PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yol hakkında yardım

yigido2626
27.Mayıs.2015, 01:29
Merhaba arkadaşlar

bu yıl bi arkadaşla planımız var eskişehirden çıkıp kuşadası ve çevresini gezicez kamp yapıcaz vs.

motorumda artçı olucak yanımda neler bulundurmam gerek ?

motorum rr dd250e9b yanıma ne gibi alet edevat alayım kaçlık alyanları ve kaçlık anahtarı yanımda ne gibi motor parçaları taşımalıyım ??

not:motorun yanında gelen bi alet edevat takımı yok evde alet çantamdan alıcam çok sayıda alyan ve anahtar taşımak gereksiz geliyo :D

Bahadır
27.Mayıs.2015, 09:41
Merhaba arkadaşlar

bu yıl bi arkadaşla planımız var eskişehirden çıkıp kuşadası ve çevresini gezicez kamp yapıcaz vs.

motorum rr dd250e9b yanıma ne gibi alet edevat alayım kaçlık alyanları ve kaçlık anahtarı yanımda ne gibi motor parçaları taşımalıyım ??

not:motorun yanında gelen bi alet edevat takımı yok evde alet çantamdan alıcam çok sayıda alyan ve anahtar taşımak gereksiz geliyo :D

Ben daytona kullanıyorum.Klasiklerde numaralar farklılık gösterebilir.
Aküye ulaşman için gerekli anahtarları muhakkak bulundur.Yedek buji,buji anahtarı da kesin olsun.Daytona ve spyder da buji kapakları 6 numara alyan anahtar ile açılıyor.

Trkr
27.Mayıs.2015, 09:43
Merhaba arkadaşlar

kamp yapıcaksan artçı alma çünkü arkanda ensene kadar yük oluyor.

Mehmet.m
27.Mayıs.2015, 11:04
Merhaba arkadaşlar

Haftasonu Gaziantep den Adana' ya 220 km gidiş 220 km dönüş yol yaptım eşimle birlikte Dragstar 650 ile.. Ne yalan söyleyim ilk çok uzun olmasa da orta - uzun diyelim yolum olduğu için pestilimiz çıktı ama çok şükür yolda bir sorunla karşılaşmadık.. Ama ne yazık ki 2 günde zor kendime geldim :cheesy:

Naçizane bir kaç tecrübemi ve çeşitli forumlardan öğrenip mantıklı gelen ve uyguladığım bilgileri aktarayım;

Motorla ilgili,

Bahadır ın söyledikleri önemli.. Yedek buji , buji anahtarı muhakkak al.. Anahtar takımı veya işe yarayan anahtarlar mutlaka olsun. Mümkünse 1 lt pet şişe yedek benzin bulundur. Yağını, suyunu kontrol et yolda giderken eksiliyormu bak arada bir.. Gaz telini, debriyaj telini eskiyse değiştir.. Lastiklerin dublexse 5 TL para ver bi dublex lastik tamir kiti al. Lastiklerin havasına dikkat et yola çıkmadan önce.. artçılı kullanımda arka lastik in basıncını fazla vurman gerek. Değerleri kitapçık da yazar.. Lastiklerin genel durumuna bak.. Eski lastikle yola çıkma.. Zincir yağı al yanına.. 500 km de bir zincirlerin yağ durumuna bak ve yağla, wd 40la yağlama git güzel zincir yağlayıcı al..

Sürüş ve konforla ilgili,

Mümkünse artçı alma diyeceğim ama kaçarın yok sanırsam:p Normalde dragstar ın seleleri fena değildir ama 50 - 60 km yol yapınca bizim totolar uyuştu ve sık mola vermek zorunda kaldık.. Dolayısıyla sizin totonuz da bi süre sonra uyuşmaya başlayacak. Arkada seyahat edecek kişi bayansa onun daha çok uyuşur çünkü onun oturma alanı daha dar sana göre ayrıca bayanlar daha narin biliyorsun.. Şu havalı toto yastıkları var onlardan alarak acıyı azaltabilirsin hem kendine hem artçıya.. Mümkün oldukça molaları sık ver.. ve her molan en az 15 - 20 dk olsun.. Bol su iç molalarda ve şekerli birşeyler tüket.. Neden ? Çünkü motorda dikkatini daha fazla vermek zorundasın yola.. Sürekli dikkat ve konsantrasyon beyninin efor sarf etmesi demek.. Bu da şeker ve su ihtiyacını ortaya çıkarıyor.. Ayrıca molalarda tesislerde 1 TL ile çalışan masaj koltukları var, rahatlatıyor tavsiye ederim.8) Yine molalarda uzun süre aynı pozisyonda oturduğun için yapacağın açma germe hareketleri hareketsiz ve aynı pozisyonda kalan yerlere kan gitmesini sağlayacaktır. Hatta bi kilim alın yanınıza.. Mis gibi mola yerinde yarım saat uzanırsın 8)

Yollarda,

Otoban veya devlet yolu fark etmez, kamyonlardan tırlardan uzak dur.. Yakın seyretme onlara.. İki tırın, iki kamyonun arasında kalma.. Şerit değiştirirken, araç geçerken sinyal kullan, korna nı kullan, güvenli takip mesafesini sürekli koru.. Araçların arkasında seyrederken tam ortalama aracı. Adamın sol aynasından görülebilecek gibi az sol dıştan, ya da sağ dıştan git. Neden ? Çünkü Arabalar çukurları ortalar genelde . Ortadan gidersen çukura girersin, ya da yağ akıtır bişe olur, kayarsın Allah korusun.. Adam ani fren yapar gider dalarsın adama.. Ama az dışarda olursan kurtarırsın.. Yolun sağında milletin 4lüleri yakıp beklediği yerlerde sürekli seyahat etme.. Adam sağa çekip içmiş şişeyi kırmıştır o da gelir senin tekerini bulur.. Şerit değiştirirken Aynalarını sürekli kontrol et. tır ı kamyonu yakın sollama.. Solladığın şeridin kamyona en uzak noktasından solla..

Aklıma gelenler bunlar.. Tekerin düz bassın.. Sormadığın sorulara da cevap verdim ama ola ki bunları bilmeyen birisi okur, faydasını görür.. Sağlıcakla..

yigido2626
27.Mayıs.2015, 14:41
daha önce de uzun yollar oldu 200 - 300 kmlik yollar ama tek motor gitmiyodum yanımda bi motor daha oluyodu şimdi ise tek gidicem . Artçım zaten yakın bi arkadaşım ilk kazamı bile onunla yaptım o günde artçımdı :D artçılıkta baya iyi abiside endrocu abisinin arkasında çok yolculuk yapmışlıgıda var . Benim korkum motor arıza yaparmı yolda şuana kadar ne şehir içi nede şehirler arası yolda kaldım zincir koparmı falan lastik patlarmı korkusu ustama dedim 1500km falan ben gezmeye gidiyorum ne alayım yanıma dedim senin motor arıza yapmaz bişi almana gerek yok dedide :D yol uzun herşey olabilir . yola çıkmama 1 hafta kala karbüratör temizliği yaptırayımmı yagı değiştireli 300km falan oldu ama 1ay sonra ne olur bilmiyorum o sebepten yola çıkmadan yagı değiştircem . herkese de ilgisinden dolayı teşekkür ederim

yigido2626
27.Mayıs.2015, 14:44
bu arada lastiklerim 2013 üretim 2013de değişirdim irc marka ısınınca gayet güzel :D artçıyla yola çıkarken kaç hava basayım ben , tubeless tamir kitini yola çıkmadan mı sıkıp şişiyoruz youtubeda izlediğim kadarı ile önce bunu yapı sonra çivili tahtadan falan geçiriyolar :D

CELİL
27.Mayıs.2015, 14:49
bu arada lastiklerim 2013 üretim 2013de değişirdim irc marka ısınınca gayet güzel :D artçıyla yola çıkarken kaç hava basayım ben
250e-9-b küçük klasik kasa için

Artçılı yüklü iken
Ön . 30 hava
Arka . 32 hava
Artçı yokken
Ön. 28
Arka . 30 hava
Lastik tamir kitini lastik patladığında kullanıyorsun

Crime
29.Mayıs.2015, 05:26
Kesinlikle tornovida ve 2 adet ön far :)