PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Kullanıcıdan Shadow izlenimleri

carvalho
16.Ağustos.2007, 17:56
Arkadaşlar, 250 cc'ler için hep başlangış motoru denir ancak aslında 250 CC bir tarzdır.

Ancak yine de motor hacmini büyütmek niyetinde olan arkadaşlarımız da mevcut. Biri benim.

Hangisini alsam, tarz değiştirsem mi, cruiser'da devam edeceksem hangisi olmalı gibi soru işaretleri fazlasıyla kafamızı meşgul ediyor.

Honda Shadow 750 CC kullanıcılarından bir arkadaş, farklı bir sitede motoru ile ilgili izlenimlerini yazmış. Bence gayet açıklayıcı olmuş. Ben faydalandım açıkçası. Shadow'un sadece iyi yönlerini değil olumsuz yönlerini de paylaşmış.

Hadi buyrun ilgili şahsın gözünden shadow 750 CC izlenimlerine:

Not: Yasin, senden de bekliyoruz benzer bir analiz. Belki biz de katılırız bu kervana...

-------------------------------------------------------------------------

10.000kmyi geçtiğim Honda 750 Shadow (VT750C6, 2006 model) ile ilgili tüm izlenimlerimi burada paylaşmak istedim. Bu izlenimlerimde motosikletin iyi yönleri kadar kötü yönlerinide özellikle yazacağım. Yani amaç pek çok kişinin yaptığı gibi benim motosikletim çok güzel demek değil, nasıl olduğunu anlatmak, tecrübemi paylaşmak. Zaten bir sürü kötü yönü olduğunuda göreceksiniz. Forum kalitesizliği ile ünlenmiş bazı çin motosikletlerini övenler, hiç problemi yok diyenler ben 500km yaptım bişi olmadı diyenlerle dolu. Şöyle söyleyeyim: Ben şehir içinde 4 ayda 10BİN km yaptım.

Ayrıca yazdıklarım Honda Shadow'a alternatif olan Suzuki VL800/M800, VZ800/C800, Kawasaki VN800, Yamaha DragStar 650yide az çok ilgilendirmekte. Yani başlık genel ağır cruiserlara hitab ediyor denebilir.

Öncelikle zaten bilinen şeylerden bahsedeyim: Motosiklet tarz olarak Cruiser/Custom/Chopper. Haliyle geniş ve alçak bir koltuğu var, ayaklarınız ileride. Her tarafı krom kaplı, çok fazla temizlik istiyor, yıkaması silmesi kurutması dert, aksesuarları pahalı ve bol.

Benim tecrübe ettiğim iyi ve kötü yönleri:

-Scooterlar hatta tüm motosikletler dahil olmak üzere dünyadaki EN ALÇAK koltuğa sahip. Yerden sadece 65cm yükseklikte koltuğuyla kısa boylular için ideal.

-Dolu ağırlık olarak 250kg olması ile oldukça ağır ve hantal (performans anlamında değil, düşük hızda kontrol ve dar dönüş anlamında) olduğu söylenebilir. Düşük hızda manevralarda zorluk çıkarmasına rağmen 20-30km/h saat hızdan sonra cruiser olması ve yüksek TRAIL, RAKE değerleri (ön maşanın yere açısı sonucu oluşan temas mesafesi farkı ve gidon mili ile amortisör başları arasındaki mesafe farkı) sebebiyle çok dengeli bir şekilde düz gitmeye çalışıyor. Bu sebeple düz yolda kullanması çok kolay fakat dönüşler zor. Motosiklet ayaklıkları yere deyene kadar yatıyor fakat dönüş çapı yinede geniş.

-Debriyaj çok iyi değil. Motosiklet ağır olduğu ve alçak/uzun şeklinden dolayı motosiklet önünü kaldırmıyor. Asfalt kaygan ise aşırı patinaja düşüyor değilse debriyaj kaydırmayı yeğliyor. Ayrıca debriyaj elciği iyi ayarlanmaz ise çok sert oluyor ve eldiven kullanmazsanız boyası parmaklarınıza çıkıyor.

-Direksiyon kilidine anahtar zor giriyor. Her indiğinizde kitlemeniz gereken bu kilit insanı sinir ediyor.

-Lastikleri alternatif markalardan 1cm ince ama yinede oldukça kalın. (ön 120 arka 160)

-Tam bir drift (yanlama) motosikleti. Yukarı bahsettiğim sebeplerden dolayı dengesini ne kadar bozarsanız bozun kendisi düzelip dikleşiyor.

-Radyatörün üst vidası defalarca kırıldı ve tornacılarda süründüm. Sebebi orijinal olmayan krom radyatör kapağı aksesuarı olabilir. Çok çukurlara düşmekten olma ihtimali yüksek. Vida 2 kere kırılıp 2 kere gevşeyip düştükten ve her seferinde radyatör tekerleğe kadar söküldükten sonra sonunda daha büyük vida için yuva açtırdık ve hem büyük hemde krom nikelli kaliteli vida takarak sorun ancak çözüldü.

-Yol koşulları ve lastik tutunması hesaba katılarak gerçekçi bir değer olması açısından 7 saniyede 100km/h hıza çıkıyor. 15 saniyede 135km/h ile 0-400 metre tamamlıyor. 500cc ve üstü büyük motosikletler arasında ağırlığı ve düşük devri itibariyle çok yüksek performanslı değil ama ağırlığına göre çok çok çok iyi gidiyor. 1. viteste 65, 2. viteste 105, 3. viteste 140 yapıyor.

-Tork karakteristiği yüzünden otomobillerdeki turbo dizel motorlara benziyor. (Turbo gecikmesi olmadan ama) Çok düşük devirde bile çok yüksek çekişi var. Yani motorun çekmesi için belli bir devire gelmesini beklemenize gerek yok. Gazı açtığınız anında tepki veriyor. Patinaja çok eğilimli. Devir göstergesi zaten yok. Ama hesaplarımdan maks devrinin 7000 olduğunu söyleyebilirim.

-Motosiklet 46 beygir ama rakama aldanmayın. Beygir gücü sadece bir değerdir. Neredeyse tüm devir aralığı boyunca yüksek çekişe sahip. Yüksek devir olmadığı için 46 beygir değeri hesaplanıyor ama çok iyi gidiyor. 3000 devirde 65 beygirlik motosikletlerden bile 3 kat daha güçlü.

-Çoğu yüksek devirli motosiklet gibi kısa bir devir aralığında maksimum çekiş sağlamak yerine uzun bir devir aralığında sürekli yüksek bir çekişi var fakat yüksek devir yok. Bu sebeple her viteste ve her devirde iyi hızlanıyor ama çok yüksek son hız beklemeyin.

-Motosikletin düz yolda son hızı 160km/h. Yokuş aşağı 190da biten göstergenin sonuna kadar geldi. Son hızına çok çabuk çıkıyor ama hızlanma bir anda duruveriyor. Cam, grenaj vs olmadığı için 120-130un üstünde ÇOK rüzgar var felaket rahatsız ediyor. Beliniz ağrıyor, yoruluyorsunuz. Bu motosikleti kapalı kask olmadan kullanmayı düşünmeyin bile. Arkadan rüzgar alması 3. vitesteki performansını oldukça etkiliyor.

