PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KARBÜRATÖRDEN SİLİNDİRE GİDEN PLASTİK MONİFOLTUM ÇATLAKMIŞ...

okan
02.Mart.2007, 02:46
Arkadaşlar karbüratörden monifolta giden plastikten 2 adet monifolt var.. benim motorum aşşağı yukarı 1 aydır kendi kendine rölentide hızlı yavaş karışarak çalışıyordu sebebini bulamamıştık (gözle görünmediği için)nerden nerden diye düşünürken ustaların ustası sevgili babacığım : sen o motorun emme monifoltuınu kontrol ettirdinmi dedi ..yooo dedim o da neresi falan .. bu motor hava alıyo oğlum dedi..tabiki kontrol ettiğimizde bi tarafın çatlak olduğunu farkettik ...sarıkayalardan sipariş ettim gelince hemen takacas yerine .. bu arada babam çok eski bi motosiklet ustasıdır .. gençliğinde kendine ait bi dükkanıda varmış...bizede faydası oluyor yaniii... :cheesy:

GOKHAN
02.Mart.2007, 02:57
[quote="okan"]Arkadaşlar karbüratörden monifolta giden plastikten 2 adet monifolt var.. benim motorum aşşağı yukarı 1 aydır kendi kendine rölentide hızlı yavaş karışarak çalışıyordu sebebini bulamamıştık (gözle görünmediği için)nerden nerden diye düşünürken ustaların ustası sevgili babacığım : sen o motorun emme monifoltuınu kontrol ettirdinmi dedi ..yooo dedim o da neresi falan .. bu motor hava alıyo oğlum dedi..tabiki kontrol ettiğimizde bi tarafın çatlak olduğunu farkettik ...sarıkayalardan sipariş ettim gelince hemen takacas yerine .. bu arada babam çok eski bi motosiklet ustasıdır .. gençliğinde kendine ait bi dükkanıda varmış...bizede faydası oluyor yaniii... :cheesy:[/quote
benimde catladı o vibrasyondan oluyor ben catlak yeri cok iyi japon ile yapıştırdım (bond 502) ile yenisi olduğu halde deyiştirmedim 2 ay oldu hala devam.

agresus
02.Mart.2007, 02:57
Geçmiş olsun biraderim... :cheesy: şanslı adamsın vesselam maşşallah ... benim makina bi çalışmasa babam sadece " gidip böölee şeylere para veriyonuz diyo" :mrgreen: ...

Ama yine de her zaman Allah babalarımızı başımızdan eksik etmesin... :!:

okan
02.Mart.2007, 03:04
gökhan baba japon yapıştırıcısı o malzemeyi dahada sertleştirmezmi...? aslında olabilir ama ben sevmiyorum ööyle iptidai işleri .. garantisi dolana kadar sarıkayalara devam..
agresus benim babamda dio hiç merak etme çok eleştiriliyorum yıllardır bu konuda.. 34 yaşına geldin hala akıllanmadın felan dio arasıra ama akşam olunca bi ufak kapıp yanına gidiyom( hani rakı balık muhabbeti) o da başlıyo gençliğinde motorla nasıl gezdiğini felan anlatmaya ... çokda büyük bi kaza atlatmış ava giderken stablizede kaymışlar rus motoruyla , birazda bizim kullanmamıza bu yüzden karşı çıkıyo(biz :kardeşim ve ben)

agresus
02.Mart.2007, 03:12
Tüm babalar aynı valla... ve ihtimal biz de onların kopyaları olarak devam edicez yolarımıza... Benim ki sadece büyük babamdan (nur içinde yatsın) dayak yermiş motoru kaçırıyo diye... :mrgreen: ..Allahtan daha motor yüzünden dayak yemedim... Çok şükür...

GOKHAN
02.Mart.2007, 03:19
gökhan baba japon yapıştırıcısı o malzemeyi dahada sertleştirmezmi...? aslında olabilir ama ben sevmiyorum ööyle iptidai işleri .. garantisi dolana kadar sarıkayalara devam..
agresus benim babamda dio hiç merak etme çok eleştiriliyorum yıllardır bu konuda.. 34 yaşına geldin hala akıllanmadın felan dio arasıra ama akşam olunca bi ufak kapıp yanına gidiyom( hani rakı balık muhabbeti) o da başlıyo gençliğinde motorla nasıl gezdiğini felan anlatmaya ... çokda büyük bi kaza atlatmış ava giderken stablizede kaymışlar rus motoruyla , birazda bizim kullanmamıza bu yüzden karşı çıkıyo(biz :kardeşim ve ben)
ısıt catlağa dök sıkıştır yapışan yer sertleşir başkayer catlar ordan catlamaz ya parca gelene kadar yap yoksa cok benzin yakarsın.
çok şanslısın baban var bende babamla seningibi içerdim ama 85 de kalp ten kaybettim babanı üzme gölgesi yeter nefes alması yeter tedirginliği seni çok sevmesinden.babana selamlar allah sağlığını bozmasın.

okan
02.Mart.2007, 11:41
çok teşekkürler gökhan abiciim..babanız için çok üzüldüm ,allah nur içinde yatırsın, cennetinde kavuştursun...

emrahss
02.Mart.2007, 13:37
Benim babam çocukken eşekten düşmek suretiyle kafasını yarmış, o yüzden dört tekerleği olmayan hiçbir şeye binmiyor. Ama iyi rakı içer. Tekirdağ'lı ne de olsa :)

