PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2918 Nolu Yasa DİKKATLİ OKUYUNUZ..

Mehmet Üstünbaş
06.Nisan.2017, 02:58
2918 Nolu Yasa

KİMSENİN BAŞINA GELMESİN AMA, DİYELİM Kİ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİNİZ. YARALI VAR, HASTANEYE GİTTİNİZ.

SİZLERİN 2918 NOLU YASAYI BİLMEDİĞİNİZİ ZANNEDEREK,
'YAPILACAK MÜDAHALE VE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE DAİR ŞU BELGEYİ İMZALAYIN'
TEKLİFİ İLE KARŞILAŞIRSINIZ....
ANCAK SİZ DE 'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDAHALE VE TEDAVİ ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP TARAFIMA GETİRİN.'...

DEDİĞİNİZ ANDA,
HASTANENİN BÜTÜN İMKANLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.
2918 SAYILI TRAFİK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ, KAZAZEDELERİN HAKLARIYLA İLGİLİ BİR RAPOR HAZIRLADI.
TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN VE HASTANEYE KALDIRILARAK TEDAVİ ALTINA ALINAN KAZAZEDELERİN,
KANUNA GÖRE TEDAVİ İÇİN ÜCRET ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ.

KAZA SONUCU YARALANAN VE
HERHANGİ BİR HASTANEDE TEDAVİ GÖREN KAZAZEDELERDEN,
BU TEDAVİLERİNE KARŞILIK HASTANE TARAFINDAN ÜCRET TALEP EDİLEMEYECEĞİNİN BELİRTİLDİĞİ RAPORDA,
2918 SAYILI TRAFİK KANUNU'NA GÖRE :

''HERHANGİ BİR TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN KİŞİ, EN KISA SÜREDE HASTANEYE YETİŞTİRİLMEK VE GEREKEN TEDAVİNİN YAPILMASI''
HÜKÜMLERİNİ İÇERİYOR.

YÖNETMELİĞE GÖRE,
'' HASTANE ACİL SERVİSİ, KENDİSİNE GELEN KAZAZEDENİN'
MADDİ DURUMU, SOSYAL GÜVENCESİNİN OLUP OLMADIĞINA VE HASTANIN ÖZELLİĞİNE BAKMADAN, GEREKEN TEDAVİYİ VE MÜDAHALEYİ HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEDEN YAPMAK ZORUNDADIR.!!

BU TEDAVİ SONUCU OLUŞAN MASRAFIN İSE SAĞLIK BAKANLIĞI, KARAYOLLARI TRAFİK DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ TARAFINDAN KARŞILANACAĞININ BELİRTİLDİĞİ RAPORA GÖRE;

VATANDAŞLARIN HAKLARINI BİLMEDİĞİ İÇİN SORUNLAR YAŞANDIĞINI VE HASTANELERİN BU KANUNDAN BİHABERMİŞ GİBİ GÖZÜKÜP, VATANDAŞTAN PARA TALEP ETMELERİNİN SUÇ OLDUĞU BELİRTİLDİ.

K.Erkut
06.Nisan.2017, 04:33
Madde 98

(Değişik: 13/2/2011
-
6111/59 md.)
Trafik kazaları sebebiyle üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmî ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının sundukları
sağlık hizmet bedelleri, kazazedenin sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın genel sağlık sigortalısı sayılanlar için belirlenen sağlık
hizmeti geri ödeme usul ve esasları çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.(Ek cümle: 4/4/2015-
6645/60 md.)Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kapsama girenler yönünden genel sağlık sigortalısı sayılanlar için belirlenen sağlık hizmetlerine
ilave sağlık hizmetlerini belirler, protez ve ortezler için farklı birim fiyatı tespit eder. Bu sağlık hizmetleri sağlık uygulama tebliğindeki istisnai sağlık
hizmetleri kapsamına dâhil edilmez. (2)Trafik kazalarına sağlık teminatı sağlayan zorunlu sigortalarda; sigorta şirketlerince yazılan primlerin ve Güvence Hesabıncatahsil edilen katkı paylarının % 15’ini aşmamak üzere, münhasıran bu teminatın karşılığı olarak Hazine Müsteşarlığınca sigortacılık
ilkeleri çerçevesinde maktu veya nispi olarak belirlenen tutarın tamamı sigorta şirketleri ve 3/6/2007 tarihli ve 5684 sayı
lı Sigortacılık Kanununun 14 üncü maddesinde düzenlenen durumlar için Güvence Hesabı tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılır. Söz konusu tutar, i
lgili sigorta şirketleri için sigortacılık ilkelerine göre ayrı ayrı belirlenebilir. Aktarım ile sigorta
şirketlerinin ve Güvence Hesabınınbu teminat kapsamındaki yükümlülükleri sona erer. Hazine Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu söz konusu tutarı % 50’sine kadar artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. Bu madde çerçeves
inde sigorta şirketleri ve Güvence Hesabı tarafından ödenecek meblağın süresinde ödenmemesi halinde
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin ikinci fıkrası uygulanır.
Sigorta şirketleri ve Güvence Hesabından Sosyal Güvenlik Kurumuna akta
rılacak meblağın belirlenmesi ve ödenmesi ile sağlık hizmetleri için teminat sağlanan sigortaların tespiti ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Hazine Müsteşarlığınca belir
lenir. Trafik kazası sebebiyle Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarınca gerçekleştirilen tedavi giderleri bakımından,
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Bakanlığına yapılacak ödemeye ilişkin usul ve esaslar Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık
Bakanlığı tarafından ayrıca belirlenir.Tazminat ve giderlerin ödenmesi:

acryvz
06.Nisan.2017, 08:45
Offff çok uzun ... kısa bir cümle özet lütfen ....
( özet kaza yapma işte )

Rednexi
06.Nisan.2017, 10:13
( özet kaza yapma işte )

abi bu ciddi bi olay bence herkes okumalı bunu

FouL
06.Nisan.2017, 10:21
Şunu gözönünde bulundurmak lazım.. Ben trafik kazası yaptım diyip Herhangi hastane kapısından girmek Karga tulumba gitmek bişeyi ifade etmiyor Hastane için.. Yani Kıvırma payı yüksek.. Bunun için En güzel Kaza esnasında Güvenli bir noktada Hareketsiz kalmak (iç kanama v.b.) 112 Ambulansına haber vermek. zaten Ambulans olay yerinde fotoğraf çekiyor rapor tutuyor.. Bu şekildede Hastane sizi kabul etmeme rizikosunu en aza indirir..

Mehmet Üstünbaş
06.Nisan.2017, 11:35
( özet kaza yapma işte )
Bi ara ben sana anlatırım abi.

Murat Kemah
06.Nisan.2017, 12:14
Konuyu biliyodum mehmet abi. Şimdi de madde madde öğrenmiş oldum. Güzel paylaşım çünkü ülkemizdeki özel hastanelerin tamamı Önce para mantığıyla çalışıyor. Kısaca kazadan sonra bir arabanın bagajında da hastaneye gitseniz 112 de götürse tedavi masraflarınız sizin cebinizden çıkmıyor. Allah kimseye bu fırsatı kullanacak kazalar göstermesin.

aycanblmts
06.Nisan.2017, 12:34
Değerli bilgiler için teşekkürler. Dileğimiz o ki hiç birimizin bu bilgilere ihtiyacı olmasın. Ama aklımızın bir köşesinde dursun. Ben şimdi boş bir köşe arıyorum. :artiz:

acryvz
06.Nisan.2017, 13:10
abi bu ciddi bi olay bence herkes okumalı bunu

Tabiki kardeşim ... Okudum da ... Lakin Mehmet kardeşimiz benim eküri ... lafım sadece ona bir latife idi ....yoksa içerik ile ilgili değil .....

Bypale
06.Nisan.2017, 19:16
Abi faydalı paylaşım için teşekkürler. Ve böyle konuları birkaçgün yukarda tutmayı sağlamakta paylaşmak kadar faydalı olacaktır 8)

Mehmet Üstünbaş
06.Nisan.2017, 19:49
Abi faydalı paylaşım için teşekkürler. Ve böyle konuları birkaçgün yukarda tutmayı sağlamakta paylaşmak kadar faydalı olacaktır 8)

Onuda artık sizden bekliyoruz sayın yönetim. [emoji6]

Güvercin ile gönderildi

Anıl DEMİRSOY
07.Nisan.2017, 11:27
Mehmet abi paylaşım için teşekkürler. Olması gerekende bu şekilde olmalı. Ülkede çakal, kurnaz çok olduğu için ne durumda olduğunu umursamaksızın donuna kadar alıyorlar. Bunları öğrendikçe biz de gözümüzü daha dikkatli açabiliyoruz