PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Müşürlerle başım belada...

emrahkucukgirgin
02.Eylül.2007, 12:47
Bıktım artık... Bıktııııım...

Bu müşür denen şeyden bıktım...

5 ay kadar önce, hatırlarsanız, Belgrad ormanlarında benim fan müşürü gebermişti. Gökhan sağolsun kısa devre yaptı da eve, işe gidebildim yenisi gelene kadar. O zaman Fun müşürü ve termostat garantiden değişmişti. Dün Ali ustaya bakıma gittim eve geldiğimde koltuğun altındaki su deposundan sular döküldü. Ali ustayı aradım fun açmıyordur müşür gebermiştir dedi... Denedim hakikaten açmıyor. Zaten hararet müşürüm de bozuk sürekli kırmızı ışık yanıyor. Aaaa bu arada Sarıkayalar yaklaşık 1 aydır bütün müşürleri garanti dışı kabul ediyormuş. Geçen sefer garantiden değişen müşür bu sefer değişmiyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Çok arıza yapıyorsa garanti dışı bırak. Aklım mantığım almıyor. Fiyatları da 50-60 YTL civarı. İki müşür bir termostat 150 civarı eder mi yani? Şimdi ben ne halt edicem. Hepsini yenilesem aynı şey yine olacak. Hararet müşürü zaten yeni değişmişti. 4-5 ayda bir müşür parası mı vericem. Ben öyle düğme taktırıp elle aç kapa yapamam, ne anlamı var o zaman, oldu olacak motor bozulduğunda da pedal koyalım çevire çevire gidelim... Bizim makinelere uyan başka markaların müşürleri var mıdır? Fiyat alsam...

Bu arada Sarıkayalar denen DANDİK ithalatçıyı da buradan kınıyorum:

Malının arkasında sonuna kadar duracaksın kardeşim... Çok arıza yapıyorsa aynısını göndermeyeceksin daha kalitelisini bul onunla değiştir. Önce garanti kapsamında olan şeyi kafana göre garanti dışı bırakamazsın. Resmen yan çiziyorsun...

Yapamayacaksan bırak git... Regalden soğuttun insanı... Bakkal zihniyeti ile işi yapıyorsun. Senin sonun hiç iyi değil. Battığın gün arkandan ağlayanın olmayacak emin ol. Hepimiz satar makineleri kurtuluruz; senden de attığın kazıklardan da...

Eğer yanlışım varsa (senin de cesaretin) beni arayabilirsin. 0532 4058075

sancezz
02.Eylül.2007, 13:17
off ya dostum bu sarıkayalar ıyıce sapıtmıs kara gecemıyolar sanırım bunları taslamak lazım :x :twisted: :twisted:

Kino
02.Eylül.2007, 13:57
tek çare regal raptor u değiştirmek

ben zaten motoru " KINO DAVIDSON " yapacam az kaldı.

ve sarıkayalarla falan da ilişiğimi kesecem (diyorumda zaten onlar müşterileri ile kesmişler yeni kekliklere bakıyorlar bulurlarsa.) o diyorsun garanti dışı ; bu diyorsun garanti dışı; şu diyorsun garanti dışı eee siz ne işe yarıyorsunuz peki
KEKLİK avlamayamı??

yeek parça için o kadar para verdikten sonra bende bulurum yani ille de orjinal olması gerekmez
haa orjinal dedikde nedir orjinali zaten ÇİN
geçen bir fan takdırdı thoram Mersin de adam orjinal abii diyor nedir bu orjinal anlayamadım. BU motor çin malı yani orjinal deyince çin malı fan mı takılıyor
Eğer orjinal demekle Japon malını kasdediyorlarsa orjinali demek değildir ki bu.

