PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bedavaya Motosikletler Arası Kablosuz Ses İletişimi “Intercom” Nasıl Yapılır?

ellekli
19.Ekim.2015, 01:04
Merhabalar.
Motosiklet Dünyasında yeni olduğum için gerek buradan gerek diğer sitelerden kask içi konuşma (intercom) sorununu nasıl çözerim derken bir internet sitesinde şöyle bir bilgiye ulaştım.

Belki bu konu burada paylaşılmış olabilir ama gerek konuyu güncelleme, gerek ise okuduğum yazının tarihinin yeni olması (06 Nisan 2015) dolayısıyla tekrar gündeme getirmek istedim.

Moto-Teknoloji bölümünün bu yazısında motosikletler arası kablosuz ses iletişimi “intercom” ücretsiz olarak nasıl yapılır? Neler gereklidir? konusundan bahsetmek istiyorum.
Malum artık hepimizin cebinde akıllı telefonlar var artık. Ama belki de birçoğumuz bu telefonlarımızın özelliklerini tam anlamıyla kullanmıyor olabiliriz. O nedenle deneyimlerin paylaşılması ve “bakın böyle de birşey var” denilmesi gerekiyor bazen.
Öncelikle “Intercom Nedir? Sorusunu cevaplayalım:
Motosikletler arası kablosuz iletişim sağlayan ve kask içine döşenen bir ses tesisatı ile modeline göre 5-10 kişiye kadar bağlanılabilen ve motosikletle giderken konuşulabilen sistemlere “Intercom” denir. Bu sistemlerin hem bluetooth ile telefonunuza bağlanıp handsfree özelliği sunan hem de özel radyo frekansı üzerinden ücretsiz iletişim sağlayan versiyonları mevcuttur.
Ancak bu cihazların en ucuzu 200tl civarındadır ve diğer kullanıcıda da aynı marka ve modelden olması gereklidir. Eğer sürüş partneriniz değişirse ve farklı kişilerle gezilere çıkmaya başlarsanız onların da aynı cihazı alması gerekmekte ve bu da bazen mümkün olmamaktadır.
Eğer akıllı bir telefonunuz varsa telefonunuz ve telefonunuzun kablolu kulaklığı ile hiç masrafsız bir şekilde bu işi çözebilirsiniz.
Nedir? Nasıl çalışır?:
Çalışma mantığı tamamen akıllı telefonlardan birinin wireless verici diğerinin veya diğerlerinin (uygulamaya göre 20 kişi aynı anda bağlanabiliyor) wireless alıcı olarak çalışması prensibine dayanıyor. Tüm akıllı telefonlara uygulama yüklendikten sonra grup sürüş sırası belirleniyor ve merkez konumdaki yani verici – sunucu özelliği olan telefonun kullanıcısı grubun ortasına konumlandırılıyor diğerleri ise onun önünde ve arkasında sürüyorlar. Böylece herkes merkez telefona bağlanarak wireless üzerinden ses iletişimini gerçekleştirebiliyor.
Şimdi wireless deyince modem veya internet aklına gelenler olabilir. Hemen belirteyim. bu uygulama kesinlikle internet paketi gerektirmiyor, modem v.b. bir sisteme bağlanmıyor, telefon hattının bile çekmesine gerek yok. Uygulama telefonun mevcut wireless modüllerinin wireless radyo frekanslarını kullanıyor sadece.
Merkez telefon belirlenip telefonlar eşleştirildikten sonra telefonunuzun mikrofonlu kulaklığını kullanmanız yeterlidir. Burada dikkat edilecek tek husus mikrofonun kaskın içinde ağza yakın bir yere tutturulmasıdır. Veya küçük bluetooth kulaklık da kullanabilirsiniz.

