PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GERİZAKALI MİNÜBÜSCÜ

barismert
23.Ağustos.2007, 02:28
bu sabah tarabyadan nişantaşına işe gitmek için yola cıktım gayet sakim artcımla muhabbet ede ede giderken gültepede tam önümde yolun ortasında gerizakalı bi minübüscü ani fren yaptı :o aniden saga kırdım çünkü fren pek işe yaramıcaktı ama minübüsün içinden aynı salaklıkta bi dallama yola atladı ani bi fren ve yerdeki su önlastigi kaydırdı yeri artcımla beraber öptük elimin içinde sürtünmeden dolayı bi yarıkla atlattım ve düşmeme neden olan münibüscü ve yolcu arkasınna bile bakmadı :twisted: yanlız ilginc olan yerden kalktım motorumu kaldırdım kontagı kapadım ilk yaptıgım hareket RR da bişe varmı biyerine bişe oldumu bu yüzden en büyük kankam olan artcım bana uyuz oldu sora elimi gördüm amannn bosver bi su al yıkarız bi yarabandı gecer allahtan motorda bişe yok lafımla yıkıldık :roll:
bi insan motorunu bukadar severmi ya ben manyakmıyım :?
SAYGILAR

cuneyt
23.Ağustos.2007, 03:05
Geçmiş olsun kardeşim.

Minibüsçülerden ve minibüs'e binmekten son derece nefret ediyorum. Ya bi insan niye ayı gibi araç kullanır veya böyle bir şeye ihtiyaç duyar. Biz de araç kullanıyoruz. Arabası olsun, motoru olsun önümüzdeki aracın önüne kırmıyoruz veya aniden yol ortasında durmuyoruz. Niye? Bize aynısı yapılmasın diye.

Bence bu insanların doğası bu: ayılık... (Adam gibi kullanan şoför arkadaşlarımız alınmasın). Onlar için ayaklı bagajdan farkımız yok. Yükleme derdi olmayan, parasını ödeyen, lambur lumbur hoplaya zıplaya yolculuk yapabilen(pardon taşınabilen) birer bagajız.

İnşallah bir gün insan olmayı, aynı yolu başkalarının da kullandığını öğrenirler...

Minibüsçülerle ilgili bir haber:

http://www.ntvmsnbc.com/news/417944.asp

Sözde Eylül'de standart geliyormuş... Hiç inanasım yok...

emrahss
23.Ağustos.2007, 09:01
Geçmiş olsun dostum. Ciidi bir tehlike başından geçmiş, bu muhakkak sürüş tecrübene artı olarak yazılacaktır.
Ben motor kullanırken tüm araçlarla ama özellikle minibüs, halk otobüsü ve de taksilerle m ümkün olduğunca çok takip mesafesi bırakmaya çalışıyorum. Çünkü bu araçlarda sürekli yolcu sirkülasyonu var, kenarda bir ördek :cheesy: gördüğü zaman zınk diye durabiliyor, yukarıda yazan arkadaşta olduğu gibi. Ayrıca yol boyu felaket senaryoları düşünüp kaçış yolları belirlemek de iyi bir taktik.
Tekrar geçmiş olsun.

altug
23.Ağustos.2007, 09:44
çok geçmiş olsun.

emrahkucukgirgin
23.Ağustos.2007, 09:47
Geçmiş olsun hocam

İnan hemen hemen herkes senin yaptığın gibi önce motora bakıyormuş, bir tanıdığım motoruyla kahvenin büyük camından içeri dalmış kalkmış senin yaptığının aynısını yapmış...

ozzymania
23.Ağustos.2007, 10:04
Baris geçmiş olsun.
Bazen takip mesafeside işe yaramıyor.
Genelde bütün araçları takip ederken takip mesafesini ayarlamak gerekiyor ama, özellikle motorla giderken arada mesafe oluşunca başka bir öküzün gelip araya girmeye çalışmasıda tehlikeli sonuçlar çıkarıyor.

yenikoylu_ua
23.Ağustos.2007, 10:10
Geçmiş olsun kardeşim allah beterinden saklasın

gecee
23.Ağustos.2007, 11:03
cok gecmiş olsun arkadaşım...
duran trafik dışında aracların sağına girmek cok tehlikeli oluyor ...yolcu indiren, birini indirmeye calışan araclar falan ....
durduğu için yavaşta gitsen durma mesafen kısa kalıyo...
ani firenlemelerde yada duramıyacağını anlayıp kacmaya calıştığında soldan cıkmak daha az tehlikeli ...

gidikurt
23.Ağustos.2007, 11:09
çok geçmiş olsun arkadaşım

dhnsyd
23.Ağustos.2007, 12:41
Çok geçmiş olsun arkadaşım..Allah beterinden saklasın..

Engin
23.Ağustos.2007, 13:23
Kardeş çok geçmiş olsun. Allah insan görünümlü ayılardan korusun.

xerline
23.Ağustos.2007, 13:29
Geçmiş olsun kardeşim Allah beterinden saklasın.

yeaks
23.Ağustos.2007, 13:37
kardeş allah beterinden korusun geçmiş olsun benimde başıma bi olay geldi geçen gün ben motoru emniyet şeridi çizgisinin hemen yanından kullanırım fazla sol şeride geçmiyorum sağdan hızlı kaptırıp gidiyorum bi tane bmw sağ şeride emniyet şeridine bir atladı bide tam hatırlamıyorum hızımı ama 120 130 arası olması lazım geldi geçti önüme yaktı dörtlüleri (bu dörtlüleri yakmada haklılık belirtisi veriyo bu ayılara, çarpsam dörtüleri yaktım görmüyomusun diycek ) sanki inadına yapıyomuş gibi aniden fren yapmaya başladı, ben gündüzleri herzaman uzunları da yakarak giderim ayı uzunları da görmedi frene bastığı andan beri havalı kornamı da duymadı onuda bıraktım o durana kadar bende frene yüklendim yaklaşık 2-3 saniye acı bi fren sesi baktım olmuyo ön frene daha çok yüklendim aramızda 1 metreden az kala kurtardım... diyceksiniz niye şeritten çıkmadın sol tarafımda 2 tane kamyon vardı :?

infinitedreams
23.Ağustos.2007, 13:52
Geçmiş olsun dostum. Sıranı savmışsındır umarım.

Konudan çıkarabileceğimiz ders yok gibi. Sola kaçsan akıcı bir trafik, sağa kaçsan minibüsten inen yolcu. Fren yapsan düşüp altına gireceksin minibüsün. ABS olsa belki bir şansın olabilirdi... ama onun da garantisi yok senin hikayende.

Tekrar geçmiş olsun. İlk düşüşünse eğer... aramıza hoşgeldin.

doğan
23.Ağustos.2007, 13:57
geçmiş olsun. eldiveninde olsaymış sıyrıksız atlatacakmışsın. inşallah bidaha hiçbirimizin başına gelmez böyle şeyler.

Engin
23.Ağustos.2007, 14:07
Yolu kapamamak için çizgiye yakın gittiğim zaman kesin bir araba o araya giriyor ve beni sıkıştırıyor, ben artık şeridi ortalıyorum da gidiyorum. Ya beni solluyacak yada benim yol vermemi bekliyecek, diğer türlü hep ben zararlı çıkıyorum.

Aksu
23.Ağustos.2007, 14:27
Tabii ki şeridi ortalayıp gidecen veya biraz sağdan veya soldan, tam çizgide gidersen adamın biri de gelir yanında gider sonra da sana sırıtır, sende sıkışıp da ortalamaya kalkarsan sana hastır yapar. Bu İstanbuldaki dolmuşcuların yüzde 99.9 u o dediğinizden. Gerçi 1978 de bende Ankara da dolmuşculuk yaptım ama, benimki Ankara

Kino
23.Ağustos.2007, 15:21
büyük geçmişler olsun dostum

denilenler gibi eldiven olsa bir sıyrık falan olmadan kurtulacakmıişsınız inşallah artçında da birşey yoktur. raptor yattıktan sonra çalıştı bir problem oldumu?

neyse büyük geçmişler olsun tekrar
emrah komutanın dediği gibi dolmuş otobüslerden uzaktan uzaktan takip edeceksin ama istanbul trafiğinde nasıl olur bu oda ayrı bir soru zaten millet dipdibe gidiyor ama bir çaresini bulacaksınız artık

kendinizi iyi kollayın .

