PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolculu Sürüşlerde Frenleme

aidikurt
21.Ağustos.2007, 18:22
YOLCULU SÜRÜŞLERDE FRENLEME

Motosikletteki ekstra ağırlık yolcu olsun, yük olsun motorun atıl kütlesini ağırlaştırdığı oranda hareket yönü doğrultusunda dengelenmesi gereken bir ekstra hareket enerjisi verecektir. Daha da önemli olarak ilave ağırlık arka tekerin yere tutunma gücünü artıracaktır ve ön arka ağırlık oranının değişimi de değişik frenleme tekniği uygulanmasını gerektirecektir. Tıpkı iniş yada çıkışlarda değişik frenleme tekniklerinin uygulanması gibi.

Yolcunun ağırlığı genellikle yüksektir ve motora hareket yönünde daha fazla ileri hareket enerjisi verecektir. Sıkı ön fren hala mümkündür ancak yolculu durumda arka frenin daha sıkı kullanımı gerekir.

Burada ölçü yolcunun frenleme esnasında ne kadar ağırlığını sürücüye aktaracağıdır. Artçı ani duruşun farkında olmayabilir çünkü artçı ileriyi sürücü gibi göremez ve sürücü sert fren yaptığında yolcu sürücünün sırtına abanır. Daha doğrusu motor sürücüyü geriye, yolcuya doğru iter. Bu noktada sürücü yolcunun atıl kütlesi tarafından tankın üzerine doğru itilir. Sürücü burada motorun kontrolünü kaybetmemek için frenleri gevşetmek durumundadır.

Touring tipi bir motorda yolcuda varsa ağırlık 600kg a kadar çıkabilir. Arka/ön ağırlık dengesi belki 60/40 olabilir. Frenlemenin başlangıcında arka frenleme 350kg ve ön 250kg gücünde olabilir. Ama frenleme mevcut yer tutunma gücünün mesela %80nine yükseldikçe frenleme güçleri arka/ön 130/350 civarında olabilir.

Bu yüzden arka fren yolculu sürüşlerde toplam frenleme üzerinde olumlu katkı yapar. Yağışlı havalarda da olumlu etkisi vardır. Yokuş inişlerde bu durumun yolcunun atıl kütle etkisinin çok fazla olmasından dolayı fazla avantaja döndürülmesi fiilen mümkün olamaz. ABS sistemlerde ise sistem birleşik yada ayrıda olsa fiilde bir avantajı olmaz. Sadece daha sert fren yapılabilir.

Alfa.

yenikoylu_ua
21.Ağustos.2007, 18:34
Evet ben bunu scooter zamanında yaşamıştım arka firene daha sıkı bastığımda yavaşlıyor önle birlikte duruyordum ama yanlızken arabada elfireni çekmiş gibi kayıyodu kuru zeminde bile

Artçı iyidir arçı paylaşım için teşekkürler

ozzymania
15.Eylül.2007, 13:36
Scoterlarda fren sıkılında sağ fren %30 ön tekere, sol fren yüzde %70 arka %30 ön tekere basınc uygulamıyormu.Ben böyle biliyorum.

sancezz
15.Eylül.2007, 17:42
scooterlerın guzellıgı fren sıstemınnde ıkı tekerınde dısk fren olması bızım lastıkler ne hıkmetsde azıcık su gordunmu yokusa donerken savuruyor fren desen aynı sekılde ama kuru zemınde onferele arka frene asıldınmı zınkkk oldugu yerde kalıyor buyonu cok ıyı :idea: :idea: :D

aslanburclu
15.Eylül.2007, 19:14
ya beyler kendi kendinize yazıp çiziyosunuz 3 günlük seyisliğinizle millete laf yeti
ştirmeğe başladınız bu yazdıklarınızı kendiniz uyguluyomusunuz fren tamamen tecrübe ve kendi kendine yolun durumuna ve motorun durma durumuna göre yapılır bu da önce arka fren ve aynı orantıya bağlı olarak gidon hakimiyeti sağlanarak ön fren ve zaman la önce beyin sonra vucut bu dengeyi sağlar ve durma işlemi sağlanır ve tecrübe ister devamlı binmek ister sizin yaptığınız gibi daha doğrusu zabıt katibi gibi yazmayla çizmeyle olmazz... binmekle olur oturup PC.. başında ordan burdan bulduğunuz alıntıları aktaracağınıza havalar güzel gidin binin motorlarınıza milletinde kafasını bulandırmayın yok % bilmem ne yok % falan filan diye

Kino
15.Eylül.2007, 20:45
he yaa tabii komutanım haklı

ben arka fren yapacağım zaman mesela birde motor üstünde yaylanma yapıyorum buda pompalama yapıyor ayrıcana

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bunlar tecrübe tecrübe geze geze öğrenilir

yani uzun yolda değil hatta şehir içinde gezerek :idea: :idea:

ya yaşar komutanım şu imzanın rengini bir ayarla yaa orange yapacan ama olmamış galiba hallet be abicim
renkli kişiliğin cıksın ortaya. :mrgreen: :mrgreen:

sancezz
15.Eylül.2007, 23:03

ben arka fren yapacağım zaman mesela birde motor üstünde yaylanma yapıyorum buda pompalama yapıyor ayrıcana

ya yaşar komutanım şu imzanın rengini bir ayarla yaa orange yapacan ama olmamış galiba hallet be abicim
renkli kişiliğin cıksın ortaya. :mrgreen: :mrgreen:kıno babam suyaylanma meselesıne gelınce aman bızım gece (denız)yaylana yaylana sanzumanı dagıttı :P :P :mrgreen: :mrgreen:

aslanburclu
16.Eylül.2007, 00:29

renkli kişiliğin cıksın ortaya. :mrgreen: :mrgreen:

ahhhh kinom vala elimden gelen bu nasıl yapcaz ya

Kino
16.Eylül.2007, 01:13
sancezz deniz hafif cekiyor ondandır deniz motoru hoplatamaz ancak ZIP latır

bende ise HOP luyor aradaki fark bu

yaşar komutan boşver canım takma kafana tanıyan tanıyor salla gitsin yazsan ne olur yazmasan ne olur ki
hele birde renkli olsa ne olur olmasa ne olur boşverrrrr

aslanburclu
16.Eylül.2007, 21:17
kinom ne dersin yaaa du bida deneyim....

ToMCaT
16.Eylül.2007, 23:29
yaşar baba bakıyorum avatar da değişmiş... son zamanlarda gençlere ayırdığın ekstra zamanı farketmiyoruz sanma.. fren konusunda sana %100 katılıyorum motor öle yazıldığı gibi kolay duran bi alet değil baba bu anlatılanları uygulamak için çok çalışma ve tekrar gerekiyor....bunun teorik ve uygulamalı eğitimlerini alan arkadaşlarımız da var...ama gel gör ki motorun tepesinde giderken aniden durmak gerektiğinde böyle sırtından cızlamaya bir başlıyosun o kadar kısa sürede ne yapabilirsen artık....
hepinize emniyetli sürüşler....

sancezz
17.Eylül.2007, 00:41
sancezz deniz hafif cekiyor ondandır deniz motoru hoplatamaz ancak ZIP latır

bende ise HOP luyor aradaki fark bu

yaşar komutan boşver canım takma kafana tanıyan tanıyor salla gitsin yazsan ne olur yazmasan ne olur ki
hele birde renkli olsa ne olur olmasa ne olur boşverrrrrıllahı kıno babam haklısın hopla zıpla sanzuman cat cut haydeeeee servıse :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

MaRaNtZz
17.Eylül.2007, 01:58
Bü güzel bilgi için teşekkürler Kino baba...

okan
17.Eylül.2007, 11:45
ulan oziii.... açtığın başlığa bak yaptığın kazaya bak....tam uygulamalı eğitmen olacak adamsın vallaa.... 8)

carvalho
17.Eylül.2007, 11:51
Ozzy'nin dediğini yap, yaptığını yapma demiş atalarımız :)

müslüm baba
17.Eylül.2007, 11:58
Kim ne derse desin her motorun kendine özgü frenleme şekli var, hani bir ata binince önce huyunu suyunu öğrenmek için usul usul yoklarsın ya motoru da öyle yapacaksın önce yoklayacaksın her şekilde frenlemede ne ler yapıyor öğrendikten sonra o şekilde basacaksın frene yoksa seni öyle bir atarki üzerinden sen bile şaşırırsın.

Buraxdj
26.Şubat.2008, 13:44
Şok frenlerde kampana tipi fren biraz zorluyor insanı. Hele hele hızlı gidiyorsanız ayak freni ve refleks bazen tehlikeli olabiliyor.

Benim 2 adet tehlike atlatmışlığım var.

1.si bi arkadaşımın motorunda yan yatmam ve asfaltın tadını almam.

Aynen şöyle oldu.

Boş bir sokakta sola sinyalimi verip çıktım ve 5-7km kadar hızlandım,bu esnada henüz ayaklarımı motora koymamıştım. Önüme aniden bir kedi fırladı ve kaçmadan önümde dondu kaldı salak hayvan ! :) Bende refleksle ön frene asıldım,fakat aynı zamanda o el sıkma hareketiyle gazı da gevşetemediğim ve ayaklarım da yerde olduğu için bir kar motoru gibi kedi ön tekerlekte benim ayaklar yerde şeklinde kaymaya başladım. Ayağımı arka frene atabilsem durabilecektim belki ... Derken kedi kendini tekerlekten kurtardı ve bende motorun sağ gidonunun üstünden ufak bir parande ile paat yere ! :)

Kalkmaya çalıştığımda motor sol ayağımın üstündeydi ve egsoz bacağımı yakıyordu. Önce ayağımı kurtarıp kendimi yolun kenarına attım. Sonra sokakta araba görmeyince motoru kenara alıp başladım düşünmeye.

1- Önce arka frene hızım ne olursa olsun ayağımı koymalıyım.
2- Babamın araba kullanırkenki uyarısı kulağımda çınladı. Kedi vs. için yol çizgini değiştirme daha büyük kazalara sebep olur.
3- Ön frene asılmadan önce ne yap et gazı elinden bırak.
4- Düştükten sonra her zaman yolun kenarına kaç.Motoru zittiret :)

2. deneyimim ise kendi motorumla oldu.

Vatan caddesinde basmış giderken önümdeki araba topluluğu aniden frene asıldı!
Bende panikle önce ön frene asıldım. Motor altımda debelenmeye başladı ve arabaya çarpmama 20 metre kala kendime gelip arka frene asıldım. Motorun kıçı biraz attı ve sonra kısa ve hızlı aralıklarla frene basıp yol çizgisine tekrar girip arabayı sıyırdım. Bu deneyim en çok beni korkutandı. Motor altımda debelenirken resmen gittim dedim.

Sonuç :

1- Daima yüksek hızlarda sık ve kısa aralıklarla arka frene basarak dur ve en son 20km / h altına girdiğinde aynı şekilde ön frene asıl.
2- Ön freni daima fine tuning ve ufak manevralarda kullan.
3- Motor altında zik zag çizerse tüm ağırlığını motorun arkasına ver ve sadece arka freni kullan.Direksiyonu daha sıkı tut.
4- Öndeki araçlara asla güvenme
5- Yolda daima boş şeritleri ve seni kurtarabilecek alanları kolla.

Üstteki yazıda da söylendiği gibi en güzel fren deneyimle ve motorun karakterini tanıdıkça ortaya çıkıyor.

Arkama pek artçı almayı sevmediğim için o konuda pek birşey paylaşamıyacağım ama. Artçı aldığımda frenlemeye erken başlayıp genelde %80 arka %20 ön kullanarak duruyorum. Ve aralıklı fren yapıyorum.

carvalho
26.Şubat.2008, 13:57
1- Daima yüksek hızlarda sık ve kısa aralıklarla arka frene basarak dur ve en son 20km / h altına girdiğinde aynı şekilde ön frene asıl.

Buna katılmıyorum. Frenleme ön ve arka fren birlikte aşamalı (progressive) şekilde yapılır. Yüksek hızlarda arka frenle ani yavaşlamak Allah muhafaza highsiding denen aşırtma düşüşüne neden olabilir. Aman dikkat!!!

Tayfun
26.Şubat.2008, 14:11
Valla ben şehir içi sürüşlerinin çoğunda ön frenle başlıyorum yavaşlamaya :P deliyizya bana böyle münasip düşüyo malesef, valla arkadaşlar at sahibine göre kişner, herkes kendi motoruyla kendi tekniğini geliştirir, komtanımın dediği gibi yazmayla çizmeyle olmuyor, sadece uygulamayla olur bunlar. Yaşar komtanım iyi bilir ve biz söz vardır "askerde ne kadar eğitim yaparsan yap savaş alanında kurşun kulağının kenarından vınladımı herşey bitiyor" işte buda böyle, uygulayın ve öğrenin ;)

okan
26.Şubat.2008, 19:03
motosikletlerde arka fren tansiyonu almak için kullanılır.. arka fren motoru durdurmak için kullanılmaz...nası motor sürüyonuz yaa.. allaa allaaa...
:evil:

matemmatik
14.Mart.2008, 21:19
Paylaşım ve katkılarınzdan dolayı hepinize teşekkür ederim...

haluka28
14.Mart.2008, 23:31
Şok frenlerde kampana tipi fren biraz zorluyor insanı. Hele hele hızlı gidiyorsanız ayak freni ve refleks bazen tehlikeli olabiliyor.

Benim 2 adet tehlike atlatmışlığım var.

1.si bi arkadaşımın motorunda yan yatmam ve asfaltın tadını almam.

Aynen şöyle oldu.

Boş bir sokakta sola sinyalimi verip çıktım ve 5-7km kadar hızlandım,bu esnada henüz ayaklarımı motora koymamıştım. Önüme aniden bir kedi fırladı ve kaçmadan önümde dondu kaldı salak hayvan ! :) Bende refleksle ön frene asıldım,fakat aynı zamanda o el sıkma hareketiyle gazı da gevşetemediğim ve ayaklarım da yerde olduğu için bir kar motoru gibi kedi ön tekerlekte benim ayaklar yerde şeklinde kaymaya başladım. Ayağımı arka frene atabilsem durabilecektim belki ... Derken kedi kendini tekerlekten kurtardı ve bende motorun sağ gidonunun üstünden ufak bir parande ile paat yere ! :)

Kalkmaya çalıştığımda motor sol ayağımın üstündeydi ve egsoz bacağımı yakıyordu. Önce ayağımı kurtarıp kendimi yolun kenarına attım. Sonra sokakta araba görmeyince motoru kenara alıp başladım düşünmeye.

1- Önce arka frene hızım ne olursa olsun ayağımı koymalıyım.
2- Babamın araba kullanırkenki uyarısı kulağımda çınladı. Kedi vs. için yol çizgini değiştirme daha büyük kazalara sebep olur.
3- Ön frene asılmadan önce ne yap et gazı elinden bırak.
4- Düştükten sonra her zaman yolun kenarına kaç.Motoru zittiret :)

2. deneyimim ise kendi motorumla oldu.

Vatan caddesinde basmış giderken önümdeki araba topluluğu aniden frene asıldı!
Bende panikle önce ön frene asıldım. Motor altımda debelenmeye başladı ve arabaya çarpmama 20 metre kala kendime gelip arka frene asıldım. Motorun kıçı biraz attı ve sonra kısa ve hızlı aralıklarla frene basıp yol çizgisine tekrar girip arabayı sıyırdım. Bu deneyim en çok beni korkutandı. Motor altımda debelenirken resmen gittim dedim.

Sonuç :

3- Motor altında zik zag çizerse tüm ağırlığını motorun arkasına ver ve sadece arka freni kullan.Direksiyonu daha sıkı tut.
4- Öndeki araçlara asla güvenme
5- Yolda daima boş şeritleri ve seni kurtarabilecek alanları kolla.

Üstteki yazıda da söylendiği gibi en güzel fren deneyimle ve motorun karakterini tanıdıkça ortaya çıkıyor.

Arkama pek artçı almayı sevmediğim için o konuda pek birşey paylaşamıyacağım ama. Artçı aldığımda frenlemeye erken başlayıp genelde %80 arka %20 ön kullanarak duruyorum. Ve aralıklı fren yapıyorum.

baban çok doğru söylüyor senin kedi olayına bnezer bir olayım var o da gerzek bir tavuk önüme çıktı bende arabayla gidyorum 90-100 km hızım var o saatten sonra sğa sola kırmak olmaz dedim yani babanın dediği gibi dümmdüz devam dikiz aynasından baktığımda havada tüyle uçuşuyordu ... napiiim çıkmasaydı yola