PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor bloğu değişimi

mrtckrt
14.Mart.2015, 14:28
Herkese selam daha önceden pek çok defalar konuşulan ama net bir sonuca bağlanamayan bu konuda önemli denilebilecek bir bilgiye ulaştım:

malum buralarda yaklaşık 4 aydır motora binemiyoruz halen bazı noktalarda buzlanma mevcut muhtemelen 3 hafta daha sezon kapalı. Kars ın tek motosiklet tamircisi olan harun usta kışın bu boşlukta kendisine go kart- atv karışımı scooter motorlu bir dört tekerli yaptı. onunla ruhsat ve plaka hakkında konuşurken dilersem motor bloğunu değiştirebileceğimi ve bunu ruhsata işletmeme gerek olmadığını, motor numarasının baştan iki karakterini silmem durumunda (sprialle) muayene de sadece motor numarası okunmuyor diye hafif kusur sayılıp geçileceğini anlattı hatta kendisi daha önce bir kaç defa motor biloğu değiştirmiş
tabiki buralarda motor az olduğu için buradaki muayene de laylay lom geçiyor.. belki büyük şehirlerde işler biraz zorlaşır ama
yinede hepimizin en az bir kere aklından geçen "ulan motorumun şekli harika ama keşke bunun 600 lüğü olsada alsak" konusunda böyle bir çıkar yol bulunuyor. ilgilenen arkadaşlarıma bilgi...

CELİL
14.Mart.2015, 14:34
Merhaba Murat dediğin gibi pekçok kere motoru değiştirebilmek üzerine konuştuk bu formül sistemin bir açığını kullanma şansı vermiş ama her muayenede acaba geçermi bir sorun olurmu sıkıntısı var ama buda isteyene bir çözüm 8)

Mehmet.m
14.Mart.2015, 15:36
Blok değişimi elbette mümkün fakat benim bildiğim kadarıyla şasinin de güçlendirilmesi gerekli. Çünkü bindiğiniz motorun şasisi o motor bloku için dizayn edilmiş bir şasi. 650, 750 veya 800 cc lik bir blok için güçlendirilmesi gerekebilir.Bu da şasinin kesilip içinin beton veya demir ile doldurulmasıyla mümkün olabilir diye biliyorum.

Potenza
14.Mart.2015, 21:47
Valla Karsta olabilir ama, burda kesinlikle affetmezler.
Yeni motoru teorik olarak monte edebilirsiniz, ama şasenin buna dayanıklı olması lazım, yoksa ileride ya bir yerden çatlak verecektir şaseye bağlandığı yerden yada yüksek devirde titreşimden üzerinde duramayacaksınız.
Ustalar, herşeyi yaparım ederim der de,işte uzun vadede nolur bilinmez.
Karsta olsanız bile başka bir şehre motoru satarsanız, noterde sorun yaşanabilir, yada yeni ruhsatı çıkarırken..
Gene de tam emin değilim, düşündüklerimi yazdım :)
Kars' a selamlar.. :)