şerit ortalama konusunda sizlere katılıyorum bende sanki bir arabva sürüyormuşum gibi şeridin ortasından gidip ışıklarda da ortasında duruyorum sanki bir araba sürermiş gibi sizler de öyle yapın lütfen kim ne derse desin. asla aralara sızma yapmayın.

handojoe
23.Ağustos.2007, 15:32
aynadan görülecek gibi takip edin araçları kendinizi gösterin. yoksa bunlar dövmekle bitmez sövmekle bitmez.

genç kardeşlerime geçmiş olsun diyorum. ve bir tavsiye orta parmağı bazen havaya kaldırmak gerekir.

hando...

okan
23.Ağustos.2007, 15:34
geçmiş olsun yavvv... olu ölle ufak düşmeler....

handojoe
23.Ağustos.2007, 15:38
Tabii ki şeridi ortalayıp gidecen veya biraz sağdan veya soldan, tam çizgide gidersen adamın biri de gelir yanında gider sonra da sana sırıtır, sende sıkışıp da ortalamaya kalkarsan sana hastır yapar. Bu İstanbuldaki dolmuşcuların yüzde 99.9 u o dediğinizden. Gerçi 1978 de bende Ankara da dolmuşculuk yaptım ama, benimki Ankara

çok doğru söylüyorsun AKSU abi...

bu motorcular yılan gibi ordan oraya kıvrılıyor ve araç kullananlarda uyuz oluyor tabii.

ilk önce şeridi iyi kullanmak gerekir. kendimizi bir araba gibi düşünmeliyiz.

bir gün iett ile taksime giderken bir kaç motorcunun yaptığı hareketlere bende uyuz olmuştum bir motor kullanıcısı

olarak. bunu ben yaparsam hiç motorla alakası olmayan biri ne yapmaz...

atakanbatu
23.Ağustos.2007, 16:05
GEÇMİŞ OLSUN. ALLAH BÜYÜK KAZALARDAN KORUSUN.

GERİZEKALARDAN UZAK TUTSUN

carvalho
23.Ağustos.2007, 18:08
Barış, geçmiş olsun. Büyük sıkıntıyı küçük sıyrıklarla atlatman olayın avunulacak yanı. Buna da şükür diyelim...

kardeş allah beterinden korusun geçmiş olsun benimde başıma bi olay geldi geçen gün ben motoru emniyet şeridi çizgisinin hemen yanından kullanırım fazla sol şeride geçmiyorum sağdan hızlı kaptırıp gidiyorum bi tane bmw sağ şeride emniyet şeridine bir atladı bide tam hatırlamıyorum hızımı ama 120 130 arası olması lazım geldi geçti önüme yaktı dörtlüleri (bu dörtlüleri yakmada haklılık belirtisi veriyo bu ayılara, çarpsam dörtüleri yaktım görmüyomusun diycek ) sanki inadına yapıyomuş gibi aniden fren yapmaya başladı, ben gündüzleri herzaman uzunları da yakarak giderim ayı uzunları da görmedi frene bastığı andan beri havalı kornamı da duymadı onuda bıraktım o durana kadar bende frene yüklendim yaklaşık 2-3 saniye acı bi fren sesi baktım olmuyo ön frene daha çok yüklendim aramızda 1 metreden az kala kurtardım... diyceksiniz niye şeritten çıkmadın sol tarafımda 2 tane kamyon vardı :?

Yeaks, ben senin olayına takıldım ve senin için çok endişelendim. Yanlış anlamadıysam motoru emniyet şeridinden, ya da çizgisinden (sağ şeridin sağından; sağ şerit dolu olsa bile) kullandığını söylemişsin. yanlış anladıysam lütfen düzelt.

Emniyet şeridi, araçların sinyal vermeden o şeride geçmesi ve isterse durması için ayrılmış acil durum şerididir aslında. Acil olmayan durumda tabii ki sinyal vererek geçmeliler ancak acil olmayan durumda da emniyet şeridine girilmesi yasak zaten (teorik olarak).

Aslında biz emniyet şeridinde giderek kural ihlali yapıyoruz ama büyük şehirlerde bu maalesef bir zorunluluk...

Ama Yeaks kardeşim, sen o şeritte 120-130 süratle gittiğini söylüyorsun. Bunu kendine ve biz sevenlerine nasıl yaparsın! Bu intihardan başka birşey değil ki. Yukarıda da belirttiğim gibi emniyet şeridine giren araçların sağını solunu kollaması yasal kural değil; zorunluluktan giriyorlar ve o şeritte durdukları an sen 120 km/h bağıl hızla adama doğru yöneliyorsun. Sonuç ya sağdaki bariyerlere çarpacaksın (ki yakın zamanda bir doktor arkadaşımız bu nedenle vefat etti), ya refleksle sola kırıp araçların altına gireceksin ya da acı frenle meleklerin de yardımıyla durmaya çalışacaksın. Ah be güzel kardeşim, illa emniyet şeridinden gideceksen hızını niye düşük tutmuyorsun. Elinin biri debriyajda, biri ön frende, ayağın da arka fren pedalında olmalı ve sürekli korna ve selektörle gitmelisin...

Lütfen daha dikkatli ol güzel kardeşim...

xerline
23.Ağustos.2007, 18:29

Arkadaslar gözünüzü seveyim şu emniye şeridini bırakalım en sağ şerittede 120-130 aman ha .carvalho nun da dediği gibi daha yeni bir gencecik bir doktor arkadasımızı kaybettik.

promote
23.Ağustos.2007, 19:00
normal zekalı minübüscü varmı ki , üstüne en ii paralarıda bunlar kazanıyor

ARZUM
23.Ağustos.2007, 21:36
geçmiş olsun allahtan daha büyük bişey olmamış....

barismert
24.Ağustos.2007, 02:34
takip mesaafesi konusunda sonuna kadar haklısınız ama istanbulda yaşayanlar bilir bi motorsiklet önündeki aracla takip mesafesi bırakırsa yada bırakın motoru otomobilde olsa önündekiyle mesafe bırakırsa araya dallamanın biri direk girer yine tampon tampona devam :evil:

saga kırma olayına gelince mecbursunuz sol komple full eger istanbuldaysanız ve motorsiklet kullanıyosanız istediginiz kadar dikkat edin hayatınız diğer şehirlerdeki motorsiklet kullanıcılarından cokdaha tehlikededir

aslında sacma gelebilir ama tv de bişe izlemiştim avrupa ülkelerinde bisikletler için yol yapmışlar şerdin yarısı büyüklügünde en sagda sadece bisikletler kullanıyo bizim memlekettede trafikte motorsikletler hızla cogalmakta özellikle istanbulda bizede bi yol yapsalar 8) on numara olur yada daha pratik bi cözüm emniyet şeridi motorsikletlere serbest olsa ister emniyet seridinden ister arabaların arasından gidebilsek keşke karayolları genel müdürü motorsiklet tutkunu olsa bize bi kıyak yapsa 8) ozaman tamamen özgür olurduk :cheesy:

siyahus
24.Ağustos.2007, 17:24
Geçmiş olsun, herkesin başına mutlaka buna yakın olaylar gelmiştir. Allah korusun herkesi.
Valla istanbulda normal araçlar için bile bir şey yapılmazken bizim gibi adam yerine konmayan motorculara kimse güzellik falan yapmaz. öndeki aracın ani freninden Sağ taraftan kaçmaya çalışırken araçtan inen insanları kucağına alıp gezen cok oluyo :) o acidan cok dikkat etmek zorundayız. Ama zaten kaza bu dikkat etsende bi yolunu buluyo maalesef. Seridi bende genelde ortalarım ve takip mesafeside bırakırım bu durumda arkama mutlaka bir geri zekalı gelir tamponunu motora yaslar . Hatta ısıkta beklerken 2 kere çarptılar bana yauw. Soldan kaçmak yolun durumuna göre coğu zaman daha mantıklı oluyor. Emniyet şeridinde en fazla 40-50 ile gidiyorum , çunki sürekli önüme atlıyo uyanık 4 tekerliler.