PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz motor kullanırsak ne olur ??

aidikurt
20.Ağustos.2007, 22:33
Ehliyetiniz yok ve yakalandınız neler oluyo işte tam rakamları ile
Diyelim B sınıfı ehliyetinizle motor kullanırken bir çevirmede yakayı ele verdiniz .
Motorunuz bağlanacak ve mahkemeye sevk edileceksiniz ...:pale:
mahkeme size 39 / 1a dan tam olarak 674 ytl para cezası verecek eğer bu cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %30 indirimli olarak 472 Ytl olarak ödeyeceksiniz .Eğer 1 ay içinde ödemezseniz hakkınızda gıyabi tutuklama kararı çıkacak ve görüldüğünüz yerde tutuklanacaksınız.
Bu kadarmı zannettiniz hayırrrrrrrrrrrr......:salut: Mahkemeye çıktığınıza dair kağıdı alıp trafik şubeye gideceksiniz orda ruhsat sahibine ehliyetsiz sürücüye motoru verdiği için 39 / 1b den 206 ytl bir ceza daha kesilecek. Bu cezayı 4 takside böldürmek mümkün ....
Sıra motorun çekildiği yere gitmek . Burdada motor yakalanmasından siz bu işlemleri yapana kadar geçen süre için günlük bir ücret var bu değişken yere göre farklı marmariste günlük 3 ytl ama daha önce günlük 25 ytl idi (park yerinde nasıl bi hizmet veriliyosa artık all inculusivee olmalı) buna ilave olarak motorunuzun çekilmesinde kullanılan araç için bir ödeme alınıyor. Buda değişken marmariste büyük motorlara 40 ytl küçük motorlara 25 ytl .

Tabi bunlar ruhsatta problem olmayanlar için eğer ruhsatta borç veya muayene ile ilgili bir sorun varsa motoru teslim almadan önce bunlarıda giderinki 49 ytl cezada buna yemeyin....

Ya peki lanet olsun ödemiyom derseniz ne olacak ....:pr: İşte bu olacak motor çekek yerinde 6 ay bekliyecek ki siz alın yok siz bu 6 ay içinde almaz yada alamazsanız milli emlak satacak bunları işte aşağıda resimleri (cep telefonu ile çektiğim için çok kaliteli değil )Bide benim resim çektiğimi anlıyan bi görevli yassağ hemşerim diye geldi yoksa bi baya kalite alet vardı...Resmini çekemediğim bi as 125 t daha pırıl pırıl 1000cc yamaha sport bir tane tam antika custom bi alet falan filan işte......

http://i1.tinypic.com/nzror8.jpg

Marmaris gibi ufak bir yerde bu tip alınmayan motor sayısı 200 civarı işte bu motorların arasından sizler için seçtiklerim

Daha 17 km de bir today

http://i1.tinypic.com/nzrr01.jpg

http://i1.tinypic.com/nzrude.jpg

Henüz 820 km de bir activa

http://i1.tinypic.com/nzrv5s.jpg

Km sine bakamadığım bir Speedrunner ama en az 7-8 ay açıkta kalmasına rağmen cillop gibi bi tanede sarısı var aynı durumda ama resmini çekemedim .

http://i1.tinypic.com/nzrvyc.jpg

İşte bu motorların sonu böle peki ben bu kadar şeyi nasıl biliyorum …Eğer ehliyetsiz yakalanırsanız motoru almak için yanınızda A2 ehliyetli birini götürmek zorundasınız .

aidikurt
20.Ağustos.2007, 22:37
Çözümü ise oldukça basit yukarda motosiklet ehliyeti yazan yere tıklayın
Türkiye genelinde sınavlara gireceksiniz
- test sınavı (20 adet motor tekniği bilgisi sınavı)
- direksiyon sınavı

Motosiklet kullanım eğitimleri;
- Toplamda 5 Hafta sonu (7 ders) motosiklet eğitimi yapılacak,

