PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zırıltı Ve Vibrasyon Sorunumu Hallettim.

ozzymania
15.Ağustos.2007, 23:32
Eh benim motoru bilenler bilir.Hatta kullananlarda vardı.Aşırı derecede bir vibrasyon ve sürekli bir zırıltı vardı.

Daha önce ilkerkoparal egzos'ların arasındaki bağlantıyı kestiğini ve motorundaki problemlerin büyük ölçüde azaldığını söylemişti.
Ondan hareketle bende egsozların arasındaki manasız boruyu kestirdim, sibop, hava, senkron gibi ayarları yaptırdım ve motorun üzerine bindiğimde ilk defa motora bindiğimi hissettim.

Ne her yerimi titreten vibrasyondan eser kaldı nede her gaz açışımda zırıl zırıl beynime tecavüz eden zırıltıdan eser kalmadı..
Ayrıca motorun gidişi daha bir düzeldi, daha kolay hızlanıp daha kolay bir sürüş rahatlığını yaşadım.Sanki motorumun torku 2 katına çıktı.
Ama Benzin tüketimi arttı çünkü ara gazı vermeye fena alıştım :)
Ayrıca Mecidiyekoyde ışıklarda yan yana geldiğim bir Yamaha Dragstar ile ara gazı yarışması yaptık.Her ne kadar Dragstar kadar olmasa da sürücüsünden bir 8) alında keyfim daha bir yerine geldi.
Ben bakımla birlikte yaptırdığım için biraz fazla ücret geldi ama normalde 40-50 YTL'ye bu iş bitiriliyor.

İlkere ayrıca teşekkür ediyorum fikri olmasaydı hala 100 cclik scotera biniyormuş gibi hissedicektim kendimi.

Eğer hala egzoslarında ara bağlantısı olan kişi varsa kestirmesini tavsiye ederim.Motorun sesi daha tatmin edici oluyor ve ayrıca egzosların arasında hava dolasmadığı için vibrasyon olmuyor ve egzos dumanı (karbondioksit) daha çabuk çıkyor.Ve sanırsam motor daha bir rahatlıyor.

thoraman
16.Ağustos.2007, 00:04
egzoslar eski tipmi aradaki bağlantıyı kesince ses nası değişti anlamadım susturucularla oynamadan

yeaks
16.Ağustos.2007, 00:13
ozzy abicim sadece demiri kesiyoruz dimi peki demiri kestikten sonra delik açılmıyomu 2 egsozda da o delikleri de ellemeden öyle bırakıyoruz heralde ???? dimi

thoraman
16.Ağustos.2007, 00:15
yeaksim olurmu öle şey delikleri kapattırıyosun tabiiki uygun bi şekilde...bununla ilgili bi topik vardı ilker arkadaşımızın açtığı onu bir araştır orda vardı resimli falan..

ozzymania
16.Ağustos.2007, 00:27
egzoslar eski tipmi aradaki bağlantıyı kesince ses nası değişti anlamadım susturucularla oynamadan

Benim zaten susturucular çıkartılmıştı motoru aldığımda.Zır Zır ötüyordu ayrıca.

ozzy abicim sadece demiri kesiyoruz dimi peki demiri kestikten sonra delik açılmıyomu 2 egsozda da o delikleri de ellemeden öyle bırakıyoruz heralde ???? dimi

Yeaks delikleri kapattırıyorsun kaynakla.Zaten yeni modellere baktığında o aradaki bağlantı yok sade 2 boru.

jashuaa
16.Ağustos.2007, 10:31
hayırlı uğurlu olsum ozzy kardeşim. zırıltısız sürüşler sana 8)

okan
16.Ağustos.2007, 10:55
her bir silindirin patlatmasını duyabiliyosun ayrıca....bağlantı varken o sesi o kadar net alamıyorsun....

yenikoylu_ua
16.Ağustos.2007, 11:04
Hayırlı olsun kardeşim zırıltısız gürül gürül sürüşler

xerline
16.Ağustos.2007, 12:38
HAYIRLI OLSUN. BİZİM KİLERDE O DEMİR YOK ZATEN İLKER YAZDIGINDADA SASIRMISTIM NİYE OYLE BİR DEMİR DEMİYECEGİM GALİBA HAVA GECİSİDE VARMIS BORU KOYULMUS DİYE.

MotoJunior
16.Ağustos.2007, 12:41
ozi çözmüşsün sen bu işi kolay gelsin bakalım

ozzymania
16.Ağustos.2007, 12:50
ozi çözmüşsün sen bu işi kolay gelsin bakalım
saol abi ufaktan ufaktan yapmaya çalısıyorum işte okuduklarım duyduklarım ışığında.

MotoJunior
16.Ağustos.2007, 12:51
çok da oynamamak lazım bak sonra karışmam

kawa500
17.Ağustos.2007, 14:12
RR 14.000 ulaştı ve şu an tek şikayetim bu zırıltı.....

bu boruyu kestirmek farz oldu anlaşılan.....

bilgiler için teşekkürler......

bir de kesilen o delikleri kaynaklamı kapatıyorlar.......

sonradan bir problem çıkmaz ümit ediyorum....

ama herseye rağmen şu zırıltıdan kurtulmak için değer....

yeaks
17.Ağustos.2007, 14:30
bende yeni egsozlarımı sipariş verdim o zaman onları takmadan ortasındaki demiri keserim yada demirsiz mi gelir acep :S

ozzymania
17.Ağustos.2007, 16:16
RR 14.000 ulaştı ve şu an tek şikayetim bu zırıltı.....

bu boruyu kestirmek farz oldu anlaşılan.....

bilgiler için teşekkürler......

bir de kesilen o delikleri kaynaklamı kapatıyorlar.......

sonradan bir problem çıkmaz ümit ediyorum....

ama herseye rağmen şu zırıltıdan kurtulmak için değer....

Evet kaynakla kapatıyorlar.Zaten altta kalacağı için daha sonra extra bi nikelaj yapmaya gerekte kalmıyor.

cuneyt
17.Ağustos.2007, 16:30
Benim RR da 14400e geldi. Zırıltı yok çok şükür ama egsozları açmak istiyorum. Bunu kendim yapabilir miyim acaba?

Benimki 2005 model eski tüp egsozlardan. sadece birer susturucu sökmek yeterli olur mu ki? İçinden ayrıca kaynakla parça çıkarmamız gerekiyor mu?

kawa500
17.Ağustos.2007, 17:05
ewet buraya yazdiktan sonra ustama telefon açtım ve hemen gelirsem hallederim dedi ve gittim.....

ara parçayı çıkarttı...resimde çektim ama işlerimi bitirdikten sonra koyacağım.....

sonuca gelince gayet güzel oldu.... :cheesy:

hala o gereksiz parça üstünde duran varsa hemen kurtulsun 8)

Jedaykin
19.Ağustos.2007, 14:56
benim egsozlarında arasında o parça varmış. bu başlığı görünce dikkat ettim egsozlar birleşik. kestirmenin bir sorun yaratmayacağından emin misiniz? zırıltı ve titreşim azalacaksa ben de hemen kestireyim.

sancezz
19.Ağustos.2007, 16:39
evet yaa az bı zırıltı benden gelıyo ama yerını daha bulamadık resımlerı beklıyz dostum :cheesy: :D

ozzymania
19.Ağustos.2007, 19:16
evet yaa az bı zırıltı benden gelıyo ama yerını daha bulamadık resımlerı beklıyz dostum :cheesy: :D

Yüksel zırıltının resmini beklemiyorsundur umarım :D
iki egsoz arasında bir demir parcası var problem o işte.
Ben yaptırmadan önce ve sonra resim çekmedim malesef ama bir gün gelirsen gösteririm aradaki farkı anlarsın.

Kino
19.Ağustos.2007, 21:56
her bir silindirin patlatmasını duyabiliyosun ayrıca....bağlantı varken o sesi o kadar net alamıyorsun....

dimi Okanım

hatta ozzy egsozlardan 2 susturucu da cıkarırsan var ya offf offfff tor tor TOR TOR dimi Okanım anlatsana ahllaşkına.

nasıl ama 8) 8) 8)

Pardon ilkerin actığı topik burada resimlerde var bakınız lütfen ozzy dostuma yardımcı olayım bari birazcık

http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=761

:cheesy: :cheesy:

okan
19.Ağustos.2007, 22:17
kino baba ne anlatiim.. benim eksozlar şu anda yenilendi...sessiz çalışiyo valla.. hiçte hoşuma gitmiyo.. kurum bağlasın diye bekliyom...yeniden açtıracam...
heee.. şimdi niye deiştin diye soracan baba.. anlatiimm hemen..
katalizör kısmı içinden kurtulmuş müthiş gıcık bi sesi vardı...mecbur kaldım yenilerini aldım..

Kino
19.Ağustos.2007, 22:33
anladım bennnn hani sana bir telefon gelmişti egsoz işi tamamdır diyee haaaaa O iş oldu demekki vay bee

helal birde raptoru satacam diyordun :( :(

okan
19.Ağustos.2007, 22:40
şşşşşşş.. baba çaktırma.... 8) 8) 8)

ozzymania
19.Ağustos.2007, 23:51
dimi Okanım

hatta ozzy egsozlardan 2 susturucu da cıkarırsan var ya offf offfff tor tor TOR TOR dimi Okanım anlatsana ahllaşkına.

nasıl ama 8) 8) 8)

Pardon ilkerin actığı topik burada resimlerde var bakınız lütfen ozzy dostuma yardımcı olayım bari birazcık

http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=761

:cheesy: :cheesy:

Kino baba ben zaten ilkerin topiğinden feyz aldımda giriştim yoksa hayatta aklıma gelmezdi benim böyle bir şey.Zaten ilker araştırmasa sanırım başkasının da araştırıp yapıcağını sanmıyorum.

Jedaykin
21.Ağustos.2007, 13:54
dün servise sordum bu aradaki parçanın kesilmesi olayını. zırıltıya onun neden olmadığını, egsoz içinde ayrı bir boru olduğunu ve zırıltıyı onun yaptığını söyledi. aradaki o bağlantı motorun daha rahat çalışmasını sağlıyor dedi.

Kino
21.Ağustos.2007, 14:07
jedaykin boşver dostum servisin dediğini
egsozcular çözemedi bu bağlantının sebebini neden yapmışlar diye bu bağlantıyı bak juniur mehmet dostumuz ne diyor

arkadaşlar bu eksoz arasındaki bağlantı cıkışlardaki dengelemeyi sağlamak için yapılmuştır. dolayısıyle kompresore bindiğinde patlatmayı önlüyor. fakat kesildiği zaman karbüratör ayarları yniden yapılması gerekir ve kesilen yerin iyice kapatılması lazım. kesilmesinde bi mahsur yok. zaten bazı partide bu bağlantı yok.

bak başka görüşmelerden alıntı vereyim

İSMAİLİM CİDDEN ÇOK BASİT BİR İŞLEM. ELBETTE YARDIM EDERİM. HELE SEN CTESİ SESİNİ BİR DUY MAKİNANIN ONDAN SONRA BAK NASIL KOŞTURUYORSUN EN YAKIN EKSOZCUYA. BU ARADA 15 YILLIK EKSOZ USTASI BİLE BU ARA BORUNUN MANTIĞINI ANLAYAMADI

O boru orda varsa bir hikmeti vardır bence, benim düşüncem, egzostlardan birinin çıkışı kurum nedeniyle tıkanırsa tıkanmış olan ekzosttaki hava bu boru yardımıyla diğer egzosttan dışarı atılır, bu sayede yanmaktan kurtulursunuz ve motorunuza gelecek büyük zararlardan, yanlışmı düşünüyorum yoksa :!:

okanın da silindirlerden birinin arızası ortaya cıktı bu durumda yani o arada ki boru bir yerde silindir hatalarını da örtbas ediyor gibi.
tabii son kararlar motor sahiplerinin oluyor genelde

yok olm yok .. bi işe yaramıyo valla..motorun hatasını gizlemek için koymuşlar sanki ...

