PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yağını KAç KM'de Değiştiriyorsunuz?

emrahss
18.Eylül.2007, 16:18
Babalar, arkadaşlar. Servis yağın 1000 km'de bir değişmesi gerektiğini söylüyor. Ama PO kullanıyordu. Şimdi ben ELF marka kaliteli bir yağ buldum ve değiştirdik. Peki yine 1000de mi değişmesi gerekiyor? Siz ne marka yağ kullanıyorsunuz ve kaç binde değiştiriyorsunuz? Yorumları bekliyorum. 3000 normal midir?

tt.custom
18.Eylül.2007, 16:26
arkadaşım ben regal raptorun servisiyim bence yaz gibi sıcak havalarda 1000 km de bir 1500 de bir değiştir

okan
18.Eylül.2007, 16:29
komtanım bende kaliteli yağ kullanıyorum... bazen 2000 bazen 3000 kafama göre deiştiriyorum....sık sık kontrol etmek daha faydalı... illaki kullanmaktan diil yatmaktanda bozulur yağ....

yeaks
18.Eylül.2007, 17:53
arkadaşım ben regal raptorun servisiyim bence yaz gibi sıcak havalarda 1000 km de bir 1500 de bir değiştir

servisiniz nerde acaba ?

okan
18.Eylül.2007, 18:04
türkiyede....

aslanburclu
18.Eylül.2007, 18:34
şşşşşşş ayıp valla yaw alt tarafı 1 litre kadar yağ ben şahsn 500 ile 1000 arasında kafama göre yol kenarında veya kafama göre istediğim heryerde asçıyom alt vidayı yağı boşaltıyom kıvırıyom üst vidayi yeni yağ koyuyom işte kafama göre takılıyom hemde ne yağı 10 + 45 dizel motor yağı süper bence ibre tam 120 santigırat dereceyi buluyo motorum canavar gibi gidiyo ama ben yavaşlıyom eeeeeeeeeeeeee abicim neymiş kafana göre koy gitsin 3 te 5 te valla ben 1000 km ye kadar dayanamam :D :D :D :D :cheesy: :cheesy: :cheesy:

xerline
18.Eylül.2007, 19:30
Castrol magnatec 10-40 kullanyorum 1000de-1500de değiştiriyorum.

Madem yag konusu var amaç topiğin konusunu dagıtmak değil yag seviyesine tıpayı vidalayıp mı bakılır, acıkken tıpayı vidalamadan üstüne kapatıp mı? Servislerde kararsız çünkü birisi, oyle birisi boyle diyor.

aidikurt
18.Eylül.2007, 20:05
valla ben 5000 binde değiştiriyorum bırakın 1000 1500 de bir yağmı değişirmiş !!!!

sancezz
18.Eylül.2007, 20:09
ben seytanımın yagını bujısını 1000 km degısırım benımle yarısamak ısteyen varsa hodrı meydan 4000km yagı degısen duzensız bakımı olan motorlar hadı kapısaalım bakalım fark edıyormusmu:P :P :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aidikurt
18.Eylül.2007, 20:54
ulen sancez ben seni koşarak bile geçerim :P

sancezz
18.Eylül.2007, 21:03
ahanda admınım senı yerınden edecek bır savascı ruhuna sahıp sancezz var sonun geldı bana mekanı sole sana nal toplatmamlazım sen yıne sıkı gıyın ruzgarım carpmasın :P :P :P :P :P

emrahkucukgirgin
18.Eylül.2007, 21:22
Valla bana Altan motor 3000 geçmeden gözüme gözükme dedi... Ben de gözükmüyorum.