-Ön fren çok başarılı. Tekerlek kalın ve kaliteli olduğu için eğer "asfalt iyiyse" sonuna kadar tüm gücünüzle asılsanız dahi ön tekerlek kilitlenmiyor ve motorun üstünde duramayıp gidona düşeceğiniz kadar sert duruyor. Arka tekerlek kampana olduğu için çok çabuk kitleniyor ama kontrol sorunu yok. Kaygan asfaltta progresif fren ile çok çabuk duruyor, ön tekerlek kilitlense bile kontrol etmek kolay. Kampana arka frenin disk arka frenden daha şık olduğunu belirtmeliyim. Mükemmel asfaltta 100'den 0'a frenlemek yaklaşık 3 saniye ve 35 metre sürüyor. (Sürücü reaksiyon süresi hariç)

-Deposu çok ufak. Sadece 10 litre. Bunun üstüne 4 litre rezerv var ama benzin göstergesi yada uyarı ışığı yok. Normal bir kullanım ile 100kmde ortalama 5 litre yakıyor. Aşırı ekonomik kullanırsanız 4 litreye düşürmeniz mümkün. Gazı hiç kapamazsanız 6 litreyi geçmiyor. Ama çok yakıt yakacak şekilde kullanınca keyfi çıkıyor söylemeliyim. Yani deviri düşük tutup egsozun ahengiyle gitmek lazım! Rezervi düşünmezseniz bir depoyla ortalama 200km yapıyor. Gösterge ve uyarı olmadığından zaten rezerv sadece benzinciye gitmek için. Benzin durumunu Km göstergesinden takip etmek önemli çünkü yolda giderken aniden stop ediyor ve sol elinizle debriyajı sıkarken yine solda olan rezerv vanasını 120km/h hızla stop etmiş motorda çevirmek zor ve tehlikeli oluyor.

-Mesafe göstergesi dijital ve toplam km dışında iki ayrı mesafeyi aklında tutuyor.

-Arka amortisör çok kötü. Hem konforsuz hemde zıplatıyor. Her tarafın doğalgaz çalışması çukur tümsek vs olduğu ülkemizde konfor sorunu yaratıyor. Yere çok yakın olduğu için çok sık altını vuruyor. Ama vurulan bölge şase olduğu için hasar olmuyor.

-Kötü yol koşullarına ve sert kullanıma kesinlikle uygun değil. Bi çukura düştüm egsoz manifolddan çıktı, radyatör vidasından zaten bahsetmiştim. Başka bir çukura düştüm yüksek hızda titreşim başladı. (Cantlardan olabilir)

-Ağırlığı ve şekli itibari ile rüzgardan neredeyse hiç etkilenmiyor. (Yanal anlamda) Yani fırtınada açık otobanda giderken bile dümdüz gidiyor. Motorun kendisinde titreşim yok fakat bol bol çukurlara düşerseniz ve yüksek devirde kullanırsanız titreşim bekleyin. Ama zaten rüzgar yeterince vücut titreşimi (!) yapıyor motoru takmıyorsunuz.

-Pistonları tek krank pinine bağlı olduğu için Harley sesi çıkıyor. (PATA PATA değilde düzensiz PATATA PATATA şeklinde) Yani gerçek V-Twin motor var. Her V2 motor V-Twin değil. Hatta her V-Twin yazan motor V-Twin değil.

-Ses TONU Harley ile neredeyse aynı tonda olmasına rağmen orijinal egsozu SEVİYE olarak çok sessiz. Egsozun çıkışlarını açarak "kaliteli gürültü" elde edilebilir.

-Immobilizer (çipli anahtar) olması ve 250kg ağırlığı çalınmaya karşı ciddi avantaj sunuyor. Düz kontak çalıştırmak yada kaldırıp kamyonete koymak çok çok zor.

-Şaftlı olduğu için zincir sesi ve zincir bakımı derdi yok buda çok büyük avantaj.

-Su soğutmalı olması çok büyük avantaj.

-Sissy Bar (arkada oturanın yaslanması için) şiddetle tavsiye ederim. Sadece yolcunun değil sürücünün konforunuda çok etkiliyor. Ayrıca kuvvetli çekişinden dolayı sissy bar olmadığında artçı düşebilir.

-Birleştirilmiş çift eksozu çok şık duruyor.

-Düşük sıkıştırma oranı vs sebebiyle kaliteli yada yüksek oktanlı benzin istemiyor fakat arasıra rölantide gazı açtığınızda bir anda egsoz patlayıp stop edebiliyor. Tam bu anda gidon dönük durumda ise yatmak/devrilmek istiyor, ağırlığı dert oluyor.

-Servis aralıkları 6000de bir. Yani pek servise uğramıyorsunuz. Ve servisler gerçekten BAKIM, yani TAMİR değil. Rodaj 500kmde bitiyor ama 1000de servise gidiyorsunuz. 1000km rodaj bakımına 70YTL, 6000km bakımına 110YTL verdim. 10.000km şehir içinde hor kullandım gerçektende HİÇ arıza çıkmadı henüz. Sadece debriyaj kolu ile gaz elciği azıcık ses yapıyor (motosikleti çok yıkamaktan) oda basit bir yağlamayla düzeliyor.

Sonuç olarak fiyat/performans olarak düşünüldüğünde Shadow 750 çok iyi bir seçim. Buradaki performans kelimesi rahatlık/şıklık/tüketim/hız vs gibi tüm kavramları içeriyor. Ağustos 2006 itibariyle fiyatı 9000EURO civarında. Ama kendinizi kandırmayın. Bu motosikleti almakla bitmiyor bir sürü masrafı daha var. Aşağıda yazmak gerekirse:
-Motor Koruma: 150 EURO (ŞART! Yatırırsanız dua edersiniz)
-Sissy Bar: 150 EURO (ŞİDDETLE TAVSİYE)
-Krom Radyatör kapağı, alarm, branda vs çeşitli aksesuarlar: 200EURO (OPSİYONEL)

Çanta gereksinimi had safhada. Sigara paketi bile koyacak yeriniz yok. Heybe şeklinde çanta yaptırabilirsiniz ama 150-200 euro masrafı olacaktır. Ayrıca kilitsiz olacağı için dolu tutmak akıllıca olmayabilir. Bir Kawasakide kilitli sert çanta gördüm ama 1000 euro falan dediler aklım gitti. 5YTL değerinde lastikli fileyi şiddetle tavsiye ederim. Çok işe yarıyor. Benzin deposu düz olduğu için ufak mıknatıslı çantalar çok kullanışlı. Arka koltuğada file ile birşeyler (2.kask vs) koyabiliyorsunuz. Çoğu sissy bar'ın yine fileyle kullanmak üzere arka tepsisi var ama ben kendiminkine takmadım.

Brandayı en az 45 dakika beklemeden sakın örtmeyin. Egsozunuzun ve motorunuz branda kaplanıyor. Krom pastası ile uzun uzun girişmek gerekiyor. Ayrıca inip binerken egsoza dikkat. Tüm ayaklıklarda egsoz temas koruması var fakat yinede artçıların egsoza basıp ayakkabılarını eritmek gibi bir isteği oluyor!

Genel olarak sokaktaki otomobilciler (kafesçiler) 150-250cclik ufak çin cruiserları ile karıştırıp sürekli kapışma isteğinde oluyorlar. Ama Porsche, Ferrari, BMW M3, Subaru Impreza Turbo vs seviyesinde birşey gelmediği sürece hiç şansları yok. (Bu arabalarla kapışacaksanız Shadow almayın gidin SS alın) Evet Shadow'un 0-100km/h hızlanması 7 saniye ama 0-100km/h değeri 7 saniye olan otomobilleri geçiyor. Çünkü motosiklette tek arka tekerlek olduğu için diferansiyel yok ve patinajdan fazla kayıp yaşamıyor, otomobiller ise mükemmel olmayan asfaltta kalkmakta çok zorlanıyorlar. Fakat yinede uzun, alçak, ağır, düşük devirde torklu shadowu seri kaldırmanın oldukça zor olduğunu belirtmeliyim. Sürekli patinaja düşüp sağa sola savruluyor. Bu karaktere alıştıktan sonra bahsettiğim performans değerlerine ulaşabilirsiniz. Shadow kendisi ile benzer performansta bir otomobille yanyana kalktığında ilk saniye içinde motosiklet sanki iple gerilmişte fırlamış, yada motosiklet zaten gidiyormuşta kamera yeni çekime başlamış gibi kalkıyor. Bu ilk andaki fırlama sayesinde geçiyor zaten. Yüksek performanslı otomobiller Shadowu 120km/h üstü yüksek hızlarda duman ediyor. Bu sebeple 500 metreden uzun mesafelerde kuvvetli otomobillerle kapışmak anlamsız.

Motosikletten azıcık anlayanlar ilk olarak 2.5metre boyu ve 2 silindir V motoru görüyor.

29HP 250cc 150kg Hyosung bile olsa 500cc altında motosikletlerin tamamından daha yüksek performansa sahip. Kaç tane GT250R anahtarı aldım bilmiyorum çok kapışıyolar çook. 750cclik bir motoru neden 250cc bir motorla karşılaştırıyorsun diye haklı tepkiler gelebilir. Fakat "performans" karşılaştırması yaptığımızda düşük devirli ve ağır 750lik Shadowun performans olarak 250 ile 500lük (cruiser olmayan) motorlar arasında kaldığını görüyoruz. Ve sokakta GT250R sahiplerinin çok kapışası geliyor.

Sonuç olarak tarzınızı cruiser olarak belirlediyseniz, Harley hayranı iseniz, eski görünümlü (retro/classic) motosiklet fikri hoşunuza gidiyorsa Honda Shadow 750 tavsiye ederim. Ben cruiser tercih ettim çünkü bence endurolar çok yüksek ve lastikleri çirkin. Yani şehirde dağ bisikleti almaya benziyor. Nakedlar yeterince şık değil ve SS'ler çok konforsuz/tehlikeli. Touringlerde pahalı. Bu konuları düşününce cruiser ışıl ışıl görüntüsü ve düşük fiyatları ile tercih sebebim oldu. Yıkadıktan sonra hava kompresörü tavsiye edilir. Ufakları 15YTL, büyükleri 75YTL. Kompresör kullanmazsanız hareket ettiğiniz gibi her tarafından su fışkırıyor. Az önce silip parlattığınız yerlerde su lekeleri delirtiyor insanı!
Motosiklete iki kişi (artçı ile) binmeyi düşünüyorsanız zaten konforda rakipsiz. (Sissy Bar olması şartıyla) (Tamam goldwing daha konforlu ama fiyat?)
Uzun yola çıkacaksanız ön cam almak iyi bir fikir olabilir.

Bir motosikletin tarz olarak Harley Davidson'a benzemesi güzel bir cruiser olması için yeterli değil. İyi bir cruiser yüksek devir çevirmez, torkunu düşük devirde verir, V motorludur. Örneğin Kawasaki EN500, Yamaha Virago 535 gibi makinalar tam bir cruiser tadı vermiyor. Çünkü ufak cclerinden performans çıkarmak için normal naked motorlar gibi yüksek devirlerde çalışıyorlar, torklarını yüksek devirlerde veriyorlar. Hele EN500de V motor bile yok, ses yok görüntü yok. Bence Shadow yukarıda bahsettiğim "iyi cruiser" tanımlarını karşılıyor. Hatta V motorunun pistonları Harley'deki gibi tek krank pinine bağlı olduğu içinde ses tonu çok hoş. Yurtdışında farklı tarzlarda 750 Shadowlarda var ama ben benimki gibi ufak cantlı kalın ön lastikli alçak uzun olanları seviyorum. Bunu alternatifi kısa, yüksek, büyük cantlı ince ön lastikli modeller.

Performans, yakıt tüketimi, maliyetler, genel karakteristik, gizli detaylar, son hız menzil vs hakkında herşeyi aktardığıma inanıyorum.

ÇeLeBi MuRaT
16.Ağustos.2007, 19:25
Selçuk bende sürekli yasine artçılık yaptığım için bende bişeler yazim.Bu arkadaşın yazdıkları gerçekten motoru anlatmış.Acayip bir çekiş var motorda arkadan düşecek gibi oluyorsun.Denilecek herşeyi anlatmış alırsan güzel olur senin için benim düşüncemdede bu motor var...

carvalho
16.Ağustos.2007, 20:01
Hayırlısı Murat kardeşim. Tarz değiştirmeyi düşünmediğimden dolayı bu motor benim için alınabilecek motorlardan...

Kısmet :)

altug
16.Ağustos.2007, 20:26
paylaşım için teşekkürler. benimde gönlümde yatan motor oluyor kendileri. 2008 modelleri enjeksiyonlu olacağından şu anda kampanya var. sıfır fiyatı 12750 YTL . 210 YTL plaka masrafı var. sissy bar, motor koruma demiri, radyatör nikelajı toplamı 440 euro .
10000 YTL ye 36 aykredi alabilyorsun ve aylık ödeme 390 YTL civarında.

bu kadar net bilgi verebilmemin sebebi almaya çalışıyor olmam. kısmet .inşallah alabilirim.

carvalho
16.Ağustos.2007, 20:31
Altuğ, Ankara'da bir bayi'den ben de aynı fiyatı almıştım.

12.750 fiyat 2007 modelleri için mi bu durumda? Karbüratörlü olanlarda yani...

deep-impact
16.Ağustos.2007, 20:38
verdiğn bilgiler için teşekkürler.

altug
16.Ağustos.2007, 21:01
Altuğ, Ankara'da bir bayi'den ben de aynı fiyatı almıştım.

12.750 fiyat 2007 modelleri için mi bu durumda? Karbüratörlü olanlarda yani...

Evet, henüz enjektörlü gelmedi .Ama enjektörlünün yakıtı ile arada çok etkili bir fark yok. Geçen senede ankara Efe Honda aynı kampanyayı yaptı. ama geç yaptığı için fazla satamadı. şu an çok ciddi miktarda satış yaptılar. (sürekli gelip geçerken kalan motor adedini kontrol etmeye çalışıyorum)(iyice piskopat oldum bu konuda. Sanki dükkan benim gidip sayım yapıyorum )

normal liste fiyatı 750 C serisi için 15750 idi. 12 750 ye çektiler.. Diğer bilgilerde Efe hondanın anlaşmalı bankasının kredi durumu. % 80 nine kredi çekebiliyorsun. Plakayı kendin çıkartırsan 120 Ytl falan tutuyor ama canın çıkıyor.

birtakım beklentilerim var. ayarlayabilirsem almaya çalışıyorum. hayırlısı.

yeaks
16.Ağustos.2007, 23:08
güzel paylaşım emeğine sağlık !

