PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı

Deli çerkes
02.Eylül.2007, 15:43
Arkadaşlar cuma günü babamı kene ısırdı. bende apar topar memlekete gittim. şu an balıkesirden yazıyorum.perşemde gününe kadar köyümde olacağımdan internete giremeyeceğim.

elbette kene ısırığı denildiğinde aklıma ilk kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı geldi
babama 2 defa tahlil yapıldı çok şükür ki tahliller temiz. babamın hiç bir şeyi yok. yanlız arada doktorla konuşmalarımızan aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. malum çadırda açık alanda sabahlamaktan dolayı kene riski altındayız.

İlk önce bu hastalığı en yaygın taşıyan tehlikeli kene türleri çorum , tokat, sivas ve erzincan bölgelerinden yaşayan keneler . elbette kenenin türü ve o anda vucudumuzda bir başka enfeksiyondan dolayı savunma sistemimin zayıf düşmedisde hastalığın seyrinde önemliymiş.belirtiler 1-10 g
ün artasında ortaya çıkarmış.

ve diyelimki vucunuza yapışmış bir kene gördünüz .Ne yaparsanız yapın kesinlikle ve kesinlikle keneyi kendiniz çıkartmayın.hele hele keneyi kesinlikle sıkmayın.patlatmayın. kene yapışmış bölgeye kolonya dökmeyin ( alkolden dolayı kene kusuyormuş ve bu direkt kanınıza karışıyormuş.) mutlaka doktor tarafından özel bie pensetle kafasından tutularak tek seferde çıkartılması gerekiyormuş.ve mutlaka tahlil yapılması gerekiyormuş. hastalık teşhisinde kandaki beyaz hücre sayımı önemli. eğer rakam normal değerlerin üstündeyse mutlaka tedavi gerekiyor. yoksa 1 ay içinde ölüm kaçınılmaz.

Bu hastalığın belirtileri genelde ilk 3 gün içinde kendisini gösteriyormuş. baş dönmesi , kusma, ateş , kanlı idrar veya dışkı , gözden veya burundan kan gelmesi. bu belirtiler göründüğünde mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurmak gerekiyor... doktordan aldığım ilginç bir bilgi : kene ayaktan kasıklara veya karına tırmanıp bu bölgelere tırmanmaya meyilli bir böcekmiş. dolayıyla bir insana yatarken bile gelse önce ayaklardan girermiş. yani direkt karın bölgesine girmiyor. açık alanda yatarken paçalarınızı kaparsanız faydası olur dedi. ilginç bir bilgi ama tecrübe ile denemiş olduğundan paylaşmak istedim.

Arkadaşlar tırnağınız büyüklüğünde bir böcek ama insanın başın olmadık işler açacak kadar tehlikeli. lütfen gezilerde dikkatli olun.Hepinize kenesiz geziler diliyorum.

xerline
02.Eylül.2007, 16:29
öncelikle babana cok büyük geçmiş olsun kardeşim Allah acil şifalar versin

yeaks
02.Eylül.2007, 18:17
geçmiş olsun abim ya :(

okan
02.Eylül.2007, 20:02
geçmiş olsun kardeşim.. allah acil şifalar versin....

ÇeLeBi MuRaT
02.Eylül.2007, 20:06
Geçmiş olsun..Acil şifalar..

ToMCaT
02.Eylül.2007, 21:46
Çok geçmiş olsun kardeşim... acil şifalar dilerim...

ARZUM
02.Eylül.2007, 22:01
geçmiş olsun abi allah acil şifalar versin...

oakgun68
02.Eylül.2007, 22:18
Geçmiş olsun.

Hastalık çeşitleri mi artıyor?

Son birkaç senedir değişik hastalık isimleri duyuyoruz.

Yoksa (komplo teorilerinde olduğu gibi) biyolojik bir savaşın ortasındamıyız?

Sars, Kuş gribi, Kırım Kongo vs...

sancezz
02.Eylül.2007, 22:26
yazını okurken korktum allaha sukur kı babanızda bırsey yok buyuk gecmıs olsun :(

inci
02.Eylül.2007, 22:38
ben de korktum ...büyük geçmiş olsun sana ,babana ...
bilgiler için de çok teşekkür ederim bilmediğimiz ne çok detay varmış...

sihirli_eller
02.Eylül.2007, 23:18
geçmiş olsun bilgiler için cok teşekkürler

zafer szn 55
03.Eylül.2007, 00:56
gecmiş olsun dostum

agresus
03.Eylül.2007, 01:16
babacım çook büyük geçmiş olsun... kesin biolojik bi savaş bu yaaa... yahu ne işi var bu kenenin bizim memlekette... neyse şükür ki baba da bi şey çıkmamış...

emrahss
03.Eylül.2007, 08:18
Geçmiş olsun..

müslüm baba
03.Eylül.2007, 15:18
BİZE BİŞEY OLMAZ

Aksu
03.Eylül.2007, 15:33
Kene heryerde var ama bizimkiler yerli kene. Yani tarlada bağda bahçede, hatta bizim evin bahçesindeki ağaçlarda bile var. Nerden gelmiş bilmem de bayağı öldürdük. Üzerine basınca çat ediyor. Tabii bunlar kongo lu mu Sudan lı mı Ankara lı mı bilen yok. Herifi geberttikten sonra büyüteçle bakayım, kafası öyle uzun mu ağzı keskin mi. Hatta yakın çekim yapayım da siteye basayım resmini, belki tanıyan falan çıkar.

müslüm baba
03.Eylül.2007, 17:13
Çok iğrenç yaaaa Mehmet sakın öyle bişey yapma.

Aksu
03.Eylül.2007, 17:15
Yok ya minyatür kaplumbağa gibi birşeyler zaten, ayakları da böcek gibi. kabuğu da çok sert sanki fındık kabuğu eziyon ayağınla.

yenikoylu_ua
03.Eylül.2007, 18:41
Geçmiş olsun kardeşim allahtan acil şifalar diliyorum

xageegax
03.Eylül.2007, 21:05
geçmiş olsun iyiki kırım kongo değilmiş

Deli çerkes
05.Eylül.2007, 17:16
Hepinizden Allah razı olsun.bir gün erken döndüm. yukarıda ki yazıyı alel acele yazdığım içi çok önemili bir detayı da yazmayı unutmuşum

Arkadaşlar kene ısırması durumunda kene kendisi ayrıldıysa veya siz panikle çıkarttıysanız , tahlile giderken mutlaka ama mutlaka bu keneyide götürün. kene içinde ayrıca bir tahlil yapılıyor.

küçükken köyde köpeklerle oynarken kenelerini ayıklar kenelerle ayrıca oynardık.çekiçle kene patlatmaca oynardık
( çekiçle kene patlatmaca !!! çocukken hakikaten çok deli oyunlar icad ediyormuşusuz )
şimdi ise kibrit başı kadar keneden korkar olduk