A2 sınıfı Motosiklet sürücü belgesinin toplam maliyeti;
150 ytl kurs ücreti (taksitli)
30 ytl sınav hizmetleri ücreti (M.E.B.lığı zıraat bnks/Vakıflar bnkası hesabına)
35 ytl sağlık raporu (ilgili polikliniğe ödenecek)
100 ytl trafik masrafı

Gerekli belgeler;
- 3 adet fotoğraf, İkamet belgesi, Diploma fotokopisi.
- Sağlık raporu , savcılık belgesi (daha sonra olabilir, kursumuz yardımcı olacak)

Gelişim Sürücü Kursu Motosiklet Eğitim Araçları;
Honda Today 50 cc (scooter)
Honda Activa 100 cc (scooter)
Kmyco 125 cc CK commuter
Ramzey 150 cc Racing

NOT:
- Yukarıda belirtilen ücretler dışında ekstra hiçbir masrafınız olmayacaktır. (sınav harcı, temsilci ücreti, direksiyon ücreti vs.)
- Eğitimlerde; eğitmen, güvenlik ekipmanları, motosiklet temini kurs ücretine dahildir.
- Ön kayıt İçin sadece kimlik ve (A2 ye geçişlerde ehliyetinizi) faxlı yeterli

Kino
20.Ağustos.2007, 22:43
Yaşşaaa admin dediğin böyle olur

bumudur işte budur..

sağolasın adminim alperim eline cebine sağlık

ama pikseli yüksek bir cep al artık kendine :mrgreen:

ozzymania
20.Ağustos.2007, 23:04
Yarından itibaren bana hiç bir şey olmaz. :D

aidikurt
20.Ağustos.2007, 23:14
sen yırtıyon o zaman ozzy kardeş ama hala birçok ehliyetsiz motor kullanan üyemiz var lütfe bu başlıgı dikkate alsınlar yarın ilk iş gidip bir ehliyet kursuna yazılsınlar

ozzymania
20.Ağustos.2007, 23:29
Evet 5 gün sonra 25 Ağustos 2007 'de yazın son ehliyet sınavı var.
Eğer hala katılabilme şansınız varsa bence hemen gidin yazılın.Polis çevirmesinde yakalanmasanız bile bir kazaya karıştınızmı yandığınızın resmidir.

ÇeLeBi MuRaT
20.Ağustos.2007, 23:35
Gelişim ilgileniyor kursiyerleriyle.. 8)

oakgun68
20.Ağustos.2007, 23:37
(Temmuz da motor-Ağustos ayında direksiyon sınavı) Taze A2 ehliyetime bu kursta kavuştum.

Eskişehir de onca kurs olmasına rağmen hem fiyat hem de sınav tarihine yakın bir zamana kadar kayıt alabildiklerinden tercih etmek zorunda kaldım.Telefon ve fax ile herşeyinizi gitmeden halledebiliyorsunuz.

Arkadaşlar aynen adminimin dediği fiyatların haricinde başka bir ücret talep etmiyorlar.

Ehliyeti olmayanlara tavsiye ederim.

sancezz
21.Ağustos.2007, 00:52
dostlar benım kankım vardı ve pazar gunu tekırdag donusu taksıye carpıp takla atmıs kendınde bır sey yok ama bu onun basına gelen 2 kaza ıdı ve ıkıncı baglanısı motorunun sıgortası olmasına ragmen carptıgı kısının masrasfını karsılayacak ve motoru baglanacak mahkemelerde surunecek bası cok agrıyacak bunları nedenmı yasıyor o ufacık belge olmamasından dolayı o kart hayat tasıyor herkez ehlıyet alsın ehlıyetsız bır kaza artık cınayete gırıyor bunun onemını bılın ve ıcınız rahat bır sekılde yola devam edın :oops:

gençer
21.Ağustos.2007, 01:34
ARKADAŞLAR ;

Motorum garajımda yarın kısmetse ruhsatı alıp plakayı takıcam.. ama malesef evimin yakın çevresinde turlamaktan başka bişey yapmıyorum şimdilik.. sanırım istemiyerekte olsa kasıma kadar toplantılarada motorumla gelemiycem ki kasımdan sonra havalar bozuncada toplantılar oluyormu bilmiyorum .. umarım olur yavaş yavaş geliriz.. bu ayın 25 inde sınava giriyorum. ehliyetin çıkması kasımı bulur . önümüzde koca bir kış var ve ben evimin etrafındaki 2-3 kilometre çapındaki bir dairenin içinde tıkıldım kaldım.. evet kötü bir durum ama ehliyetsizde trafiğe çıkmak istemiyorum .. sürekli bir iç çekişme içerisindeyim .. niyemi

temmuzdaki ehliyet sınavına giriyordum sınava geç kaldım , saatinde orada olamadığım için giremedim neyse mevzu şu ki sınava gireceğim okulun bahçesi motor doluydu .sanırım motorsuz sınava giden bir ben vardım ::))

yani bunları hatırladıkça bir yanım 'yaa yeryüzünde işini doğru yapacam diye yırtınan bir senmi kaldın, zaten trafiktekilerin yarıdan fazlasında yok, ne olacak takma gitsin, sende biniver ' diyor... diğer yarım da 'hadi cezayı yedin ödedin ödersin, çevirmeye denk gelmedinde bir kazaya denk geldin ozaman nolacak , motorunu sürmek için ehliyetini almayı bekleyemeyen adam motorla trafiğe çıkınca kendine nasıl hakim olacak.olamıyacak ve kaza yapacak.' diyor. ama sanırım doğru söylüyor . bukadar bekledik biraz daha sabredebiliriz::((((

cuneyt
21.Ağustos.2007, 05:48
Ben ehliyetimi geçen sene Eylül'de yazıldığım Gelişim sürücü kursundan almıştım. O zaman henüz bir motor sahibi değildim. Üstüne üstlük daha öncesinde motor da kullanmamıştım (Bisiklet tecrbübem oldukça var ama:P ). B ehliyetim olduğu ve çok küçük yaşlardan beri arabalarla haşır neşir olduğum için işin mekanik ve teorik kısmıyla bir sorunum yoktu. Bir kez kursun sürüş eğitimine girdim. Sırayla scooter ardından da keeway 150'yi kullandım. O gün 1,5 - 2 saatlik salı pazarı turlamasında işi kaptım(Haa profesyonel mi oldum?, öyle birşey demiyorum).

Yazılı motor sınavına girdim. 5 dk'da işaretlemeler dahil bitti, 40 dakika boş boş bekledim(Bu kadar sıkıcı bir prosedür olamaz)

1 ay sonraki sürüş sınavı için Kayışdağı'ndaki bir okulun bahçesine gittim. 9'da orada olun dediler. Kimseler yok. Yavaş yavaş insanlar gelmeye başladı ama garip olan hepsinin motoru vardı. Ehliyetsiz bir şekilde geliyorlar ve geldikleri yer ehliyet sınavıydı(sözde trafik müfettişleri var). Nasıl bir cesarettir kardeşim? Sınav saatine kadar bahçede turlamaya, konilerin etrafında dönmeye başladılar. Çoğunluğu 18-22 arası gençler. Vızır vızır dönüp duruyorlar. Ama öyle böyle değil. Sanki hepsi McDonald's, Burger King kuryesi. Bunlarla aynı caddelerde mi motor kullanacağım diye hayıflanıp biraz da korktum. Birbirlerinden umurları yoktu. Neyse ki kaza falan olmadı.

Saat 11:30 gibi sınav başladı. Honda Today'e binip 8 çizdim. En uç noktada direksiyon dizime çarptı. Nerdeyse düşüyordum, ufak bir yere dokunuşla kurtardım. Zaten otomatik vitesli aygıtları sevmem, bir de ufacık tefecik olunca hiç çekilmiyor. Neyse turu tamamladım sınavı bitirdim. Yuh dedim bu mu yani sınav. Araba sınavında bile bir sürü iş yaptırıyorlar...

10-15 gün sonra dosyam hazırlandı. Tabii olarak sınavdan geçmişim. Sıra ehliyet almanın en ama en ızdırap verici kısmına gelmişti.

Bostancı trafikte sabah 6da başlayan kuyruğa girip ilk 80 içinde sıra numarası alabilmek. (80 sonrasını saat 1'den sonra gelin diye gönderiyorlar, ki zaten öyle böyle o sıra gelmiyor) İlk 80'e giremeyen hiç gelmesin hesabı.

İlk gittiğimde 88. olmuştum :( İkinci de 25:) Ama onu bile beklemek ızdırap vericiydi. Harcı yatırdım, içeri girip dosyamı verdim. Ertesi gün gelip alabilirsiniz dediler (Nasıl ya bu kadar çabuk mu? B için bile 1 hafta beklemiştim, gerçi 7 sene önceydi o). Ertesi gün gidip B'yi verdim, A2 + B'yi aldım. Fırsattan istifade ortadan çatlayan B ehliyetimi de değiştirmiş oldum:)

Uzun lafın kısası polislerden tırsmam. Hiç bir çevirmeden kaçmam. Çünkü alkollü araç kullanmadığım gibi yanımda eksik evrakla da yola çıkmam. Bunun en güzel yanı içiniz rahat yola devam edebiliyorsunuz.

@Gençer;

25inde yazılı sınav var değil mi? Eylül 20'si gibi sürüş sınavın olsa, Ekim'in 10una kadar ehliyetini alabilirsin sanırım. Kasım'ı bulacağını hiç sanmıyorum. Şimdiden başarılar...

---Şöyle bir baştan okudum da bunları niye yazmışım acaba:P Hando'dan mı bulaştı nedir? :)

emrahss
21.Ağustos.2007, 09:16
Kesinlikle ehliyetsiz kullanmayın arkadaşlar, adamın hayatını kaydırıyorlar. Bizim trafikçiler sevdiğim bi muhtara işlem yapmışlardı ehliyetsizlikten. Adam 60 yaşa yakın. Altı üstü scooter. Bana dediği komutanım cezayı öde motor senin olsun, ben meraklı değilim, oldu. Gerçekten çok zor bir durumda kalmıştı.

jashuaa
21.Ağustos.2007, 10:54
arkadaşlar peki size bir soru??
B ve A2 ehliyeti aynı ehliyette ve bu ehliyet alkollü araba kullanmaktan polis tarafından alınıyor. nolcak şimdi bu kişi motoradamı binemicek?? bu konuda bilgisi olan varmı??

yenikoylu_ua
21.Ağustos.2007, 11:07
Kullanamazsın çünkü yedigin cezanın açıklamasında alkollü otomobil veye motor yazmaz alkollü araç yazar buda tüm motorlu taşıtlar için geçerlidir

jashuaa
21.Ağustos.2007, 11:09
teşekkürler kubilay abi

ozzymania
21.Ağustos.2007, 11:36
Taze Taze trafik bürodan çıkmış biri olarak hemen başımdan geçenleri anlatayım.
Sabah 08:30'da subeye gittim.Sıra numaramı aldım 09:00 gibi maliye açıldı veznesine para yatırdım (59 YTL) .Sonra sıranın bana gelmesini bekledim.Sıra bana geldi Birde oraya ara yatırdım ( 32,5 YTL ) Şubeden çıktığımda saat yaklasık 09:35 filandı.
Ertesi gün 16:00'da da ehliyetimi alıyorum.
Bu kadar.

jashuaa
21.Ağustos.2007, 11:40
Taze Taze trafik bürodan çıkmış biri olarak hemen başımdan geçenleri anlatayım.
Sabah 08:30'da subeye gittim.Sıra numaramı aldım 09:00 gibi maliye açıldı veznesine para yatırdım (59 YTL) .Sonra sıranın bana gelmesini bekledim.Sıra bana geldi Birde oraya ara yatırdım ( 32,5 YTL ) Şubeden çıktığımda saat yaklasık 09:35 filandı.
Ertesi gün 16:00'da da ehliyetimi alıyorum.
Bu kadar.

hayırlı olsun ozzy kardeşim artık gönül rahatlığıyla gezersin 8)

Deli çerkes
21.Ağustos.2007, 11:54
A2 ehliyetle paletli Kar motorsikleti ve Jeet Ski kullanılırmı ? ( gıcık bir soru )

ozzymania
21.Ağustos.2007, 12:01
A2 ehliyetle paletli Kar motorsikleti ve Jeet Ski kullanılırmı ? ( gıcık bir soru )

Ehliyet kara yolunu kullanan motorlu taşıtlar için gerektiğinden, ve bunlar karayollarını kullanan araçlar olmadığından bu araçları kullanmak için ehliyet gerekmez.
Sadece tecrübe ve deneyim :) (Basit bir cevap )

Deli çerkes
21.Ağustos.2007, 13:21
2 veya 3 yıl önce emniyet ile istanbul belediyesi arasında ufak bir dalaşma yaşanmıştı , ve gelen talimatla trafik polisleri tramvay vatmanlarına EHLİYET sormuş böyle bir belge olmadığı için tramvayları Trafikten men etmeye çalışmışlardı. bu büyüklükte bir tramvay ve vagonları nın ne tür bir çekiciyle nereye çekileceği merak konusu olmuştu. neticede olay tramvayın özel tahsisli bir yolda ve sabit hatta gittiğinden böyle bir belgeye ihtiyaç olmadığının belirlenmesiyle çözülmüştü. Türkiye burası sorarlarmı sorarlar. tramvaya ehliyet soran zihniyet ,jeet ski ye kar motorsikletine hayli hayli sorar.

xerline
21.Ağustos.2007, 14:01
Ev etraflarında bile dolaşmak sakıncalı olabiliyor. Ben Isparta da evimiz bir sokak altında yemiştim 9 gün sonrada ehlityetim geldi.Allah tan kahveden tanıdık bulduk motoru baglamadılar. Pacavra gibi oaradan oraya atıyorlar haberiniz olsun arkadaslar yani bağlarlarsa motordan ümidi kesin nikalaj mikelaj hak getire...

cuneyt
21.Ağustos.2007, 16:58
Tebrik ediyorum. Eeee baklava mı yiyeceğiz şimdi:D

Ozan bir alayım şu ehliyeti baklavalar benden demişti gibi hatırlıyorum. Yanlış mıyım?

ozzymania
21.Ağustos.2007, 17:03

Ozan bir alayım şu ehliyeti baklavalar benden demişti gibi hatırlıyorum. Yanlış mıyım?

benim sözüm varda başka bir şey.Şimdi site kurallarına göre burada söylersem 40 katırmı 40 satırmı diye sorar bana mod abilerim. :)

gecee
21.Ağustos.2007, 17:27

benim sözüm varda başka bir şey.Şimdi site kurallarına göre burada söylersem 40 katırmı 40 satırmı diye sorar bana mod abilerim. :)

yaw sen hala yazıyon mu ...
admin ne güzel yazmış acıklamış ...
hadi hala yazıyon iyi güzel ama hala ehliyetsiz motor kullanıyon buji zararlısı
:P :P ayıp değilmi heee...

ozzymania
21.Ağustos.2007, 17:28

ehliyetsiz kullanmak ayrı, motoru adabına aykırı kullanmak ayrı.Ben şimdiye kadar hiç çevrilmedim ayrıca motorumada hiç zarar vermedim.
sen.. sen.. tırtıl... makine zararlısı seni.
:)

gecee
21.Ağustos.2007, 17:48

ehliyetsiz kullanmak ayrı, motoru adabına aykırı kullanmak ayrı.Ben şimdiye kadar hiç çevrilmedim ayrıca motorumada hiç zarar vermedim.

yaaa ozy bilmiyosun sanki ...
onun benle bi alakası yok ..
en son sizin yanınıza geldiğimde alper_tim oturmadımı benim motorun üstüne ...
hepsi o kımıl zararlısından işte... ne zaman otursa kesin kırılıyo bozuluyo...
istersen bide sen dene :P

hem bi kere sen adabında kullanamıyon ki...
acemi acemi kullanıyon he he :P

ozzymania
21.Ağustos.2007, 17:51

yaaa ozy bilmiyosun sanki ...
onun benle bi alakası yok ..
en son sizin yanınıza geldiğimde alper_tim oturmadımı benim motorun üstüne ...
hepsi o kımıl zararlısından işte... ne zaman otursa kesin kırılıyo bozuluyo...
istersen bi dene sende :P

hem bi kere sen adabında kullanamıyon ki...
acemi acemi kullanıyon he he :P

oturmadı.
moderatorum moderatörüm bu tırtıl topik kirliliği yapıyor.Gereksiz tartışmaların içine çekiyor beni.
şikayetçiyim kaskı kafasında tokmakla çalına tangırdatılsın bu tırtılın...

gidikurt
21.Ağustos.2007, 18:10
ozan kardeşim hadi hayırlı olsun ehliyetin :)

doğan
21.Ağustos.2007, 18:29
bende ehliyet için bu gün şişli ilçe emniyet md.deydim. günde 50 kişinin evraklarına işlem yapılıyomuş. numaratörden bir numara aldım ki 98 :mrgreen: normal şartlarda işim ertesi güne kalıyordu. neyseki türk usulü bir çözümle tanıdık bir memur abi buldukta yardımcı oldu sağolsun. inşallah 1-2 gün içinde benimde ehliyetim elimdee :mrgreen:

jashuaa
21.Ağustos.2007, 19:02
ne güzel herkesin ehliyeti var :( :(

sancezz
21.Ağustos.2007, 23:34
2 veya 3 yıl önce emniyet ile istanbul belediyesi arasında ufak bir dalaşma yaşanmıştı , ve gelen talimatla trafik polisleri tramvay vatmanlarına EHLİYET sormuş böyle bir belge olmadığı için tramvayları Trafikten men etmeye çalışmışlardı. bu büyüklükte bir tramvay ve vagonları nın ne tür bir çekiciyle nereye çekileceği merak konusu olmuştu. neticede olay tramvayın özel tahsisli bir yolda ve sabit hatta gittiğinden böyle bir belgeye ihtiyaç olmadığının belirlenmesiyle çözülmüştü. Türkiye burası sorarlarmı sorarlar. tramvaya ehliyet soran zihniyet ,jeet ski ye kar motorsikletine hayli hayli sorar.
abı bu olay kulaktan duyma degılse eger vay halımıze :oops: :oops:

deep-impact
22.Ağustos.2007, 00:07
ehliyetsiz motor kullanırsan motor kullanamazsın yani motrounu bağlarlar motorsuz kalırsın o bakımdan

snakesawar
20.Ekim.2007, 12:46
bende şu an motor yok ama kasım ayı başında gelişim e kaydolucam ve resmi olarak ehliyet süreci baslamıs olucak. :D ehliyet cıkana kadar da koruma vs. alıcam sonra da kredi cekip motorumu almayı dusunuyorum 8) 8)

aliokan1992
16.Eylül.2008, 21:48
aidikurt sen marmaristen misin?