bi defa birsürü motoru inceledim hiç birinde yok bu dalga.. ne hikmetse koymuşlar bizim motorların bazılarına... :?
vala ben söktürdüm ..iyimi oldu kötümü oldu bilemem.. ama hemen motorun hatası çıktı ortaya.. silindirin birinin karışımı bozuktu.. gözle bile görülebilecek derecede hemde....motorda son zamanlarda bi yumulma vardı demekki bu sebeptenmiş.. bizim buralarda senkron menkron ayarından anlayan yok...hatta yılların motor ustaları boş boş bakıyolar senkron kelimesini sööleyince...en sonunda kendim ele alacam zaten deneye yanıla doorusunu bulurus heralde...

aslında bu gibi ince hataları da örtbas ediyor o baglantı ama son karar tabii yine de motor sahibinindir

8) 8)

Aksu
21.Ağustos.2007, 15:35
Şimdi sonuç olarak eksoz ara bağlantısı ;
1- Gazı devrettiği için mi yani gaz mı vibrasyon yaptırıyor
2- İki eksozu birbirine bağladığı için mi vibrasyon yaptırıyor.
Net cevap istiyorum.

ozzymania
21.Ağustos.2007, 15:59
Şimdi sonuç olarak eksoz ara bağlantısı ;
1- Gazı devrettiği için mi yani gaz mı vibrasyon yaptırıyor
2- İki eksozu birbirine bağladığı için mi vibrasyon yaptırıyor.
Net cevap istiyorum.

Aksu abi şimdi şöyle de bir durum var.Bizim egsozları zaten herkes biliyor iki vida allaha emanet tutuyor.Egsozlardan birisinin vidası gevşeyince haliylen yolda giderken titriyor ve zırıldıyor.Aradaki boru sayesinde diğer egzos da titremeye zırlamaya başlıyor.Yani o borunun bence birde böyle bir fonksiyonu var.

Aksu
21.Ağustos.2007, 16:11
o zaman eksozdaki gaz dolaşımının vibrasyona etkisi yok ama bağlantının metal olarak etkisi var diyorsun. Yani ortadan o boruyu mesela 8-10 cm. kessek ve araya yanmaz hortumla bağlantı atıp kelepçelesek o zaman ne olacak eksozun biri sallandığında diğerine etki etmeyecek ama aradaki gaz akışı devam edecek. Sizce böyle birşey olabilirmi.

ozzymania
21.Ağustos.2007, 16:19
Dediğin şekilde birisinin denediğini sanmıyorum hiç.Belki kestirmeyi düşünen kişiler kestirmeden önce böyle bir şey denerler diyecem ama bosuna maliyet olur uğraş çıkar.
Sonuçta bu yöntemide ilk ilker buldu diye biliyorum.

Aksu
21.Ağustos.2007, 16:48
Ozzy kardeşim tabii biliyorum ilk İlker kestirdi zaten 2007 lerde arada boru yok. Sen diyorsun ya boru her iki eksozu bağımsız yapmıyor ve birindeki sallantı diğerini de etkilediğinden motora da etki ederek vibrasyona neden oluyor. Bende demir testeresiyle aradaki boruyu kökten değilde ortasından 8-10 cm. alsam sonra yanmaz yumuşak siyah hortumla bağlantıyı tekrar yapsam nasıl olur. Hortum yumuşak olduğundan eksozlar arası sallantıyı diğerine geçirmeyecektir ve vibrasyona etkisi olur artı aradaki gaz akışı da devireder ve patlatma yapmaz. Bu tekniği de ben deneyeyim sonuçlarını yazarım. Hem bu işlem de eksozların sökülmesine de gerek yok ve daha kolay.

ozzymania
21.Ağustos.2007, 17:00
Aksu abi bazı seyler deneme yanılma yolu ile öğrenilir. sen deniycen biz de öğreniceğiz artık :)
Şimdiden kolay gelsin sana.

ercan
19.Eylül.2007, 01:43
bnde kestırdım hemde 20 milyna fakat debrıyajı sıktıgımda patlatıyo onu ne yapıcaz

Rommel
03.Ekim.2007, 01:35
arkadaşlar bu eksoz arasındaki bağlantıyı bende kestirmedim ama kapattırdım..

benim eksoz zırıltı falan yapmıyordu allahdan. ... kestirincede eksozların bağlantılarından yana zayıflama olur düşüncesiyle ( neticede arka ayaklıktan ve önde motor piston seviyesinden bağlı ama )

olayı şöle gerçekleştirdim. sağdaki eksoz soldakinin içine giriyor ve kurşundan mamul bir contayla sıkıştırılıyor.

bende sağdaki eksozun ağzını sac'la kaynak yaptırıp kapattırdım. tekrar soldaki eksozun içine sokup sıktım vidasını.

benim eksozlar klarnet denenlerden değil ama yinede patlamalar ayrı ayrı duyulabilir oldu ( 1955 çift piston bmw gibi :)

çekiş biraz arttı ama senkron ayarım yapılmadı daha...

bu da bir yöntem ve geri dönüşü çok basit. soldaki eksozu çıkartıp kaynaklana sacı çiviyle bile delerek açılabilecek şekilde.

geri dönüşte herhangi bir sorun çıkartmaz yani.

yeaks
03.Ekim.2007, 01:54
ya bende de vibrasyon arttı napsam kestirsemmi bende :? vibrasyon başka neyden yapar peki ?

Rommel
03.Ekim.2007, 02:28
kestirmeden dediğimi bir yap istersen... kestirirsen geri dönüş yok :):):):) böle ucunu kapattırıyorsun aynı işi yapar...

bozkurt
05.Ekim.2007, 12:29
Arkadaşlar merhaba.Dün ekzost kesme işlemini yaptırdım.Daha önce birkaç defa niyetlenmiştim ama nasip bugüneymiş.Tamamen kesmek yerine ortadan kesip ağızlarını körtapa şeklinde ezdirdim.SES mükemmel oldu.İnanırmısınız 3 ncü viteste yaklaşık bir saat gezdim.Yakıt artarmış ARTSIN.Ayar yaptıramadım.Balıkesir'de yapacak adam yok.İleride İzmir'e gittiğimde yaptırırım inşallah.İşlem ücreti 5 YTL.Tavsiye ederim.
Sağlıcakla kalın.

foreman
14.Kasım.2007, 02:07
arkadaslar ozellıkle eskı konuları canlandırarak kazanmaya bılgılerımızı artırmaya calısıyorum...

bu boru kesme ısını kendım yapabılırım...
ama bı sakıncası olurmu...
elın cekık gozlusu bunu bosu bosuna koymamıstır...
yuksek hızda (komık dımı) cok ses cıkarırmı...yanı mılletın ahını alırmıyız...
bugun bır dragstarın eksoz sesıne sahıt oldum...onun gıbı cıkması ıcın ne yapılabılır?

okan
14.Kasım.2007, 02:10
dragstar gibi ses istiyosan hiç bişi yapamazsın....

heee.. dragstar alabilirsin fatihim foremanım.. :mrgreen:

foreman
14.Kasım.2007, 02:15
:P :P :P :P :P :P
anladım...fazla oynamamak lazımmıs..

orkun
15.Kasım.2007, 00:34
bende kestirdim(egzozların arasındaki boruyu:oops:) memnunum
gerçi ksmeden önce egzozcu abi eminmisin bu boru arada dengeyi sağlıyo filan dedi bende çok gerekli bişi olsaydı yeni modellerde de olurdu diye düşünüp kestirdim :oops:

m4-rio
05.Ağustos.2008, 22:48
Abilerim benim motor 150 cc bendeki egzozlar sağda aşırı derecede bi zırıltı var bunun nedeni nedir yada ne yapmam gerekir yaptırmaya götürdügümde ne dicem....ilginizden dolayı şimdiden saolun....