PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egzoz yanıkları

Coctailozer
19.Aralık.2015, 20:37
Selam millet. DD250 classic sahibiyim. Motosikleti aldığımda egzozlarda yanık plastik kalıntıları vardı. Muhtemelen ayakkabı yanığı. Bu yanıkları nilelajı çizmeden zarar vermeden çıkarmanın bi yolu varmıdır? Yardımcı olursunuz dimi. Bence olursunuz :)

Bypale
19.Aralık.2015, 20:42
Selam millet. DD250 classic sahibiyim. Motosikleti aldığımda egzozlarda yanık plastik kalıntıları vardı. Muhtemelen ayakkabı yanığı. Bu yanıkları nilelajı çizmeden zarar vermeden çıkarmanın bi yolu varmıdır? Yardımcı olursunuz dimi. Bence olursunuz :)

Egsoz hafif braz soğumaya başladığında sıvı pastalar var. Üstübü ile pastala ovalayınca gider. Sil. Çıkar hemen. Nikelajada zarar vermez.

alibaba07
28.Haziran.2016, 12:17
Konuyu hortlatiyorum ama aynı sorun bende de var. Servis cif krem ile sil geçer dedi.
Ayrıca dün bakımdan sonra eve gelince katalizörun üst tarafının sarardigini gordum. Muhtemelen motorun hareketli kısımlarını yağlamak için siktikları sprey yüzünden oldu bu nasıl geçer

Ayrıca bizim egsozlar paslanmaz mi nikelaj mi?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Turkpower
28.Haziran.2016, 12:40
Egzoz sıcakken wd40 sık sonra bir tahta parçası ile yapışan yeri kazı 2 sn de çıkıyor

Özgür yaşa, mutlu yaşlan..

Tugay Güreşen
28.Haziran.2016, 12:46
Cif olayını bende duymuştum ama deneme şansım olmadı, bendede fazla yanık var metylan ile bir kısmını çıkardım ve parlattıda ama katalizör çok kötü değiştirmeyi düşünüyorum o derece.. Sararmaları ise yine metylan ile azda olsa geçirdim kullandıkca biraz daha çıkarıyor sanki :)

grolof
28.Haziran.2016, 13:44
Hazır eksoz yanıklarından konu açılmışken bende başka bir soru sorayım.
Yaz sezonunda olduğumuz için bazen kısa mesafelerde yazlık kısa pantolonla kullanıyorum ve bir anlık dalgınlıkla bacağımızı eksoza değdirip yakıyoruz.Geçen sene en az 3-4 yerimi yaktım.
Uzun pantolon olunca değdirsek de bana hasar vermiyor ama bu sıcakta da kot giymek bana zor geliyor.
Bunun için eksoza sarabileceğimiz yada monte edebileceğimiz bir şey varmıdır.

RaptoRider
28.Haziran.2016, 14:03

Yaz sezonunda olduğumuz için bazen kısa mesafelerde yazlık kısa pantolonla kullanıyorum ve bir anlık dalgınlıkla bacağımızı eksoza değdirip yakıyoruz.Geçen sene en az 3-4 yerimi yaktım.

Uzun pantolon olunca değdirsek de bana hasar vermiyor ama bu sıcakta da kot giymek bana zor geliyor.

Mutlaka Gürol abi cam elyafı sarabilirsin veyahutta egzosun üstüne koruma diye tabir ettiğimiz bi parça var kelepçeli onuda temin edip takabilirsin bununla alakalı bi konu olacaktı diye hatırlıyorum 8)

İlker DİNÇER / RaptoRider
ANTALYA

erdmynr
28.Haziran.2016, 14:06
Aynı motor ve sorun bende de var hiç düşünmedim çıkartmak için ama uğur abinin dediğini deneyeceğim :)

Bypale
28.Haziran.2016, 14:20
Cif kullanmayın nikel ve krom aksamları çizer.8)

Coctailozer
28.Haziran.2016, 14:53
beyler konu kilit :P ben çözümü buldum. asıl büyük kalıntıları yok etmek zor oluyor ama zamanla yaptıkça azalma oluyor farkettim. onun dışında motorum için 160 lira harcayıp sıvı pasta ve cila aldım. egzoz ve diğer tüm krom ve boya yüzeylere uyguladım. çillenme sararma pas lekesi pas kalıntısı vs. herşeyi sildi attı. kesinlikle tavsiye ederim. vaktim olsa aslında videoya çekip atıcam youtube'a.

