PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TRAPEZUSA REGAL SÜRÜŞ ÖNERİLERİ

müslüm baba
08.Eylül.2007, 14:16
TRAPEZUSA REGAL SÜRÜŞ ÖNERİLERİ

Kardeşim motorun hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim, aldığın motor Çinlinin yaptığı en iyi motordur güvenle sürebilirsin, sakınan göze çöp batarmış o yüzden sakınmadan yani korkmadan gaz basabilirsin, motorun hakkında detaylı bilgi vermemişsin sıfırmı ikinci elmi bunu bilseydim sana buna göre sürüş önerilerinde bulunurdum
ama sıfır olduğunu farz ederek şunları söyleyebilirim.

1- Öncelikle motorunun zayıf noktalarını bilmende fayda var
a- Regalin en zayıf yeri radyatör ve fanlarıdır, radyatörün mutlaka delinecektir çünkü kolay soğutsun diye çok ince yapılmış bu yüzden çok hassas en ufak bir şeyde deliniyor, yapılan en önemli hata yıkamacıda tazzikli su tutulması tazzikli su hemen radyatörü bozuyor ve deliyor kesinlikle tazzikli su tutturma, fanlarını da sürekli kontrol et çalışıp çalışmadığını bil.
b- Elektrik aksamı çok zayıf ilave aksesuarı asla kaldırmıyor, sis lambası takacaksan sadece süs diye takacaksın içine de 35 Wat dan fazla büyük ampul asla takma
c- Ana farın çok zayıf plastik olduğundan optiklemesi yok gece yolculuğuna çıkacaksan mutlaka değiştirmen gerek.
d- Akülerimiz suludur kapağını açmayın desede sen 3-4 ayda bir su seviyesini kontrol et veya ettir su seviyesi içindeki peteğin hemen üstünde olsun bu kontrol akünün ömrünü çok uzatacaktır benim ki hala orjinal motorum 22 binde.
e- Zincir ayarını asla gergin yaptırma, ayarı kesinlikle sen üstüne otur öyle yapsınlar gergin olursa keçeyi bozuyor daha sonra şanzıman dişlileri kırılıyor, yağlamsını da ihmal etme ama kitapçıkta yazdığı gibi 250 Km de bir değil kurudukça veya yağmurdan sonra yap.
f- Lastiklerin çok sert ısınmadıktan sonra yolu tutmuyor özellikle arka lastiğine fazla güvenme kaydırıyor ama ısındıktan sonra güzel oluyor kısa yollarda ısınmadığından çok dikkat et veya yumuşak bir lastikle değiştir.
g- Arka koltuğun çok ufak ve ortasındaki düğmenin uzantısında 1 Cm kadar bir civataya benzer demir var arkada oturanı sakatlıyor,eğer sık sık artçın olacaksa o koltuğun en azından düğmesini değiştir veya koltuğu döşemecide yenile.
h- Orjinal bujiler çok dandik NGK bujilerin sahtesi çok olduğundan NGK dışında bir bujiyle değiştir.
i- Sibop ayarını ilk 3-5 binde mutlaka yaptır. Servisler yapmak istemiyor ama sen yaptır.
j- Senkron ayarını cihazı olan bir yerde yaptır fabrika çıkışında çoğu motorun ayarsız.
k- Hararet lambana güvenme gerekirse bir hararet saati tak çok ucuz ve basit.

2- Motorun iyi yönleri

a- Regal in motor teknolojisi çok üstün
b- Motorun çalışma prensibi arızanın en alt düzeye inmesini sağlamış,iki piston aynı anda inip çıkıyor ama bir patlarken diğeri ekzosa veriyor buda torku arttırıyor.
c- Ateşleme sistemi elektronik kolay kolay arıza yapmıyor
d- Yakıt çok düşük
e- Klas tipi hariç diğer modellerin hepsinde denge çok güzel
f- Debriyej sistemi çok randımanlı kullanmasını bilirsen 30-40bine kadar gidiyor
g- Fren sistemi çok güzel balata bitirmiyor ama önle arkayı beraber sıkarsan yerinde çakılıyor savrulmuyor
h- Lastikler dubleks olduğundan patlama korkusu yok
i- Yağ flitresi yok sadece ufak bir tel süzgeç var onunda bakımı yok
j- Elektrik tesisatı ince olmasına rağmen çok güzel elini attığını buluyorsun
k- Kolay kolay yolda bırakmaz akünü söksen bile iterek çalıştır yola devam et
l- Radyatöründe hiç su kalmasa bile uzun yolda sıkıştırmadığın sürece gidersin
m- Fanların bozulsa bile yola devam edebilirsin
n- Yeni tip ekzosların susturucularını istersen sökebiliyorsun.
o- Sürüş çok keyifli yormuyor kıçın dayanabildiği kadar yol yapabilirsin.

Sürüş esnasında kesinlikle korumalarını giy, kaskın olmadan asla motorun üstüne bile oturma.

ASLA EHLİYETSİZ MOTOR KULLANMA

trapezus
08.Eylül.2007, 19:57
cok tesekkeurler..motorumu 3800 de ıkıncı el aldım sadece 1 yıl kullanılmıs..verdıgınız bılgıler gercekten cok ısıme yarıycak etraftan duyuyordum ancak cozumu hakkında onerı sunmuyolardı ..artık sorun yok cunku muslum baba var gercekten cok tesekkurler eylul 25 de ehlıyetlıyım artık ..izmirden selamlar..gorusmek uzere

MEHMETONUR
08.Eylül.2007, 22:58
Müslüm Baba ellerine sağlık emeğine sağlık harika bilgiler vermişsin.
Bence sadece trapezusa değil siteyi her ziyaret edene mutlak okutulmalı...

sancezz
09.Eylül.2007, 00:07
buyuksun baba da senı bır kere gormek nasıp oldu bırdaha gorusemedık ınsallah en kısa zamanda gorusuruz :D

Deli çerkes
09.Eylül.2007, 01:40
Hakikaten arkadaşlar , tecrübe ile yazılmış harika bir Regal Raptor klavuzu. bence bu yazı sabit bir konu başlığı haline getirilmeli. sırf trapezusa nın değil herkezin okuması gereken bir yazı. Ellerine sağlık Müslüm baba

sancezz
09.Eylül.2007, 21:32
abım valla ben bu yazıyı okuyunca motorum hakkında daha cok bılgı edındım ve daha cok guvenım arttı ellerıne saglık babanın :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

aslanburclu
09.Eylül.2007, 22:44
müslüm baba çok güzel ellerinesağlık keşke bütün site okuyup öğrensede dakka başı yok bu oldu yok şu var yardımcı olun diye soru ve çağrılardan kurtulsak

gençer
10.Eylül.2007, 01:18
müslüm babaya teşekkürler.henüz tanışamadık ama tanışmayı çok isterim. eşimle birlikte toplantılara olabildiğince katılmaya çalışıyorum. umarım motorumun başında tavsiyelerini almak nasibolur. şimdilik motorla gelemiyorum ama bende trepazus gibi bu ay sonunda A2 mi alıyorum.hele bi alayım hem motorumla hemide tatlılarıda alıp öyle gelicem kısmetse..

benim gibi başlangıç seviyesindekiler için *uzman tv* topiğinden sonraki en faydalı topikti. eline, emeğine sağlık.. bizleri bilgilendirmek için vakit ayırdığın için teşekkürler..

emrahkucukgirgin
10.Eylül.2007, 10:20
Teşekkürler Müslüm baba... Eline sağlık gerçekten her şeyi objektif bir bakış açısı ile yazmışsın.

Ben bir detay soru sorabilir miyim?.

Hararet göstergesi basit ve ucuz demişsin. bu konuyu daha detaylandırabiir misin?

Nereden bulunur? Marka bigin varsa hangisi? Normal hararet müşürüne mi bağlanır? Doğru gösterip göstermediğini nasıl tespit edebiliriz?

Teşekkürler

gecee
10.Eylül.2007, 15:05
yine tecrübe yaş ve bilgi birleşmiş müslüm baba töktürmüşsün ...
eline emeğine sağlık ....

yenikoylu_ua
10.Eylül.2007, 15:40
Müslüm baba teşekkürler emeğine sağlık

altug
10.Eylül.2007, 15:58
müslüm baba , ellerine sağlık.

regalci1903
11.Eylül.2007, 10:43
müslüm baba emeğine sağlık tecrübenle bundan sonra korkusuzca yola devam .kazasız günler..

getto
11.Eylül.2007, 11:55
babacım ellerine sağlık ben yeni evladın getto...hakkaten çok faydalı bir paylaşım oldu benim için

müslüm baba
11.Eylül.2007, 17:30
Teşekkürler Müslüm baba... Eline sağlık gerçekten her şeyi objektif bir bakış açısı ile yazmışsın.

Ben bir detay soru sorabilir miyim?.

Hararet göstergesi basit ve ucuz demişsin. bu konuyu daha detaylandırabiir misin?

Nereden bulunur? Marka bigin varsa hangisi? Normal hararet müşürüne mi bağlanır? Doğru gösterip göstermediğini nasıl tespit edebiliriz?

Teşekkürler

Arkadaşlar 3-4 gündür siteye giremedim yazdıklarım faydalı olduysa ne mutlu bana bu arada kitabını yazmış olduk bu regalin galiba :mrgreen: .

Hararet saatinin en ucuzu ve güvenlisi civalı hararet saatleridir bağlaması da çok kolaydır, civalının saati ve muşuru üzerindedir, muşurunu motor bloğunun üzerine bir yere monte edersin bunun da en kolay yeri motorun arka tarafında karbüratöre bakan kısmında bir delik var eski tip motorların şase bağlantı yeridir yenilerde boş duruyor oraya kolayca takılıyor kablosuda deponun altından öne kadar gelir göstergeyide öne bir yere monte ettinmi tamam aydınlatma lambası içinde öndeki far tasının içindeki park ampulunün kablosundan bir paralel çekiliyor o da çok basit gece aydınlatması için gerekli.
Ayrıca elektronik digital göstergeli bir sürü hararet göstergesi var onları monte etmekte çok basit hatta muşurlarını bloğa yapıştırsan bile iş görüyor.

emrahkucukgirgin
11.Eylül.2007, 17:33
Teşekkürler Müslüm baba...

Bir sorum daha olacak. O müşürün ölçtüğü ısı motorun dış yüzeyindeki oluyor. İç ısı ile arasında kaç derece fark olduğunu bilmeden anlamlı olur mu ki? Yani oh 70 şu anda ısı derken aslında 110 ise ne olacak?

emrahkucukgirgin
11.Eylül.2007, 20:13
Abi bir de nereden buluruz?

müslüm baba
11.Eylül.2007, 23:26
Civalı hararet saatini oto elektrik malzemesi satan her yerde bulabilirsiniz,digital olanlarıda karaköyde bulursunuz, fiyatıda 20 ytl yi geçmez.

Isı göstergesinin verdiği veriler tamamen doğrudur %1 hata vardır, ben suyun ısısını ve gövdenin ısısını aynı anda ölçtüm 1 derece fark vardı, zaten fanın açtığı ısı derecesini görünce doğru olduğunu anlıyorsunuz 85-90 derecede fanlar açıyor.

sancezz
12.Eylül.2007, 01:03
baba bısey sorcam bu dıgıtalı neresıne baglıyacaz fanın hıc bır bılgım yok yardım edrsen sevınırım :D

emrahss
12.Eylül.2007, 08:25
Babaa, büyüksün....
Bu arada müşir kendi hararet müşirinin yerine takılabiiyor, birzatorna işi oluyor. Maraka ölçüsan..Çok faydalı, herkese tavsiye ederim..