aslında ZATEN bizim motorlar Chopper/Cruiser dolayısı ile HEPSİ HİKAYE BUNLARIN KAFANA GÖRE TAKILACAKSIN

lunatic
02.Eylül.2007, 14:15
Arkadaşlar kınamakla olmaz. Direk kaymakamlığa gidip dilekçeyi vereceksiniz ya da tüketicileri koruma derneğimidir nedir onlara gidiyorsunuz tutarın%10 kadar dilekçe parası alıyorlar, ama siz de pek ala yazabilirsiniz. Rommel'in çatlayan emme manifoldu lastik aksam garanti kapsamı dışında diye reddedmişler. Benimki de çatlak ama henüz ayrılmadı. Hararet sensörüm de gidik. Eğer bana da bunlardan herhangi biri garanti kapsamına girmez desinler vereceğim dilekçemi. Hiç laga lugaya gerek yok. Artık eskisi gibi değil. Mahkemeler tüketiciyi gerçekten koruyor. Versinler bi de üstüne mahkeme parası avukat parası bakalım bidaha yapabiliyorlar mı. Ben dediğim gibi yapıcam hiç başka yolu yok. Biz harekete geçmedikçe adamlar iyice yüzsüzleşti. Garanti belgesinde yazıyor hangi durumlar garanti kapsamı dışında kalır diye. Onun dışındakiler hikaye. Mahkeme zamanı gelmiştir bilgilerinize. Bunlarla biz uğraşmazsak arkamıza bakınca sadece geyik muhabbetlerimiz kalır (onlar da Okanın elinden silinmeden kurtulabilirse) Bu millete ve yeni motorculara iyi birşey miras bırakmalıyız bence. Yoksa daha çoook Atatürk şöyle demişlerle uğraşırız. Biraz da biz birşeyler yapmalıyız. Hep başkalarından beklememek gerek. Şu anda tüketici hakları biryere gelmişse bunu bizden öncekilere eylemci gençlere borçluyuz. (Burda Müslim Abi "biri eylem mi dedi" diye devreye girecektir.). Bundan sonrakilere bırakılacak miras da bize kalıyor. Hando ya selamlar. Sen anladın.

Rommel
02.Eylül.2007, 14:34
aslında haklısın ahmet.. sanayi ve ticaret bakanlığında çalışan tanıdığı olan yok mu .. bilgi almak için .. sorada daha bilgili olarak kaymakamlıklardaki tüketici haklarına başvurulabilir...

lunatic
02.Eylül.2007, 14:53
Bilgi alacak bişey yok orda zaten verirler. Arkadaşın biri de bunun için Tüketici HAkları ... derneğine gitmiş demişler kendin de yazabilirsin ya da 20 kağıt (200 YTL lik bir iş için) bize verisin biz yazarız. Ama bizim yazdığımızı dikkate alırlar. Arkadaş da gitmiş kaymakamlığa bööle bööle mi diye. Yok demişler biz her dilekçeyi aynı şekilde ele alırız. O da şikayet etmiş derneği böyle dediler dolandırıcılar vs. vs. diye. Adamlar bi güzel teftiş geçirmişlşer. Bu sefer de dernek bizi asılsız yere şikayet etti teftiş geçirdik işgücü kaybı vs. diye buna 3000YTL'lik dava açmışlar. Avukatları filan da var. Arkadaş kendini savunmuş. Hakim onun lehine karar vermiş. Karşı tarafın avuklatı şaşkınlıktan elindeki dosyaları yere saçmış... Yani Mahkemeler artık tüketicinin yanında. Derneğe karşı bile. Benim eksozun da içi iyice boşalsın onu da verecem. Aşırı sıcak-soğuk nem hikayesine de saklanamazlar. Ankarada artık hiçbiri yok. Zaten dandik bir garanti belgesi/kullanım klavuzu var. motorun üstünde yazıyo 3000km de bir değiştirin diye yağını bunlar 1500'de değiştirmeye kalkıyo. 3000km de de hava filtresi değiştirtiyorlar. Kullanım kılavuzunda da sigortanın yeri bile gösterilmiyo. Sinyal sinyal verir park ışıkları parkları yakar dışında birşey yok. Hatta garanti kapsamı dışında kalan parçalar (ki bunlar arabalarınkilerde belirtilir: buji lteker lamba fren balatası gibi ) sarf malzemeleri bile belirtilmemiş aslında buna dayanarak bile bu parçalar dahi garanti kapsamında değiştirilebilir. Sadece uğraşmak lazım. İşi güzellikle halletmezlerse kemeraltı vurma sırası bize gelir. Bundan sonra tavsiyem garanti kapsamı dışında bıraktıklarını söyledikleri veya garantiden değişmesi gerekip de dışı dedikleri mi oldu doğru Kaymakamlığa. Yazın dilekçenizi. 30 yerde birden bir dava açılması bile yeter adamlara. 1'inde biri haklı mı bulundu. İşte size emsal. Artık organize olmalı ve sistematik çalışmalıyız. Kendine has Internet sayfası olan bir grup da bunu yapamıyorsa vay halimize.

Rommel
02.Eylül.2007, 15:54
bu konuda ben daha önce bir başvuru yaptım kaymakalığa.. eve dvd home theatre aldımdı.. praktikerden.. show marka.. ucuz du o zaman 300 ytl... neyse ben aldım adamlar 2 gün sonra yarıya çekti fiyatı..

evde halı yün (makarna halı ) yerler parke.. halının üstünde yürüyünce statik elektrik yükleniyo insan sora gittim aleti açmaya .power düğmesine elimi yaklaştırdım .cart diye ark oldu orda ve cihaz bozuldu..servise götürdüm yaptılar başka yeri bozuldu..

neyse uzatmayalım dilekçe verdim kaymakamlıkta.. tüketici merkez heyetiydi adı sanırım.. belli bir miktara kadar mahkemeye gerek yok.. kararı heyet anında veriyo.. meblağ buyuk olunca mahkeme oluyo diye biliyorum..

neticede ise bana bir karar yazısı geldi.. toplamda cihazı 3-5 ay kullanabildim.. bu kullanımı düşerek cihazın alış fiyatı olan 300 ytl nin üçte ikisi olan 200 ytl odemeye karar kılmışlar..

bende paşalar gibi gittim 200 ytl mi aldım ankara praktikerden..aynı karar onlarada gitmiş... hiç zorluk çıkmadı...

eğer böle giderse farklı şehirlerden başvuru adamların başını daha beter ağrıtır... ama örgütlenmek gerek...

benim karbüratör manifoldu (18 ytl ) hariç garantilik bir sıkıntım yok şu anda.. ama örgütlenelim derim...

emrahkucukgirgin
02.Eylül.2007, 16:14
Örgütlenelim gerçekten... Bunlar meydanı boş bulmuşlar... Ptesi arayacağım ve soracağım. Eğer durum değişmezse aynen tüketici mahkemesine...

aidikurt
02.Eylül.2007, 16:39
emrah kardeşim benımde tam 3 kere musır degıstı 4 yeter ulan dedım dugme yaptım hep acık kafama esıncede kapıyorum kısında ıyı oluyor ısınmak ıcın kullanıyorum :) şaka bir yana müşir olayına gelince baska bir musır tak suzıkının uyan var bıldıgım kadarıyla altan motorla konus musırede role taktırmayı unutma bıda hıcbısey olmaz suzıkının de zaten 50-60 mılyon musırı sakın gene aynısını alma helke bide para sakın verme aynısını alırsan

xerline
02.Eylül.2007, 17:21
Benim müşür arıza yapmadı röle taktırsam iki gün sonra elekrik tesisatıyla oynamışsın diye garanti dışına alırlarmı mı? oyle ben bunu garanti dısına aldım bunu soktum deme hakları yok tüketici hakları bakıyor bu işlere ve çok etkililer

emrahkucukgirgin
02.Eylül.2007, 17:46
Eyvallah Alperim Altan motoru arayıp konuşayım... Para verilir de sorunun biteceğine inansam... Yine bozulacak bişey için para vermeye değmez...

Bu arada Altan motor benim motora 2.3 kg yağ koymuş. normalde 1.6 olması lazım... Biraz dikkat etseler iyi olur bence... Çıkan yağı büyük yağ kutusuna doldurdum tam 2.3... iyi contalardan atmamış...

tt06
02.Eylül.2007, 19:24
Sarıkayaların bu sene gerçekten dengesi bozuldı-u garantiden artık hiç birşey göndermiyorlar
Şikayet etmek isteyen arkadaşlar Sanayi ve ticaret bakanlığının 8. katına çıkıp bizzat şikayet edebilirsiniz .
Çalışma iznini ve ithalat ruhsatını bile iptal ederler.

emrahkucukgirgin
02.Eylül.2007, 23:07
Ankara mı bu?

madasret
02.Eylül.2007, 23:26
bence sarıkayalardan rica edelim de bize garanti kapsamına giren parçaların listesini versinler.

sancezz
02.Eylül.2007, 23:50
haklısın dostum :cheesy:

tt06
03.Eylül.2007, 10:40
Ankara mı bu?

Kusura bakma yazmayı unuttum evet ankara ama diğer illerde de kaymakamlığa dilekçe ile şikayet ediyosun devlet zaten bu çin motorlarını sevmiyor. Hemen tepelerine binerler tabii istanbullu üyeler olarak hepinizin dilekçesini aynı anda ve ortak şikayetlerle verirseniz hiç şansları yok

jashuaa
03.Eylül.2007, 11:56
vallahi arkadaşlar ben bu güne kadar sarıkayalarla hiç muhattab olmadım bundan sonra da olmayı düşünmüyorum. hatta yetkili servisle bile muhattab olmadım ben. şimdi müşür olayına gelince aynısı geçen hafta benim başımada geldi. ben herzamanki ustama çektim motoru. onun söylediği bu olay bütün motorlarda olabiliyor orjinalide bulunmadığından hangisinin dişi uyarsa ona göre otomobil müşürü takıyoruz dedi. benim müşürü söktü gittik sanayiye suzuki arabanın müşürü regale tam uydu. 40ytl ye aldık takıtık şuan gayet güzel çalışıyo.

müslüm baba
03.Eylül.2007, 12:21
Ohhh ne güzel bozun motorları ondan sonrada Sarıkayalar garantiden değiştirmiyor değiştirmezler tabi, bilen de bilmeyende motor kullanırsa bozulur bu mered sonra da Sarıkayalara çamur at. Bence siz bu Sarıkayalı öpüp başınıza koymalısınız, bu motorları başımıza sardıkları için yoksa hayatımız çok sönük geçiyordu şimdi her gün bir başka ekşın boş zamanlarımızda regalin arızalarıyla uğraşıyoruz Sarıkayalarla uğraşıyoruz Emre ltd ile uğraşıyoruz bak ne güzel hayatımıza renk geldi, şimdide hakem heyeti tüketiciyi koruma derneği yok Sanayi bakanlığı ne güzel bak bu yerleride öğreniyorsunuz.

SAĞOLASIN SARIKAYALAR.

tt06
03.Eylül.2007, 12:43
vallahi arkadaşlar ben bu güne kadar sarıkayalarla hiç muhattab olmadım bundan sonra da olmayı düşünmüyorum. hatta yetkili servisle bile muhattab olmadım ben. şimdi müşür olayına gelince aynısı geçen hafta benim başımada geldi. ben herzamanki ustama çektim motoru. onun söylediği bu olay bütün motorlarda olabiliyor orjinalide bulunmadığından hangisinin dişi uyarsa ona göre otomobil müşürü takıyoruz dedi. benim müşürü söktü gittik sanayiye suzuki arabanın müşürü regale tam uydu. 40ytl ye aldık takıtık şuan gayet güzel çalışıyo.
Sorun 40 ytl lik kaliteli bir parçayı alıp takmak değil bu motora binen herkes alabilir bu sorun değil sorun motoru getiren firmanın bakkal zihniyetiyle küçük hesaplarla kullanıcıyı ve bayiyi bıktırması yaw kardeşim. müşür giriyor göndereeceksin ne demek garantiden çıkardım sen motorları satarken müşür garantideydi sen motorunu aldığın tarihte o şartlarla aldın yani pazarlık başta yapılır. Sen motorunu aldığın tarihte garantiye giren herşey şimdide garantiye girer seni ilgilendirmez sarıkayaların Çindeki Liufeng firmasıyla sorunları sen motoruna bakarsın sarıkayaları tanırsın
Ayrıca bu motoru sarıkayalar sırf getirdi diye sarıkayalara teşekkür edilebilir ama minnet edilmez sonuçta motor çinin en kalitelisiyse belki aklı başında adam gibi bir firma getirirdi ve bence çok da güzel olurdu.

jashuaa
03.Eylül.2007, 12:52
Sorun 40 ytl lik kaliteli bir parçayı alıp takmak değil bu motora binen herkes alabilir bu sorun değil sorun motoru getiren firmanın bakkal zihniyetiyle küçük hesaplarla kullanıcıyı ve bayiyi bıktırması yaw kardeşim. müşür giriyor göndereeceksin ne demek garantiden çıkardım sen motorları satarken müşür garantideydi sen motorunu aldığın tarihte o şartlarla aldın yani pazarlık başta yapılır. Sen motorunu aldığın tarihte garantiye giren herşey şimdide garantiye girer seni ilgilendirmez sarıkayaların Çindeki Liufeng firmasıyla sorunları sen motoruna bakarsın sarıkayaları tanırsın
Ayrıca bu motoru sarıkayalar sırf getirdi diye sarıkayalara teşekkür edilebilir ama minnet edilmez sonuçta motor çinin en kalitelisiyse belki aklı başında adam gibi bir firma getirirdi ve bence çok da güzel olurdu.

söylediklerine sonuna kadar katılıyorum ama dediğim gibi sarıkayaların bu tutumunu bildigim ve daha fazla sinir olmamak için ben işimi kendim hallediyom. hele ben eskişehirdeyim parça istesem belki bir ayda gelir. sana başıma gelen ilk olayı sölim. motoru ilk aldım akü şarj sorunu vardı eskişehir yetkili servisine gittim dedim böyle böyle. usta dediki sökücez aküyü yollucaz sarıkayalara yenisi gelince takcaz dedi. ne kadarda gelir dedim bilmem dedi. yani benim aküyü sökecek yenisi gelene kadar motor yatacak. oldu canım dedim cıktım bidahada ugramadım.

emrahkucukgirgin
03.Eylül.2007, 13:07
Şimdi sarıkayalar ile görüştüm. diyorlar ki: sanayiiden gidin müşür alın garanti vermezler. bu parçaların garantisi olmaz. e nasıl oluyordu dedim, daha önce değiştirdiniz. O zaman çin veriyordu artık vermiyor. Bu toyota'da da böylemi yani dedim. müşür garanti dışı mı? o japon firması dedi. E japonu çini farketmez. İthalatçı ile üretici arasındaki sorunlar tüketiciyi bağlamaz. tüketici yasal haklarını arar. İthalatçı bu garantiyi verirken üretici ile ilişkilerni de buna göre ayarlayacaktı. Eminim bunun için uluslararası anlaşmalar vardır. Olur mu böyle bakkal zihniyeti...

O zaman ben de bakımlarımı kendim yapayım ama makine garantide kalsın. bunu kabul ediyorlarmı yoksa hep kendi taraflarına mı yontuyorlar...

Ben şikayet edeceğim. Kimseye de minnet borcum yok. Parasını çatır çatır ödedik bu motorların. Karşılığını da alırız. 2 sene garantimi sağlamak zorundalar. 10 sene de bana yedek parça tedarik etmek zorundalar. Km teli yok mesela... Kaçla gidiyorum belli değil. Kaç km yaptım belli değil... Her yönden offside bu sarıkayalar.

Jashuaa Suzukinin müşürünün dişi uyuyor da çalışma sıcaklığı uyuyor mu acaba. Orjinaline göre daha yüksek sıcaklıklarda açıyorsa anlamı yok ki?

müslüm baba
03.Eylül.2007, 13:40
Arkadaşlar ben bu işlerle o kadar çok uğraştım ki beni artık Sarıkayalar da tanımayan kalmadı, hatta Denizliye bile gittim ve bir çok sorunu hallettim ama bu problemler neden yeniden başladı anlamıyorum, tabiki her taktığı parçaya en az bir sene otomatik garanti sağlaması lazım, bu Sarıkayalar yine sabrımızı taşırmak üzere bunlar ne yapmaya çalışıyor anlamadım peynir ekmek gibi motor satıyorlar ama sattıkları motorun arkasında durmuyorlar , ne demekmiş o muşur garanti kapsamında değil bunlar kimi kandırıyorlar Altan motor gibi seçkin bir servisi bile küstürdüler bu ne biçim uygulamadır.