Bazı Püf Noktaları:
**Uygulama hem bluetooth hem de wireless desteklemektedir. Ancak motosiklet sürüşünde mesafe uzayabileceği için wireless üzerinden yapılan iletişim daha uzun mesafeli olup daha az kopma yaşanacaktır.
**Telefonunuzla verilen kablolu kulaklığı kullanacaksanız mutlaka mikrofon kısmının kaskın içinde olduğundan emin olunuz.
**Grup sürüşü yapıyorsanız ve 5 kişiden fazla motosikletli sisteme bağlı ise, verici konumda bulunan ana telefonu kullanan kişiyi orta kısımlara konumlandırınız. Böylece en arkadaki ve en önde sürücüler de rahatlıkla merkez yayını yapan cihaza ulaşabilecektir. Zaten iki 3 kişi bağlanıyorsa pek sıkıntı olmuyor.
**Cep telefonlarınızı vücudunuzun üstüne göğüs bölgesine, ekran vücudunuza bakacak arka kısım dışarıya bakacak şekilde konumlandırırsanız telefonunuzun wireless anteni daha rahat çalışarak çekim mesafesinin artmasını sağlayacaktır.
**Kopmaların önüne geçmek için çok aşırı uzak sürüş yapmayınız.
**Güvenliğiniz için çift kulaklık yerine tek kulaklık takarak kullanmanız, ortam sesini de duyarak daha güvenli sürüş yapmanızı sağlar.
Evet artık sizin de daha güvenli grup sürüşü yapacak ve hiç ara vermeden ve birbirinizin aklını okumak zorunda kalmadan ve hatta sohbet ede ede gezme şansını yakalayacaksınız. Şahsen ben intercom kullanımından sonra motosikletten daha çok zevk almaya başladım. Tabi kiminle ve nasıl konuştuğunuz da çok önemli
Android Telefonlar İçin Uygulamayı İndir (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom)
(Malesef Iphone’um olmadığı için herhangi bir uygulama deneyemedim. Kullanmadan da şu uygulama iyidir diyemem. Ama eminim güzel bir uygulama sizde de mevcuttur.) Yazının orijinal web sitesi ise şudur:
http://www.mehmetorhan.net/bedavaya-motosikletler-arasi-kablosuz-ses-iletisimi-intercom-nasil-yapilir/

Kıymetli zamanınızı aldığım için şimdiden affınıza sığınıyorum.

Bahadır
19.Ekim.2015, 14:55
Süper bir paylaşım teşekkür ederim 8)

berkehrercan
19.Ekim.2015, 14:57
Uygulamayi indirdim birileri daha indirsin deneriz bulusmada ise yararsa süper

Bahadır
19.Ekim.2015, 16:04
Uygulamayi indirdim birileri daha indirsin deneriz bulusmada ise yararsa süper

bende indirdim ama mikrofonlu kulaklığım yok.Sürüş yapmadan normal deneriz8)

berkehrercan
19.Ekim.2015, 17:46
Tamamdir bende de bluetooth kulaklik var oyle denicem

berkehrercan
19.Ekim.2015, 21:03
Başka telefonla denedim iş görebilir motor üstünde denemek lazım

Nıka Kelevic
20.Ekim.2015, 11:45
Bende indirdim hatta buluşmada diyecektim deneyelim diye gelemedim buluşmalara. Deneyelim bir ara.

Ekrem Özdemir
20.Ekim.2015, 13:06
Iphone'u olanlar ??? :cheesy:

Nıka Kelevic
20.Ekim.2015, 13:42
Iphone'u olanlar ???

Program için ekstra 5 uSd ödeyip, itunes ile yükleme sonrası bir 3 usd de kullanım için para verip sonra yine itunes ile ...............

Kısaca :P Android candır :P

ellekli
20.Ekim.2015, 15:36
Program için ekstra 5 uSd ödeyip, itunes ile yükleme sonrası bir 3 usd de kullanım için para verip sonra yine itunes ile ...............

Kısaca [emoji14] Android candır [emoji14]
Merhaba.

Yazar zaten bu konuya açıklık getirmiş. İphone olmadığı için deneyemedim diye.

Araştırılır ise belki iphone programları vardır. [emoji17]

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkay BEKTAŞ
11.Şubat.2016, 19:32
Paylaşım için teşekkürler, bir deneyelim bakalım 8)

2_rock
11.Şubat.2016, 20:28
Süper bir paylaşım olmuş. Çok teşekkür ederim. Hemen indirdim Ankara ekibi olarak bunu en yakın zamanda deneyeceğiz.

FouL
11.Şubat.2016, 20:47
İlk kez böyle bisey okudum konuyu canlandırdığınız için TSK.ler bende fuarda bakmayı düşünüyordum gerek kalmadı yani : ) smerkezdeki alıcının wirellessi iyi çektikten sonra çok mantikli

Berkay BEKTAŞ
11.Şubat.2016, 20:49
İlk kez böyle bisey okudum konuyu canlandırdığınız için TSK.ler bende fuarda bakmayı düşünüyordum gerek kalmadı yani : )

rica ederim Murat abi bi denemek lazım :cheesy::cheesy:

2_rock
11.Şubat.2016, 20:58
Aramızda bu uygulamayı deneme şansı olan oldu mu merak ediyorum .çalışıyormu düzgün bir sekilde?

e.erbaş
11.Şubat.2016, 21:44
Uygulamayı iki motor arasında iletişim için kullanıyoruz. Gerçekten harika mikrofon hassasiyetini iyi ayarlayın yoksa karşı tarafın egzos sesinden başınız şişebilir.Server olan sürücü ön tarafta olunca yaklaşık 25 metre rahat iletişim saglanıyor ve eğlenceli :)

FouL
11.Şubat.2016, 22:47
peki diyelimki kopma yaşandı mesafe kaynaklı ve herhangi bişey yapmadan etki alanına yeniden girince otomatikman bağlanabiliyor mu aceba.. teşekkürler..

Uygulamayı iki motor arasında iletişim için kullanıyoruz. Gerçekten harika mikrofon hassasiyetini iyi ayarlayın yoksa karşı tarafın egzos sesinden başınız şişebilir.Server olan sürücü ön tarafta olunca yaklaşık 25 metre rahat iletişim saglanıyor ve eğlenceli :)

e.erbaş
11.Şubat.2016, 23:24
peki diyelimki kopma yaşandı mesafe kaynaklı ve herhangi bişey yapmadan etki alanına yeniden girince otomatikman bağlanabiliyor mu aceba.. teşekkürler..

Bağlanıyor abi sizin birşey yapmanıza gerek yok. 8)

2_rock
11.Şubat.2016, 23:28
Süpermis bu olay ya evdeyim simDi hatunun telefonuna indirip test edicem))))

UğurOrhon
12.Şubat.2016, 00:14
Deneyen başka arkadaşlar varsa yorumları alabilir miyiz?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2_rock
12.Şubat.2016, 00:30
Hatunun telefonun bir gram yer yok ki deneyelim ibirseyde sildirtmiyor. Acil akıllı telefonu olan birini bulmam lazım zaten yağ da değiştirmedim

Nymphe
12.Şubat.2016, 02:47
Iphone alternatifini bulan var mı?

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

batebay
12.Şubat.2016, 12:31
Appstoreda bi tek " walkie talkie" diye bi uygulama buldum handsfree ozelligide var ama iki kisi arasinda baglanti yapiyor sadece,ucuncuyu almiyor...

Dehşet-ül vahşet [emoji6]

kadirercan
12.Şubat.2016, 13:39
Vaayy bunu keşfetmemizi sağlayanlara çok çok teşekkürler.

Hemen kendi telefonuma ve kardeşimin telefonuna indirdim gayet başarılı çalışıyor. Arada ses kesiklikleri olsa da çok sorun yaratacağını sanmıyorum. En kısa sürede sürüşlerde de deneyeceğim :)

Nymphe
12.Şubat.2016, 13:45
Appstoreda bi tek " walkie talkie" diye bi uygulama buldum handsfree ozelligide var ama iki kisi arasinda baglanti yapiyor sadece,ucuncuyu almiyor...

Dehşet-ül vahşet [emoji6]
Sağolun, hiç yoktan iyidir 😊

Genel olarak bu paylaşım içinde teşekkürler ☺

SM-T800 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ekinokssky
21.Şubat.2016, 11:06
Paylaştığınız fikir için teşekkür ederim, çok merak ettiğim bir konuydu ve kardeşimle programı yükleyerek ev içinde ön testini gerçekleştirdik. Sırada en kısa zamanda motor üstünde test yapacağız, merak ettiğim konular mesafe ve gürültü, umarım sağlıklı çalışır da işimizi halletmiş oluruz.
Tekrar teşekkür ederim,saygılarımla.

mertology
22.Şubat.2016, 02:21
Bugün programı abimle deneme şansımız oldu. 35-40 metre kadar Wifi ile görüşebiliyorsunuz. Mesafe uzar da bağlantı koparsa kendi bağlanıyor. Mükemmel bi bağlantı diyemem. Hani telefonda tünele girersiniz ya, zaman zaman ses kopması oluyor. Ama bedavaya böyle bi çözüm arayanlar mutlaka denesin derim.

Telefonun birini wifi verici yapıp diğerlerini bu wifi ağına bağlayabilirsiniz. Ayarlar çok kolay...