PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğru Kask Seçimi!!!

dhnsyd
21.Ağustos.2007, 14:05
Doğru kask seçimini nasıl yapmalıyız.
Hepimizin motosiklet kullanımı güvenliğinde vazgeçilmez olarak bilinen kasklar aslında tam olarak ne kadar koruyucudur, değişik tiplerdeki kasklar neden var ve işlevleri nelerdir. Bunları kısaca tanıyalım;

Kasklar hangi malzemeden yapılır:
Kaliteli ve bilinen en iyi marka kasklar olması gereken Plastik, Fiber, karbon ve lifler karışımından oluşan, sürtünmeden doğabilecek ısıya dayanıklı olarak üretilirler içlerinde poli tetra florür karışımıda vardır. Çene bağları kolan malzemesi olan çok sayıda polietilen iplik dokumasından yapılır. İç süngerleri ise çeşitli sert süngerlerden sünger altları ise Köpük destekli malzemeden darbe emiş amaçlı yapılmıştır.

Kask Tipleri Nelerdir:
Full Face:
Bu kasklar tam yüz tek parça olan yarış tipi kasklardır. Güvenlik seviyesi en üst seviyede kabul edilen şehir içi ve sıcak hava kullanımlarında sürücüyü rahatsız edebilecek sıkılıktadır. Ses yalıtımı en iyi olan kasklardır .

Flip-Up:
Çene kısmı mekanizmayla açılabilir kasklardır. (Polis teşkilatımızın kullandığı kasklar). Mekanizma sistemi darbe sırasında açılabilir tartışmaları yapıldığından en bilindik markalar dışındakilere süratli kullanımlarda tavsiye edilmezler. Yazın ve düşük hızlı şehir içi kullanımlarında çene kısmı açılarak daha fazla havalandırma sağlanabilir.

Open face:
Ön tarafı tamamen açık kafa kısmını koruyan yüz bölümünü ise vizör camı ile yarım veya tam kapatan kasklardır. Güvenlik açısından yüz ve çene bölgesi tamamen açık olduğundan scooter tarzı motorlarda sadece şehir içi yollar için düşük süratlerde kullanımı uygundur.

Yarı Tas:
Tas şeklinde tencere kapağı tabir ettiğim kask türü ,genelde cruiser kullanıcılarının tercih ettiği şekilden başka hiçbir işlevi olmayan kasklardır. Sadece başın üst kısmını kapatır bir darbe sırasında ise kafada hemen dönerek daha ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir. Bu kask geniş motor ön camı olmadan kullanılmamalıdır.

Doğru kask bedeni nasıl tespit edilir:
Kask satın almaya gittiğiniz mağazalarda terzi mezurası gibi ölçü mezurası vardır onunla kafanızın çapını ölçüp bedeninizi öğrenebilirsiniz. Bu değerler mağazada mevcuttur.
Kaskı kafanıza taktığınızda başınızın üst kısımlarını sıkmayacak şekilde yanak ve ense kısımları tam olmalıdır. İki tarafından kaskı sıkıca tutun ve kafanızı çevirin başınızı kaskın içinde oynamadan sadece yanaklarınız hareket etmelidir.

Piyasadaki ucuz kasklar ne kadar güvenli:
Bu kaskların içindeki süngerler çok ince dışıda tamamen plastiktir ve en ufak bir darbede kırılır ve başınız yaralanabilir. Koruyucu niteliği yoktur. Unutmayın ki kaska verdiğiniz para kafanıza verdiğiniz değerdir.

Güneşli havalarda kask kullanımı:
Kask içine normal şartlarda gözlük takılmaz. Emniyet açısından yanlış bir harekettir. Gözlük camı sapı kırılıp kaza sırasında sizi yarlayabilir. Aldığınız kask için yedek güneş vizörü olup olmadığına dikkat edin. Yedek vizörü yanınızda taşıyın. Çantası olmayan motorlar için bellik şeklinde pamuklu kumaştan yapılmış vizör kılıfları var bunların içine koyup belinize bağlayabiliyorsunuz ve sizi hiç rahatsız etmiyor. Uzun yolda gece gündüz arası mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

carvalho
21.Ağustos.2007, 14:21
Ben yaz kış çeneden açılır Nolan 102 kaskımı kullanıyorum...
Hele kaskıyla arabayı askıda tutan adamı gördükten sonra kaskın önemi iyice arttı bende...

ÇeLeBi MuRaT
21.Ağustos.2007, 14:42
Kapalı kaskı herzaman tercih ederim.Çene açılır kasklarda kaza anında açılmalarda meydana gelebiliyormuş.Nazi kasklar ise sadece aksesuar..

ozzymania
21.Ağustos.2007, 16:21
Kask seçimi kadar önemli bir konuda, kaskı alacağınız yerdeki satıcının kaskları bilmesi ve tanıması.

Ben kendime kask alıcam diye 2 hafta istanbulun altını üstüne getirmiştim bilenler bilir.Sonra kask tan anlayan birisine denk geldimde kaskıma sahip oldum.

carvalho
21.Ağustos.2007, 16:26
Bence kendini satıcıya teslim etmemek, araştırıp alacağın kaska kendin karar vermen gerek. Satışçı kendi markasını ve en satmayanını satmak isteyecektir...

Şu arabayı askıda tutan kaskın markasını öğrenemedik değil mi... Öğrensek de alsak birer tane.

ozzymania
21.Ağustos.2007, 16:28
yok ben zaten alacağım markaya karar vermiştim ama almaya gittiğimde satıcılar direk çıkarıp verip göndermeye çalışıyorlardı.Hiç oldumu sıktımı oynuyormu iyi kavradımı bakmıyorlar hele sende bilmiyorsan iyice tehlikeli.
Benim için kask bir aksessuar değil elim ayağım gibi bir organım benim motor üzerinde.

altug
21.Ağustos.2007, 17:41
nazi kaskları sadece polise karşı koruma sağlamaktadır.

Çene vücudumuzun en hassas ve aynı zamanda en sağlam organıdır. Hareket kabiliyetine bakıldığında vücudun en güçlü kaslarına sahip bölgesi cenedir. Tedavisi sırasında yine en sıkıntılı olan kemik yine çene kemiğidir. Mutlaka tercihleriniz vardır ama benim şahsi fikrim full face kasklardır. Trafikte sıcaktan bunalmak, durduğunuz yerde(çene açık vaziyette iken ) size arkadan dokunup dengenizi bozup çenenizin üstüne düşmenize ve çenenizin kırılmasına sebeb olacak bir kazanın olmasından iyidir.

Sevgiler.

doğan
21.Ağustos.2007, 18:08
bana motorla beraber verilmiş iki kask var. kullandığım kaskın vizörü çizildi ve kırıldı. diğer artçı kaskı da xl mış. hiç uyarmadılar. oldumu olmadımı diye bile sorulmadı. acemilik işte. ilk defa alacaklar mutlaka bilen biriyle gitsin yada kask hakkında bilgi alıp gitsinler.

carvalho
21.Ağustos.2007, 18:13
Bence motorla birlikte verilecek kaskı kullanmayın ya da saksı yapın. İncecik bir şey, Allah muhafaza ters bir durumda koruma sağlayacağından emin değilim...

doğan
21.Ağustos.2007, 18:23
benim saksılardan biri kırık zaten :mrgreen: uygun fiyatlı ve güvenli çene açılır bir kask tavsiye edebilecek ve fiyatını bilen arkadaş varmı ???

carvalho
21.Ağustos.2007, 18:31
Bendeki Nolan N102.. 277 € civarı
Shoi, schubert çok kaliteli kasklar ama fiyatlar biraz uçuk...

LAzer ve Cox alan çok var sanırım; Sirkeci Özen Motor'a uğrayanlar... Bunların fiyatları 150-200 € civarında sanıyorum.

Bu söylediklerim çeneden açılır kasklar için geçerli. Diğer modeller daha uygun olabilir.

www.wheelup.it

Ben buradan mail order ile getirtmiştim. Bir göz atın isterseniz, Türkiye için KDV (VAT) yok, o yüzden çok ucuza gelmişti, gümrüğe de takılmamıştı...

doğan
21.Ağustos.2007, 18:33
bilgi için teşekkürler selçukk 8)

jashuaa
22.Ağustos.2007, 09:50
kask konusu gerçektende çook önemli arkadaşlar. bende çeneden açılabilen kasklardan kullanıyorum. aslında bende ilk alırken pek bilgim yoktu kasklar hakkında bu çeneden açılır kask işlevsel geldiği için almıştım. allahtan kalitesi iyi. bende zaten çeneliğini hiç kaldırmıyorum çok bunalırsam vizörü açıyorum yetiyo.

Deli çerkes
22.Ağustos.2007, 11:19
Kask alırken çene kayışında bulunan etikete dikkati bakının bir yuvarlak içinde E3 , E-6 , E 13 gibi bir kod görürseniz , bu kaskın çarpışma testlerinden başarıyla geçtiğinin belirtisidir.. dolayısıyla bu kodları taşıyan kask güvenlidir.kask alırken bu ayrıntıya dikkat ediniz

Jedaykin
22.Ağustos.2007, 11:24
Kaskların dayanıklılığı konusunda güvenlik standartları mevcut bildiğim kadarıyla. Ne ifade ettiğini bilmiyorum ancak internette yaptığım araştırmada kasklarda ECE R 22 05 diye bir güvenlik standatı olduğunu bunu destekleyen kaskları almak gerektiğini öğrenmiştim. Kaskımı alırken de buna dikkat ettim ve Akira marka flip up bir kask aldım. ECE standartını destekliyor. Etiket fiyatı 99 euro idi indirimde 79 euro fiyat verdiler. Güvenli gördüğüm ve fiyatı bana uyan bir tek bunu bulabildim. Diğerleri 120 eurodan başlıyordu. Aldığım yerin internet sitesi www.mcamotor.com.

HONEY
22.Ağustos.2007, 13:04
Bende çene açılır mı yoksa fullface mi alım diye çok düşündüm. Shoei XR-1000 fullface 350 euro ya aldım.

xerline
22.Ağustos.2007, 13:44
Bende coxlardan var cene acılır E3 yazıyor bu kaskı almamdaki sebep okan, adminim gibi kullananlar bu kaskı tavsiye etmişlerdi. Dayanımını tam olarak bilmiyorum yanlız zaten bütçem buna elverdi.

ness
22.Ağustos.2007, 16:57
Biz polat'la bayağı bir baktık kask alırken.Hem uygun hem güvenli olsun istedik.Kapalı kasklar beni daralttığı için açık kask aldık bana.Polat'ada çenesi açılanlardan aldık.Zeus aldık ikimizde.Delta bisikletten aldık ve aldığımız kişi bayağı ilgilendi bizimle.Mezurayla ölçü aldı ve ona göre verdi kasklarımızı.Şu anda memnunuz ama bir kaza olsa ne kadar korur,onu bilmiyorum.

sancezz
22.Ağustos.2007, 21:45
Bende çene açılır mı yoksa fullface mi alım diye çok düşündüm. Shoei XR-1000 fullface 350 euro ya aldım.
oda bıseymı abı ben 15 ytl plastık dokum kask aldım pıyasada bundan adısı yok ama cok serın tutuyor kaza anında mı ? ısın allaha kalmıs motordan once kask fırlar zaten ben kaskı polıslere kıl oldugumdan takıyorum baktıklarında gorsunler dıye kıs gelsın evde var 4 tane kask bunaltıcılardan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :P :P :P :cheesy: :cheesy:

ozzymania
23.Ağustos.2007, 10:17
oda bıseymı abı ben 15 ytl plastık dokum kask aldım pıyasada bundan adısı yok ama cok serın tutuyor kaza anında mı ? ısın allaha kalmıs motordan once kask fırlar zaten ben kaskı polıslere kıl oldugumdan takıyorum baktıklarında gorsunler dıye kıs gelsın evde var 4 tane kask bunaltıcılardan :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :P :P :P :cheesy: :cheesy:

Sancez ben sana düdüklü çelik tencere vereyim daha iyi korur.Hem havalandırmalıda.

tas, nazi vs.vs gibi kaskların korumasının 0 olduğunu hepimiz biliyoruz.Sadece polisi kandırmak için takıldığınında farkındayız.Bir kaza anında haöyle kask takmışsın ha hiç takmamışsın hiç farkı yok.
Rahatını düşünmen için dandik bir kask takman sağlığını düşünmediğini gösteriyor.Nerede devrileceğini asla bilemezsin o yüzden değiştir şu kaskını diyorum.

altug
23.Ağustos.2007, 12:43

Sancez ben sana düdüklü çelik tencere vereyim daha iyi korur.Hem havalandırmalıda.