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 01:05
Haziran 2007 trafige cıkıs tarihli su an 2500 kmde olan Honda Shadow VT750C hakkındaki izlenimlerim

1- Motora ilk bindigimde acayip tırsmıstım insanın kullanamayacagı hissi doguyor, durdugunuz zaman kullanması ve manevraları zor ama giderken yag gibi kayıyor, emin olun regalden daha kolay kullanmak
2- Motorda inanılmaz bir guc var ve bu gucu resmen hissediyorsunuz, su ana kadar en fazla 170 km sürat yaptım, ruzgar rahatsız ediyor kesinlikle bu hızlarda kullanılacak bir motor degil bence hic bir cruiser yapısı itibariyle bu hızlara musait makinalar degiller, 100-120 km hız inanılmaz keyifli
3-120 km hız ile giderken aniden daha yuksek hızlara cıkmak istedignizde ozellikle sollamalarda sizi üzmüyor istediginiz sürate cıkabiliyorsunuz, duz yolda yaptıgı hızla yokus yukarı yaptıgı hız arasında pek fark yok, tırmanma seritlerinde 130-140 gidiyorum onumde araba kalmıyor:)
4-Emin olun kırmızı ısıkta kalktıgınız zaman hic bir arac size yetisemez:) cok denedim hatta ve hatta celebim muratımla bindik kendiside sahittir
5-vibrasyon yok denecek kadar az rahatsız bile etmiyor tabi buna etken yuksek hızlarda ruzgarın etkisi
6- 2 kisi cok kolay yolculuk yapabiliyorsunuz yapı itibariyle genis, ozelikle esi olanlar:)
7- İnanılmaz derecede Drift yapabiliyorsunuz:)
8- Arka fren cok iyi degil, bunun aksine on fren inanılmaz super kesinlikle kilitlemiyor ve kaymıyor
9- Kesinlikle on cam almanızı tavsiye ederim camsız kullanmak eziyet oldugunu soyluyor bircok kisi
10- 40 YTL benzin ile sehir ici 210 km civarı sehir dısı 250 km civarı gidiyorum, yedek depo var oda yaklasık 40 km falan goturuyor
11- Yakıt gostergesi yok:(
12- Kadran 190 ben cıkmadım ama cıkan gordum
13- Motorun kuru agırlıgı 255 kg buna artı aksesuar ve benzin gerisini siz hesap edin artık
14- Motor Şaftlı bu zincir sesini ve bakımını ortadan kaldırıyor,
15- Su sogutmalı olması artı bir deger buna yakın bir makina olan dragstar hava sogutmalı
16- Motor cok cabuk ısınıyor buda sizi ısı acısından biraz rahatsız ediyor ayaklarınız pismeye baslıyor:)
17- En uzun yolum su ana kadar Balıkesir Akcay oldu 2 kisi gittim tek kisi geldim toplam 850 km, hicbir sıkıntı yasamadım yasadıgım tek sıkıntı havanın 40 derece olmasıydı:)
18- Virajlı yollar kesinlikle bu motora gore degil, Touring yada Racing gibi viraj alma kabiliyeti yok,ama bu aklınıza kootu fikirler getirmesin tatlı tatlı viraj alabilirsiniz,
19 - Motor yere inanılma yakın bildigim kadarıyla dunyada yere en yakın motor bu 65 cm civarında, kullanım acısından ozellikle kısa boylular icin cok ideal,yalnız motorun yere yakın olması tumseklerde ve bozuk yollarda daha fazla dikkat gerektiriyor, ben 1-2 kere yoldaki tumsege denk geldim ve yavaslayamadım biraz ses geldi ama şaseye carpıyor ciddi bir sıkıntı yaratmıyor

Aklıma gelen iyi kotu hemen hemen herseyi yazdım

Motoru alırken 12750 olan Ankaradaki bayii bende aradım adamlar turuncu renginin bu fiyat oldugunu soylemislerdi, motoru aldıgım Pendik Bayisine bundan bahsettim bayii bana 2006 modelleri 12750 e verdiklerini soyledi aslında ruhsatta 2007 yazıyorlarmıs ama motor 2006 modelmis ne kadar dogru bilemem

Almayı dusunen arkadasların dikkatine, size birkacta resim benden olsun, herkesin gonlunde yatan motoru allah nasip etsin
http://upload2.postimage.org/304919/DSCF5249_Large_.jpg (http://upload2.postimage.org/304919/photo_hosting.html)

http://upload2.postimage.org/304957/DSCF5398_Large_.jpg (http://upload2.postimage.org/304957/photo_hosting.html)

aidikurt
17.Ağustos.2007, 01:30
Çok faydalı bir başlık selcuk ve yasin paylaşımlarınız için teşekkürler aklımdaki bütün soruların cevabını buldum saolun.

ÇeLeBi MuRaT
17.Ağustos.2007, 01:39
Sendemi alıcan admin paşa yoksa kıvranıyon heee :P

cuneyt
17.Ağustos.2007, 02:22
Bir motor ancak bu kadar güzel ve objektif olarak anlatılabilir. Paylaşım için teşekkürler 8)

emrahss
17.Ağustos.2007, 09:13
Allah herkesin gönlüne göre versin, bana da Transalp versin, hehehehe....

okan
17.Ağustos.2007, 09:33
alasım geliyo valla...... ii makine ...tek kusuru biraz alçak olması...

infinitedreams
17.Ağustos.2007, 11:05
Özellikle uzun boylu olmayanalara (benim gibi 1.70 civarı) inanılmaz yakışıyor büyük cruiserlar.
Bu model de sevmediğim tek şey yerlere kadar inen çamurluk. Yan çanta, ön cam, kıvır zıvır derken araba gibi oluyorlar.

En kötü cruiser, cruiser olmayan en iyi motordan daha iyidir. Shadow ise çok iyidir. Niyette yok şimdilik ama olacaksa 3'ünden biri olacak inşallah... Shadow, Dragstar, Intruder.

MaRaNtZz
17.Ağustos.2007, 11:14
Bu hoş paylaşım için teşekkürler...

altug
17.Ağustos.2007, 13:17
Haziran 2007 trafige cıkıs tarihli su an 2500 kmde olan Honda Shadow VT750C hakkındaki izlenimlerim

1- Motora ilk bindigimde acayip tırsmıstım insanın kullanamayacagı hissi doguyor, durdugunuz zaman kullanması ve manevraları zor ama giderken yag gibi kayıyor, emin olun regalden daha kolay kullanmak
2- Motorda inanılmaz bir guc var ve bu gucu resmen hissediyorsunuz, su ana kadar en fazla 170 km sürat yaptım, ruzgar rahatsız ediyor kesinlikle bu hızlarda kullanılacak bir motor degil bence hic bir cruiser yapısı itibariyle bu hızlara musait makinalar degiller, 100-120 km hız inanılmaz keyifli
3-120 km hız ile giderken aniden daha yuksek hızlara cıkmak istedignizde ozellikle sollamalarda sizi üzmüyor istediginiz sürate cıkabiliyorsunuz, duz yolda yaptıgı hızla yokus yukarı yaptıgı hız arasında pek fark yok, tırmanma seritlerinde 130-140 gidiyorum onumde araba kalmıyor:)
4-Emin olun kırmızı ısıkta kalktıgınız zaman hic bir arac size yetisemez:) cok denedim hatta ve hatta celebim muratımla bindik kendiside sahittir
5-vibrasyon yok denecek kadar az rahatsız bile etmiyor tabi buna etken yuksek hızlarda ruzgarın etkisi
6- 2 kisi cok kolay yolculuk yapabiliyorsunuz yapı itibariyle genis, ozelikle esi olanlar:)
7- İnanılmaz derecede Drift yapabiliyorsunuz:)
8- Arka fren cok iyi degil, bunun aksine on fren inanılmaz super kesinlikle kilitlemiyor ve kaymıyor
9- Kesinlikle on cam almanızı tavsiye ederim camsız kullanmak eziyet oldugunu soyluyor bircok kisi
10- 40 YTL benzin ile sehir ici 210 km civarı sehir dısı 250 km civarı gidiyorum, yedek depo var oda yaklasık 40 km falan goturuyor
11- Yakıt gostergesi yok:(
12- Kadran 190 ben cıkmadım ama cıkan gordum
13- Motorun kuru agırlıgı 255 kg buna artı aksesuar ve benzin gerisini siz hesap edin artık
14- Motor Şaftlı bu zincir sesini ve bakımını ortadan kaldırıyor,
15- Su sogutmalı olması artı bir deger buna yakın bir makina olan dragstar hava sogutmalı
16- Motor cok cabuk ısınıyor buda sizi ısı acısından biraz rahatsız ediyor ayaklarınız pismeye baslıyor:)
17- En uzun yolum su ana kadar Balıkesir Akcay oldu 2 kisi gittim tek kisi geldim toplam 850 km, hicbir sıkıntı yasamadım yasadıgım tek sıkıntı havanın 40 derece olmasıydı:)
18- Virajlı yollar kesinlikle bu motora gore degil, Touring yada Racing gibi viraj alma kabiliyeti yok,ama bu aklınıza kootu fikirler getirmesin tatlı tatlı viraj alabilirsiniz,
19 - Motor yere inanılma yakın bildigim kadarıyla dunyada yere en yakın motor bu 65 cm civarında, kullanım acısından ozellikle kısa boylular icin cok ideal,yalnız motorun yere yakın olması tumseklerde ve bozuk yollarda daha fazla dikkat gerektiriyor, ben 1-2 kere yoldaki tumsege denk geldim ve yavaslayamadım biraz ses geldi ama şaseye carpıyor ciddi bir sıkıntı yaratmıyor

Aklıma gelen iyi kotu hemen hemen herseyi yazdım

Motoru alırken 12750 olan Ankaradaki bayii bende aradım adamlar turuncu renginin bu fiyat oldugunu soylemislerdi, motoru aldıgım Pendik Bayisine bundan bahsettim bayii bana 2006 modelleri 12750 e verdiklerini soyledi aslında ruhsatta 2007 yazıyorlarmıs ama motor 2006 modelmis ne kadar dogru bilemem

Almayı dusunen arkadasların dikkatine, size birkacta resim benden olsun, herkesin gonlunde yatan motoru allah nasip etsin
http://upload2.postimage.org/304919/DSCF5249_Large_.jpg (http://upload2.postimage.org/304919/photo_hosting.html)

http://upload2.postimage.org/304957/DSCF5398_Large_.jpg (http://upload2.postimage.org/304957/photo_hosting.html)

sevgili yasinsubay,

birde geniş ayaklık ve çift taraflı vites cubuğu(tabirimden emin değilim ama anlaşılmıştır umarım) taktırırsan süper olur. Ankarada 2 arkadaşıma siyah rengini aldık. 12750 ytlye . Efe motor biraz tok satıcı. aksesuarlarda ufak bir indirim yaptırabildim.Ama geniş ayaklık ve vies çubuğu ile kullanmak çok kolay ve rahat oluyor.bilgine

sanada çok yakışmış. inşallah bende alabilirim. hayırlısı. kazasız belasız sürüşler dilerim.

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 13:28
Sevgili Altug

Genis ayaklı hem surucu hem artcı icin almak istiyorum, vites cubuguda olabilir tabiki, fiyatlarının ne kadar oldugunu bilmiyorum uygun bir rakam olursa neden olmasın, aslında istedigin egzos ama ona verecek param su anda yok

İnsalah sende alırsın temennilerim bu yonde,sanada kazasız belasız surusler diliyorum

moonchild
17.Ağustos.2007, 13:34
Carvalçuk kardeşim ve Yasin'e verdikleri aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Arkadaşlar bir süredir ben de bakınıyorum sağa sola ve kafama takılan bir soru var. Karbüratörlü motor ile enjeksiyonlu motor arasındaki temel farklar nedir? Enjeksiyon zaruri ve çok önemli midir? Hani yeni motor alma arefesinde, hele hele beğendiğiniz motorun enjeksiyonlu modelinin geleceği haberleri dolaşırken ortalıkta, karbüratörlü motor almak kayda değer bir hata veya daha doğru tabirle dezavantaj mıdır? Bu iki yakıt sistemi tipini karşılaştırabilecek birileri var mıdır aramızda?

okan
17.Ağustos.2007, 13:36
az evvel gittim honda bayiine... dedim olm selo bana bi shadow ayarla...dedi elimizde yok.. dedim kampanya varmışş.. dedi haberim yok...telefon açtık 12870 bayiye gelişi... dedi sana 13500 e verebiliriz.. nası iş bu şimdi yaa.....leaa havleeee.... fiyatlar türkiye genelinde diiilmi ...ben bişi anlamadım bu işten....

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 13:37
moonchild dostum,
Bu konuda sana pek yardımcı olamayacagım maalesef, ben shadow a bayılıyordum ruyalarımı susluyordu resmen, o yuzden enjeksiyonluymus,karburatorluymus umurumda degildi acıkcası:) tabbik enjeksiyonlu olmasının bir farkı vardır mutlaka ama adamlar yıllar boyu karburatorlu motor uretmisler, yamaha ve HD da dahil

sevgiler

altug
17.Ağustos.2007, 13:39
az evvel gittim honda bayiine... dedim olm selo bana bi shadow ayarla...dedi elimizde yok.. dedim kampanya varmışş.. dedi haberim yok...telefon açtık 12870 bayiye gelişi... dedi sana 13500 e verebiliriz.. nası iş bu şimdi yaa.....leaa havleeee.... fiyatlar türkiye genelinde diiilmi ...ben bişi anlamadım bu işten....

okanım moderatörüm , kardeşim.

ankaraya seni misafir etsek Efe hondaya gitsek ve 12 750 ye alsak ne dersin?

linke tıklarmısın.

http://www.sahibinden.com/displayitem.php?a=4176803

moonchild
17.Ağustos.2007, 13:48
moonchild dostum,
Bu konuda sana pek yardımcı olamayacagım maalesef, ben shadow a bayılıyordum ruyalarımı susluyordu resmen, o yuzden enjeksiyonluymus,karburatorluymus umurumda degildi acıkcası:) tabbik enjeksiyonlu olmasının bir farkı vardır mutlaka ama adamlar yıllar boyu karburatorlu motor uretmisler, yamaha ve HD da dahil

sevgiler

Anlıyorum dostum... Açıkçası RR'ın falan adını duymadan önce Shadow'a saplantı derecesinde meraklıydım. Fakat şu son 3-4 ayda noolduysa oldu, cruiserdan vazgeçtim sanırım... Şu anda üzerinde düşündüğüm motorlar arasında en fazla içime sinen yine bir Honda ama o da karşılaştırdığım diğer modeller arasında karbüratörlü olan tek model.. Bu biraz düşündürüyo beni sadece.. Çok da kafaya takıyor değilim ama bana biri artılarını eksilerini sıralasa, daha bi rahat edicem!! :D

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 13:49
Sanırım dusundugun motorlar V-Strom 650 ve CBF 600 eger bu ikisi arasındaysan ben olsam V-Strom tercih ederdim

moonchild
17.Ağustos.2007, 13:51
Sanırım dusundugun motorlar V-Strom 650 ve CBF 600 eger bu ikisi arasındaysan ben olsam V-Strom tercih ederdim

Abi sende zihin okuma falan da var galiba :D

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 13:52

Abi sende zihin okuma falan da var galiba :D

Hislerim cok kuvvetlidir :D

altug
17.Ağustos.2007, 13:52
Carvalçuk kardeşim ve Yasin'e verdikleri aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Arkadaşlar bir süredir ben de bakınıyorum sağa sola ve kafama takılan bir soru var. Karbüratörlü motor ile enjeksiyonlu motor arasındaki temel farklar nedir? Enjeksiyon zaruri ve çok önemli midir? Hani yeni motor alma arefesinde, hele hele beğendiğiniz motorun enjeksiyonlu modelinin geleceği haberleri dolaşırken ortalıkta, karbüratörlü motor almak kayda değer bir hata veya daha doğru tabirle dezavantaj mıdır? Bu iki yakıt sistemi tipini karşılaştırabilecek birileri var mıdır aramızda?

sevgili monochild ,

çok fazla bilgim yok ama honda bayisinden aldığım bilgileri paylaşayım.

bilindiğiüzere karbüratörlü sistem uzun yıllardır mevcut.aynen taşıtlarda olduğu gibi , yakıt miktarını düşürmek adına , daha az yakıtla daha iyi performans almak adına ve zengin karışım miktarını optimum kılmak adına çok noktadan püskürtme sistemi ( enjeksiyon ) kullanılmaya başlandı.

ama motor üzerinde farklılık çok fazla değil. sağlayacağı ekonomiyi motoru optimum devirlerinde kullanarak sağlamak mümkün. Shadowlarda görüntü ve kasa değişikliği olsaydı bende ürkerdim. Ama sadece teknoloji değişikliği olacak. bu değişiklikte temelde yakıt tüketimini ilgilendirekte. Ama unutulmaması gereken başka bir noktada ülkemizdeki benzin kalitesi . Son yıllarda avrupadaki araçlarda EGR valfi takılmamakta. EGR valfi ( eksoz geri besleme valfi) krom bir parça olup üzerindeki sibop benzeri contayla yakılan yakıtın artıklarını tekrar karbüratöre gönderip yakılmadan atılan kısmı tekrar yakmaya yarıyor. Avrupadaki benzin kalitesi standartlarından dolayı bu parça artık tüm araçlarda takılmıyor diye biliyorum . Bizde ise bu parça mevcut ve zamanla kurum bağladığından değiştirlimekte (veya döküm olduğundan sökülüp tinerle temizletilmekte ve tekrar kurum bağlayıp check lambasını yakana kadar kimi zaman 1000 km kimi zaman 5000 km alınan benzinin kalitesine göre kullanılabilmekte)
Benim sahsi görüşüm shadowlar için karbüratörlü sistemin kullanılmasında bir sıkınt olmadığı yönünde. En azından enjeksiyonlu sistemin türkiye şartlarına uygunluğunu test edene kadar .(en azından enjeksiyon tıkanması benzinin tam olarak karışmaması gibi sıkıntılar yaşanıp çözülmesi için hem kullanıcıların hem ustaların belirli bir zamanı geçirmesi lazım)

Sevgiler

moonchild
17.Ağustos.2007, 13:55
[quote=moonchild]
sevgili monochild ,

çok fazla bilgim yok ama honda bayisinden aldığım bilgileri paylaşayım.
Sevgiler

Altug teşekkür ederim... Daha önce bu söylediğin konuda bir fikir almamıştım. Değişik bir açı oldu, çok sağol!

Bu arada konu Shadow, ben daha fazla dağıtmadan bu karbüratör-enjeksiyon hikayesi hakkında düşüncesi olanları özelime mesaj atmaya davet etmek isterim... Ama tabi yine de faydalı bi mevzudur deniyosa, burada da paylaşılsın benim hoşuma gider açıkçası...

carvalho
17.Ağustos.2007, 14:49
Bence karbüratör-enjeksiyon ayrımı için ayrı bir topik açalım. Teknik bilgisi kuvvetli arkadaşlar bize yardımcı olurlarsa seviniriz, bilgi olmadan fikir üretilemiyor çünkü.

Altuğ, teşekkürler bilgilendirmen için.

Bu arada o EGR valfi denen nane benim OPEL CORSA'da kaput oldu, değiştirdim, dünyanın parasını ödedim.

FATİH
17.Ağustos.2007, 15:38
Peki can dostlarım , ben motorumu 15 gün önce sattım ve cruiser den vaz geçmeme kararı aldım...
Genellikle R&R'ını satan ve cruiser de kalma kararı alan arkadaşların ortak noktası Honda Shadow...
Ben Kawasaki VN800 den etkilendim ve dikkatimi onda yoğunlaştırdım...
VN800 ile ilgisi , bilgisi olan dostlarımdan fikirlerini beyan etmelerini rica ediyorum...
Saygılarımla ...

carvalho
17.Ağustos.2007, 15:43
Fatih, doğru söylüyorsun.

Aslında intruder, kawaEN800, dragstar hacimlerine göre tanıtıcı konu başlıklarına ihtiyacımız var...
Adımız raptorriders.net ise tüm chopper'lar ilgi alanmız değil mi...

Bu arada moon, konu başlığın tam yerli yerinde ve acaip bilgilendirici. Karşımdakiyle rahatlıkla karbüratör-enjeksiyon muhabbeti yapabilirim artık, en azından bilmeyenlere karşı ukalalık yapabilirim :?

moonchild
17.Ağustos.2007, 15:50
Fatih, doğru söylüyorsun.

Aslında intruder, kawaEN800, dragstar hacimlerine göre tanıtıcı konu başlıklarına ihtiyacımız var...
Adımız raptorriders.net ise tüm chopper'lar ilgi alanmız değil mi...

Bu arada moon, konu başlığın tam yerli yerinde ve acaip bilgilendirici. Karşımdakiyle rahatlıkla karbüratör-enjeksiyon muhabbeti yapabilirim artık, en azından bilmeyenlere karşı ukalalık yapabilirim :?

Valla bilgilendirici olmasına sevindim selçuk!

Fatih dostum, Kawa hoşuna gidiyo tabi, hepimizin hoşuna gidiyo ama abi en zor Japon'u seçtiğini söyleyebilirim. Daha dün bir motor ustası arkadaşıma uğradım iş çıkışı. Ara ara benim çocuğu da götürür gösteririm ona. Kendisi iyi bir Honda ustasıdır. Çay kahve muhabbet sırasında birşey söyledi: Kawa, Suzuki "motor" üretiyo abi! Önüne geleni üflersin.. Ama hangi model olursa olsun Honda'yı alacaksın yağına suyuna bakıcaksın, istersen ömrünün sonuna kadar binersin... Servisi bol, yedek parça sıkıntısı pek yaşatmıyor kullanıcılarına ve dayanıklı makina!

Yani şimdi Honda reklamı yapmak gibi olmasın, o tür bi trtışmaya da girecek adam ben değilim zaten.. Hani elçiye zeval olmaz derler ya bu da onun gibi bişey.. Honda baş ağrıtmaz gibi geliyo bana! Aklında bulunsun!!

ozzymania
17.Ağustos.2007, 16:03
Honda benimde rüyalarımı süsleyen motor.Ama 650 yada 750'den yüksek bir motor almayıda hiç düşünmedim.
Sonuçta motoru kullanmam lazım.
Hem eskiler ne demiş alırsın honda kalmazsın yolda.
Vardır bi bildikleri.

FATİH
17.Ağustos.2007, 16:15
Evet çok doğru , servis ve yedekparça anlamında Honda'nın verdiği hizmet ile yarışacak hiçbir firma yok..
Kawasaki'nin tek distribütörü Z-MOTO ...

