spyder ile dönmekte baya zorlanıyorum acaba bu tekniği mi beceremiyorum :)
bu konuda tecrübesi veya fikri olan varmi dönüşlerde kendimizi nasil geliştirebiliriz

Fatih
01.Ağustos.2017, 17:57
tam bu konu ile ilgili başlık açacaktım ki baktım böyle bi başlık var. merak ettiğim konu bu tekniği bizim motora uyarlamamiz gerektiğinde yapmamiz gereken bişe varmi. yani bazıları diyor ki bunu zaten istemeden de olsa yapiyorsun altın elbiseli adamda demiş. ama kullanırken kendime bakiyorum uyguluyormuyum diye sanki uygulamiyorum gibime geldi.
önceki motorumda çok rahat dönebiliyordum ama şimdi spyder ile dönmekte baya zorlanıyorum acaba bu tekniği mi beceremiyorum :)
bu konuda tecrübesi veya fikri olan varmi dönüşlerde kendimizi nasil geliştirebiliriz

Aynen kontra uyguluyorsun fakat farkida degilsin. Viraj donerken gdonu virajin tersine itiklediginde motorun yattigini anlayacaksin, bazen bilincli olarak kontra yapmak da ise yariyor, hizlica terse yatirabiliyorum motoru. Viraj calismasi yapabilirsin.

seyhkeahin
01.Ağustos.2017, 17:59
2 gündür buna dikkat ediyorum viraj alırken bilinçli yapmaya çalişiyorum
ama şu arka teker yüzünden motoru çok yatırmaktan tırsıyorum accık fazla yatınca kayıp gidiyor hemen arka tekeri

Fatih
01.Ağustos.2017, 18:06
ama şu arka teker yüzünden motoru çok yatırmaktan tırsıyorum accık fazla yatınca kayıp gidiyor hemen arka tekeri

Orjinal lastikleri uzerinde ise biraz zor zaten :) Saka bir yana lastilerinin isiindigindan emin ol. Daha iyi tutundugunu hissediceksin.

Eray Gürman
01.Ağustos.2017, 22:41

ıslak , kum, toprak ve/veya çakıl zeminde her motor kayar ama diğer türlü halen kayıyorsa ya çok yatırıyorsun yada tekerin çok kabak

seyhkeahin
02.Ağustos.2017, 16:27
dün özellikle farklı yerlerde denedim belli bi açı ve hızdan sonra her zeminde kayiyor zemine göre az veya çok kayıyor sanirim lastiklerim çok kabak.
lastik bulmakda eziyet :(

Cydia
02.Ağustos.2017, 18:00
dün özellikle farklı yerlerde denedim belli bi açı ve hızdan sonra her zeminde kayiyor zemine göre az veya çok kayıyor sanirim lastiklerim çok kabak.
lastik bulmakda eziyet :(

Merhaba; konuyu yeni gördüm, video için teşekkürler Celil Abi.

seyhkeahin; Kontra tekniği gerçekten hayat kurtarır. Özellikle chopper-cruiser tarzı motorlarda en rahat dönüşü sağlar. Kontradayken gaza fazla yüklenmek sizi çizginin dışına sürükler ona dikkat etmek lazım.

Lastiklerin kabak olması dışında da etkenler var.

Öncelikle motosiklet lastikleri için diş derinliği 1mm'ye kadar kabak sayılmaz. Eğer 1mm üzerinde diş varsa yol tutuşu sağlayacaktır. Lastikteki kanalların asıl amacı yağmurlu havada su akışı sağlayarak lastiğin yere değen yerlerinde su birikmesini önleyip su-kayağı etkisini ortadan kaldırmaktır. Özellikle yarış lastiklerinin dümdüz olduğunu görmüşsünüzdür, ama lastiğin yumuşak olması şart.
Lastik kauçuğunun yumuşak kalması önemlidir, lastiğin ömrü bittiyse ne kadar diş olursa olsun sertleşmiş ve tutunma özelliğini kaybetmiş demektir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi yazar. 5 yıl veya 15.000 km şeklinde ömür biçilir.
Lastiklerin havası da önemli, gereğinden az hava varsa virajlarda dönüşü çok etkiler yol tutuşunu bozar. Çok fazla hava olduğunda da gereksiz kaymalara neden olabilir. Hava fazlaysa lastiğin tutunduğu yüzey azalacak kaymalara neden olacaktır, hava az ise tutunduğu yüzey artacak ancak virajlarda sorun çıkaracaktır.
Bazı araç lastiklerine havayla beraber nitrojen basılır, bu lastiğin fazla ısınıp patlamasını engeller. Motosiklette ise ısı önemlidir, , eğer daha önceden nitrojen basılmışsa lastik ısınamıyor buda yol tutuşunu etkiliyor olabilir.
Bunlar çözüm olmadıysa ee kaliteli bir lastik alın artık :)

seyhkeahin
02.Ağustos.2017, 18:59
Merhaba; konuyu yeni gördüm, video için teşekkürler Celil Abi.

seyhkeahin; Kontra tekniği gerçekten hayat kurtarır. Özellikle chopper-cruiser tarzı motorlarda en rahat dönüşü sağlar. Kontradayken gaza fazla yüklenmek sizi çizginin dışına sürükler ona dikkat etmek lazım.

Lastiklerin kabak olması dışında da etkenler var.

Öncelikle motosiklet lastikleri için diş derinliği 1mm'ye kadar kabak sayılmaz. Eğer 1mm üzerinde diş varsa yol tutuşu sağlayacaktır. Lastikteki kanalların asıl amacı yağmurlu havada su akışı sağlayarak lastiğin yere değen yerlerinde su birikmesini önleyip su-kayağı etkisini ortadan kaldırmaktır. Özellikle yarış lastiklerinin dümdüz olduğunu görmüşsünüzdür, ama lastiğin yumuşak olması şart.
Lastik kauçuğunun yumuşak kalması önemlidir, lastiğin ömrü bittiyse ne kadar diş olursa olsun sertleşmiş ve tutunma özelliğini kaybetmiş demektir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi yazar. 5 yıl veya 15.000 km şeklinde ömür biçilir.
Lastiklerin havası da önemli, gereğinden az hava varsa virajlarda dönüşü çok etkiler yol tutuşunu bozar. Çok fazla hava olduğunda da gereksiz kaymalara neden olabilir. Hava fazlaysa lastiğin tutunduğu yüzey azalacak kaymalara neden olacaktır, hava az ise tutunduğu yüzey artacak ancak virajlarda sorun çıkaracaktır.
Bazı araç lastiklerine havayla beraber nitrojen basılır, bu lastiğin fazla ısınıp patlamasını engeller. Motosiklette ise ısı önemlidir, , eğer daha önceden nitrojen basılmışsa lastik ısınamıyor buda yol tutuşunu etkiliyor olabilir.
Bunlar çözüm olmadıysa ee kaliteli bir lastik alın artık :)

harika bilgiler.
bu durumda kendime şöyle ödevler çıkardım
lastiklerin hava basıncını kontrol edeceğim biryerde arka lastik 30 ön lastik 28 diye okumuştum (biryer dediğim forumda bir yerde) buna göre ayarlayayım
birde arka lastiği nitrojen doldurulma ihtimaline karşı indirip tekrar şişireyim
üzerindeki muhtemelen orjinal lastik motorumda 2012 model olduguna göre lastik ömrü de bitmiş
:cheesy:
ufaktan lastik de bakayim kendime

Serhat
05.Ağustos.2017, 02:20

Kontrayı bilinçli yapmakta fayda var. Acil bir durumda motor hafızanıza güvenmek yerine bilerek bir yöne kontra atmak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Virajlarda pratik yapmanın yanında, normal yolda rögar kapağından kontra ile kaçmayı deneyebilirsiniz.