PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KESİNLİKLE OKUMAMIZ LAZIM !!!

ÇeLeBi MuRaT
04.Eylül.2007, 23:14
BU UNUTULUR MU?????!!!!!!!!!!

BU UNUTULUR MU ? (Ama malesef unuttuk...)

Birinci Dünya Savaşı'nda Ingilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kismi da Mısır'ın Iskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na hapsedildi.

Kampın tam adı, 'Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampı' idi. Bu kampta, 1918'de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tumen'in 48. Alayı'na baglı Osmanlı askerleri tutuluyordu.

12Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, agır hakaret ve aşagılamaya maruz kaldılar.

Kamptaki, tercümanların yalan, yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kamplarin Ingiliz komutanları, azılı Türk düşmanı kesilmişlerdi. Savas bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, Ingilizler'in işine gelmiyordu. Cünkü, olasi yeni bir savasta, bu askerlerin yeniden karşılarına cıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, Ingilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm toplu katliamdı... Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin cok uzerinde krizol maddesi katılmıştı. Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak Ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarina izin vermiyorlardi. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez Ingilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Cünkü gözler yanmıştı...

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu. Bu vahset, 25 Mayis 1921 tarihinde TBMM'de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref beyler bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan Ingiliz tabip, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılması icin TBMM'nin teşebbüse geçmesini istediler.

Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardı.
Bu hesap sorma işide unutuldu gitti.

Ama onlar unutmuyorlar...

Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar. En üzücü olanı da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarına çanak tutması...

ŞEHİTLERİMİZE SAYGINIZ VARSA 3 dakikanızı almaz bu yazıyı arkadaşlarınıza göndermek.

BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.

emrahss
05.Eylül.2007, 09:04
Bu cidden olmuş mu ya? Vay anasını.. Allah belelarını versin, hayret bi şey ya sabah sabah..

speedygonzales
05.Eylül.2007, 09:05
Gel de forum kurallarını bozma şimdi ! [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif] [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif] [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif]

Aksu
05.Eylül.2007, 09:58
Dünyayı karıştıran millet İngiliz. Genelde Avrupa ülkelerinin demokrasi anlayışı ticaret anlayışı böyle, sömürgecilik.
1915 de Ermenileri doğuda kışkırtan Türk halkına karşı katliam yaptıran kim, İngilizler. Biz sadece vatanı savunduk. Ama gerçek şu ki TC nin bir tane dostu yok. Dünya artık sömürgeciliği modern hale getirmek için din ayrımcılığı ile bölünerek, zayıf olan müslümanları kolay lokma yapmak için uğraşırken, tek engel olarak gördükleri bizleri de bölerek zayıflatıp yutmak istiyorlar. Bunlara kim çanak tutuyor, bölücü şerefsizler, vurguncular, hortumcular, şahsi menaffaleri için milli menfaatleri arka plana iten siyasiler ve işadamı bozuntuları.

okan
05.Eylül.2007, 10:03
ben ilk defa duydum böyle bir şeyi.. eğer doğruysa çok acı gerçekten...allah bildiği gibi yapsın kibirli ingilizleri....

yasinsubay
05.Eylül.2007, 11:04
boyle birseyi ben de ilk defa okudum, ne denilebilir ki aslında cok sey denilir de........

yeaks
05.Eylül.2007, 14:12
yazık ya hepsinin allah belasını versin bu gerçekse eğer.........

ugurcuk
05.Eylül.2007, 14:21
bunlar gercek hatta dahasıda var. çanakkale savasından bir kısım mehmetciğimiz esir alınarak kıbrıstaki toplama kampına götürülmüş ve orada işkence ve hastalıktan yuzlerce mehmetciğimiz can vermiştir. kıbrısta ta bir çanakale şehitliği bulunmaktadır.

müslüm baba
05.Eylül.2007, 14:29
Görün ve duyun işte Türkün Türkten başka dostu yok, hele Kıbrısdaki Türkleri anlamam mümkün değil neredeyse hepsi Türk düşmanı oldu, artık aklımızı başımıza alalım ülke içindeki içi boş olaylarla uğraşmadan kendimizi toparlıyalım.

deep-impact
05.Eylül.2007, 16:42
Müslüm babanın'da dediği gibi bizim bizden başka dostumuz yok birbirimize sahip çıkalım buna ihtiyacımız var.

iakyurek
05.Eylül.2007, 17:19
Bende ilk defa duydum bu olayı. yuh diyorum , hayvanlar diyorum .. forumda olduğumuz için bazı şeyleri diyemiyorum......

ÇeLeBi MuRaT
05.Eylül.2007, 17:40
Arkadaşlar açtığın bu topik ve bu yazı osmanlı arşivinden alınmadır bu olay yaşanmıştır.Müslüm baba güzel bir konuya temas etmiş.KIBRIS yavru vatan dediğimiz bağrımıza bastığımız binler şehit verdiğimiz topraklarda ingiliz özentisi kol gezmekte.Gençlik benliğini yitirmiş türkçe bile konuşamıyor vs. vs.Tarihimizi cidden bilmiyoruz.
TÜRKÜN TÜRKTEN BAŞKA DOSTU YOKTUR deyimine katılmıyorum azerisi kırgızı kazağı özbeği türkmeni hepsi kendi menfaati düşüncesinde örnekleri çok basit, bir çok arkadaşım buralarda universite okudular ve okuduklarına bin pişmanlar dayatmalar rüşvetler neler neler..Arapların ingilizlere bizi sattığı gibi soydaş dediğimiz bu halklarda bizi satacaktır...Araplar bizi sattılarda ne oldu bize kazdıkları kuyuya kendileri düştü şimdide çırpınıyorlar.Ohta çekmiyorum ama ölen çocukların hiçbir suçu yok...
Ben şunu savunuyorum ÇANAKKALEDE anadolunun heryanından gelen insanların evlatlarının birbirinden başka dostu yoktur..

ALLAH RAHMET EYLESİN RUHLARI ŞAD OLSUN.ONLAR ZATEN ÖLMEDİLER GÖZLERİDE KÖR OLMADI ONLAR HALEN DAHA İÇİMİZDE YAŞIYOR.

inci
05.Eylül.2007, 17:56
Murat sadece kıbrıs değil, bizim gençliğimizde müthiş bir yozlaşma içindeler ...içindeyim yıllardır ve her fırsatta söylüyorum ...yabancı marka giymeyince birbirini aşağılayan,istiklal marşı söylemeyen ,marş esnasında saygısızlıık yapan,kurtuluş savaşı anlatılınca " savaş bu herkes ölüyo savaşlarda" diyen bayrağımızı yerlere atan insanlar yetişiyor şu anda...artık biz bize bile dost olamayacağız ,çanakkale"den ozaman geçemediler ama şimdi gençliğimizi satın alarak geçiyorlar

ÇeLeBi MuRaT
05.Eylül.2007, 18:10
Haklısın hocam dur demek lazım bunlara ailelere öğretmenlere büyük sorumluluklar düşüyor.Motorcuyuz duyarlı bilgili görgülü geçmişinden taviz vermeyen insanlarız vatanımıza emanet edebileceğimiz genç nesiller yetiştirmemiz lazım.

atakanbatu
05.Eylül.2007, 18:55
internet cafe de çalışmaktayım.

okullar tekrardan açılacak.

kitaplar malum meb tarafından bedavadan verildi.

ne sevinmisti eşim bir masraftan kurtulduk diye.

işim gereği öğrenciler çok gelip ödev çıkarmamı isterler.

şu anda saçma apan ödevler aklıma gelmiyor konu gerği ve aklımdan çıkmayan benidelirten ödev.

atatürk ün ilke ve inkilapları nıistediöğrenci.

oğlumkitabında vardır bak dedim yokdedi
çıldırdım.
oğlumıyı bak vardır dedikçe
çocukta çıldırdı yokdedi

aldımkitabı yok
atatürk ilke ve inkilapları yok

ilkokul 5 incisınıf kitaplarda yok.

bu çocuk çanakkaleyi öğrense ne olacak anafartaları öğrense ne olacak sarıkamışı bilse ne olur

fatihi m. akif bilmeyen atasını bilmeyen gençlik babasını ne bilecek

HÜLYA AVŞARIN SİLÜETLERİ VARKEN

okan
05.Eylül.2007, 19:16
sende haklısın muammer abiciim.. ama ne yapılacak .... gençliğin içinde yokki .....bomboş kafaları taşıyorlar bedenlerinin üstünde...

inci
05.Eylül.2007, 19:32
internet cafe de çalışmaktayım.

okullar tekrardan açılacak.

kitaplar malum meb tarafından bedavadan verildi.

ne sevinmisti eşim bir masraftan kurtulduk diye.

işim gereği öğrenciler çok gelip ödev çıkarmamı isterler.

şu anda saçma apan ödevler aklıma gelmiyor konu gerği ve aklımdan çıkmayan benidelirten ödev.

atatürk ün ilke ve inkilapları nıistediöğrenci.

oğlumkitabında vardır bak dedim yokdedi
çıldırdım.
oğlumıyı bak vardır dedikçe
çocukta çıldırdı yokdedi

aldımkitabı yok
atatürk ilke ve inkilapları yok

ilkokul 5 incisınıf kitaplarda yok.

bu çocuk çanakkaleyi öğrense ne olacak anafartaları öğrense ne olacak sarıkamışı bilse ne olur

fatihi m. akif bilmeyen atasını bilmeyen gençlik babasını ne bilecek

HÜLYA AVŞARIN SİLÜETLERİ VARKEN

:alkis: :alkis: :alkis:

atakanbatu
05.Eylül.2007, 19:42
malumunuz küçük oğlumu nerdeyse herkes tanıdı sevdi :cheesy:

fetih şöleninde bayrak aldık ......

iki veya üç gün sonra odada çekyatın üzerine uzand bedenini örtemeyen bayrağı üzerine koydu.

baba BEN ŞEHİT OLDUM. DEDİ.

o anda güldüm aman ni,ye güldüm dahala cözemedim.

nasıl gülme ise.

tv eşimle haberlerde şehitlerin haberlerini görmek gözlerimizi birbirimizden kaçırarak başkayönler bakmak.

allah c.c yardımcımız olsun dualarımız kabul etsin.

inci
05.Eylül.2007, 20:10
aminnn...

aslanburclu
05.Eylül.2007, 20:23
ya arkadaş ben bu olayı hiç duymadım ve okumadım şu kaynağını bi yazsana

sancezz
05.Eylül.2007, 21:46
Gel de forum kurallarını bozma şimdi ! [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif] [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif] [smilie=redcolorz3_pdt_10.gif]
al bendendende o kadar abı bu ınsanlar ınsan olamaz ne demısler ayıdan pos gevurdan dost olmaz kabır azabından kurtulamasınlar ınsallah :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

atakanbatu
05.Eylül.2007, 22:33
ya arkadaş ben bu olayı hiç duymadım ve okumadım şu kaynağını bi yazsana

GOOGLE dendiğinde her şeyi bulabiliyorsunuz.

tabii yanlışıda .

devletin resmi kaynaklarında böyle birbilgi yok.
en azından ulaşamadım.

o tarihte böyle bir cephemiz var ve cumhur başkanımız cemal gürsel o tarihte teğmen rütbesinde bu olaylardan bahstmemiş.
buna benzer o cephede savaşan kişilerde aynı değerlendirmeler var.

bence .

bu olayın int düşme tarihi dirinkin öldürülme tarihine denk geliyor.
medyada bir ermeni türk -türk ermeni kızgınlını ateşleme yaratmak için kullanılmış.
çoğunluk la bu haberler belirli siyasi guyrubun kullanması için ortaya atılan bir yalan haber.

belkide mehmet çelebi kardeşimizin ilettiği bu haber üzerimizdeki oynanmak istenen oyunlarından birtanesini
ortaya çıkarmış.

1935 tarihinden bu tarihe kadar türkiyeyi yönetenlerin sıhlar ve şeyhler(arkasındaki güç) olduğu nu kanıtlar

bence

RızaHoşgör
05.Eylül.2007, 22:33
BU UNUTULUR MU?????!!!!!!!!!!

BU UNUTULUR MU ? (Ama malesef unuttuk...)

Birinci Dünya Savaşı'nda Ingilizlere, 150 bin askerimiz esir düştü. Bu askerlerden bir kismi da Mısır'ın Iskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı'na hapsedildi.

Kampın tam adı, 'Seydibesir Kuveysna Osmanli Useray-i Harbiye Kampı' idi. Bu kampta, 1918'de Filistin cephesinde esir düşen 16. Tumen'in 48. Alayı'na baglı Osmanlı askerleri tutuluyordu.

12Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca her türlü işkence, eziyet, agır hakaret ve aşagılamaya maruz kaldılar.

Kamptaki, tercümanların yalan, yanlış çevirileri ve kışkırtmaları nedeniyle, kamplarin Ingiliz komutanları, azılı Türk düşmanı kesilmişlerdi. Savas bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, Ingilizler'in işine gelmiyordu. Cünkü, olasi yeni bir savasta, bu askerlerin yeniden karşılarına cıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, Ingilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm toplu katliamdı... Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin cok uzerinde krizol maddesi katılmıştı. Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak Ingiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarina izin vermiyorlardi. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez Ingilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu. Cünkü gözler yanmıştı...

Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu. Bu vahset, 25 Mayis 1921 tarihinde TBMM'de görüşüldü. Milletvekilleri Faik ve Şeref beyler bir önerge vererek, Mısır'da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiğini, bunun faili olan Ingiliz tabip, garnizon komutanı ve askerlerinin cezalandırılması icin TBMM'nin teşebbüse geçmesini istediler.

Tabiiki yeni kurulan devletin bin türlü sorunu vardı.
Bu hesap sorma işide unutuldu gitti.

Ama onlar unutmuyorlar...

Kendi ihanetlerini bile soykırım ambalajına sarıp, dünya kamuoyuna sunuyorlar. En üzücü olanı da malum birilerinin, bu karalama kampanyalarına çanak tutması...

ŞEHİTLERİMİZE SAYGINIZ VARSA 3 dakikanızı almaz bu yazıyı arkadaşlarınıza göndermek.

BİZİM TARİHİMİZDEN HABERİMİZ YOK.

dününü bilmeyen geleceğine ışık tutamaz.emegine sağlık kardeş

yenikoylu_ua
05.Eylül.2007, 22:40
Emeğine yüregine sağlık Murat

xageegax
06.Eylül.2007, 01:15
en az 50 kişiye toplu gönderdim onlarda bu sayıyı kimbilir kaça katlar emeğine sağlık
tarihimizde neler neler varda gerçekten kimsenin haberi yok

xerline
06.Eylül.2007, 13:14
İlk okudugumda berbat oldum. Neyse araya yorumları okuyunca biraz daha düzeliyor insan. Emegine saglık...

ToMCaT
06.Eylül.2007, 20:03
bu olayı bir konferansta öğrenmiştim hatta orada olay öncesi ve sevkler esnasında çekilmiş bir kaç ta resim bulmuşlardı. o zaman oturduğum yerde damarlarım çekilmişti. şu an yine aklıma geldi. insanların meçhule giderken ki yüz ifadeleri bu ingilizler şimdi bizim topraklarımızda mal mülk sahibi oluyorlar fethiyeye gidin nasıl çılgınca eğleniyorlar görün o günlerin anısına....

handojoe
07.Eylül.2007, 00:36
kalplerdeki ALLAH korkusunu ve merhamet duygusunu öldürmüş bir toplum, "orda bir din var kilise var, gitmesekte

gitsekte, gidip gitmemeninde hiçbir anlamı yok olsada" anlayışında olan bir toplum, herşeyi kendi keyif ve çıkarları

için alıp değiştiren (din, ekonomi, sosyal hayat) bir toplum. herşeyi doğudan öğrenen (tvaletleri bile) bir toplum.

işte bunlardan daha ne beklenir ki...

medeniyeti batıda arayan bizler...

bizim batıdan BİLİM VE TEKNOLOJİNİN haricinde alacağımız hiçbirşey yoktur...

biz delileri müzikle tedavi ederken bu aptal batılılar içinde şeytan var deyip insanları ateşlerde yakıyordu...