Benim merak ettiğim ise Shadow 750 için bu topikte iki ayrı kullanıcının yazdığı artılar ve eksiler gibi Kavasaki VN800 yada Yamaha Drag Star Yada Suzuki İntruder-Maruder v.b gibi makinaları kullanmış , iyi ve kötü yanlarını anlatan , paylaşan yada bilgisi olupta yardmcı olmak isteyenler varsa onlar hakkında da bilgilenmek çok faydalı olacaktır...

Mesela Drag Star XVS650 çok sağlam ve sorunsuz bir motor ve sonuçta Yamaha...
Şaftlı olması büyük bir avantaj olsa da hava soğutmalı olması benim hep ondan çekinmeme sebep olmuştur...
40bg olması kendi sınıfındaki cruiserlerin içinde en düşük beygir gücüne sahip olması benim için ikinci bir eksi puan veriyor...Sorduğum kullanıcılar "bunun motor materyalleri sıcağa dayanıklı yapılıyor , sıkışık trafiğe de girsen hiç hararet sorunu yada motorun şişmesi gibi bir durum söz konusu olmadı , hatta içinden su geçmediği için materyalin çürümesi ve korozyonu söz konusu değil , evladiyelik makinalar hava soğutmalı makinalardır" gibi açıklamalarla karşılaşıyorum...

Shadow ; Dostum Yasin motorunu aldığında dragstar ve shadow arasında kaldığını ve sonunda shadow a karar verdiğini söylemiş , bende kendisini bu doğru kararı için tebrik etmiştim ve gerçekten de Shadow un Drag Star yanında hiç şansı yok...Su soğutması , Şaft aktarması ve 46bg lik gücü ile...Her ne kadar cruiser tipinde beygir gücünün değilde tork'un önemli olduğunu bilsem de beygir gücünden de vaz geçmek istemiyorum...

VN800 bu sınıfta gerek beygir gerekse tork ile en üst seviyede...55bg lik motor gücü ve 64N.m ( 6,5kg) torklu gerçek anlamda güçlü bir makina...Su soğutmalı , Shadow dan tek eksiği ve bence en büyük eksiği Aktarmanın Zincirli olması..Şaftlı olsa kendi sınıfında rakipsiz bir cruiser olabilirdi...

Ama benim bildiklerim bunlarla sınırlı ki bunlarıda google den gelişigüzel bir arama yaparak öğrenebiliyorsunuz...
Önemli olan makinelerin sıkça çıkardığı müzminleşmiş sorunları neler ?
Artıları - Eksileri neler ? Yakıt harcamaları nedir ? v.s gibi..
Bu tip bilgilendirme yazılarını bulabilirsek bu başlık altında paylaşmayı teklif ediyorum...Teşekkürler..
Saygılarımla...

Aksu
17.Ağustos.2007, 16:16
Bence Suzuki DL 650
Honda tüm modellerde satışları durdu, sadece Shadow satıyor o da kampanya olduğu için. Honda neden durdu, teknoloji eski kaldı da ondan, yani karbüratörde takılı kaldılar. Kawasaki de motor enjektörlü ama motor alttan ekzantrikli. Geriye kaldı Yamaha ve Suzuki. Bence başta dediğim gibi DL 650 tek geçerim.

carvalho
17.Ağustos.2007, 16:21
Abicim, DL650'yi tek geçersin ama tarz farklı be yav. Sanırım enduro-touring desen valla ben de tek geçerim DL650'yi ne diyim...

Ama motosiklet için görüntü de benim satın alma kararı vermem için ana etkenlerden. Ayrıca cruiser'ın o cool duruşu beni ona bağlayan etmenlerden...

Ben motorun bol metallisini ve parlayanını severim :mrgreen:

Aksu
17.Ağustos.2007, 16:32
Abicim, DL650'yi tek geçersin ama tarz farklı be yav. Sanırım enduro-touring desen valla ben de tek geçerim DL650'yi ne diyim...

Ama motosiklet için görüntü de benim satın alma kararı vermem için ana etkenlerden. Ayrıca cruiser'ın o cool duruşu beni ona bağlayan etmenlerden...

Ben motorun bol metallisini ve parlayanını severim :mrgreen:
Selçuk ben bu motorda aynı anda üç karakteride gördüğüm için tek geçiyorum. Yani bence enduro-touruing-racing-cruiser hepsi var bu alette.
Desene Regal de yokmuydu abi diye. Kapıdağ yolları ıspatı, ama yinde Regali seviyorum.
İnsanoğlu çiğ süt hesabı bugün motorunu sever yarın para bulunca satar motorunu, hatta vefayı unutur arkadaş satar gibi de satar.

moonchild
17.Ağustos.2007, 16:32
Bence Suzuki DL 650
Honda tüm modellerde satışları durdu, sadece Shadow satıyor o da kampanya olduğu için. Honda neden durdu, teknoloji eski kaldı da ondan, yani karbüratörde takılı kaldılar. Kawasaki de motor enjektörlü ama motor alttan ekzantrikli. Geriye kaldı Yamaha ve Suzuki. Bence başta dediğim gibi DL 650 tek geçerim.

Abi Honda'nın karbüratörde takılı kaldığına pek katılmıyorum açıkçası. CBF serisinde 500 ve 600 kaldı karbüratörlü. 600 Hornet, 1000 ve 1300 enjeksiyonlu... Cruiser makinalarda da malum Shadow değişiyo şimdi, karbüratörlü bi o vardı... Şimdi bu bence biraz pazarlama stratejisi. CBF serisine muadil modellere bakıyoruz: Senin de hakettiği payeyi verdiğin Suzuki DL650, Yamaha'da bir Fazer vakası var ki nasıl bu kadar çok sattığını anlayabilmiş değilim, Kawa'da ise tamamen farklı bir dünya olan ER-6... Honda bu rakipler arasında uzun yol konforunu en iyi sunan makina. Yani tasarımı farklı adamın, tarzı farklı... Damardan sportif değil, ama rakipleri sportif adamlar ;) E Honda da ne yaptı? Patlattı Hornet'ı "alın size sportif makina" dedi sesleri kesti... Şimdi de yavaştan CBF600'ü değiştiriyo, alıcak yürüyecek yine..

Cruiser'lara bakıyoruz... Dragstar var en dişli rakip.. Bi de Fatih'in makinayla Suzuki'ler var 800'lük.. Bence klasman dışı biraz.. E nooldu o zaman Honda Yamaha'yla kaldı baş başa... Biraz ağırdan aldı Shadow'un kendi kitlesinin satın alma ve ikinci el piyasa keyfini kaçırmamak için... Dolayısıyla Honda yavaş yavaş değiştiriyo seriyi...

Bu kadar konuştum ama söyleyebilirim ki V-Strom şu aşamada en en en iyi makina gibi duruyor sınıfında... Oturuş pozisyonunu, ve gücü yola aktarma karakteristiğini bir kenara bırakırsak!! :) Biraz dansöz yapım var!! Motor söz konusu olunca hepsini ayır kucaklayasım geliyo ya!

Yalnız bütün bunların üstüne söylemede geçemeyeceğim bişey var: Raptor'ımı çok seviyorum! Ve onu satılık ilan tahtalarında görmek istemiyorum.. Bu yüzden o kendisi kalmak istedikçe yanımda kalacak! 5000 kilometre yaptım onunla daha! Ve beni pozitif yönde o kadar şaşırttı ve mutlu etti ki... Tarz da değiştirsem gidip Victory alacak kadar para bile yapsam muhtemelen JarJar'ımı (Carvalho'nun sevdiği tabirle KehKeh'imi) satmamaya çalışacağım! İyi ki almışım!! Allah hepimizin Raptor ve non-Raptor motorlarını nazardan saklasın!!!

handojoe
17.Ağustos.2007, 16:55
az önce bahsettiğiniz mavi renk bir V-STROM geldi. BÜTÜN MİLLET MOTORUN BAŞINA ÜŞÜŞTÜ. yalnız kaç cc bilmiyorum. bu racing bir makina ne güzel bir görüntü yahu kardeşinde 2007 model shadow abisinde v-strom ölen babalarında da 883 harley sporster vardı ( beni motora alıştıran abim). bir arabanın arkasındada benim yavru kee way. kıskandım imrendim doğrusu. bazı insanlar şanslı doğuyor. birşeyi elde etmek için istemeleri yeterli...

HANDO küçük kaldı burda

moonchild
17.Ağustos.2007, 16:59
az önce bahsettiğiniz mavi renk bir V-STROM geldi. BÜTÜN MİLLET MOTORUN BAŞINA ÜŞÜŞTÜ. yalnız kaç cc bilmiyorum. bu racing bir makina ne güzel bir görüntü yahu kardeşinde 2007 model shadow abisinde v-strom ölen babalarında da 883 harley sporster vardı ( beni motora alıştıran abim). bir arabanın arkasındada benim yavru kee way. kıskandım imrendim doğrusu. bazı insanlar şanslı doğuyor. birşeyi elde etmek için istemeleri yeterli...

HANDO küçük kaldı burda

Bizler rüzgarı yüzümüzde hissetmek istedik, ve elde ettik! Sence biz de şanslı değil miyiz? Seni rüzgara karşı süren şeyin önemli olmadığını söylemeye çalışmıyorum, ama sonuçta alttaki ne olursa olsun üstünde oturan sensin!!

Aksu
17.Ağustos.2007, 17:00

HANDO küçük kaldı burda
Hando sen küçük kalmadın paran küçük kaldı ama aslında sen birçok paralı olanlardan da büyüksün benim gözümde hatta tüm arkadaşların gözünde.

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 17:03
Arkadaslar size son birsey soylemek istiyorum

!!! HONDA HAYAT ONDA !!!

moonchild
17.Ağustos.2007, 17:05
Arkadaslar size son birsey soylemek istiyorum

!!! HONDA HAYAT ONDA !!!

Şşşşşş reklam kokan cümleler bunlar!!! :D

handojoe
17.Ağustos.2007, 17:11
hepiniz doğru söylüyorsunuzda insanın yüreciğinde bir burukluk oluyor ya kendi aralarında konuşurken bir gözlede sana bakıyorlar...

birde bunun üstüne altta kalmak istemeyen bir kaç motorcu daha geldi dışarı çıkıp çıkıp yazıyorum...

kuruyemişçi SUZUKİ SRAD, pirinç fabrikatörü HARLEY FATBOY (GRANT TUALET HARLEYCİ SİSY BARI VE KORUMA DEMİRİ YOK SES EGZOSTUDA YOK) almış gelmiş motoru. keyifler gıcır.

altug
17.Ağustos.2007, 17:33
bu arada bir şantiyeye gitmem gerekti. Ankara ulusan motora gittim. Aksu abi bilir. oranın sahiplerinide tanırım.iyi insanlardır.

shadow mu ? vn 800 mü ? ıntruder mi ? yamaha dragstar mı mevzusu açıldı.

shadowla ilgili söyledikleri piston başına 3 sübab olması ve karbüratörlü olması ,birde uzunluğundan dolayı manevra kabiliyetinin sıkıntılı olması.

diğerlerinde piston başına 4 sübab olduğundan torkunun yüksek olduklarını , enjeksiyonlu olduklarını ve rhat manevra açısının oldukları ortak noktaları.

bu arada şunuda söylediler , bu farkı ayırd etmek için shadowa bindikten sonra diğerlerine binmek gerekliliği olduğunu belirtttiler. Uzun yolda shadowdiğerlerine göre alt segmentte kaldığını fakat görüntü olarak hepsinden ziyade shaowun gösterişli olduğunu söylediler.

tabii onların kawa vw suzuki bayisi olmasının etkiside olabilir. sadece aklımı kurcalayan tek bir şey oldu? aynen sözlerini aktarıyorum" abi sende ticaret yapıyorsun.Zaten talebi olan bir ürüne neden kestra kampanya yaparsın ve fiyatını ucuzlatırsın? Her şeyin fiyatı artarken (ekipman , motor) bir malın fiyatı neden sabit kalır veya kampanyayla aşağı çekilir?"

ben yorumu size bırakıyorum. ama önemli husus benim aracımda honda ve servisinden çok memnunum . Özelikle ankara için hondanın güçlü bir servisi var. ben shadowu rüyamda görüyorum.en kısa zamanda da altımda görmeyi diliyorum.

sevgiler

moonchild
17.Ağustos.2007, 17:37
tabii onların kawa vw suzuki bayisi olmasının etkiside olabilir. sadece aklımı kurcalayan tek bir şey oldu? aynen sözlerini aktarıyorum" abi sende ticaret yapıyorsun.Zaten talebi olan bir ürüne neden kestra kampanya yaparsın ve fiyatını ucuzlatırsın? Her şeyin fiyatı artarken (ekipman , motor) bir malın fiyatı neden sabit kalır veya kampanyayla aşağı çekilir?"
sevgiler

Şahsi yorumum: Aynı otomobil üreticilerinin uyguladığı strateji. Kasa değişiyosa, aynı isimle/modelle yeni bir alet piyasaya sürmek üzereysem, bayilerimin elindeki eski kasaları tüketmeye-eski malı nakte çevirmeye çalışırım.. Öbür türlü, yeni kasa gelince eskiler elimde patlar mazallah!

carvalho
17.Ağustos.2007, 17:42
Aslında 2007 model Shadow alan her kişi potansiyel 2008 müşterisidir. Marka bağlılığı yaratmak için çok doğru bir pazarlama stratejisi bence...

Bitmeden yetişseydik 12.750 furyasına?

Ya da Suzuki'nin de teknoloji geliştirmesini bekleyip İntruder'ın 12.750'ye düşmesini mi beklesek??

Neyse siz söylemeden ben söyleyeyim...

ÇOK BEKLERİM :oops:

aidikurt
17.Ağustos.2007, 20:47
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/01.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/01b.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/02.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/03.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/04.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/05.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/06.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/07.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/08.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/09.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/10.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/11.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/12.JPG
http://www.mehmetemin.com.tr/motosikletnet/shadow/13.JPG

handojoe
18.Ağustos.2007, 00:29
shadow ve dragstar kullanmış biri olarak drag starı tercih ederim. yol tutuş, dönüşler, hondaya göre daha iyi gibi geldi bana. suzuki ve kawasakiyi kullanmadan birşey söyleyemem.

not: motorun gücüne, görünüşüne, torkuna, beygirine bakamayın. motoru sürün size hangisi cazip gelirse ( yakıt yedek parça servis de önemli tabii) onu alın bence bu dört markanın ( honda yamaha kawasaki ve suzukinin) aynı tip ve tarz motorlarında aralarında pek bir uçurum olacağını zannetmiyorum. tabii konfor ve görünüşte önemli... ayrıca hondanın benzin deposunu hiç beğenmedim... birde depo kapağının yanda olması ayrıca devir göstergeside yok. benzin göstergesi yok CHOPPER dediysek o kadarda değil canım... sonuçta seri üretim bu makina...

ayrıca bir CRUİSER ve CHOPPER tarzı motordanda aerodinamik yapı beklememek lazım diimi...

gösteriş beklemek lazım bence bu tarzdaki bir motor gösterişli olacak o kadar...

HANDO