DenizT
28.Haziran.2016, 15:05
oktay abi en iyisi limon ve kahve :hastayız: ilk önce sıcak su ile fazla bastırmadan yanıkların üzerine bi bezle sürttür sonra limonla göz kararı kahvesi karıştır ılık suyla sulandır sonra lekere sür abi hem parlasın hem temizlensin :)

Yemek tarifi gibi temizlik tarifi sunarım :cheesy::cheesy:

Coctailozer
28.Haziran.2016, 15:06
oktay abi en iyisi limon ve kahve :hastayız: ilk önce sıcak su ile fazla bastırmadan yanıkların üzerine bi bezle sürttür sonra limonla göz kararı kahvesi karıştır ılık suyla sulandır sonra lekere sür abi hem parlasın hem temizlensin :)

Yemek tarifi gibi temizlik tarifi sunarım :cheesy::cheesy:
Dostum onu ishal olduğumuz zaman yapmıyomuyduk yaw [emoji14]

Xperia C3 cihazımdan gönderildi.

DenizT
28.Haziran.2016, 15:08
o ayrı abi :cheesy: :cheesy:

ben temizlik için olanı dedin limon kabartıyor biliyoruz :) kahvede metale zarar vermeden kazıyor onuda biliyorum :)

Siyah Adam
28.Haziran.2016, 15:58
Bence kola pasları vs söktüğüne göre onuda yumuşatıp cıkarabilir diye düşünüyorum. Sak sak olucaktır onuda yaptıktan sınra bi suyla kolayca temizleyebilrisiniz.

MUSTAFA48
28.Haziran.2016, 16:06
pasta ve cila markası abi alalım bızde

Coctailozer
28.Haziran.2016, 17:42
pasta ve cila markası abi alalım bızde

DYO likid pasta ve DYO silikonsuz cila.

başka bi markanınki vardı sarı renkte bi kutuda oda iyiydi ilk onla denedim. bu biraz daha pahalıydı ama ismi var diye aldım işte.

alibaba07
28.Haziran.2016, 18:36
Bu tarz bir sararma (hatta kararma bile denebilir) başına gelip bunu eski haline yada eski haline yakın hale getirmiş olan varmı.
Var ise tam olarak ne kullandı.
Egsozun bu hale gelmesinin sebebi serviste siktikları yağlama spreyinin egsoza da gelmesi ve benim bunu farketmemem.[emoji24] [emoji24]
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160628/c3dd90f88f8e1a5cfe835d17d9e34d37.jpg

Coctailozer
28.Haziran.2016, 18:38
Bu tarz bir sararma (hatta kararma bile denebilir) başına gelip bunu eski haline yada eski haline yakın hale getirmiş olan varmı.
Var ise tam olarak ne kullandı.
Egsozun bu hale gelmesinin sebebi serviste siktikları yağlama spreyinin egsoza da gelmesi ve benim bunu farketmemem.[emoji24] [emoji24]
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160628/c3dd90f88f8e1a5cfe835d17d9e34d37.jpg

Hocam bu tür yanıklara buz gibi soğuk su iyi gelir diye biliyorum. Egzozun üstüne dökmiceksin sen içiceksin ama [emoji14]

alibaba07
28.Haziran.2016, 18:39
Hocam bu tür yanıklara buz gibi soğuk su iyi gelir diye biliyorum. Egzozun üstüne dökmiceksin sen içiceksin ama [emoji14]

[emoji24] [emoji24] [emoji24] [emoji24] [emoji24] [emoji24] yazık bana.

grolof
28.Haziran.2016, 19:09
Mutlaka Gürol abi cam elyafı sarabilirsin veyahutta egzosun üstüne koruma diye tabir ettiğimiz bi parça var kelepçeli onuda temin edip takabilirsin bununla alakalı bi konu olacaktı diye hatırlıyorum 8)

İlker DİNÇER / RaptoRider
ANTALYA
Teşekkür ederim

Tugay Güreşen
29.Haziran.2016, 14:23
Bence kola pasları vs söktüğüne göre onuda yumuşatıp cıkarabilir diye düşünüyorum. Sak sak olucaktır onuda yaptıktan sınra bi suyla kolayca temizleyebilrisiniz.

