PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 Ağustos Marmara Depremi

ÇeLeBi MuRaT
17.Ağustos.2007, 01:32
17 AĞUSTOS 1999 senesinde 3:05 geçe meydana gelen 7.5 şiddetindeki marmara depreminde ölen 40 bin insana ALLAH tan rahmet diliyorum.Bende bir Kocaelili olarak bu depremi çok kötü bir şekilde yaşadım.ALLAH bir daha yaşatmasın...Ruhları şadolsun... :cry: :cry:

yenikoylu_ua
17.Ağustos.2007, 01:35
Allah birdaha göstermesin inşallah.Ölenlere Allahtan rahmet yakınlarına sabır diliyorum

cuneyt
17.Ağustos.2007, 02:15
Vefat edenlere rahmet, kalanlara sabır diliyorum. Oldukça zor bir dönem geçirdiler. Allah bir daha göstermesin...

Ama özellikle yasaları yapanlara, uygulayacak olanlara, bunları denetleyeceklere ve ceza vereceklere akıl fikir ve en önemlisi biraz vicdan sahibi olmalarını diliyorum.

İnşallah önümüzdeki depremlerde bu şekilde üzülmeyiz...

chatinchaglar
17.Ağustos.2007, 02:19
14-16 Ağustos tarihlerinde iş nedeniyle Kocaeli'ndeydim.Orada yaşayanlar hala acılarını hissediyor.Temennilerinize bende katılıyorum bunun yanında eklemek istediğim bir konu daha var.
Türkiye deprem ülkesi ve ülkemizde depremle ilgili gerek eğitim gerekse binaların depreme dayanıklığı ne durumdadır aşikar.Depreme dayanıklı binalarda,sert zeminlerde oturmak elbette deprem olduğunda işe yarayacak.Ama maalesef guzel ulkemde bunları dikkate alan yetkili (muteahhitler,belediyeler vs....) pek kimse yok.Bu durumun yaşanan acı olaylarla gundeme gelmemesi dileğiyle tekrar hepimize geçmiş olsun.

emrahss
17.Ağustos.2007, 09:16
Allah tümüne rahmet eylesin fakat arkadaşlarıma katılıyorum. Denetleme görevi olan makamlar değişmedikçe biz daha çok rahmet okuruz gibi geliyor. İstanbul depremi diye konuşuluyor sürekli ama bi çalışma var mı çok merak ediyorum.

okan
17.Ağustos.2007, 09:36
o günden bu güne çoookkk VELİ GÖÇERler yetişti....allah bi daha böyle bi afet göstermesin.....hala bi kontrol mekanizmasının olduğunu düşünmüyorum....tüm işler rüşvetle yürüyor...... :evil:

alper_tim
17.Ağustos.2007, 10:07
vefat edenlere allahdan rahmet geride kalanlarına sabırlar diliyorum
kötü günlerdi umarım bi daha böyle facialar yaşamayız

speedygonzales
17.Ağustos.2007, 10:12
Biz bu akşam YMSK olarak geçen 3 yıl da yaptığımız gibi 17 Ağustos depreminde vefat edenler için Deprem Anıtı'nın oraya kadar kortej yapıp, saygı duruşunda bulunacağızzz !

yasinsubay
17.Ağustos.2007, 10:51
Allah depremde olenlere rahmet geride kalanlarına ise sabır versin gercekten cok kotu ve acı bir gundu, yalnız ben ulkemde cok seyin degistigine hala inanmıyorum, yazık cok yazık,bakınız Japonya

ozzymania
17.Ağustos.2007, 11:06
Her sene aynı temennileri söylemekten başka bir şey yapamıyoruz.
Devlet in umurunda bile değil olanlar ve olacaklar.Çürük binaları yapanlar hala dışarıda, devletin bu konuda aldığı kararlar hala kanunlaşmadı 5 yıldır bekliyor.Araştırmalar için para harcanmıyor ödenek çıkmıyor.Profesörler araştırmacılar sıkılmış ne olucaksa olsun artık diyorlar.
Bu kafayla bu kadar beyler, demekki bu millete böylesi layıkmış.
Söylenicek bir şey yok.