Tıpa konusuna gelince; Altan vidalamadan ölçüyor. Ali vidalayarak. Altan'ın ölçme yöntemi ile 2.300 gram yağ oluyor. Ali'nin 1.600... Ben de anlamadım valla... Sarıkayalar'a soralım diyeceğim, onların da bilgisine güvenmiyorum. Altan'a bunu sorduğumda 20 senelik servisiz hayatımda vidalandığını duymadım. Bugüne kadar kimse de sorun yaşamadı dedi...

aslanburclu
18.Eylül.2007, 22:02
arkadaşlar çin malı olmıyan veya şöyle deyim bazı motorlarda bloğun yanında yağ seviye göstergesi vardır ve motor dik durumda iken yağın seviye durumuna bakılır bizimkilerdede yağ koyma yerinden ölçüsüne göre konur motor dik durumda tapa temiz bir şekilde vidalanır ve tekrar açılır seviyesi gözlenir.......................................... .......

xerline
18.Eylül.2007, 22:25
Valla bana Altan motor 3000 geçmeden gözüme gözükme dedi... Ben de gözükmüyorum.

Tıpa konusuna gelince; Altan vidalamadan ölçüyor. Ali vidalayarak. Altan'ın ölçme yöntemi ile 2.300 gram yağ oluyor. Ali'nin 1.600... Ben de anlamadım valla... Sarıkayalar'a soralım diyeceğim, onların da bilgisine güvenmiyorum. Altan'a bunu sorduğumda 20 senelik servisiz hayatımda vidalandığını duymadım. Bugüne kadar kimse de sorun yaşamadı dedi...
banada aynısı
--------------------------------------------------------------------------------

aslanburclu

arkadaşlar çin malı olmıyan veya şöyle deyim bazı motorlarda bloğun yanında yağ seviye göstergesi vardır ve motor dik durumda iken yağın seviye durumuna bakılır bizimkilerdede yağ koyma yerinden ölçüsüne göre konur motor dik durumda tapa temiz bir şekilde vidalanır ve tekrar açılır seviyesi gözlenir.......................................... .......
demekki kapalı bakacagız... Ben servis mervis anlamam komutanım ne diyorsa o.Ne soylerse cıkıyor.Neydi komutanım kullan at 8)

Birde sarı kayalar servislerinden dert yanıyor. Eee kardeşim cagır servisini benim motoruma bakımı boyle yapacaksın diye bir seminer ver.Hadi onu yapmadın bak motorunu kullananlar bir siteyi takip ediyor bilgilendirici bir yazı at(Pardon onlar siteleri okumuyorlar).Nerde işin kolayı var at servise, kullanıcıya sucu.
Neyse konu dagılmasın.Ben cvbımı aldım.Teşekkürler komutanım.

emrahss
18.Eylül.2007, 22:47
Valla ben de 3000de değiştireceğim, ne o 1000 vs. Honda Transalp 10,000de bir değişiyormuş.

aslanburclu
19.Eylül.2007, 00:23
Valla ben de 3000de değiştireceğim, ne o 1000 vs. Honda Transalp 10,000de bir değişiyormuş.

litresi 50 ytl.lik yağ konursa tabii 10000 de değişir ....ama biz ucuz koyuyoruz 1000 de 1500 de değiştiriyoruz.. aynı hesap 2 litre yağ 100 ytl. 10000 km.... 2 litre yağ 7 ytl. 1000 km. yeni yağ az km de bence daha uygun ve ekonomik

ya bide dikkat ettim 1000 kmde yağa seviye çubuğundan bakıyosun yağın rengi normal sarımtırak ama boşaltınca cıkan yağa bakıyosun (kap içinde) simsiyah yahu şaşırıp kalıyorum iyiki değiştirmişim diyorum hepinizin bilgisine....

müslüm baba
19.Eylül.2007, 00:48
Motosiklette yağ çok önemlidir çünkü debriyaj sistemi yağın içinde çalışmaktadır, ben en iyi yağı koyuyorum sonrada taki viteslerde anormallik başlayana kadar da değiştirmiyorum bu da 3000 Km lere denk geliyor, şimdi diyeceksiniz müslüm Baba yine yeni birşey söylüyor diye evet sizde dikkat edin bakın anlayacaksınız yağ yeni değiştiğinde vitesler tereyağı gibi geçiyor ama yağ eskidikçe viteslerde zorlanmalar oluyor deneyin bakın, ben 3000-4000 aralığında değiştiriyorum ama yazın çok sıcakta bazen 2000 de değiştirdiğim de oldu bunuda kalın yağ koyarak çözdük şimdi diyeceksiniz olmaz kalın yağ konmaz diyeceksiniz ama konur kardeşim yazın yağ zaten su gibi oluyor kalın koyunca inanın motor sanki daha sessiz çalıştı ve randımanı arttı ama havalar soğuyor siz yine ince koyun.

BULL
19.Eylül.2007, 01:40

litresi 50 ytl.lik yağ konursa tabii 10000 de değişir ....ama biz ucuz koyuyoruz 1000 de 1500 de değiştiriyoruz.. aynı hesap 2 litre yağ 100 ytl. 10000 km.... 2 litre yağ 7 ytl. 1000 km. yeni yağ az km de bence daha uygun ve ekonomik

ya bide dikkat ettim 1000 kmde yağa seviye çubuğundan bakıyosun yağın rengi normal sarımtırak ama boşaltınca cıkan yağa bakıyosun (kap içinde) simsiyah yahu şaşırıp kalıyorum iyiki değiştirmişim diyorum hepinizin bilgisine....
komtanım sen 2 lt yağ 7 ytl nerden buluyorsun?
serviste yağ 2 lt 40 ytl, dışarda sordum 2 lt 30 ytl?
adresi ver hemen gazlayalım 8)

speedygonzales
19.Eylül.2007, 09:04
Yaw delimisiniz? Mekanik olaylarda ucuza kaçmak diye bi şansınız yok ! Alakasız bi yerde alakasız bir arıza yaparsınız , soora uğraş dur ! Yapmayın etmeyin "yağ, motorun kanıdır ! " Hem ucuz etin yağnisi olayı "!!!!

emrahss
19.Eylül.2007, 09:49
Ben litresi 12,5ytl ye Elf motor yağı aldım. O zaman benim kaç km de değiştirmem gerekir..

speedygonzales
19.Eylül.2007, 09:52
Yaw litre ederiyle alakalı bişi diil bu ! Viskozite olayı...
Ama ben, motor yağı değiştirme zamanımı , ilk çalıştırmadaki sübap sesi ve Müslüm Baba'nın dediği gibi , vites geçişlerindeki sesten, çoğalan vibrasyondan anlamaya çalışın.

yenikoylu_ua
19.Eylül.2007, 10:45
Bence hep aynı serviste servisin koyduğu yağla sevisin söylediği zamanda ki motorda olabilecek bir arızada yağ dandikmiş geç değişmişsin gibi gereksiz bahaneler uyduramasın

yasinsubay
19.Eylül.2007, 10:53
Sizin motorlarınız dandik kardeşim :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ben 6000 km de bir değiştiriyorum :cheesy:

tt06
19.Eylül.2007, 10:58
şşşşşşş ayıp valla yaw alt tarafı 1 litre kadar yağ ben şahsn 500 ile 1000 arasında kafama göre yol kenarında veya kafama göre istediğim heryerde asçıyom alt vidayı yağı boşaltıyom kıvırıyom üst vidayi yeni yağ koyuyom işte kafama göre takılıyom hemde ne yağı 10 + 45 dizel motor yağı süper bence ibre tam 120 santigırat dereceyi buluyo motorum canavar gibi gidiyo ama ben yavaşlıyom eeeeeeeeeeeeee abicim neymiş kafana göre koy gitsin 3 te 5 te valla ben 1000 km ye kadar dayanamam :D :D :D :D :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Valla en dogrusunu yaşar komutan yapıyor bende tam bunları yazacaktım yani sık yağ değiştirmekten motora zarar gelmez diye yani herzaman yeni yağ ile yağlanır motor

dogane
19.Eylül.2007, 11:26
bence regal için 2500 km de bir normaldir.

emrahss
19.Eylül.2007, 12:42

Valla en dogrusunu yaşar komutan yapıyor bende tam bunları yazacaktım yani sık yağ değiştirmekten motora zarar gelmez diye yani herzaman yeni yağ ile yağlanır motor

Dostum yanlış anlama ama servis sahibi olsam ben de aynı şeyi söylerdim. Bizim servis PO'nun 12W40 açık yağını koyuyormuş, yeni öğrendim, tavsiye edilen ve kapakta yazan 10W40. Ben bunun kalitelisini ve fiyatlısını aldım. Servis sahibi arkadaşım İlker bile sürenin aynı olmayacağını söylüyor. Arabalarda bir standart var, eskiden 3000de bir değiştirirdik, yeni yağlar çıktı 15000e çıktı süre. Benimki arazi taşıtı, 10000de bir değişiyor. Sık sık değiştirmek bir süre değil ki sağlama bağlamak lazım.

Aksu
19.Eylül.2007, 13:58
Benim motora BP nin 10-40 yağını koyuyorum. 10.000 km. lik olan bu yağın hesabı şöyle.
Araçlar için 10.000 km. yapması normal 3.500 motor devri ortalama kullandığında.
Bizim Regaller için de bu motor devrini 7.000 olarak düşünürseniz, devir arttıkça yağdaki aşınma da artacağından, (deprem büyüklüğü ölçümü gibi) pratikte yaptığım incelemeler neticesi 3.000 km. yi rahat rahat yapmaktayım.
Yağın aşınması neye bağlıdır. Bir eski tip çamaşır makinası düşünün, bir sağa bir sola çalkalayarak yıkayan bir makina yavaş devirde 1 saatte giysileri temizliyorsa hızlı devirde yarım saatte temizler. Şimdi motor yağı da otomobiller de yavaş devirde kullanıldığı için motosiklet motoruna göre yağın ömrü daha fazla olmaktadır.
Yağın aşındığını en iyi anlamak için yağ çubuğunu çekin ve baş parmak ile işaret parmağınız arasına bir iki damla yağ alarak, yağı parmaklarınız arasında ovuşturun. Yağ kaygan ise daha kullanılır, yağ elinize pütürlü gelirse sanki içinde küçük sert parçacıkları zımpara gibi elinizde hissediyor iseniz yağ ölmüştür. Kişilerin motorlarını kullanmalarına bağlı olarak yağın ömrü gider.
Yaşar Baba nın dediği yağı bedava verseler motoruma koymam, iki litresi 100 YTL olan yağı da alacak kadar ahmak değilim. Evet yağ çubuğunu çektiğinizde yağ sarı renkte ama karterden boşaldığında siyah gözükür bu normaldir ama km. sini doldurduğunda normaldir. Pistonlar üzerindeki sekmanlar aşındığında motosikletteki kompresyon oranı düşer ya o düşen kompresyon sekmandan alta kartere kaçar ve yağı çabuk kirletir.
Müslüm Baba nın dediği gibi yazın aşırı sıcaklarda 15-40 yağ kullanmakta bir sakınca yoktur.
Servislerin yağ değişim akıl vermeleri de kendilerine kalsın, lazım değil.

tt06
19.Eylül.2007, 14:21
kasrettiğim adi yağ koymak değil demek istediğim yağını geç değiştirirsen zararı olur ama erken değiştirirsen bişey olmaz .

aslanburclu
19.Eylül.2007, 18:49
hiç anlamam dfinlemem bildiğimden şaşmam yağ yağdır arkadaş en kısa zamanda yağı değişen motorda iyidir .arkadaşlar benim koyduğum yağın üstüne teknoloji manyağı firmalar yok kayıcı yok kaydırıcı yok efendim suya dayanıklı yok az seviyedede çalışır diye bir çok kimyasal madde koyuyorlar ve yağla değil katılan eklenen kimyasallarla ömrünü uzatıp bizlere kaydırıyorlar yok abicim yok ben yine PO den şaşmayım kesemin hesabını aşmayım ucuz aldım deyip fazla taşırmayım..fazla km ler aşmadan petrol ofisi 10 + 45 dizel yağdan şaşmadan 500 ile 1000 km.aşmadan eeeeee işte işinize gelirse dan dan dannn ( yaw oruç yine beni salladı herhalde allaaa allaaaaa yaw daha kaç gün var.....)