GOKHAN
02.Mart.2007, 18:58
Benim babam çocukken eşekten düşmek suretiyle kafasını yarmış, o yüzden dört tekerleği olmayan hiçbir şeye binmiyor. Ama iyi rakı içer. Tekirdağ'lı ne de olsa :)
ohhhh yarasınnn babasınabeee canına deysın babana selamlar

emrahss
05.Mart.2007, 13:20
Eyvallah Abi, inşallah bir gün denk gelir de üçümüz beraber içeriz.

okan
05.Mart.2007, 13:39
alla allaa monifoltum çatkak dedim konu nereye gitti ... ne güssel yaa demekki baya bi rakı muhabbetine ihtiyaç varmışş :D

aidikurt
18.Mart.2007, 12:56
ya valla haklısın okan kardeş bende başlıkları falan düzenlerken içeriklere bakarken kafayı yiyorum monifolttan başlıyor en son hep rakı muhabbetinde bitiyor anlamadım gitti :) ne zormuş bu adminlik beeeeeaa :)

GOKHAN
18.Mart.2007, 14:20
imamın fikri neyse zikride o olur :D

okan
18.Mart.2007, 14:27
rakı balık başlığı açsak bu kadar reyting yaparmıydı acaba...? :)

lunatic
26.Mart.2007, 00:28
Benimki de aynı şey, yapıyordu. Ben de göz atayım dedim çatlak filan var mı diye. Manifoldu tutan somunlardan biri düşmüş diğeri de gevşemişti. Şimdi daha iyice ama hala bi problam var gibi. geçenkinde bi depoyla 200km zor yaptım. Bakalım şimdi nolcak.

okan
26.Mart.2007, 00:33
ne kadar hava alırsa o kadar çok benzin yakar dostum .. bi an evvel baktırmanı tavsiye ederim .. bi depoyla 200 km demek çok yakıyor demektir.. bi problem olduğu açıkça belii.. :(

ilkerkoparal
26.Mart.2007, 09:59
Çanakkale seyahatinde bende fark ettim. uzun yolda yakıt tüketimi 140 ytl ye ulaşınca olaya çanakkalede el attık ve sağdaki hortumda yırtılma olduğunu farkettik. şimdi sarıkayalardan gelen yeni parça ile değişecek. umarım tüketim azalır. birde gaz yememe oluşuyor. gaz verdiğin ve devrin arttığı halde motor gitmemeye başlıyor

tan21
18.Nisan.2007, 16:37
ya bu monifolt dediğiniz halt bu hava filtresinden çıkıpta karbüratöre doğru giden kalın plastik gri gibi bir borumu ki oysa sanırım benimkide çatlak :) ve motorum sıcak havada bile rolantide çalışıyor ama yakıt tüketimim fena değil sorunum iise çok geç ısınması ve bazen gaz yemiyo gibi yani tepkiyi hemen vermiyo vibrasyonda cabası ayrıcaşu senkron ayarım bozuk çok hafif kayık yani bu eksozların önüne kağıt koyup baktım birindehiç siyahlık yok birinde çok az damla damla kum kadar ince olarakta olsa var belirli yani demekki ayarı bozuk

Aksu
18.Nisan.2007, 17:06
ya bu monifolt dediğiniz halt bu hava filtresinden çıkıpta karbüratöre doğru giden kalın plastik gri gibi bir borumu ki oysa sanırım benimkide çatlak :) ve motorum sıcak havada bile rolantide çalışıyor ama yakıt tüketimim fena değil sorunum iise çok geç ısınması ve bazen gaz yemiyo gibi yani tepkiyi hemen vermiyo vibrasyonda cabası ayrıcaşu senkron ayarım bozuk çok hafif kayık yani bu eksozların önüne kağıt koyup baktım birindehiç siyahlık yok birinde çok az damla damla kum kadar ince olarakta olsa var belirli yani demekki ayarı bozuk

Senin ki hava filtresinden karbüratöre giden nerdeyse bilek kalınlığına yakın kalın plastik boru o fazla önem arzetmese de havanın filitreden süzülmeden karbüratöre gitmesini sağlar yine de o kalın boruyu değiştir. Arkadaşların bahsettiği karbüratörle silindir yani motorun arasında olan içinden motordaki ısınmış havanın geçtiği plastik boru kalınlığı baş parmaktan biraz daha kalın.
Ayrıca şu vibrasyon işi hoşuma gitmiyor. Sibop ayarı işini o zamanki MT de ilk ortaya attığımda ön ve arka lastiklerin de balans ayarına girmesi gerektiğini yazmıştım. Birkaç arkadaşın sibop ayarı da nedir ki bizim motorlarda sibop varmı gibi sorularıyla karşılaştıkdan sonra herkes fabrikasyon sıkı olan sibop ayarına koşmaya başladı. Balans ayarı yaptırırsam büyük ölçüde vibrasyonu keseceğime inanıyorum.

tan21
19.Nisan.2007, 17:20
eheh aksu abi hem o hemde malifoltuda gördüm iki tane gri boru piston başlarına gidiyo karbüratörden onlarıda değiştiriyorum pazartesi geliyo parçalarım 18 ytl tuttu ikisi montajı ile beraber 28 ytl ucuz muş korkuttu beni ama :D senkron ayarımda oldukça iyimiş rölantide baya yavaşlattıkları halde motor stop etmedi bu iiyiye işaret dediler hava ayarıda varmış onuda yapacaklar sanırım neyse elimden geleni yapıyorum motora ama öle 12o km den fazla görmüyor gördüm diyenlerede hala inanamıyorum