MaRaNtZz
17.Ağustos.2007, 11:11
Vefat edenlere allahdan rahmet, kalanlarına sabırlar diliyorum.
Umarım birdaha böyle büyük doğal olaylar yaşamayız...

jashuaa
17.Ağustos.2007, 11:39
inşallah milletimizin başına böyle bir bela tekrar gelmez. ruhları şad olsun.

MEHMETONUR
17.Ağustos.2007, 12:02
Sabah 05:30 civarı Adapazarı'na ulaştık. 3 gün oradaydım. Hayatımda o kadar fazla ceset hiç görmemiştim. Devlet YOKTU. Kendini bilmezler cep telefonu dükkanlarını yağmalıyordu. Enkazının üstünde silahla nöbet tutanlar vardı.Dozerler özellikle bölgenin zengin caddesi Çark Caddesinde çalışıyordu. Alttan ses gelen yaşayanların olduğu yerde değil para kasalarının olduğu bölgelerde.Kameramanlar ışık olarak şarjları bitmesin diye karanlıkta çalışanlara yardım etmiyordu.Hatta belki inanmazsınız ama 1 şişe viski için çok ciddi kavga edenleri gördüm. Ölenlerin parmaklarını kesip yüzük toplayanları DUYDUM. Bunlar devletin olduğu kadar Türk milletine yakışmayacak insanlık dışı davranışlardı.
Ceset kokusu şehrin dışına kadar çıkıyordu. Aylarca inşaatların demirlerine kadar yağma sürdü.
Daha anlatacak çok şey var ama...

Allah hepimizi korusun...

gidikurt
17.Ağustos.2007, 12:19
depremi bende kocaeli karamürselde yaşadım dehşet vericiydi bizler şanslıydık sağsalim kurtulduk 6 ay kadar çadırlarda kaldık allahım kimseye bida o korkuyu yaşatmasın ...

Ölenlerin ruhları şad olsun.Sevdiklerinede baş sağlığı diliyorum.....

moonchild
17.Ağustos.2007, 12:20
Allah böyle bir felaket bir daha göstermesin, benim de temennim budur... Ama o depremi felakete dönüştüren bizler değil miydik? Devletiyle, halkıyla, sivil toplumuyla Türkiye'den bahsediyorum. Deprem ülkesi olduğumuzu bile bile niye proaktif olamadık, olamıyoruz... Sivil toplum örgütleri olarak, halk olarak neden net bir tavır ortaya koyamıyoruz. Şurda iki gün önce seçimler yapıldı, neden hiçbir parti programında deprem ülkesi oluşumuzdan ve bu konudaki çözüm önerilerinden bahsedilmedi? Ya da neden bir allahın kulu çıkıp "kardeşim deprem bu ülkenin gerçeği. bu gerçek için ne yapacaksınız" diye sormadı????

Gerçeklere bu denli kulak tıkayarak nereye varacağımızı sanıyoruz??? Bu ülkede mühendis de var, araştırmacı da var, para da var!!! Gerekli olan tek şey deprem gerçeğini, gerektiği kadar ciddiye alacak basiretli bir Türkiye! Depremden sonra 2 arkadaşımın tabutuna omuz vermek zorunda kaldım, üzüldüm-öfekelendim-delirdim... Peki ben ne yaptım? Kayda değer hiçbir halt yapmadım? Bilnicimizi arttırmamız lazım!! Deprem bir gün gelecek, bu kaçınılmaz! Benim evim sağlam, oh rahatım diyebilir miyiz? Ya hastanenin birinde kolumuzdaki hafif bir ağrı için sıra beklerken deprem vurursa? Bu ülkede deprem bölgesinde yer alan ve gerçekten çok ciddi revizyonlara ihtiyacı olan kamu yapılarının sayısı dehşet verici düzeyde! Köprüler, viyadükler de cabası...

