PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : son zamanlarda merak ettiğim bir konu var!!

gençer
12.Eylül.2007, 14:57
1500 cc benzinli motora sahip bir binek otomobil kullanılış tarzına göre kilometrede 150-160-170 Ykr yakıyor.. üç aşağı beş yukarı böyle ..

bizim 250cc motorumuz kullanış tarzına göre 90-100-110 Ykr yakıyor.. hem motor hacmi acısından 6 kat daha ufak hemde üzerinde otomobil gibi rüzgar tutan koca bir gövde taşımadığı halde nasıl oluyorda 250 lik motrsiklet 100 Ykr yakıyor. örneğin ben 1600cc dizel reno kango kullanıyorum. O 140Ykr yakarken motorumda 100Ykr yakıyor.. sizcede biraz çok değilmi?

yanlış anlaşılma olmasın 'beğenmiyorsan binme kardeşim' diyenler olacaktır. beğenmediğimden değil. ben bu motora 250 Ykr yaksada binerim o başka mesele ben sadece merak ediyorum . çalışma prensiplerinde mi farklılık var , açıklaması nedir?

yani tamam zaman farkı gibi birkaç önemli farklılıklar var, ama hepsi yakıt hava karışımını alıp sıkıştırıp patlatıp egzoza veriyor. 250 cc lik motorun neredeyse bir otomobil kadar yakmasına sebep olan şey nedir?

bilen?

birde bizimkiler 100 Ykr yakıyor ya... Allahaşkına biri söyleyebilirmi bu 1000cc lik motorlar ne yakıyor::))

yenikoylu_ua
12.Eylül.2007, 15:10
Zaman olarak hiçbi fark yok ikiside 4 zamanlı ama yanlışlık şurda 1500 cc benzinli araç 250 ykr den aşağı yakmaz

MotoJunior
12.Eylül.2007, 16:50
bi anormallik yok sayılır yinede motor yeni gencer kardeş bu arada sorunlar çözüldü 13.09.2007 tarihinde plakada geliyo hayırlısıyla gelirsin bi bakarız

gençer
12.Eylül.2007, 18:41
yoo motorumla ilgili hiç bir problemim yok.. allaha şükür tıkır tıkır çalışıyor .. evet kubilay abimin dediği doğruysa yani ben yanlış biliyor ve 1500cc benzinli arabalar 250 Ykr yakıyorsa büyük bir hata.demekki ben yanlış biliyormuşum. daha doğrusu bilmiyormuşum:::)))). bundan sonra daha dikkatli yazılar yazıcam.. ve konu başlığı boşa açılmış demektir. kusuruma bakma yın arkadaşlar . kubilay abicim öyleyse senden ricam bu başlığı bi güzel çöplüğe gönderi verelim:::)))) hatalı bilgiyle başlık açtığım için özür.

aslanburclu
12.Eylül.2007, 18:53
gençer kardeşim sen ehliyet kursuna gittinde sana hiç motor dersi vermedilerki ortaya öyle bi konu attınki çık çıkabilirsen içinden ama kursta motor dersi aldıysan ve ve iyi dinlediysen otur bida düşün olayların nasıl gelişeceğini ve neler olduğunu tam olarak anlıyacaksın şimdi herkes bişşey yazacak ağzı olan konuşacak sen iyisimi bir motor kitabı al oku

ozzymania
12.Eylül.2007, 18:54
gencer depoyu kaca dolduruyorsun kac km gidiyorsun ?? km'de ne yaktığını buna göre hesaplayabilirsin sanırım YTl ve TL terimlerini sende benim gibi karıştırıon.

MotoJunior
12.Eylül.2007, 21:08
uğraşmayın kardeşimle daha yeni motorcu o

okan
12.Eylül.2007, 21:19
kavasaki vn 800 ün benden az yaktığına şahit olduydum.. sabit 90 km de gittiğimizde..
hatta yeni çıkan vn 900 ler enjeksiyonlu olduğundan 100 kuruş yakıyomuş....hadi gencer sen yine düşün şimdi.... :mrgreen: :mrgreen:

sancezz
12.Eylül.2007, 21:47
1500cc 4 zamanlı saatte 250 km hız yaptıgını dusunursek km basına 200-240 kurus
250cc 4 zamanlı saatte 120 km hız yaptıgını dusunursek km basına 100-120 kurus
benım dusuncem kesınlıkle suratle ılgılı sılındır yuksek olabılır ama suratı goz alırsak ortaya neden boyle bır fazla yakıt yeme olayı cıktıgını anlayabılırız :mrgreen: :idea: :mrgreen: :oops:

aslanburclu
12.Eylül.2007, 22:09
ya beyler hala tatlı tatlı hayellerinizi sallıyorsunuz sallayın la laftan annamıyomusunuz büyük motor çok küçük motor az yakar diye bişey yokkkkkkkk..... motor tekniği diye bir kitaplar var okuyun ulen şunları akşam akşam çıldırtmayın beni kafanıza göre yazıp durmayın gözlerime yazık sizlemi uğraşcazzz akşam akşam kim açtı bu tpoiği ya

ToMCaT
12.Eylül.2007, 22:56
yaşar baba kızma be yaaaa.... merak işte........ ben görcem seni. 6 silindirin ne kadar yaktığını hesapladığını şimdiden görür gibi oluyorum bak.... 8)

aslanburclu
12.Eylül.2007, 23:11
yaşar baba kızma be yaaaa.... merak işte........ ben görcem seni. 6 silindirin ne kadar yaktığını hesapladığını şimdiden görür gibi oluyorum bak.... 8)

eee çok binersen çok basarsan çok yakar ...... az binersen az basarsan az yakar ........heh heh heeeeee son vuruş...... atarsın başından kurtulursun :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

sancezz
13.Eylül.2007, 00:12

eee çok binersen çok basarsan çok yakar ...... az binersen az basarsan az yakar ........heh heh heeeeee son vuruş...... atarsın başından kurtulursun :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: yasar babam ben bıraz matematıksel hesapladım sanırım ama atsamda tuttu gercı bunu atmadım cok dusundum ama :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aksu
13.Eylül.2007, 01:02
Gençer kardeşimiz soruyu sorarken motor tekniklerinden bir haber olarak sormuş.
Bir kere Reno Kango 1500 cc. dizel motor ve dizelin çalışma tekniği pompa ve enjektör sistemine dayalıdır. Mazot ise litre fiyatı olarak benzinden de ucuzdur. Yakıtı litre olarak hesaplarsanız daha olumlu sonuçlara ulaşırsınız.
Bizim Regallerin 100 km. de 3 litre yakması normaldir. Bilgisayar kontrollü enjektör sistemli bir yakıt düzeneği olsaydı 2 litreye rahat düşerdi. Bu sistem de motosikletin fiaytını artıracağı için satış trendini düşüreceğinden, daha yüksek cc li motosikletlerde kullanıldığı için 100 bg. ye yakın 4 silindirli ve 600 cc bir motosiklet en fazla 4 litre yakar.
Otomobillerde motor devirleri ve tork düşük olduğu için performans da motosiklete göre düşük olacağından ortalama bir otomobille 4.500 devir basarken motosiklette 8.000 devir basıyorsun, tabii ki dakikada 8.000 defa hareket eden bir piston harcayacağı enerji dakikada 4.500 devir yapan motor ile aynı olamaz. Tabii yazma ile anlatım biraz yetersiz olacak artık.

MotoJunior
13.Eylül.2007, 04:52
aksu abi karsılaştırmayı yanlış yapmış arkadasımız ama öğrenecek

gecee
13.Eylül.2007, 11:24
aksu abi karsılaştırmayı yanlış yapmış arkadasımız ama öğrenecek

arkadaşımız hani yeni imiş yazın yazın.... 8)
ee başka neden fazla yakıyodu ..... hehe
bide şey vardı ağırlık ...
yaw arabalar cok ağır bide zorladığında 6 kişi binebiliyosun ....
hesapladığın zaman motordan daha ucuza geliyo hani...
dimi memet abi.... :P
napsak bilmiyorum ki....

yenikoylu_ua
13.Eylül.2007, 12:36
Motoroda 12 kişi biniyo nolcakki

ozzymania
13.Eylül.2007, 12:41

Yok abi yanlışın var biz her yere 40 motor 1000 kişi gidiyoz buda ortalama 1 motora 40 kişi eder. :)

Aksu
13.Eylül.2007, 12:45
Evet doğru haklısınız, konuyu çekin başka yerlere bakalım. Ülen ne yapsak yaranamıyoruz. Ey çömezler sorularınızı Mehmet e ve Deniz e sorun iyi cevaplar alırsınız. Hehehehe Yaşar Baba ne olacak bizim halimiz yaw. Nasılolsa birgün Ankara ya gelirsiniz motorunuz bozulur elime düşersiniz. İntikamım acı olacak, otobüsle geri yollayacağım .