Ben onu paslı yerler için kullandım sonra sürmeye başladım ışıklarda durduğumda yanık şeker kokusu geliyordu :D

Siyah Adam
29.Haziran.2016, 14:52
Ben onu paslı yerler için kullandım sonra sürmeye başladım ışıklarda durduğumda yanık şeker kokusu geliyordu :D

Hahah oda iyiymiş ya 😂 Suyla yıkamıyon mu sonra ki 😂

Tugay Güreşen
29.Haziran.2016, 15:00
Hahah oda iyiymiş ya 😂 Suyla yıkamıyon mu sonra ki 😂

Akıl edemedim ki hiç beklemiyordum öyle olacağını nasıl olsa aktı gitti dedim :D Yapacaklara örnek olsun burdan, koladan sonra mutlaka su ile durulayın :D

Ferhat BASTEM
29.Haziran.2016, 15:09

Gürol abi alttaki linkten sipariş verebilirsin. Farklı modeller/desenler de mevcut. Sitenin altını üstüne getirmek sana kalmış artık. Sorununa çözüm olacaktır diye umuyorum ;)

http://tr.aliexpress.com/item/Chrome-Motorcycle-skull-exhaust-muffler-heat-shield-cover-heel-guard-exhaust-pipe-shield-For-Harle-y/32278507570.html?spm=2114.010208.3.20.yWJsdw&ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_2_10 037_10017_405_507_10033_10032,searchweb201603_1&btsid=f0312267-534f-433d-80d6-cea54241b565

alibaba07
29.Haziran.2016, 15:09
Akıl edemedim ki hiç beklemiyordum öyle olacağını nasıl olsa aktı gitti dedim :D Yapacaklara örnek olsun burdan, koladan sonra mutlaka su ile durulayın :D
[emoji23] iz bırakmamistir inşallah o kolalar yanınca.

Tugay Güreşen
29.Haziran.2016, 15:22
[emoji23] iz bırakmamistir inşallah o kolalar yanınca.

Yok bırakmadı iyiki sonrasında zaten çok sildim önceden olan lekeleri falan çıkardım kalmadı birşey :D Şuan katalizör borumda sıkıntı var işte kötü biraz onuda ya değiştiricem yada sarıcam bakalım.

grolof
29.Haziran.2016, 15:23
Gürol abi alttaki linkten sipariş verebilirsin. Farklı modeller/desenler de mevcut. Sitenin altını üstüne getirmek sana kalmış artık. Sorununa çözüm olacaktır diye umuyorum ;)

http://tr.aliexpress.com/item/Chrome-Motorcycle-skull-exhaust-muffler-heat-shield-cover-heel-guard-exhaust-pipe-shield-For-Harle-y/32278507570.html?spm=2114.010208.3.20.yWJsdw&ws_ab_test=searchweb201556_10,searchweb201602_2_10 037_10017_405_507_10033_10032,searchweb201603_1&btsid=f0312267-534f-433d-80d6-cea54241b565
Bilgi için çok teşekkür ediyorum

alibaba07
29.Haziran.2016, 15:27
Yok bırakmadı iyiki sonrasında zaten çok sildim önceden olan lekeleri falan çıkardım kalmadı birşey :D Şuan katalizör borumda sıkıntı var işte kötü biraz onuda ya değiştiricem yada sarıcam bakalım.
Benimkinden de mi kötü [emoji24]

Ben polisaj yada benzeri uygulama dusunuyorum. Çelik çaydanlık tamiri yapan ustalar var sıfır gibi parlatiyorlar. Siyah durmasindansa parlak ama ufak çizikli dursun. Yakından bakinca belli olur ancak.

Crime
29.Haziran.2016, 16:06
wd40 sıkıp silerseniz egsozunuz oncelikli olarak kiri pası atar genellikle yaşanan artcı ayakkabı lekesı vb durumlardan muzdarıpsınız fakat wd 40 yapısı cıddı bır kalıntıya neden oldugu ıcın zaman ıcerısınde kı bu 2 3 ay kadar bır zaman dan bahsedıyorum egsozun bu yanık leke var dıye dusundugunuz kısımları daha beter sarı yanık ızıne doner ve hıc mutlu olmazsınız,egzosunuz zincir bakımınız ve motorunuzun bır cok noktası ıcın gaz yagı yeterli olur.

Tugay Güreşen
29.Haziran.2016, 16:29
Benimkinden de mi kötü [emoji24]

Ben polisaj yada benzeri uygulama dusunuyorum. Çelik çaydanlık tamiri yapan ustalar var sıfır gibi parlatiyorlar. Siyah durmasindansa parlak ama ufak çizikli dursun. Yakından bakinca belli olur ancak.

Seninkinden daha çok yer yanık ama seninki kadar kötü yanık değil :cheesy:

alibaba07
29.Haziran.2016, 16:37
Ben demirciler çarşısına gidersem ordaki ustalara sorucam. Caydanliklardaki yanıkları geçirip ayna gibi yapanlar bunu da yapar.

anilsedali
30.Haziran.2016, 15:42
Ben demirciler çarşısına gidersem ordaki ustalara sorucam. Caydanliklardaki yanıkları geçirip ayna gibi yapanlar bunu da yapar.

Sor kardeşim benim de aklımdan bugün geçti. 2 tane için pazarlık yap. Hatta 17.30'da çıkıyorum. Konyaaltı'ndayım. Gitmek istersen birlikte de gideriz.

anilsedali
30.Haziran.2016, 15:45

Katalizör borusu yırtık olunca motoru zamanla hoplatıyor da . Ben sanayiden hortumcu buldum. Hortumcuya kestirdim. 2 TL aldı haberin olsun.

alibaba07
30.Haziran.2016, 15:46
Şu günlerde oraya ugramam zor. Zaten pazarlığa gerek olmaz sanırım. Alacağı en fazla 5 tl olur. Sorun katalizörü kismi söküp adama götürmek.

anilsedali
30.Haziran.2016, 16:47
Şu günlerde oraya ugramam zor. Zaten pazarlığa gerek olmaz sanırım. Alacağı en fazla 5 tl olur. Sorun katalizörü kismi söküp adama götürmek.

Ben komple egzozu parlatacaksın sanmıştım. Haberleşiriz, teşekkürler

alibaba07
04.Temmuz.2016, 10:46
Egsozumun katalizör üstündeki yanıkların oraya sıkılan yağlama spreyinden kaynaklı diye düşünüyor idim. Ancak dün biraz dolaşıp eve geldigimde yanıkların genişlediği ve arka taraftaki flanşları da sarartip flanşların arkasına kadar yayıldığını gördüm

Yanıklar motorun ilk bakımı yapılıp eve gelirken oldu. Bakımda sadece yağ değişimi ve hareketli aksamlarin yağlaması yapıldı.

Yanıkların kanser gibi yayılması beni gerçekten endişelendirdi. Motorda yada katalizörde bir problem mi var diye düşünüyorum. Bu hafta bayram tatili ve motoru bakitmaya götüremiyecegim. İnşallah haftaya kadar fazla ilerlemez.

Bu en son hali

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160704/bbd9e65a0f1808a7038cac41b93b1c16.jpg

DeliKurt
05.Temmuz.2016, 14:28
Merhabalar, Hayırlı Bayramlar...
Egzoz yanık sorununu ben anlatacağım şekilde hallettim. İnşallah sizinde işinizi görür.
Metal parlatıcıyı kararan bölgeye sürün daha sonra polisaj makinası ile hafif baskı yaparak uygulayın. Kısa süre içinde farkı göreceksiniz... 8)

https://s31.postimg.org/uzukr858n/2016_07_05_12_35_48_1.png (https://postimg.org/image/uzukr858n/)

https://s31.postimg.org/w2gnlowqf/2016_07_05_12_36_48_1.png (https://postimg.org/image/w2gnlowqf/)

Öncesi:

https://s32.postimg.org/5ba4lxtkx/Foto_raf0016_1.jpg (https://postimg.org/image/5ba4lxtkx/)

Sonrası:

https://s31.postimg.org/gi6kah0c7/Foto_raf0015_1.jpg (https://postimg.org/image/gi6kah0c7/)

Egzozun montajlı halinde göstermek isterdim fakat daha sonradan egzoza amyant sardım boyadım falan...