tt06
19.Eylül.2007, 18:53
Emrahss kardeşim ben servis sahibi değilim ki

sancezz
19.Eylül.2007, 20:25
dostlar motorunuzu hıc satmak gıbı bır nıyetınız yoksa ve uzun sure vazgecmek gıbı bır dusuncenız yoksa en cok 1500 de bır degısın yagı 1000 de bıle bır degısınce motorun sesıne ses gelıo :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

yenikoylu_ua
19.Eylül.2007, 20:38
Bencede 1000 ila 1500 ü geçirmemekte fayda var

Kino
19.Eylül.2007, 21:25

ya bir dakika bu tt.custom kimdir ya

o bildigimiz TT değil dimi.. bende amma geride kalmışım valla kusuruma bakmayın.

komutanım sen ne edecen ki yağı falan satamadın mı halen

tt06
20.Eylül.2007, 14:58

ya bir dakika bu tt.custom kimdir ya

o bildigimiz TT değil dimi.. bende amma geride kalmışım valla kusuruma bakmayın.

komutanım sen ne edecen ki yağı falan satamadın mı halen
Kino Baba Bildiğimiz tt diye beni kastediyosun herhalde ama bi nick benzerliği ben servis falan değilim bencede o arkadaşın önce kendini tanıtması gerekirdi

emrahss
20.Eylül.2007, 15:01

İyi de ben de TT-custom arkadaşa hitaben söyledim, sana bi şey demedim ki dostum. Ayrıca sen de eski servis değil misin?

"Firmanın ismin bile tam olarak bilmeyen ve doğru söylemeyen , belkide hiç kapsından içeri girmemiş bir insanın hakkımızda olumsuz yorum yapmasını anlamak mümkün değil.Gerçekten çok ilginç . Kulaktan dolma bilgilerle bu kadar kolay fikir sahib i olunmaması gerekir. Bizim hakkımda ne denmiş merak ediyorum .
bir konu hakkında fikir sahibi olmadan ,bilgi sahibi ol bence . Evet servisi kapattık Ankarada şu anda 2 yerde servis var"

Yukarıdaki mesaj senin değil mi?
Değil mi?
Ben kimim, neredeyim?
:?: :?:

Kino Baba, satamadık, elde kaldı, bari bakımını ii yapayım da gezdirsin diyorum işte :cheesy: :cheesy: :cheesy:

RızaHoşgör
21.Eylül.2007, 01:12
arkadaşlar motorlarımızın zincir korumasının hemen üzerinde şunlar yazar.ilk 300 km de orjinal yafını değiştirin.sonrasında 10 40 yag kullanın ve her 3000 de değiştirin.bu ingilizce yazmakta tabi.ben burdan şunu anlarım.normal havada 10 40 ın 2500 e kadar yolu var.aşırı sıcakalrda abilerimin dediği gibi belki 15 40 dah aiyi gelir oda 2500 u geçmemeli.
saygılarımla

lunatic
21.Eylül.2007, 05:50
1.

tt06
21.Eylül.2007, 11:29

Dostum yanlış anlama ama servis sahibi olsam ben de aynı şeyi söylerdim. Bizim servis PO'nun 12W40 açık yağını koyuyormuş, yeni öğrendim, tavsiye edilen ve kapakta yazan 10W40. Ben bunun kalitelisini ve fiyatlısını aldım. Servis sahibi arkadaşım İlker bile sürenin aynı olmayacağını söylüyor. Arabalarda bir standart var, eskiden 3000de bir değiştirirdik, yeni yağlar çıktı 15000e çıktı süre. Benimki arazi taşıtı, 10000de bir değişiyor. Sık sık değiştirmek bir süre değil ki sağlama bağlamak lazım.