speedygonzales
13.Eylül.2007, 12:52
Herhangi bir aracı sadece motor hacmi yürütmez. Sarfiyatları da birçok sebepe bağlı olarak değişir.
Buna etki eden, şanzıman, torq değerleri, dizaynı , benzin kalitesi, havadaki nem oranı , karbüratörlü veya enjektörlü olması, lastiklerin durumu, yolun durumu gibi birçok şey.
Bence en bilimsel kullanış şekli, fabrikanın verdiği manuel deki, ideal torq ve devir aralığıdır.

moonchild
13.Eylül.2007, 12:58

Yok abi yanlışın var biz her yere 40 motor 1000 kişi gidiyoz buda ortalama 1 motora 40 kişi eder. :)

İlkokuldaki matematik hocan kimdi Ozzy?? Motor başına 25 kişi ediyo len!!

ozzymania
13.Eylül.2007, 13:10

İlkokuldaki matematik hocan kimdi Ozzy?? Motor başına 25 kişi ediyo len!!

Hakkatten ya 25 kişi edio.Eee diğer 15 kişi kim tanıyormusunuz?
neyse konuyu dağıtmayalım :)

yenikoylu_ua
13.Eylül.2007, 13:49
Onlarda motorun içinde bulunuyo :cheesy:

moonchild
13.Eylül.2007, 13:52
Benim motor 40 kişi almaz abi... Ben varım ya? Taş çatlasa 35 yani!!

yenikoylu_ua
13.Eylül.2007, 14:01
Artan 5i speedye veririz onun sisibarı kırıkya arkası daha geniş

moonchild
13.Eylül.2007, 14:03
Heeee bak o olur!! Yalnız bendeki 34 kişinin saltoya falan hazır olması lazım...

yenikoylu_ua
13.Eylül.2007, 14:08
Hallederizzz

gecee
13.Eylül.2007, 14:22
Evet doğru haklısınız, konuyu çekin başka yerlere bakalım. Ülen ne yapsak yaranamıyoruz. Ey çömezler sorularınızı Mehmet e ve Deniz e sorun iyi cevaplar alırsınız. Hehehehe Yaşar Baba ne olacak bizim halimiz yaw. Nasılolsa birgün Ankara ya gelirsiniz motorunuz bozulur elime düşersiniz. İntikamım acı olacak, otobüsle geri yollayacağım .

"Ey çömezler" derken Tırtıl adaylarıda bu gruba giriyomu memet abi ... 8)
ama kırıp dökme konusunda üstüme yoktur...
yok yok bana hep bozuklar denk geliyo .... heheee
memet abim ankaraya sağlam motorla gelip bozuk motorla dönmek istemiyorum ben ama ... :P

sancezz
13.Eylül.2007, 21:26

Yok abi yanlışın var biz her yere 40 motor 1000 kişi gidiyoz buda ortalama 1 motora 40 kişi eder. :) ozıı abım hatırlarmısın yalovaya gıderken en az 50 motordan bahsedılmıstı de spedy sız 20 motor gelın yeter dedı de ben saydım tam 19 motorduk nereye 1000 kısı toplasan festıvalde o kadar ınsan yoktu :P :P :P :P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

yenikoylu_ua
13.Eylül.2007, 23:09
Olur olur bir gün oda olur

Kino
15.Eylül.2007, 21:07
vay be konu aynen değişmiş ble :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

gencer dostum zaten sormuş ve vaz geçmiş bile bu sorudan halen aldım verdim ben seni yendim hesabı

kzdırmayın yaşar komutanımı havalar güzelken bininin gezin

sizin hesaplar HAVUZ PROBLEMİ gibi oluyor

bir havuza 2 musluktan dakikada 13,5 litre su doluyor ancak 24 saatte 13 saat 25 dakika su kesintisi olursa ve 1günde bu havuzda biriken su le 4 kişi duş alırsa ve 1/5 ni tuvalette kullanırsan. 2,5 günde ne kadar su birikir :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

boşverin bunları gecen aldım depoyu doldurdum 32 ytl - 97 oktan v power bundan önce ise
normal 95 oktan aldım doldurdum 26 ytl FALAN filannnn

Kino diyorki " Hando AŞKı ne yaptı ? "acaba