SARIKAYALAR BİNDİĞİN DALI KESME BU SANA SON UYARI.

müslüm baba
03.Eylül.2007, 16:23
Arkadaşlar yine Sarıkayalar la yarım saat telefon görüşmesi yaptım, bu işler kesinlikle suistimalden kaynaklanıyor dediler, yani yetkili servislerin bazılarının garanti olayını suistimal ettiklerini, motosiklet sahiplerininde bazı olaylar yaptıklarını garanti dışı olan bir motorun parçasını söküp kendi motoruna takıp onuda garantiden değiştirme gibi, bu olayların maddi boyutu çok fazlalaşınca Tolga bey derhal önlem almaları gerektiğini söylemiş ve bu sıkı denetleme de bu yüzden başlamış, birazda hak vermemek elde değil, geçen sene akü meselesindeki gibi yüzlerce akü boşu boşuna değişti halbuki suları yoktu herkes bu aküleri kuru akü sanıyordu, buna benzer bilgisizlikler ardındanda garanti suistimalleri maalesef bu sonuçları getirdi bizlerin yapacağı tek şey Sarıkayaları telefonlarla sürekli uyarmak ve parçaları kendimiz takip etmek Sarıkayaların telefonları var herkes arıyabilir telefonla uyarılarda bulunabilir, Enis bey bunların dikkate alınacağını söyledi.

emrahkucukgirgin
03.Eylül.2007, 16:32
Eyvallah Müslüm baba Hemen Enis Beyi arayacağım bakalım ne olacak?

müslüm baba
03.Eylül.2007, 16:51
Eyvallah Müslüm baba Hemen Enis Beyi arayacağım bakalım ne olacak?

Ara tabi kardeşim zaten ben onlardan Sarıkayalar adına bir açıklama yazısı istedim yazında sitede yayınlayalım herkes aydınlansın dedim bakalım yapacaklarmı.

lunatic
03.Eylül.2007, 21:04
Önce çin vermiyordu şimdi suistimal mi oldu. Bana biraz sallıyorlar gibi geldi. Walla benim bişeyim bozulsun (ki hararet müşürü bozuk emme manifoldu yolda ve eksozun da içi seenye kadar boşalır) arıyorum Sarıkayaları. Garanti dışı mı dedi, anlatın mahkemeye derdinizi diyorum O kadar.

emrahkucukgirgin
10.Eylül.2007, 02:45
evet Jashuaa saolsun sayesinde sorunu hallettim... Jashuaa'ya telefon edip taktırdığı müşürü sordum saolsun altadı ustasına gitti sordu hemen aradı Suzuki dedi. Atladım Altan Motor'a ne de olsa Suzukici... Hiç bir suzuki motorunki bizimkine uymuyormuş. Yakındaki Suzuki Araba servisine gittim. Elimdeki müşürü görür görmez Suzuki Alto dedi... Çıkardı baktım aynı... Hem de japon malı... Bizim Regalin dandik müşürü 65 iken o 35... Taktım canavar gibi... Sarıkayaların bana dediği; düşük devirde kullanmışsındır o yüzden bozulmuştur lafına Tamer abi bir tarafıyla güldü...

Müşür sorunu olanlara duyurulur.

Saolasın Jashuaa...

jashuaa
10.Eylül.2007, 11:00
gözün aydın emrah abi sorunun çözüldüğüne sevindim. biz müşür olayını çözdük ama yine akü tırtladı. oynatmaya az kaldı doktorum nerdeeeeeee.

emrahkucukgirgin
10.Eylül.2007, 11:10
Sulu akü mü senin ki? Durup dururken bozulmaz ki yatırıyor musun yoksa motoru...

jashuaa
10.Eylül.2007, 19:30
Sulu akü mü senin ki? Durup dururken bozulmaz ki yatırıyor musun yoksa motoru...
evet abi sulu akü. şöyle bi bakarsan ben siteye üye olduğumdan beri bu durumdan muzdaribim daha doğrusu motoru aldığımdan beri. akü değişti konjüktür değişti en son tüm tesisat elden geçti kaçak varmış bulduk hallettik dediler yine yok yine yok. 5 gün gezmedimi çalışmıyo.

emrahkucukgirgin
11.Eylül.2007, 11:05
Valla ben 9 gün kullanmadım en fazla tatile çıktığımda. Geldğimde dokunmamla çalıştı. Her gün çalıştır sen de 5 dk bile olsa...