tas, nazi vs.vs gibi kaskların korumasının 0 olduğunu hepimiz biliyoruz.Sadece polisi kandırmak için takıldığınında farkındayız.Bir kaza anında haöyle kask takmışsın ha hiç takmamışsın hiç farkı yok.
Rahatını düşünmen için dandik bir kask takman sağlığını düşünmediğini gösteriyor.Nerede devrileceğini asla bilemezsin o yüzden değiştir şu kaskını diyorum.

sevgili arkadaşım ,

burası türkiye , Taş düşebilüüüü, Ayu çıkabilüüü , lütfen kaskını değiştir. Bizler bunu yaparsak genç kardeşlerimiz neler yapar onları düşün.

Sevgiler

Engin
23.Ağustos.2007, 13:19
Bende coxlardan var cene acılır E3 yazıyor bu kaskı almamdaki sebep okan, adminim gibi kullananlar bu kaskı tavsiye etmişlerdi. Dayanımını tam olarak bilmiyorum yanlız zaten bütçem buna elverdi.

Bende Cox Trip çene açılır kullanıyorum. Adminim ve Okanın yazdıklarını okuduktan sonra almaya karar verdim. çift vizor olması ve güneşlik vizorünün el deymeden açılması çok güzel özellikleri.

Orta halli kaliteli bir şey arıyorsanız cox trip i bi değerlendirim derim.

Kino
23.Ağustos.2007, 15:48
BENDE DE BU LINK VAR ... 8) 8)

bakın bakalım inceleyin kimler daha nasıl kask önermişler kullanıyorlarmış

benim ki Nolan çeneden acılan cinsten

siyahus
03.Eylül.2007, 12:45
valla bende Cox Trip çeneden açılır kask kullanıyorum , içinde 2. güneş gözlüğü vizörü olması da bir artı . Eşimede aynısını aldım . Cene mandallarıda çelik . Ama ne kadar dayanıklı bilemiyorum . Emin olduğum tek şey üzerinde BMW taşıyamayacağı. O nası bi kasksa artık. Zaten hızlı gitmediğim helede eşim oldugu zaman 70-80 i kesinlikle geçmediğim düşünülürse bu kask yeterli olur kanısındayım . Ayrıca Taslarımızda var ama onları kullanmıyoruz . insanın ağzına burnuna sinek,böcek , arı falan giriyo . Artistik yapacam diye çile çekemem . Çok bunalırsan vizörün altını azıcık aralarım girer mis gibi temiz hava.

inci
03.Eylül.2007, 15:49

abi hangi link ...bulamadım inceleyin dediğin linki

xerline
03.Eylül.2007, 15:56

abi hangi link ...bulamadım inceleyin dediğin linki

http://www.regalraptor.net/forum/viewtopic.php?t=102-raptor-icin-nasil-bir-kask-olmali-.html
bu link olması lazım hocam benim ilk üye oldugum sıralarda acılmıstı.
O zamanlar cok sigara içiyordum şimdi gunde 1 pkt

inci
03.Eylül.2007, 16:04
.

çok azaltmışsın tebrik ederim :P

xerline
03.Eylül.2007, 16:09
.

çok azaltmışsın tebrik ederim :P

linki okuduysanız hakikaten cok azalttım 4 te 1 oranında :P :mrgreen: :P

aggasi
04.Eylül.2007, 00:14
ARKADAŞLAR BENDE SATILIK COX ÇİFT VİZÖR METALİK SİYAH ÇENE AÇILIR KASK VAR L BEDEN İLGİLENEN OLUSA SON FİYAT 200 YTL VERECEĞİM HİÇ KULLANILMAMIŞTIR
http://upload2.postimage.org/600597/kask.jpg (http://upload2.postimage.org/600597/photo_hosting.html)

aslanburclu
04.Eylül.2007, 00:59
ARKADAŞLAR BENDE SATILIK COX ÇİFT VİZÖR METALİK SİYAH ÇENE AÇILIR KASK VAR L BEDEN İLGİLENEN OLUSA SON FİYAT 200 YTL VERECEĞİM HİÇ KULLANILMAMIŞTIR
http://upload2.postimage.org/600597/kask.jpg (http://upload2.postimage.org/600597/photo_hosting.html)

200 ytl'mi :roll: :roll: fatura ve garantisi varmı