PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karamanoglu Mehmet Bey´iariyorum, göreniniz, bileniniz, duyaniniz var mi?

atakanbatu
05.Eylül.2007, 19:02
Karamanoglu Mehmet Bey´iariyorum, göreniniz, bileniniz, duyaniniz var mi?

Bir ferman yayinlamisti: "Bugündensonra, dîvanda, dergâhta,bârgâhta, mecliste, meydandaTürkçeden baska bir dil konusulmaya!"diye, hatirlayaniniz var mi?

Dolanin yurdun dört biryanini, çarsiyi, pazari, köyü, sehri,fermana uyaniniz var mi?

Nutkum tutuldu, sasirdim merak ettim,dolandiginiz yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,gördüklerine, duyduklarinaüzüleniniz var mi?

Tanitimin demo, sunucunun spiker,gösteri adaminin showmen, radyo sunucusunun diskjokey, hanimaganin, first lady olduguna sasiraniniz var mi?

Dükkânin store,bakkalin market, torbanin poset, magazanin süper, hiper, grossmarket; ucuzlugun, damping olduguna kananiniz var mi?

Ilân tahtasinin billboard,sayi tablosunun skorboard, bilgi alisinin brifing, bildirgenindeklarasyon; merakin, ugrasin hobby olduguna güleniniz var mi?

Birakin eli, özünbile seyrek ugradigi, beldelerin girisinde welcome,çikisinda good-bye okuyaniniz var mi?

Korumanin, muhafizin, body guard; sanatve meslek pirlerinin duayen; itibarin, sayginligin, prestij oldugunubileniniz var mi?

Sekinin, alanin platform; merkezincenter; büyügün mega,küçügün mikro, sonun final,özlemin hasretin, nostalji oldugunu ögreneniniz varmi?

Is hanimizi plaza, bedestenimizigaleria, sergi yerlerimizi center room, showroom,büyük sehirlerimizi, mega kent diye gezeniniz var mi?

Yol üstü lokantamizinadi fast food, yemek çesitlerimizin menü; hesabini,adisyon diye ödeyeniniz var mi?

Iki katli evinizi dupleks,üç katli komsu evini tripleks,kösklerimizi villa, esigimizi antre, bahçeçiçeklerini flora diye koklayaniniz var mi?

Sevimlinin sempatik, sevimsizinantipatik, vurguncunun spekülatör, eskiyanin mafya,destege, bilemediniz koltuk çikmaga, sponsorluk diyeninizvar mi?

Mesireyi, kir gezisini picnic,bilgisayari computer, hava yastigini air bag, oluru,pekâlâyi, okey diye konusaniniz var mi?

Çarpici önemlihaberler flash haber,

Yasa, varol sevinçleri, oleyoley,

Yildizlari, star diye seyredeniniz varmi?

Virvirik daginin tepesindekiköyde, cafe show levhasinin altinda, acinin da acisi kahveiçeniniz var mi?

Topragimizi, bayragimizi, inancimiziçaldirmayalim derken, dilimizin çalindigini,talan edildigini, özün el diline özendigineiçi yananiniz var mi?

Masallarimizi, tekerlemelerimizi,atasözlerimizi unuttuk, sarkilarimizi,türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,

Türkçemiz eldengidiyor, dizini döveniniz var mi?

Karamanoglu Mehmet Bey´iariyorum,

Göreniniz, bileniniz,duyaniniz var mi?

Bir ferman yayinlamisti...

Hayal meyal hatirlayip da, sahipçikaniniz var mi?

"KaramanogluMehmet Bey´i Ariyorum. Göreniniz, bileniniz,duyaniniz var mi?" baslikli yazi Sayin YusufYANÇ´indir. Türk Dili dergisinde (1999,Nisan) yayinlanmistir...

okan
05.Eylül.2007, 19:26
valla abi ben mehmet tanıyom ama o motor işiyle uuraşıyo... motojunior diyolar hatta...

angarada aksu baba var... o da mehmet....karamanoğlunu tanımıyom valla..... :? 8)

aslanburclu
05.Eylül.2007, 19:49
valla biri daha arıyordu sanatcımı şarkıcımı neydi mehmedim mehmedim diye çığırıp geziyodu onun adıda denizmi neydi

atakanbatu
05.Eylül.2007, 19:52
bulmakmı TSK da olr nede olsa hepsi MEHMETCİK 8)

sancezz
05.Eylül.2007, 21:49
valla abi ben mehmet tanıyom ama o motor işiyle uuraşıyo... motojunior diyolar hatta...

angarada aksu baba var... o da mehmet....karamanoğlunu tanımıyom valla..... :? 8) ilahi okan abım :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

RızaHoşgör
05.Eylül.2007, 22:30
dil birliği,din birliği,yurt birliği :alkis:
emeğine sağlık kardeş:alkis: