PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biometrik ehliyet Hakkında

FouL
05.Ocak.2016, 22:13
TÜM TÜRKİYENİN SÜRÜCÜ BELGESİ ( EHLİYETLERİ DEĞİŞİYOR

ehliyeti olan veya YENİ ehliyet alacak olan arkadaşlaın dikkatine.

BİOMETRİK FOTOĞRAF

Karayolu Trafiği Konvansiyonu ve Avrupa Birliği Direktiflerine uygun olarak hazırlanan yeni tip sürücü belgeleri.
01.01.2016 tarihinden itibaren verilmeye başlanacaktır.
01.01.2016 tarihinden itibaren yeni tip sürücü belgelerinde kullanılmak üzere sürücü ve sürücü adaylarından istenecek fotoğrafların özelliklerini Fotoğrafçı Esnafımız ve vatandaşlarımız için derledik.
SÜRÜCÜ BELGELERİNDEKİ FOTOĞRAFLAR
1. Son altı ay içerisinde ICAO standartlarına uygun 400 DPI çözünürlükte, arka fon beyaz ve desensiz biyometrik vesikalık olacaktır.
2. Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacaktır.
3. FOTOĞRAFIN TARANABİLMESİ İÇİN FOTOĞRAF KÂĞIDINA BASILI OLARAK
GELEN FOTOĞRAFLARIN TAM BOYUTU 50X60 MM EBADINDA OLACAKTIR.
4. Baş öne eğik veya her hangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağız kapalı olarak çekilmiş olacaktır.
5. Kişinin yüz kısmı saç modeliyle birlikte tamamen görünür olacaktır.
6. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmayacaktır.
7. Fotoğraftaki renkler nötr olacak ve yüzün doğal renklerini yansıtacak, fotoğraf doğrudan kameraya bakarken çekilecektir.
8. Gözler açık ve iyi görünür (kırmızı göz olmayacak) şekilde, gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesiyle kapatılmamış olacak, güneş gözlüğü veya gözlük camı üzerinde yansımalar olmayacaktır.
9. Işık yüze eşit şekilde yansıtılacak, yansıma veya gölgeler bulunmayacaktır.
10. Fotoğraf çekilirken şapka, pipo vb. nesne olmayacaktır.
11. Başörtülü vesikalık fotoğraflarda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olacaktır.

Not: Fotoğrafçıya gittiğinizde Ehliyet için fotoğraf çektirmek istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Rütüşlü, yanda çekilmiş, arka rengi farklı renkteki vesikalık fotoğraflar kabul görmeyecektir. raptorriders Bilginize..
http://s15.postimg.org/61s6qieon/BIOMETRIK_EHLIYET_ORNEK.jpg (http://postimg.org/image/61s6qieon/)
http://s4.postimg.org/vq1psikjd/BIOMETRIK_EHLIYET_ORNEK.jpg (http://postimg.org/image/vq1psikjd/)

2_rock
06.Ocak.2016, 16:31
Eline sağlık detaylı bilgiler için.

CELİL
07.Ocak.2016, 21:28
Sürücü belgesinde yeni dönem başladı
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 1 Ocak itibarıyla yenilenmesi işlemlerine başlanan sürücü belgeleri için vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemini devreye soktu.
Buna göre, sürücü belgesi sahipleri Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait "surucurandevu.egm.gov.tr" adresinden randevu talebinde bulunabilecek, il ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini bu yolla gerçekleştirebilecek.

YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGELERİ 84 ÜLKEDE KULLANILABİLECEK

Yeni sürücü belgeleri için vatandaşlardan, tek hekimden alınan "sürücü olur" raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren "ödendi" belgesi istenecek. Bu kapsamda mevcut sürücü belgeleri 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilecek.
Yeni tip sürücü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak.
Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. Yeni tip sürücü belgesini alan sürücüler trafik konvansiyonuna üye 84 ülkede araç kullanabilecek.

Alıntı : Milliyet
http://www.milliyet.com.tr/surucu-belgesinde-yeni-donem/ekonomi/detay/2175293/default.htm

2_rock
07.Ocak.2016, 21:38
2015 yılı içerisinde kursa kayıt yaptıran ama 2016 yılında sınava girecek arkadaşlar A 2 olarak ehliyet alacak yalnız bazı kurumlar açıklama yaptı ehliyetlerini A olarak değiştirmek isterlerse. Kategori farkı için kursa para ödeyerek ve emniyete para ödeyerek alabilecekler.
Şuan ki A kategori için kurs ücreti 840 TL olarak belirlenmiştir ve A 2 den A ya geçecekler içinse fark fiyatı 560 TL bilginize

Crime
07.Ocak.2016, 21:44
Vıteslı motor kullanıcaz sorun yasamayalım dıyıp a2 aldık ki 2 yıl olmuş sımdı motoru buyutecem dersen bırde gıdıp 560 lira verip yenıden bır dunya angarya ıle ugrastırıcak ya su devlet ben hıc bır sey demıyorum.

2_rock
07.Ocak.2016, 21:49
Vıteslı motor kullanıcaz sorun yasamayalım dıyıp a2 aldık ki 2 yıl olmuş sımdı motoru buyutecem dersen bırde gıdıp 560 lira verip yenıden bır dunya angarya ıle ugrastırıcak ya su devlet ben hıc bır sey demıyorum.

Ugrastiricak artı bi dünyada para odettirecek

Bahadır
07.Ocak.2016, 23:04
Beddua etmeyeceğim diyorum ama sonuna kadar zorluyorlar.Ulan her seferinde bitaraflarından birşeyler uydurup milletin cebindeki 3 kuruş parayı almaya çalışıyorlar:x

FouL
08.Ocak.2016, 01:59
tam emin değilim ama bunun ile ilgili bir makale okumuştum geçen sene yanliş hatirlamiyorsam ehliyeti olupta (a2) uygulamaya geçildiğinde siz A ehliyet almak için sadece kart parasi ödeyeceksiniz.. kursluk bir durum yok diye biliyorum..

kisaca eski ehliyeti olanlar direk A ehliyeti olacak.. yanliş anlamişta olabikirim tabiki.. yakinda kokusu çikar.. daha yeni uygulama kimse ne yapacağini bilmiyordur şuan..