Onbinlerce hayat kaybettik 17 Ağustos depreminde ve o günden bu güne günah keçileri tespit etmek, ölenleri anmak, çelenk-çiçek falan bırakmak dışında taş üstüne taş koymuş değiliz! Bu gidişle Allah bizi korumaz deprem felaketinden!! Çünkü deprem doğal bir afet, doğal olmayan bu vurdumduymazlık!!!

xerline
17.Ağustos.2007, 14:50
Öncelikle Allahtan ölenlere rahmet ailesi ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum buradaki bir cok arkadaşıma da katılıyorum. Allah bize böyle acılar yaşatmasın inşaalah. Bu noktada Allah a dua edin çünkü başka çaremiz yok nasıl bundan oncekiler hiç birsey yapmadılarsa bundan sonrada birsey değişeceğine inanmıyorum çünkü gözlerimle görüyorum aslında okan 2 kelimeyle özetlemiş;
hala bi kontrol mekanizmasının olduğunu düşünmüyorum....tüm işler rüşvetle yürüyor...... O gunden bugüne.

değişen hiç mi birsey yok var sadece işsiz jeolog arkadaslerımıza iş.

iakyurek
17.Ağustos.2007, 16:03
Allah ölenlere rahmet ailelerine ve sevdiklerine sabır versin.
Arkadaşlar ben karamürselde Üniversitede 2 yıl beraber kaldığım ev arkadaşım Zafer'i kaybettim. Topiği şimdi gördüm ve tüylerim diken diken oldu. Zaferle geçirdiğimiz onca güzel günden sonra bu tarih benim için çok kötü şeyler ifade ediyor. Allah böyle bir felaketi bir kez daha yaşatmasın inşallah...

MEHMETONUR
17.Ağustos.2007, 16:09
Öncelikle Allahtan ölenlere rahmet ailesi ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum buradaki bir cok arkadaşıma da katılıyorum. Allah bize böyle acılar yaşatmasın inşaalah. Bu noktada Allah a dua edin çünkü başka çaremiz yok nasıl bundan oncekiler hiç birsey yapmadılarsa bundan sonrada birsey değişeceğine inanmıyorum çünkü gözlerimle görüyorum aslında okan 2 kelimeyle özetlemiş;
hala bi kontrol mekanizmasının olduğunu düşünmüyorum....tüm işler rüşvetle yürüyor...... O gunden bugüne.

değişen hiç mi birsey yok var sadece işsiz jeolog arkadaslerımıza iş.

Kesinlikle katılıyorum...

Herkes kesesini doldurmanın yollarını aradı ve insanların korkularından yararlanarak da bunu malesef başardılar.

aidikurt
17.Ağustos.2007, 18:05
Arkadaşlar deprem zamanı bizde gölcükte yasıyorduk ben tatildeydim ailem kocaelideydi deprem olduktan 3 gun sonra aileme ulasabilmiştim sonra atlayıp otobüse kocaeliye gitmiştim ve gördüklerim beni sok etti allah birdaha göstermesin

ayhan67
17.Ağustos.2007, 18:33
:( türk milletinin başı sağolsun,gazete de tv de okudukça seyrettıkçe içim kan ağlıyor.ama elden bır şey gelmıyor gıden gıtmış,ancak bundan sonrası önemlı artık bır seylerden ders almammızın zamanı geldı de gectı derım ben.ya mılletce ses cıkartalım yada sesımız göğe haykıralımkı bu kadar çoluk çocuk telef olmasın canlar yanmasın.hepımızın tekrar başı sağolsun. :(

xageegax
29.Ağustos.2007, 00:01
acı gerçekten büyüktü ben o tarihte askerde idim kötü bir haberle izne geldim malesef teyzemi ve 3 yeğenimi kaybettim
acımla beraber kazı çalışmalarında çok ter döktüm öyle manzaralarla karşılaştımki hala zaman zaman gözümün önüne geliyor ve ağlamaklı oluyorum inşallah bir daha böyle bir acı yaşanmaz tek dileğim bu

sancezz
29.Ağustos.2007, 00:04
bu topıgı gormemıstım ama yazdıklarınız benı o gune dondurdu ve yenıden etkılendım allah olenlere rahmet yakınlarına sabır versın :cry: :cry: :cry: :cry: