PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : italya turu

pacasi_camurlu
11.Mart.2015, 12:25
iyi günler.

arkadaşımla yeni aldığımız DAYTONA DD250E6C motorlarımızla italya turu yapmak istiyoruz :artiz:

daha önceden gitmiş olan yada gitmeyi niyetlenip araştırıp gidememiş olan , uzun yol tecrübesi olan ve ben gitsem şöyle gider şunu yapardım diye fikiri olanlar bize yardımcı olursa çok memnun oluruz.

kaba taslak gidiş ve dönüş rotasını tamamladıktan sonra ( yüksek ihtimal sınırdan çıkınca her şey spontane gelişecek :cheesy: )
bize yolda lazım olacak eşyaları tamamlayacağız
motor bakımını yapacağız ve yola çıkma zamanını bekleyeceğiz

Şuan google earth den rota hazırlıyorum bunu bi gps cihazına atacağım kullandığınız bildiğiniz bi gps navigatör var mı neyi tavsiye edersiniz

malzemeleri koymak için geniş hacimli çantalardan da lazım beyaz motora yakıuşacak ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak çanta önerileriniz nedir

jazzbaran
11.Mart.2015, 12:55
kahretsin ben gidiyorum diye program var youtube da bizim bilkentten bi adam yapmış izle istersen ankaradan başlıyo çeşmeye gidiyo ordan yunanistana gemiyle geçiyo motoru yükleyip. ordanda dolaşıyo avrupayı italyayı falanda ama şunu belirtmek lazım adam harleyle yapıyo bu turu yani yol yardım desteği falandan var adamda.Bizim makinelerle bu kadar rahat olacağını sanmıyorum açıkcası yolda bırakır bizimkiler

Bahadır
11.Mart.2015, 13:52
Niye yolda bıraksınki?Sonuçta ege turunda 2000-2500 kmlik yolu sıkıntısız tamamlayanlar var.Regal sorunsuz tamamladı dragstar arıza yaptı.Regal daha iyi demiyorum yanlış anlaşılmasın.Ama nerede ne olacağını bilemezsiniz.8)

raptors
11.Mart.2015, 16:31
lastik tamirspreyi, yedek motor yağı,bi wd40,bir tornavida bi kaç İngiliz anahtarı,zincir yağı olası durumlarda durumu kurtarmaya yardımcı olur bunlarla daytonayla dünyanın etrafında rahat bi kaç tur atarsın. sygic navigasyon programı telefonda yukleyebiliyorsun tavsiye ederim çok kullanışlı.

pacasi_camurlu
11.Mart.2015, 16:51
kahretsin ben gidiyorum diye program var youtube da bizim bilkentten bi adam yapmış izle istersen ankaradan başlıyo çeşmeye gidiyo ordan yunanistana gemiyle geçiyo motoru yükleyip. ordanda dolaşıyo avrupayı italyayı falanda ama şunu belirtmek lazım adam harleyle yapıyo bu turu yani yol yardım desteği falandan var adamda.Bizim makinelerle bu kadar rahat olacağını sanmıyorum açıkcası yolda bırakır bizimkiler

Eyvallah sabahtan beri.izliyorum on numara oldu adam da kafa tavsiyeleri güzel :)

Rsptors sygic gibi değil de ( ben igo kullanıyorum) kendi rotamı oluşturacağım için gps aleti lazım. Belki telefon tutacağı bulabilirsem dediğin gibi telefon dan da halledebilirim.

Celil başkanım bi konuda aküden elektrik alıp usb şarj yapmaya yarayan alet anlatılmıştı. Onu yapsam telefon kamera falan şarj edebilir miyim ne dersin

m.kaptan
11.Mart.2015, 18:06
motosikletle degil ama yayan olarak avrupa turu bende yapmıstım zamanında...
rota olarak sana tavsiyem edirne ustu yunanistana girip yunanistanda da patra dan bariye feribotla geçmen.. hem eglenceli bir rota hem de çeşme den direk feribotla geçmekten daha ucuz bir yol muhtemelen...

onun dısında teknik olarak cok tevrubeli olmasam da yanınıza aşırı yük almamanızı öneririm.. bir backpack yeterli cadır uyku tulumu bir kaç tshirt sort yeterli olur fazla bile gelir =)

hee bir de regalle okdr uzun yol yapılmaz diyenlere hangi motosikletlrle dünya turu yapmıslar zamanında azcık google yapılırsa bulunur... cok ilginc makinalarle dünya turu yapanlar var... motorunu üzme yagını suyunu eksik etme hic birsey olmaz =) yanına alacagın bir kaç yedek parça yıda unutma tabii ki =)

leonraptor
11.Mart.2015, 18:40
Olmaz diye bir şey yok :-) sadece gerçekten istemek ve gözü kara olmak gerekiyor araba ile bile sorun olabilir biraz şans biraz da hazırlıklı olmak gerekebilir bekar olsam bunu yapmayı çok isterdim çünkü kaç insan bu ayrıcalığı gerçekleştirebilir ki ama yola çok sıkı dostlarla çıkmak lazım her koşulda destek ;-) umarım gerçekleşir B-)

pacasi_camurlu
11.Mart.2015, 18:52
İkimizde de bal porsukluğu fazlasıyla var işi ayarlasak bizde sıkıntı yok. :)

Şarjın yanında diğer sorun interneti nasıl kullanacağız orada o konuda bilgisi olan var mı

Potenza
11.Mart.2015, 21:41
Kardeş,
evvelki sene ipsala dan, selanik, oradan atina yaptım.
geçen sene bu sefer selanik , kyllini oradan zakynthos adasına geçtikten sonra ayni rotadan döndüm.
Eğer yunanistan in guneyine kadar inmem dersen;
patrasa kadar inmene gerek yok, birde köprü parası vereceksin o kadar otoban parasindan sonra,..
sana tavsiyem, ipsala, selanik, chalkadiki, sonra da igoumenitsa dan feribot binip, birindisi yada ancona ya gecmen.
lastik tamir spreyi, Yağmurluk, yedek buji,(2 adet), buji lokması , yedek far ampulu , yedek sigorta, zincir spreyi, debriyaj ve gaz teli ve belki bir hararet müşürü, birde avadanlik takımı ını al devam et derim...

jazzbaran
12.Mart.2015, 00:03
internet için vodafonun paketleri var ben bu yaz interrail yaptım bilenler bilir öğrenciler için tren yollarıyla avrupa turu orda hiç sıkıntı çekmedim internette vodafonla ama bakın ben hala söylediğimin arkasındayım tabi sizler kadar tecrübem yok ama bizim makinelere güven olmaz 2000-2500 km sorun değil tamamdır ama nerden baksak burda 9-1000 kmden bahsediyoruz yol yardım desteği olmadan bence çıkmak sıkıntı sana söylediğim videoda adam harley le yapıyo o kadar yolu ve yol yardım desteği var o yüzden çok rahat ama bırak harleyi bizimkiler japon bile değil o yüzden ben pek güvenmezdim ama tabi eğer giderseniz hikayelerinizi zevkle dinlerim :)

Potenza
12.Mart.2015, 00:48
internet için vodafonun paketleri var ben bu yaz interrail yaptım bilenler bilir öğrenciler için tren yollarıyla avrupa turu orda hiç sıkıntı çekmedim internette vodafonla ama bakın ben hala söylediğimin arkasındayım tabi sizler kadar tecrübem yok ama bizim makinelere güven olmaz 2000-2500 km sorun değil tamamdır ama nerden baksak burda 9-1000 kmden bahsediyoruz yol yardım desteği olmadan bence çıkmak sıkıntı sana söylediğim videoda adam harley le yapıyo o kadar yolu ve yol yardım desteği var o yüzden çok rahat ama bırak harleyi bizimkiler japon bile değil o yüzden ben pek güvenmezdim ama tabi eğer giderseniz hikayelerinizi zevkle dinlerim :)

Baran evet sana da katılıyorum tabii ki. Ne olursa olsun aşırı hız ve devirlere çıkılmamalı, 100-110km ler de giderlerse ve 150km de bir dinlenilirse, çıkmadan evvel iyi bir bakım yapılırsa, bence Yunanistan yapılabilir.

