PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gidon sorunsalı

sefaesen
03.Haziran.2016, 01:38
Sevgili arkadaşlarım ve ustalarım. Çok mu maymuniitahlılık olucak benim bu yaptığım bilmiyorum ama kafamda bi custom projesi var. Henüz işin içine giriş yapamasam da kafamda ufak tefek tasarladığım bi şeyler var. Sadece henüz kağıda dökemedim. Burada kafamdaki ilk soru işaretlerinden birisi şaseyi nasıl kısaltacağımdır biraz zorlanacağımı düşünüyorum ama en azından gidiş yolu belli canavarla kesilecek. Ama gidon tercihinde sizden ufak bi yardım isteyeceğim. Çünkü gidon çeşitleriyle ilgili en ufak bi fikrim yok. Sizlerde. Gördüğüm kadarıyla m gidon t gidon kartal vs. Gibi isimler okudum ama tekrarlıyorum hiç bir fikrim yok. Eğer bilgilerini aktarabilecek bi motor sevdalısı çıkarsa sevinirim. Ayrıca umarım konunun yerinde bi sorun yoktur :utangaç:

Draven
03.Haziran.2016, 01:57
Sefa, ben dilim döndüğünce anlatayım kardeşim. Bizim motorlarda genel olarak Spyder' da T gidon, Daytona' da ise Spor gidon ve Kartal gidon ( çaylak gidon olarak da geçer ) mevcut. Ancak bizim motorlarda bir istisna var ki; gidonlarımızın bağlantı noktası 30mm, elcik kısımları ise 22mm. Bu dipnotu bir kenara koyarsak;

Genel olarak 22mm ve 25mm gidonlar mevcut. Bizdeki standart gidonlar dışında muhtelif şekillerde ( v gidon, ape hanger gidon vs ) 22 ve 25 ölçülerde gidon mevcut. Gidon değişimiyle birlikte bağlantı noktası vs kısımların da değişmesi gerekebiliyor.

Profilinde motorun Mondial 100 uag olarak görünüyor, güncel kullandığın motor bu mudur ? Eğer bu ise sanırım senin motorun 22' lik gidon ve gidon bağlantısına sahip. Burada şu önemli, ilk motorun mu ? Ne kadar süredir kullanıyorsun ve bu modifiye sonrası ne kadar kullanmayı planlıyorsun ? Eğer kısa süre sonra büyüteceğim dersen o masrafa hiç girme derim. Yok ben uzun süre bu motorla takılma niyetindeyim dersen o zaman durum farklı...

Dilersen haftalık İzmir buluşmalarımızı takip et, adını yazdır ve buluşmalara katıl. Sıcağı sıcağına bu konuda aklına takılan pek çok şeyi sorabilirsin.

Aynı durum forum için de geçerli, ben seninle bildiğim kadarı ile üstün körü bilgi paylaştım, forumda bu konuda benden çok daha deneyimli kardeşlerimiz mevcut. Eminim onlar sana bu konuda benden çok daha doğru ve detay bilgiler iletecektir.

Keyifli forumlar, keyifli sürüşler 8)

sefaesen
03.Haziran.2016, 02:11
Kesinlikle çok faydalı bilgiler aldım. Soru işaretlerinize yönelik bi açıklama getireyim. Normalde bu motorla uzun süre idare edemem ancak muhtemelen 1-2 hafta içerisinde silindiri büyütmeyi düşünüyorum. Ve eğer beklediğim performansı alırsam bi süre sadece 150 silindirle idare edip grank takımına kadar komple 150 yapıp uzun süre idare etmeyi düşünüyorum. Sonrasında da motorumu değiştirmeyi düşünmüyorum zaten bu benim ilk motorum ve 1.500-2.000 tl gibi fiyatlarda satılıyo. Yani çok büyük ihtiyaç olmadıkça değiştirmek yerine bunu kafama göre custom yapıp şehiriçi kullanımda tercih edip hayalimde yatan motor ise inazumadır şimdilik. Bilgiler için ayrıca tekrar teşekkür ederim.

Oguz
03.Haziran.2016, 02:16
Sefa kardeşim bak burada da gidonu nasıl seçmemiz gerektiği hakkında güzel bi yazı var okumanı tavsiye ederim faydası olur belki.

http://www.motorcuyuz.com/gidon-ve-beden-pozisyonlari.html

sefaesen
03.Haziran.2016, 02:18
Sefa kardeşim bak burada da gidonu nasıl seçmemiz gerektiği hakkında güzel bi yazı var okumanı tavsiye ederim faydası olur belki.

http://www.motorcuyuz.com/gidon-ve-beden-pozisyonlari.html
Hemen şu an bakıyorum teşekkür ederim 👍🏻

sefaesen
03.Haziran.2016, 02:25
Dirseklerin yere bakması gerektiği dikkatimi çekti yani piyasadaki bi çok motosikletin gidonunda elcikler yanlara doğru uzadığından dolayı dirsekler de yana bakıyor. Sürücü serbest bıraksa da dirsekler aşağı düşmüyo yani. Demek ki gidon tutuşu olarak şimdiye dek en doğrusu chopper tarzıymış. Ben burdan bunu çıkardım. Tabi sslerde de aşağı bakıyo biraz. Ama touring commuter geçen motosikletlerde henüz rastlamadım aşağı gelen..

Oguz
03.Haziran.2016, 03:03
Dirseklerin yere bakması gerektiği dikkatimi çekti yani piyasadaki bi çok motosikletin gidonunda elcikler yanlara doğru uzadığından dolayı dirsekler de yana bakıyor. Sürücü serbest bıraksa da dirsekler aşağı düşmüyo yani. Demek ki gidon tutuşu olarak şimdiye dek en doğrusu chopper tarzıymış. Ben burdan bunu çıkardım. Tabi sslerde de aşağı bakıyo biraz. Ama touring commuter geçen motosikletlerde henüz rastlamadım aşağı gelen..

Aynen kardeşim. 8) Aynı olay beraberinde omuzun da yanlış durmasını etkiliyor. Yani direksiyonu tutarken ileriye doğru eğilip kolları çok gergin tutmak yanlış. İlk başta farkedilmese de ileride sağlık sorunlarına yol açabilir. Olabildiğince rahat hareket edebileceğin pozisyona göre ayarlanmalı gidon.