İyi de ben de TT-custom arkadaşa hitaben söyledim, sana bi şey demedim ki dostum. Ayrıca sen de eski servis değil misin
Benim msjımdan alıntı yaptığın için beni kastediyosun zannettim ,
Geçen Sene servisimizde vardı ama şimdi servisliğimiz yok ben de o mesajı servislik düşüncesiyle yazmadım motor yağının sık değiştirilmesinden zarar gelmez demek istedim

emrahss
21.Eylül.2007, 12:25
yok baba, sana demedim..

müslüm baba
21.Eylül.2007, 14:01
Yağlayın kardeşim yağlayın, yağlamazsanız olmaz,yağlayında neyle yağlarsanız yağlayın zengin ettik yağ firmalarını her firma değişik birşey söylüyor kafamız karışıyor bence herkes bildiği gibi yapsın, çünkü herkesin yaptığı da doğru.

speedygonzales
24.Eylül.2007, 10:05
Motor açısından yağ değişiminin önemi nedir?

Motor yağının beş ana görevi vardır;
1 - Yağlama,
2 - Koruma,
3 - Temizleme,
4 - Soğutma ve
5 - Sızdırmazlık...

Bu görevlerin hepsi, motor için hayati önem taşımakla birlikte, bunların etkinliği tamamen yağ değişimine bağlıdır. Motor cinsi ve gücüne göre araç üreticileri tarafından belirlenen yağ değişim süresi sonunda, yağın niteliğinde azalma olduğu için görevlerini tam gerçekleştiremez ve motorda normalden fazla aşınmalar olmaya başlar.

Motor yağlarının birbirine karıştırılması doğru mudur?

Motor yağlarının aynı spesifikasyon ve viskozitelere (incelik-kalınlık) sahip olduğu sürece değişik markaları karıştırmakta sakınca yoktur. Ancak mineral esaslı bir yağ ile sentetik bir yağın karıştırılması tavsiye edilmez.

Motor yağının kullanım sonrası olması gereken renk nedir?

Genellikle motor yağının kullanım sonrasında da ilk kullanım anındaki açık renge sahip olması beklenir.
Ancak yukarıda bahsi geçen motor yağının görevleri arasında temizleme de olduğu için ve yağ motor içinde oluşan kurumu da temizlediği için kararması çok doğaldır.

Bu konuyu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz:
Kirlenen ellerinizi lavaboda sabun ile yıkarken, ellerinizden akan su kirleri de içerir, dolayısıyla koyu renktir. Eğer akan su koyu renk değilse, ellerinizdeki kirler akmıyor dolayısıyla, elleriniz temizlenmiyor demektir.
Motorlarda da durum aynıdır, eğer kullanılmış yağın rengi koyulaşmamış ise, motorunuzun içi de gerektiği şekilde temizlenmiyor demektir.

Kaç çeşit yağ vardır?

Temel olarak iki çeşit yağ vardır: Hala yaygın olarak kullanılan geleneksel mineral yağlar ve sürekli gelişmekte olan ve kullanımı giderek yaygınlaşan sentetik yağlar. Her iki yağ çeşidi de ham petrolden elde edilir.

Sentetik ve mineral yağlar arasındaki farklar nelerdir?

Aradaki fark, mineral yağların doğrudan doğruya ham petrolden rafine edilmesi, sentetik yağlarınsa, rafine işleminin en saf elemanlarından kimyasal olarak formüle edilmesidir. Bu işlem sayesinde hem ham petroldeki saf olmayan elementler ayrıştırılmış olur hem de bağımsız moleküller modern motorların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılır. Laboratuar koşullarında özel olarak formüle edilen bu moleküller daha yüksek düzeyde koruma sağlar ve performansı artırır.

Aralarında dayanıklılık açısından bir fark var mıdır?

Sentetik yağların mineral yağlardan temel farkı, kullanılan özel hammadde ve katıklar dolayısıyla, mineral yağlara kıyasla çok daha dayanıklı olmalarıdır. Sentetik yağlar, özellikle performansa yönelik olarak kullanılırken, mineral yağlar genellikle daha düşük beygir gücüne sahip motorlar için tercih edilir. Sentetik motor yağları, genellikle minerallere kıyasla daha ince oldukları için, motor içinde sürtünmeler dolayısıyla gerçekleşen güç kayıplarını azaltarak aracın daha performanslı kullanımını sağlar.

Sentetik yağları üstün kılan özellikler nelerdir?

Sentetik yağlar, özellikle modern motorların karşılaşabilecekleri en ağır koşullarla baş edebilmek için geliştirilmiştir. Sentetik yağlar, geleneksel mineral yağlara oranla çok daha akıcıdır. Bu akıcılık, motor korumasını büyük ölçüde artırır. Motor ilk çalıştırıldığında mineral yağların dolaşımı belli bir zaman alır; bu da sürtünmeye yol açtığı için yağlanmamış motor parçalarında fark edilir bir aşınma oluşur. Buna karşılık sentetik yağlar, motoru çalıştırır çalıştırmaz yağlama görevini yerine getirmeye başlar ve motor içerisinde hareket halinde olan her parçayı korur.

Sentetik yağlar aynı zamanda fark edilir bir yakıt tasarrufu da sağlar. Mineral yağların ısınması, ortalama bir otomobil yolculuğunda en azından 10 dakikalık bir zaman alır. Daha yoğun yapıları olduğu ve daha yavaş hareket ettikleri için tüm bu süre boyunca motor, daha verimsiz çalışır ve daha çok hararet yapar. Oysa sentetik yağlar çok daha kısa sürede etkin yağlamayı sağladıkları için motor kısa sürede maksimum verime ulaşır.

Sentetik yağların bir başka avantajı da daha çevreci olmalarıdır. Çünkü motor emisyonunu azaltmaya yardımcı olurlar ve katalitik konvertörlerin ömrünü uzatırlar. Tüm bu özellikleriyle modern sentetik yağlar, herhangi bir mineral yağa oranla çok daha üstündür.

Yağlar arasındaki fiyat farkları neden kaynaklanır?

Yağların, tam mineralden tam sentetiğe kadar değişik sentetiklik oranlarında üretilmesi mümkündür. Bu fark fiyatı çok etkileyeceği için, yağ satın alırken yağın mineral mi sentetik mi olduğunu öğrenerek fiyatı değerlendirmek daha doğru olacaktır

Kaynak: Buldum bir yerden, şeyttirelim dedim.

okan
24.Eylül.2007, 10:25
efferim spidi....güsel bişi şeeettirmişin.....işimize yarar.... 8)

emrahss
25.Eylül.2007, 15:27
Budur adamım. Teşekkürler..

speedygonzales
25.Eylül.2007, 15:55
GÖREV !

RPT 57
16.Şubat.2008, 22:36
arkadaşlar motor teknolojisi gelişmemiş araçlarda eski sistem 20w/50 15w/40 yağlar kullanılır.yeni ateşleme ve yağlama sistemi olan motorlarda ise 0w/30, 0w/40 yağlar kullanılır motorun devir gücüne, ürettiği güce ve motor üreticisinin belirlediği sisteme göre motor yağı belirlenir.önerilenyağın dışında değişik yağ kullanılması ile motora zarar verebilirsiniz. 4 zamanlı otomobil motorları için üretilen yağlar ile devir /tork farkı olan motosiklet motorları için önerilmiş olan yağları kullanmak arasında fark vardır.
ben kendi motosikletimde castrol 10w40 magnatec kullanıyorum ve içerik olarak motosiklet motoruna en uygun olan otomobil yağıdır. çünkü standart yağlara nazaran en çok aşınma yapan an olan ilk çalışmada 4 kat fazla korur. bunu nereden mi biliyorum? uzun yıllar boyunca bu markanın satışını gerçekleştirdim. diğerleri arasındaki farkı iyi biliyorum. soruları olana yardım etmek isterim

okan
17.Şubat.2008, 01:33
şimdi motosikletler için yeni yağlar çıktı.. 4 zamanlı motorlar için 4T, 2 zamanlılar içinde 2T kullanılması lazım... magnatec yağınında motosiklet için iyi olduğunu biliyodum ama yanlışmış...şanzımanı motor yağının içinde çalışan motosikletler için en iisi 4T yağ kulanmak...

dinyeper
17.Şubat.2008, 01:54
speedy bilgilerin için teşekkürler ,
ve mehmet abi her zaman bu tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler...
bu arada bu topik sanki faydalı bilgiler kısmında yer alsa ve orada arşivlense daha iyi olur diye düşünüyorum...

Tayfun
17.Şubat.2008, 02:11
arkadaşlar motor teknolojisi gelişmemiş araçlarda eski sistem 20w/50 15w/40 yağlar kullanılır.yeni ateşleme ve yağlama sistemi olan motorlarda ise 0w/30, 0w/40 yağlar kullanılır motorun devir gücüne, ürettiği güce ve motor üreticisinin belirlediği sisteme göre motor yağı belirlenir.önerilenyağın dışında değişik yağ kullanılması ile motora zarar verebilirsiniz. 4 zamanlı otomobil motorları için üretilen yağlar ile devir /tork farkı olan motosiklet motorları için önerilmiş olan yağları kullanmak arasında fark vardır.
ben kendi motosikletimde castrol 10w40 magnatec kullanıyorum ve içerik olarak motosiklet motoruna en uygun olan otomobil yağıdır. çünkü standart yağlara nazaran en çok aşınma yapan an olan ilk çalışmada 4 kat fazla korur. bunu nereden mi biliyorum? uzun yıllar boyunca bu markanın satışını gerçekleştirdim. diğerleri arasındaki farkı iyi biliyorum. soruları olana yardım etmek isterim

Peki öyleyse bu adamlar niye motorsiklet için ayrı yağ uretiyorlar, araba yağı satsınlar servislerde öyle değilmi...

RPT 57
17.Şubat.2008, 02:49
sayın arkadaşlarım ilginizden dolayı eklemk istediğim bir bilgi var.
2T ve 4T olarak nitelendirilen yağlar tamamen motosiklet için üzeritilmiştir. bunlar racing gibi üzerinde notlar da yazar. bunlar çok yüksek devirli olan genellikle japon gruplarında oldukça fazla deviri olan bulunan makinalarda kullanılır. yaşanmış tecrübe ve deneyim ile raptorlarda kullanılması bana göre uygun değil. yağı kullandığınız zaman vuruntunu fazla olduğunu kendinizde göreceksiniz. polis eskortları bakımı yapan serviste bile aynı problemin yaşandığı ve bmw'de bile bu sorunların yaşandığını gördükten sonra kendi motosikletinde sorunu yaşamak ve motor yemek isteyen buyursun kullansın. ayrıca motosiklet yağları diğer yağlardan daha pahalıdır. OK?

okan
17.Şubat.2008, 12:46
bu yağları üretenler motosikletler motor yesin diyemi üretmişler... ne alakası var şimdi onu anlayamadım...
veya siz castroldan elf den mobilden daha mı iyi çözdünüz bu işi...???
o yağların 15w 50 den 10w 60 hatta 10W 80 e kadar viskoziteleri farklı olan yağları var..mevsime göre ve motora göre değişiyor..
şimdi biz hala otomobil yağımı koyalım motorlarımıza...
nası olacak bu iş...ben asla bu konularda vatandaşın ağzına bakmam helede ustaların asla...çünkü o bize akıl verenlerin servislerinde litresi 2 ytl lik yağ var ve bunuda 15 ytl den kaktırıyolar...
adamlar yağı üretmiş üzerine scooter, enduro, racing gibi motor resimleri koymuşlar ve tüm dünya bunu kabul etmiş ,yarışlarda denemiş kalitesi ve işe yararlılığı kanıtlanmış ama benim mahallemdeki osman usta kabul etmemiş .. bu beni bağlamaz...
düne kadar bende magnatec kullanıyodum...ama şimdi bu işin motosiklete uygun olmadığını öğrendim.. sadece şanzımanı ayrı motosikletler için işe yarıyor magnatec.. (BMW-MOTOGUZZİ)
bi de vuruntu demişsiniz, neden vuruntu yapsınki ..?motorun şanzımanı dandikse yağ ne yapabilir bu konuda..?

Aksu
17.Şubat.2008, 13:31
Okan bence doğru şeyler yazmış. