PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet için çakmaklık

tbaylan
27.Ağustos.2015, 15:18
Arkadaşlar; malum önümüzde Gökçeada Motofest var. Sezonun son festivali ama son festivalimiz değil. Festivallerde karşılaşabileceğimiz sıkıntılardan bir tanesi de şarj sorunu. Cep telefonu, mp3 çalar, çadır için aydınlatma lambası, vb. aksesuarlar. Bunların hepsinin şarja ihtiyacı olacak.

Bununla ilgili geçen hafta 10000 km bakımını yaptırdığım zaman motosiklete çakmaklık taktırdım. İsteyen yan çantasına koyabilir, bende yan çanta vardı fakat kabloyu o kadar uzatmak istemediğimden Daytona'nın akü kutusunun yanında alet kutusunun içine ufak bir boşluk açıp, içine sünger kaplatıp oraya yerleştirdim. Böylelikle motosiklette seyir halindeyken bile telefonu oraya bırakabilirim. Maliyeti de 30 TL olmuştu. Güzel de oldu, denedim 5 saniyede çakmak ısındı ve sigaramı yaktım.::::: 8)

Sevgiler.

tb

spue
27.Ağustos.2015, 22:30
Emeğine sağlık kardeşim. Gerçekten büyük bir eksiklikti. 😎 birinci sıraya beni yaz😎

tbaylan
31.Ağustos.2015, 12:16
Festivalde kullanım testini de yaptım. Telefoncudan hem 1a hemde 2a'lık usb'li şarj soketi aldım. Htc One E8'i yaklaşık bir saatte %82 oranında doldurmuş oldu. Gayet efektif bir şekilde çalışıyor

grolof
31.Ağustos.2015, 13:12
Festivalde kullanım testini de yaptım. Telefoncudan hem 1a hemde 2a'lık usb'li şarj soketi aldım. Htc One E8'i yaklaşık bir saatte %82 oranında doldurmuş oldu. Gayet efektif bir şekilde çalışıyor
Çok uzun zamandır benimde aklımda idi yazınızı görünce sanayiye gidip 15 liraya satın aldım ve aküden direk elektrik alarak araya bir anahtar koyup yan çantaya koydum.
Hem şarj için hemde lastiğe hava basmak için pompa bağlanabilir.

tbaylan
31.Ağustos.2015, 13:25
Çok uzun zamandır benimde aklımda idi yazınızı görünce sanayiye gidip 15 liraya satın aldım ve aküden direk elektrik alarak araya bir anahtar koyup yan çantaya koydum.

Aynen Gürol abi; burada bir makine mühendisi abimiz var. Lastiğe hava basmak için kullandığını da belirtmişti. Yazmayı unutmuşum.8)

penguennoktanet
31.Ağustos.2015, 19:57

Kime yaptırdınız? Bende bir uğrayayım.

spue
01.Eylül.2015, 09:47
Aynen Gürol abi; burada bir makine mühendisi abimiz var. Lastiğe hava basmak için kullandığını da belirtmişti. Yazmayı unutmuşum.8)

Tuğrul, adada bakmayı unuttum. Benim lastik sürekli kaçırdığından her bindiğimde mutlaka hava basarım. bunun için çakmak şarjlı pompa aldım. Ama motor aküsünde çalışmadı. volt aynı ama amper tutmuyor.
Elektrik konusunda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun.
:sustum:

Bahadır
01.Eylül.2015, 10:14
Tuğrul, adada bakmayı unuttum. Benim lastik sürekli kaçırdığından her bindiğimde mutlaka hava basarım. bunun için çakmak şarjlı pompa aldım. Ama motor aküsünde çalışmadı. volt aynı ama amper tutmuyor.
Elektrik konusunda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun.
:sustum:

Bağlantılarda sorun vardır abi.Kaç amper akım çekebilirki küçücük pompa.10 amper çekse bile bir süre çalışması gerekir8)

tbaylan
01.Eylül.2015, 11:05

Hocam İzmir/Aliağa'da motoru götürdüğüm servis yaptı. Zaten çakmaklık hazırdı. Hemen aküden bağlantı çekti ve bağladı.

grolof
02.Eylül.2015, 18:33

Hocam merhaba mesajınızı yeni okudum.
Sanayide oto aksesuarcıdan satın aldım.alışveriş merkezinin hemen arkasında.
Direk aküden kendin bağladım artı uca sağ akü kapağının ön kısmına bir aç kapa anahtar bağladım,30 cm.kablo ile koltuğun altında akünün yanına koydum.
Balığa gittiğimde telefon şarjı için çok işime yarıyacak.
Ayrıca lastik patladığında lastiğin içine konulan süt gibi ilaçtan her zaman yanımda bulundururum.En azından lastiği söküp takmaktan kurtulurum diye düşünüyorum.Amperi düşük bir pompa almam lazım,tamamen inmiş lastiği şişirirmi bilmiyorum.

Ömer
03.Eylül.2015, 11:16
Çakmaklık ve USB şarj için daha kolaylık olması ve kedinizin bile montajını rahat yapabileceğiniz hazır kitler var.
http://www.dx.com/p/water-resistant-motorcycle-abs-cigarette-lighter-usb-charger-w-holder-for-cellphones-black-319538#.VefzQPQpqSo
Alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Önce kendim yapmıştım ama avadanlık içinde çok kullanışlı olmadığı için yukarda linkini verdiğim çakmaklık ve usb şarjı gidona yakın bir yere montaj edip kullanmaya başladım.
Eski yapmış olduğum çakmaklığın linki bakmak isteyenler için https://www.youtube.com/watch?v=pLhqrADz5so&spfreload=10&hd=1