PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motordan gelen ses

nahadoth
12.Nisan.2018, 01:05
Selamlar arkadaşlar. Forumda yeniyim. Arama yaptım ancak, yaşadığım olaya benzer bir şeye denk gelemedim.
Yakın zamanda ufak bir kaza yaptım. Herhangi bir yere çarpmamak adına, motoru yatırdım ve biraz sürüklendi motosiklet. Tecrübesizlik ile birlikte, yere dökülen sıvının egzozdan gelen benzin olduğunu tahmin etmiştim ve motosikleti o hali ile alarak garaja getirdim. Ufak bir iki kırılan parça var, fren pedalı ve ayna gibi. Bunları getirterek değiştireceğim. Bunda sorun yok.
Asıl sorun şurada. Bugün garaja, motor nasıl diye bir bakmaya gittim. Marş bastım ve ses çıkmayan motordan açık egzoz gibi sert bir tekleme sesi çıkmaya başladı. Bir süre böyle çalıştı motosiklet, bir kaç dakika kadar rölantide kaldı. Sonradan aklıma geldi yağı kontrol etmek. Sanırım kaza anında yağ dökmüş motor. Daha sonra damlama yapmayınca, fark edememişim yağ olduğunu. Motosiklet yağsız kalınca sanırım yatak sarması dedikleri olay gerçekleşmeye başladı. Anında stop ettim motoru. Yağ deposunda iki santim kadar yağ kalmış yalnızca. Sizce bu sesin sebebi tahmin ettiğim durumdan mı kaynaklanmıştır? Öyle olduysa ne yapmalıyım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

nedemek
12.Nisan.2018, 01:11
Selamlar arkadaşlar. Forumda yeniyim. Arama yaptım ancak, yaşadığım olaya benzer bir şeye denk gelemedim.
Yakın zamanda ufak bir kaza yaptım. Herhangi bir yere çarpmamak adına, motoru yatırdım ve biraz sürüklendi motosiklet. Tecrübesizlik ile birlikte, yere dökülen sıvının egzozdan gelen benzin olduğunu tahmin etmiştim ve motosikleti o hali ile alarak garaja getirdim. Ufak bir iki kırılan parça var, fren pedalı ve ayna gibi. Bunları getirterek değiştireceğim. Bunda sorun yok.
Asıl sorun şurada. Bugün garaja, motor nasıl diye bir bakmaya gittim. Marş bastım ve ses çıkmayan motordan açık egzoz gibi sert bir tekleme sesi çıkmaya başladı. Bir süre böyle çalıştı motosiklet, bir kaç dakika kadar rölantide kaldı. Sonradan aklıma geldi yağı kontrol etmek. Sanırım kaza anında yağ dökmüş motor. Daha sonra damlama yapmayınca, fark edememişim yağ olduğunu. Motosiklet yağsız kalınca sanırım yatak sarması dedikleri olay gerçekleşmeye başladı. Anında stop ettim motoru. Yağ deposunda iki santim kadar yağ kalmış yalnızca. Sizce bu sesin sebebi tahmin ettiğim durumdan mı kaynaklanmıştır? Öyle olduysa ne yapmalıyım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Ertuğrul selam, forum kuralları gereği tüm yeni üyelerin tanışma bölümünde bir tanışma başlığı açarak kendisini tanıtmasını gerekiyor. Bu forum bizim sadece bilgi paylaşımı yaptığımız bir yer değil aynı zamanda bizim tüm etkinlik, aktivite ve duyuruları yaptığımız diğer lokasyonlarla kaynaştığımız kalemiz.

yağ deposunda iki santim yağ kalmış dediğin daytonalarda yağı ölçebildiğin bir yer yok çubuk dışında çubukta da 2 cm demek olması gerekenden yarım litre belki biraz daha fazla yağ eksik demek ben mi yanlış anladım nereden ölçtüğünü?

nahadoth
12.Nisan.2018, 01:26
Merhabalar. O kadar acil ve rahatsız edici bir durum oluştu ki yukarıda bahsettiğim problemimden ötürü, direkt olarak buraya dalmışım. Gerekli şekilde tanışma başlığı da açacağım hemen. Çubukta yaklaşık iki santim iki buçuk santim belki yağ vardı, evet. Motosiklet henüz çok yeni. Su filan akıtmış olabilir mi onu dahi bilmiyorum. Gelen ses normal sesi değildi ve bu sebeple oldukça korkutucu varsayımlar alıyorum sabahtan beri bir sürü insandan. Ne olduğunu, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hiç.

Ümit
12.Nisan.2018, 01:27
Öncelikle Merhaba , Eger yatak sarması olduğunu düşünüyorsan motoru kullanmadan en yakın Tamirci’ye götürmelisin .

nedemek
12.Nisan.2018, 01:46
Merhabalar. O kadar acil ve rahatsız edici bir durum oluştu ki yukarıda bahsettiğim problemimden ötürü, direkt olarak buraya dalmışım. Gerekli şekilde tanışma başlığı da açacağım hemen. Çubukta yaklaşık iki santim iki buçuk santim belki yağ vardı, evet. Motosiklet henüz çok yeni. Su filan akıtmış olabilir mi onu dahi bilmiyorum. Gelen ses normal sesi değildi ve bu sebeple oldukça korkutucu varsayımlar alıyorum sabahtan beri bir sürü insandan. Ne olduğunu, ne yapmam gerektiğini bilmiyorum hiç.

öncelikle tanışma başlığı konusundaki hassasiyetin için teşekkür ediyorum ve biraz önce söylemeyi unuttum çok geçmiş olsun :( umarım tekrarını yaşamazsın

motorun devrilmesi durumunda ilk çalıştırmada eğer ani bir patlama ile çalışıp sonradan sesi normale döndüyse bunun sebebi kaza esnasındaki benzin dengesizliği yüzünden blokta biriken benzinin ilk seferde ani patlaması olabilir. yağ çubuğuna göre motorun yağını tamamlayıp çalıştırmadan bir gün beklemeni ve bir sızıntı var mı diye sonrasında kontrol etmeni öneriyorum eğer sızıntı yoksa devrilmeye bağlı bir yerden yağ kaçırmış olabilir biraz detaylı bakarak nereden kaçırdığını bulabilirsin diye düşünüyorum hava filtresini kontrol et selenin altından eğer orada çok aşırı bir yağ birikmesi varsa(az biraz olacaktır yağlanma filtrede bu normal) bu çok daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir motoru hiç çalıştırmadan iyi bir ustanın ellerine teslim etmen en doğru karar olacaktır.

eğer ilk patlamayla çalışmadan sonra zaten sesi hiç normale dönmediyse sen istop edene kadar gözle göremeyeceğin başka bir hasar olabilir yine bir ustadan yardım almak en doğrusu olacak

lakin ilk çalıştırmada patlamayla çalışıp sonra ses normale döndüyse(eksik yağ ile biraz daha anormaldir yağı normal motora göre) yağı tamamladıktan sonra bir kere kısa bir süreliğine çalıştırıp sesini dinleyip bir anormallik var mı diye kontrol edebilirsin

nahadoth
12.Nisan.2018, 01:53
cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. İlk çalıştırmada bir patlama sesi duymadım açıkçası. Garaja getirirken de egzoz sesi tamamen normaldi. Yalnızca bugün çalıştırınca ses motor çok zorlanıyormuş gibi gürültülü geldi. En kısa zamanda bir ustaya götüreceğim motoru. Teşekkürler tekrardan. :)

nedemek
12.Nisan.2018, 01:57
cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. İlk çalıştırmada bir patlama sesi duymadım açıkçası. Garaja getirirken de egzoz sesi tamamen normaldi. Yalnızca bugün çalıştırınca ses motor çok zorlanıyormuş gibi gürültülü geldi. En kısa zamanda bir ustaya götüreceğim motoru. Teşekkürler tekrardan. :)

elimizdeki kısıtlı imkanlarla yapabileceklerimiz sınırlı o yüzden işin ehline bırakmak en doğrusu 8)

Uzman
12.Nisan.2018, 03:50
Bence yatak sarma sesi kısa suredenolusmaz diğer mekanik aksamları iyice kulak ver baskı balatanin bulunduğu baskı tasıda düşmesi etkisiyle zarar görmüş olabilir