Yunanistan daki Egnetia Odos otoyolu, Kipi (Yunanistan) gümrüğünden sonra başlıyor. Yani İpsala dan sonra, köprüyü geçiyorsunuz Kipi gümrüğüne geliyorsunuz.
Yunanistan da otoyol üzerinde benzinlik bulunmuyor, ama her çıkışta benzinlik tabelası var, çıkıyorsunuz en en fazla 1-2 yada 10km sonra benzinlik bulunuyor, alıp tekrar egnetia odos a bağlanıyorsunuz.
Otoban kaliteleri gayet iyi, radarlar filan var, Kavala dan sonra tüneller başlıyor, tünellerde radar var ama herkes tam gaz gidiyor...Sanırım ekonomik krizden, kimseye radar cezası gelmiyormuş.. İskeçe (Xanthi) de konuştuğum bir benzinci söyledi.
İlle de otobandan gitmek zorunda değilsiniz, ilk çıkıştan çıkıp tali yoldan da devam edebilirsiniz.
Yani tabi şans, mekanik bu. Dediğim parçaları yanınıza alsanız dahi, Allah korusun ağır bir şey olursa... Gerçi bir çok yerleşim merkezinde (Kavala,Selanik,Agrinio,Arta vs..) motor tamircileri gördüm ben. Ama sana da hak vermiyor değilim.

pacasi_camurlu
13.Mart.2015, 10:30
yunanistanda da gezilecek yerler var orayı da gezip italya ya geçmek istiyorum işin açıkcası en kötü bi günü ayrıma gibi bi planım var yunanistana

CELİL
13.Mart.2015, 22:34
Furkan Güzel bir macera olucak yunanistan birşey değil ama italya adamın güzünü korkutsada aslında bakımlı düzenli makinayla dikkatli zorlamadan kullanımla her yola gidilir
Ben spyder ile 2 kere her turda 2500 km lik turu bakım bile yapmadan sorunsuz bitirdim 8)
Sorularına gelince
Motora takılan usb ve çakmak çıkışlı şarz cihazları işini rahat görür herkes onlardan kullanıyor bende geçen sezon takdım ama benim tel note 2 yüksek amper şarz istiyordu çakmak çıkış aparatı kullandım bendekinin çıkış amperi düşük olduğundan şarz çok zayıf oldu iş görmedi ama aynısını kullanan diğer arkadaş usb çıkışından direk çıkış aldı sorunzuz kullandı 8)

Çanta için el yapımı pek fazla seçenek yok ya marangoz işi tahtadan yada aluminyum levhalardan kesip kutu şeklinde enduro tarzı çanta yapacaksın ama ikiside ağırlık yapacak bence en pratik hafif kullanışlı olan büyük deri çanlar takmak 8)

Potenza
13.Mart.2015, 22:50
Yunanistan a 1 gün yetmez söyleyim :)
Zaten igoumenitsa dan gececeksen mecbur 1 gece kalacaksın
ben en az 2 gün derim...

CELİL
14.Mart.2015, 15:18
Furkan büyük deri çanta örneği ve firma linki altta motosay imalatçı firmadır istediğin gibi çanta yapar
http://www.motosay.com/heybeler.html
Yan çanta
http://www.motosay.com/images/heybeler/son-resimler-047.jpg
sisibar'a bağlanan arka çanta
http://www.motosay.com/images/kampetler/200902/2009M23.jpg

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 15:29
eyvallah abi bu çok iyi oldu . aradım görüştüm hafta içi bi gün gidip istediğim modeli anlatacağım sağolasın : )

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 15:31
Yunanistan a 1 gün yetmez söyleyim :)
Zaten igoumenitsa dan gececeksen mecbur 1 gece kalacaksın
ben en az 2 gün derim...

şimdi baktım da harldur huldur olmaması daha iyi yunanistana 2 gün yazadım : )

önereceğiniz yer var mı oralarda

CELİL
14.Mart.2015, 15:53
Buda çoklu 1 çakmak 2 usb çıkışlı yüksek amper çıkışlı telefon ve gps için su geçirmez 12 v. şarz cihazı örneği 8)
http://www.aliexpress.com/item/Waterproof-Black-Auto-Car-Motorbike-Motorcycle-USB-Cigarette-Lighter-Adaptor-Power-Port-Integration-Outlet-Socket-Charger/32260170633.html
$14.96 Free Shipping
http://g04.s.alicdn.com/kf/HT1HKEIFwNgXXagOFbXI/202582370/HT1HKEIFwNgXXagOFbXI.jpg?size=114688&height=542&width=650&hash=1d077cb378063ae4b9ae03ad2f91cb31

Su geçirmez Siyah Oto Araba Motosiklet Motosiklet USB Çakmak Adaptörü Güç Noktası Entegrasyon Outlet Soket Şarj

100% Brand New.

Ana Malzeme: S ynthetic plastik

Renk: Siyah

Giriş V voltajlı : 12V-24V

USB Çıkış Voltajı: 5V

Çift USB Çıkış Akımı: 1A / her (tek liman 2.1A şarj ise)

Kablo Uzunluğu: 1.5m / 59 '' (Yaklaşık)

Uygulanabilir Modeller: Çapraz bisiklet, scooter, arabalar.

Kolay kurulum.

Su geçirmez çakmak ve USB portu entegrasyonu, kurulum için benzersiz tasarım, USB su geçirmez kapak.

Not: farklı monitörlerde arasındaki fark, resmi öğenin gerçek rengini yansıtmıyor olabilir nedeniyle. Biz resimlerde görüldüğü gibi stil aynı garanti.

Buda daha uygun fiyatlı 1 çakmak + 1 usb çıkışlı olan model
http://www.aliexpress.com/item/12V-Integration-Motorcycle-Cigarette-Lighter-Outlet-Socket-5V-USB-Power-Port-New/32237875591.html

$ 9.27 Free Shipping
http://i00.i.aliimg.com/img/pb/997/900/126/1126900997_637.jpg?size=45127&height=800&width=800&hash=902c1f134f30b7bcab8f9df450785972
USB (çıkış) gerilimi: 0.25V ± 5V Çıkış Akımı: 2.1A

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 21:50
her derdime bi deva buluyorsun abi eyvallah : )

bunlar cepte listeye koydum yarın öbür gün alacağım .

sıradaki sorun lastikler bugün işe gittim ama yağmur yağdı diye geri servisle geldim . benim lastikler orijinal su görür görmez kayıyor . bütün lastikler mi böyle yoksa değişmeli miyim uzun yolda başımıza bi şey gelmesin

Potenza
14.Mart.2015, 22:04
şimdi baktım da harldur huldur olmaması daha iyi yunanistana 2 gün yazadım : )

önereceğiniz yer var mı oralarda

Sabah erkenden çıkarsan ,ipsala dan sonra Kavala'da sahilde bir mola yap, sahilde çok güzel mekanlar var.
Kavala dan sonra, Selanik'e devam et,orda Yüce önderimizin evini ziyaret et. Gece orda konakla derim.
Sabah Selanik'ten Chaldiki (Halkadiki) ye devam et 1-2 saat sonra varırsın. Orda denize gir, sahili çok güzeldir.
Eğer Atina ya inmeyeceksen, buradan Igoumenitsa ya devam et.Yalnız yazın yoğun sezonda feribot kalabalık olur, onun için gitmeden ferriesingreece den biletini al.
Yada söyle yapabilirsin,ipsala dan sonra komothini den tasos adasına geç, orada 1 gece kal,ertesi gün tekrar komothini ye geçip Selanik üzerinden chalkadiki ye devam et bir gece de orda kal,ertesi sabah igoumenitsa ya geç
Igoumenitsa dan ancona yada Brindisi ye geç ve İtalya dasın :)

CELİL
14.Mart.2015, 22:11
her derdime bi deva buluyorsun abi eyvallah : )

bunlar cepte listeye koydum yarın öbür gün alacağım .

sıradaki sorun lastikler bugün işe gittim ama yağmur yağdı diye geri servisle geldim . benim lastikler orijinal su görür görmez kayıyor . bütün lastikler mi böyle yoksa değişmeli miyim uzun yolda başımıza bi şey gelmesin
Orjinal lastikler hepsinde sert yapıdadır kalitesizdir ve özellikle ıslakta çok kayar iyi yol tutuş için kaliteli marklardan alıp lastikleri değiştirmen gerek oda ortalama 1000 tl yazar 8)

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 22:33
Sabah erkenden çıkarsan ,ipsala dan sonra Kavala'da sahilde bir mola yap, sahilde çok güzel mekanlar var.
Kavala dan sonra, Selanik'e devam et,orda Yüce önderimizin evini ziyaret et. Gece orda konakla derim.
Sabah Selanik'ten Chaldiki (Halkadiki) ye devam et 1-2 saat sonra varırsın. Orda denize gir, sahili çok güzeldir.
Eğer Atina ya inmeyeceksen, buradan Igoumenitsa ya devam et.Yalnız yazın yoğun sezonda feribot kalabalık olur, onun için gitmeden ferriesingreece den biletini al.
Yada söyle yapabilirsin,ipsala dan sonra komothini den tasos adasına geç, orada 1 gece kal,ertesi gün tekrar komothini ye geçip Selanik üzerinden chalkadiki ye devam et bir gece de orda kal,ertesi sabah igoumenitsa ya geç
Igoumenitsa dan ancona yada Brindisi ye geç ve İtalya dasın :)

yol üzerinde tarihi bi yapı yok mu bu bizim efes antik kent gibi deniz felan çok sevmiyorum da : )

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 22:36
Orjinal lastikler hepsinde sert yapıdadır kalitesizdir ve özellikle ıslakta çok kayar iyi yol tutuş için kaliteli marklardan alıp lastikleri değiştirmen gerek oda ortalama 1000 tl yazar 8)

bunların da yazlık kışlık olayı var mı yoksa hepsi aynı mı.
ne kullanıyorsunuz siz misal

CELİL
14.Mart.2015, 22:41
bunların da yazlık kışlık olayı var mı yoksa hepsi aynı mı.
ne kullanıyorsunuz siz misal
Ben ekonomik gidiyorum orjinal lastikleri kullanıyorum zaten kışın yağmurda motor çıkarmam yaz sıcağındada idare ediyor
Küçük makinalarda kışlık lastik duydum ama türkiyede chopper makinlarda duymadım yumuşak hamur michelin yaz kış 4 mevsim güzel yol tutuş sağlıyor 8)

Potenza
14.Mart.2015, 22:45
yol üzerinde tarihi bi yapı yok mu bu bizim efes antik kent gibi deniz felan çok sevmiyorum da : )

Mutlaka vardır, ama emin ol benim ilgi alanım içinde olmadığı için bilemiyorum :)
Ben çünkü hep egnetia odos otoyolunu kullandım.

pacasi_camurlu
14.Mart.2015, 22:58
Ben ekonomik gidiyorum orjinal lastikleri kullanıyorum zaten kışın yağmurda motor çıkarmam yaz sıcağındada idare ediyor
Küçük makinalarda kışlık lastik duydum ama türkiyede chopper makinlarda duymadım yumuşak hamur michelin yaz kış 4 mevsim güzel yol tutuş sağlıyor 8)

şimdi o yazlık lastiği aldığımda su da kaymayacak mı benim için önemli olan o bence de daha 300 km deki lastiği hemen değiştirmek istemiyorum

CELİL
14.Mart.2015, 23:04
şimdi o yazlık lastiği aldığımda su da kaymayacak mı benim için önemli olan o bence de daha 300 km deki lastiği hemen değiştirmek istemiyorum
Ben kullanmadım kullanan arkadaşların yorumu yol tutuş çok harika oluyor diyorlar ama bence yağmurda ıslakta hiçbir lastik kaymayı tamamiyle durdurmaz 4 tekerlekli araba bile kayıyor ama orjinale göre en az %50 fark eder 8)

pacasi_camurlu
15.Mart.2015, 15:36
usb girişli çakmaklığı aldım bakalım ne aman nasıl gelecek : )

her ne olur ne olma diye bi de yanıma taşınabilir şarj cihazı almak istiyorum tavsiye edebileceğiniz var mı

ben şöyle bi şey buldum ama ne kadar gerçek ne kadar iyi pek anlamadım

http://www.aliexpress.com/store/product/high-quality-120000mAh-power-bank-mobile-phone-external-battery-protable-charge-powerbank-for-iphone-HTC-Samsung/1442258_32245124414.html?s=p

Bahadır
15.Mart.2015, 17:04
Bence bir 0 fazla koymuşlar.O boyutta bişeyin o kapasitede olması imkansız. 15000mAh olabilir 8)
Alıcaksan led fenerli olan modeller mevcut.ışığı lazım olabilir 8)

CELİL
15.Mart.2015, 19:45
Ben alttakini extra güneş enerjisi ile şarz olduğu için aldım pek test fırsatım olmadı içindeki şarz telefonu çok çabuk doldurdu ama güneş enerji sistemi ne kadar işe yarar bilemiyorum çakma ucuz mal tabi 8)
http://www.banggood.com/5000mAh-Waterproof-Shockproof-Solar-Panel-Power-Bank-For-iPhone-p-936360.html

$11.99
http://img.banggood.com/images/upload/2014/09/SKU1510448.jpg