PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1988 IZH Planet4 RR İzmir Projesi :)

ckaraca
09.Ekim.2016, 23:37
Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği üzere daytonam Mantisi geçen hafta sattım… Ama bu motorsiklet sevdası kanıma o kadar işledi ki yeni bir projeye imza atmak istedim ve İzmirdeki kardeşleriminde bana destek olacağını düşünerek 1988 model IZH Planet4 aldım. :)

Tabi bu kolay olmadı, zaten hikayenin başlangıcı da burası ;

Gaziantep te Salı günü bir motor buldum ve anlaştım. Hemen Perşembe akşamına uçak bileti aldım. Hedefim uçakla gidip motoru da alarak zorlu bir otobüs yolculuğu yapmaktı…

Son ayarlamaları yaptıktan ve Cemalettin abiyle son kez teyitleştikten sonra yola çıktım. Aktarmalı olduğu için Gaziantep e varmam 4 saati buldu ve nihayet saat 01:30 gibi bir müşterimizin misafirhanesine ulaştım. Sabah 08:00 de buradan çıkıp otogarda motoru alacağım Şemsettin amcanın oğlu Cemalettin abiyle buluştum. Motor Araban ilçesinde olduğu için minibüsle çıktık yola…

Ben telefon konuşmalarını hep kısa kestiğim ve pek ayrıntı sormadığım için yolda öğrendim ki dönüşte yalnızdım ve gittiğim yolu tek başıma motora binerek gelmeliydim…

Arabana ulaştığımda Şemsettin amcayla tanışınca ne kadar çılgın olduğunu anladım. Bana ne hikayeler anlattı inanamazsınız… Motor onun için bir sevdaydı… Bu motoru sıfırdan almış ve yağmurda, çamurda asla binmeyip altı ay kapatmış. Ehliyeti de olmadığı için şehir dışlarında pek kullanmamış. Araban çok küçük bir yer orada işe gidip gelmiş, iş dediğimde 1km yok mesafesi, İlanında 70.000Km yazan motor meğer daha 18.000Km deymiş :) Düşünsenize 28 yaşında bir motor sadece son iki senedir binilmiyor ve bu kilometrede…

Güzel sohbet muhabbetten sonra; satışımı aldım. Şemsettin amcam motoru bana teslim ederken de, gözün arkada kalmasın senin kadar iyi bakacağım ona diyerek söz verdim. Çünkü oralarda çok kişi istemiş ama o alırlarda sepet takarlar, bende görür kahrolurum diye satmamış.
Bunun üzerinde içi biraz rahatladı ve motora son kez yanaştı eğildi farını şöyle bir sevip, öpücük kondurdu farına… Bunu görmek bile o motora ne kadar değer verdiğinin kanıtı değil mi…

Tabi ben motorun acemisi olduğum ve ne kadar yakacağını bilmediğim için sordum Gaziantepe ne kadar yakar diye 15TL ye gider dediler. Bende 20TL benzin aldım ve çıktım yola…

Benzinlikten çıktım 1Km gitmeden motor yalpalamaya başladı, bir baktım lastik patlamış :( tabi yılmak yok 3Km geriye döneceğiz. Baya bir iktirdikten sonra baktım canım çıkacak iç lastiği parçalamak uğruna bindim üstüne 1.viteste tın tın gittim. Girdiğim 4.lastikçide sağolsunlar yardımcı oldular da lastiğimizi yaptırdık.

Sonra yenide döştüm Antep yoluna; Yolda giderken mutluluktan uçuyorum, altımda eski bir makine ve arkamda bıraktığım beyaz bir duman… Bunu nasıl anlatabilirim biliyor musunuz? Tıpkı ilk kez aşık olmuş gibi hissettim…

Tabi bizim 20TL lik benzin Antepe 10Km kala bitti. Motor oradan ayrılmak istemiyor bense yolu tamamlamak… Motor stop ediyor ben, tekrar çalıştırıyorum. Bir benzinliğe girdim nihayet, adam demezmi bizde benzin yok, e bendede takat yok :) bir sonraki benzinlik 2Km ilerdeymiş. Yine çalıştırdım ve çıktım 500m sonra yine Stop, motoru salla çalıştır 250m sonra yine derken benzinlik göründü, son bir gayretle tekrar çalıştırdım ve nihayet pompaya yanaştım, benzinimi aldım.

Antepe girdim bizimki yine stop etti, otogara 3-4Km var… ben çalıştırıyorum o duruyor, ben çalıştırıyorum o duruyor… :) sonra sağolsun bir arkadaş yardım etti çalıştırdı. Oradan otogara kadar gittim. Haa bu arada bir motoru çalıştıramadın diyen olabilir; 50 kez çalıştırıp 150 kez marşa basmışımdır :) gerçekten ayak marşı zor bu gün bile sağ ayağımın tabanı ağrıyor :) Birde ilmini bilmekle alakalı, yoksa düğmeye bas çalışsın olmuyor. :)

Otogarda 16:30 da çıktım İzmir yoluna sabah 08:00 de nihayet memleketimdeyim… benzinliğe kadar iktirdim motoru, Allahtan antremanlıyım :)

Ama sorunlar burada biter mi? Hayır; bizim akü bitmiş… benzin mi? Buji mi? Akü mü? Derken çıktım akü ve buji temin etmeye gittim. Saat 12:00gibi motorun başındayım; hepsini değiştirdim yine çalışmıyor… :( Benzinliğin müdürüymüş (Ramazan Abi) sonradan öğrendim, motoru orada bırakamazsın dedi, bende benzinliğine meraklı değilim 1000Km yoldan geldim çalışsa gideceğim dedim :) Nerelisin dedi Manisalıyım deyince, hemşeri çıktık 18 yıl bunlardan kullanmış, sen anlarsın bunu dilinden dedim… Buji dedi yeni değiştirdim, hemen sordu ucunu zımparaladın mı? Hayır. Biraz benzin döküp yaktım mı? Hayır :) Peki belki karbüratör tıkanmıştır hortumu çıkarıp üfledin mi? Hayır :) dur dedi önce üfleyelim ve nemi oldu mutlu son, motor çalıştı… :) bin bir teşekkür ettim abiye, kul sıkışmayınca hızır yetişmez derler ya doğru bir laf…

Ve nihayet motoru RR GaRRaj a getirdim…

Bundan sonra nemi olacak; Kardeşlerimin de desteğiyle adını tırtıl koyduğum bu motorun kozası olacağız ve ondan bir kelebek çıkartacağız…

İyi ki varsınız kardeşlerim, siz olmasanız ben bu işe hayatta cesaret edemezdim…

https://youtu.be/l9BsGbVeNo4

http://i.hizliresim.com/LQMdqb.jpg

http://i.hizliresim.com/rE4Yb1.jpg

Aybars
09.Ekim.2016, 23:45
Abim hıkayende sende supersın bakalım karsımıza daha neler cıkıcak ;) En hayırlısından ;)

Bombacı
09.Ekim.2016, 23:45
Herseyi sirasiyla elimizden geldigince yardim ederek hallederiz abi:)

gabriel cash
09.Ekim.2016, 23:59
Cenk abi emin ol ki en az senin kadar heyecanlıyız hepimiz :) Artık ne gerekiyorsa bir şekilde yapacağız bir şeyler, ortaya güzel bir planet çıkaracağız.

CELİL
10.Ekim.2016, 00:00
Cenk Hayırlı olsun kazasız belasız keyifle kullan inşallah nazar makina ilk evinden ayrılmak istememiş naz yapmış anlaşılan :) ama senin ona çok iyi bakacağını anlayınca nazı geçer :) anlatımın ve resimler çok iyi emeğine sağlık 8)

ckaraca
10.Ekim.2016, 00:05
Sağolun arkadaşlar, Sağolun başkanım... daha da video ve fotoğraf olacaktı ama telefonun azizliğine uğradım :)

ckaraca
10.Ekim.2016, 00:07
Arkadaşlar dediğim gibi, motor garajda çalıştırmayı başaran binsin denesin :) Biraz yorulun bakalım :)

bronks
10.Ekim.2016, 00:12
Bundan güzel cafe racer olur :) hayirli olsun

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

ob1kanobi
10.Ekim.2016, 00:25
Öncelikle Cenk abi; keyifle okuduğumuz bu güzel yazı için teşekkür ederiz. Bugün malum yoldan geldik, makinayı görmeye gidemedik. O yüzden yarını iple çekiyorum, bir an önce görebilmek için. Nerden başlarız, nasıl ilerleriz, ortaya neler çıkar, inan biz de senin kadar heyecanlıyız. Tekrar hayırlısı olsun, daima birlikte kazasız keyifli kilometreler yapalım...

Kerem Düzgün
10.Ekim.2016, 00:34
Hikayeni üşenmeden okudum çokts güzel yazmışssın ilk göz ağrısı başka oluyor insan kolay ayrılamıyor artık onu canavara dönüştürmek sizin elinizde kolay gelsin hayırlı olsun allah kaza bela vermesin

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ferhat BASTEM
10.Ekim.2016, 10:18
Cenk Abi hayırlı, uğurlu olsun. Güzel hikayenle haftaya güzel başlamamı sağladın. Belgesel tadında bir anlatım olmuş :) Motorla ilgili gelişmeler oldukça, buradan bizleri de haberdar edersen, bu heyecanlı hikayeden mahrum kalmamış oluruz 8)

Hiracan
10.Ekim.2016, 10:21
Abi resmen yaşadım okurken :) hepimiz için güzel deneyim olacak :) İyi ki kalkıştın böyle bir şeye, hepimiz bir şeyler öğrenicez sayende. Tekrar tekrar hayırlı olsun

Ömer
10.Ekim.2016, 10:32
Cenk hayırlı olsun. Gönlünce modifiye edip kullanırsın...

DarkMacros
10.Ekim.2016, 11:38
Helal olsun Cenk Abi :)) Büyük de geçmiş olsun. Şehir dışından motor alınca insan baya heyecan yapıyor :) Güle Güle Kullanırız TIrtılı :D

Bypale
10.Ekim.2016, 11:57
Abi hayırlı olsun. Maceraların devamını bekliyoruz 8)

Tugay Güreşen
10.Ekim.2016, 12:10
Abi hayırlısı olsun tekrardan inşallah hep beraber bu tırtıldan bir kelebek ortaya çıkarıcaz, şimdiden sonucu iple çekiyorum :)

ckaraca
10.Ekim.2016, 12:21
Hepinize güzel dilekleri için teşekkür ederim. Buradan yapılan işlemleri ve nasıl birşey çıkacağını adım adım paylaşacağız.

Ali ÜNVERDİ
10.Ekim.2016, 12:30
Cenk hayırlı olsun o makinadan benim arkadaşımda vardı uzun süre kullandı ben jawa kullanıyordum çok güçlü bir makinadır.Hayırlı uğurlu olsun.

ckaraca
10.Ekim.2016, 12:56
Cenk hayırlı olsun o makinadan benim arkadaşımda vardı uzun süre kullandı ben jawa kullanıyordum çok güçlü bir makinadır.Hayırlı uğurlu olsun.

Sağol abi gidişi iyi, bakalım :)

Siyah Adam
10.Ekim.2016, 17:18
Abimm hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız inşallah sende benim gibi ilk günden yolda kalmışsın ama yılmak yok abim o motoru kelebek olarak görücez dokunup yılların güzelliğini görücez inşallah 🤘🏻😂

Rednexi
10.Ekim.2016, 18:08
motor dediğin hikayeli olucak abi hay yaşa ya :) maşallah

ckaraca
11.Ekim.2016, 10:42
Sağolun,yılmak yok tabi, olan o kadar olaya rağmen, çok güzel... :)