PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : En İyi 4 Başlangıç Cruiser Modeli

Bypale
05.Şubat.2018, 23:20
Alıntıdır. ÖZGÜNCAN GÜMRAH
Motora başlamak isteyen pek çok aklındaki ilk soru nasıl bir motor alması gerektiğidir. Öncelikle şu unutulmamalıdır ki motoru yönetebilmek, gaz tepkisini kontrol edebilmek ve ağırlığını rahatça dengeleyebilmek için 250 cc altı ve 200 kg'dan hafif motorlar tercih edilmelidir. Bununla birlikte "düşmeyen motorcu yoktur, düşecek motorcu vardır" denir. Özellikle ilk başlarda motordan düşmeniz çok olasıdır. Bunlar genelde küçük ve önemsiz düşüşler olmakla birlikte, düştüğünüzde motorunuza da içinizin acımaması, özellikle fiyat anlamında sanırım önemli olur. Burada özellikle chopper - cruiser tarzına merak salmış ve bu tarzda motorsiklet kullanmak isteyenlere önerebileceğimiz 4 motordan bahsedeceğiz.

4-KUBA SUPERLIGHT 200
Bu klasmanda ülkemizde ilk akla gelen motorlardan biri şüphesiz ki Kuba Superlight'dır. Sıfır fiyatı 9.000 TL civarında olan motorun ikinci eli ise 5.000 ila 7.000 TL arasında gitmektedir. Motor bloğu karbüratörlü olup genel chopper motor yapısına uygun olarak yağ ve hava soğutmalıdır. Motor bloğu tek silindirlidir ve yedek parça ile servis - bakımları gerçekten de çok ucuzdur. Yaklaşık 130 kg'luk boş ağırlığı ile oldukça hafif olup malzeme kalitesi ise fiyatına göre fena değildir. Ancak tabi çok bir şey beklememek gerekir. 200 cc'lik motor bloğu size maksimumda saatte 120 km'lik bir hıza ulaştırabilir. Ancak bunun gerçekten motorun limitleri olduğunu belirtmeliyim. Boyut olarak ise biraz ufak bir motor olduğunu hatırlatmak gerek. Özellikle uzun bacaklı biri iseniz oturuş pozisyonunuz pek rahat olmayabilir. Aynı zamanda fabrika çıkış lastikleri ülkemiz asfaltına uygun değildir. Motoru aldıktan sonra kesinlikle lastikleri değiştirmenizi tavsiye derim.
3-FALCON FREEDOM 250
Mat siyah rengi ve fabrika çıkışlı sis farlarıyla çok güzel bir tasarıma sahip olan Falcon Çin menşeeli olup ülkemizde üretilen bir markadır. 250 cc, tek silindirli, karbüratörlü ve hava - yağ soğutmalı motora sahip olup yedek parçası ve servis bakımları en ucuz motorlardan biridir. Dışarıdan oldukça güzel görünen bir tasarıma sahiptir. Ancak boyut olarak biraz küçük olduğunu belirtmek gerekir. Malzeme kalitesi konusunda fiyatına göre oldukça iyi olduğu söyleyebilir. Hafif gaz tepkilerine ve yaklaşık 150 kg'lık kuru ağırlığa sahip olup motora yeni başlayanlar için en ideal tercihlerden birisidir. Fabrika çıkış fiyatı yaklaşık 8.000 TL civarında olan motorun ikinci eli ise 4.000 - 7.000 TL arasında olmaktadır. Bununla birlikte kesinlikle fabrika çıkış lastikleri ülkemiz asfaltına uygun olmayıp değiştirilmesi gerekir.
2-DAELIM DAYSTAR 250
Bu alanda en iyi malzeme kalitesine sahip motorlardan birisidir. 250 cc tek silindirli motoru enjeksiyonlu olup su soğutmalıdır. Aynı zamanda önde 2, arkada tek disk freniyle çok iyi bir frenlemeye sahiptir. Gaz tepkileri ve 160 kg'luk ağırlığı ile yeni başlayanlar için çok uygun bir motordur. Fabrika çıkış fiyatı yaklaşık 17.000 TL olup ikinci eli ise 9.000 ila 15.000 TL civarında olmaktadır. Tasarımı ve hatları ise yine bu tarz motorlara ilgi duyanlar tarafından oldukça beğenilir.

1- REGAL RAPTOR DAYTONA&SPYDER
Regal Raptor firmasının 2 farklı modeli de yeni başlayanlar için en uygun motorlardandır. Her iki motorunda kullandığı motor bloğu aynı olup Spider, Daytona modelleri 250cc ve 350 cc versiyonu olan çift silindirli, su soğutmalı ve karbüratörlüdür. Aslında sadece yeni başlayanlar için değil, bir süredir motor kullanan deneyimli sürücüler için de uygundur. Bununla birlikte yeni başlayanlar için biraz daha güçlü bir motor gücüne sahiptir ancak bu durum sıkıntı oluşturacak kadar yüksek değildir. Ön ve arkada bulunan disk frenleri ile çok iyi bir frenlemeye sahip olan motor tasarım olarak ise bu alanda en iyi görüntüye sahip motorlar arasında yer almaktadır. Spider modeli uzun ön çatalı ile tam bir chopper görünümü sağlamakta, Daytona modeli ise hatları ile estetik bir cruiser görünümü sunmaktadır. Emin olun ki bu motoru kullanırken etrafın da ilgisi üzerinizde olacaktır. Spider modelinin fabrika çıkış fiyatı 17.000 TL civarında, ikinci eli 9.000 ila 15.000 TL arasında değişmekte, Daytona modelinin ise fabrika çıkış fiyatı 22.00 TL civarında olup ikinci eli 13.000 TL ila 18.000 TL arasında değişmektedir. Aynı zamanda fabrika çıkışlı bobber versiyonu da mevcuttur. Regal özellikle tasarım anlamında öne geçmektedir.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180205/405f854c9b1d079072c4a1fec164e1c5.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180205/5f0c8d73f8f08819d9fbd245af4047a1.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180205/2233aa5649868ca1c173bf0a58a90651.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180205/8deb3e1d637b93219f752016425fcfb9.jpg

Greywolf
05.Şubat.2018, 23:36
Valla degistirecek parayi bulana kadar ister baslangic ister orta kademe ister son motor deyin RR spyder daytona keza classic candir.

Chopper_alp
05.Şubat.2018, 23:44
Çok açıklayıcı bir yazı paylaştığınız için teşekkürler, özellikle RR ailesindeki henüz motosiklet sahibi olmayan arkadaşlara... Herşey gönlünüzce olsun. Başlangıç motoru denildiği içinde hafife almayın hiçbir zaman ekipmanınız herzaman tam olsun :)

F3211 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Captain
05.Şubat.2018, 23:52
İlk motor için Spyderın uzun maşasından dolayı zor olabilir dönüşlerde sıkıntı yaşarsın gibi yazıları internette çok okumuştum ama görünüşü itibariylede hayran kaldım. Spyderı aldıktan sonra eğitim sahasında bolca antrenman yaparak alıştırdım kendimi sonra hiç sıkıntı yaşamadım bence başlangıç motoru için ideal 8)

Mehmet A.
06.Şubat.2018, 00:21
Paylaşım için teşekkürler. Regallerin fiyatı yazıldığı gibi yüksek olduğundan ilk sıralar sonraki tercihlerimdendi ama şu an klasik sahibi olarak iyi ki diğer markalar yerine regal almışım diyorum. Çünkü beni RR ile tanıştırdı [emoji106][emoji106][emoji106]

Mehmet A.

newmoon06tr
06.Şubat.2018, 00:49
Uğur eline sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkürler.

Rutkay Ediz
06.Şubat.2018, 00:50
Hocam ellerine sağlık güzel bir paylaşım olmuş ama biraz eksikleri var gibi yakın zamanda motor aldığım için bütün seçenekleri değerlendirdim hepsi kafama nüfüz etti :D özellikle Superlight 200'ün üstüne bir klasik 150 ve 250'lik eklenebilir. Çünkü Superlight'ın sıfırı olmuş 10.300 tl ikinci el derseniz 6.500-7.000 arasından başlıyor temiz ,az kullanılmış ve yüksek modelliler. Özellikle Klasik 150 regal raptor motorunun fabrika çıkış verisi olarak ürettiği maksimum güç 10.5 kW olarak belirtilmiş ama Superlight 200 9.5 kW buna rağmen superlight'ın torku 1 Nm daha fazla bu da önemli bir husus aslında e tabii işçilik,fiyat, yakıt vs. dikkate alındığında RR'lar kesinlikle öne çıkıyor.

ercan__genc
06.Şubat.2018, 01:11
yeni motor alacak arkadaşlar için güzel bir paylaşım olmuş emeğin için tskrlr
regal raptor spyder 350 8)

Rusgarguler
06.Şubat.2018, 01:34
Alıntıda olsa faydalı bir paylaşım ellerine sağlık abi [emoji869] her bütçeye uygun başlangıç motorları [emoji23]

NOKİA 3310 kullanılarak gönderildi.

aycanblmts
06.Şubat.2018, 09:33
Uğur eline sağlık güzel paylaşım.

Raci06
06.Şubat.2018, 11:08
Emegine saglik paylasim icin . Yuksek sesle okudum. Benim RR 250 clasic (9B.) üzüldü, farı buğulandı ..listeye almamişlar diye trip attı.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zafer
06.Şubat.2018, 12:51
kardeşim güzel bir bilgilendirme olmuş.

nedemek
06.Şubat.2018, 16:04
gayet başarılı olmuş ama Regal için su soğutmalı enjeksiyonlu yazmışsın abi su soğutmalı karbüratörlü olması gerekiyor 8)

batebay
06.Şubat.2018, 16:34
Bir ekleme de ben yapmak istiyorum
5- RKS CRUISER&BLACKSTER 250i
200-250 cc aralığındaki motorlarda sesi en hoş olanı ve tok olanıdır,egzoz açma işlemi yapıldığında düşük devirlerde cok keyif veren bir sesi var, V motor olduğunu ve enjeksiyonlu olduğunu unutmayalim,cruiser modelini fatboy’a benzetmeye çalışmışlar ve başarmışlar,çoğu yerleri birebir,ama oturuş pozisyonu uzun boylular için sıkıntı,fabrikasyon lastikleri naylon ve çok kötü,ama bloğu çok sağlamdır,regal raptor ile karşılaştırılmayacak kadar sağlamdır,blackster modeli ise ayni bloğa sahip,sadece mat siyah,spor gidon ve spor jantlı versiyonudur.Blackster sıfır fiyati 14 bin civarında,cruiser sıfır fiyati hakkında bi bilgim yok ama cruiser ikinci eli 7.000-9.000 aralıgında bulunabiliyor.uzun yolda pek bir performans beklemeyin,regal raptore kıyasla performansı düsük,110 u geçince makine aşırı devire biniyor ve bağırıyor,eğer şehir içi kullanıpta rolanti sesi dahil pata pata sesini duymak istiyorsanız şiddetle öneririm [emoji1417]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi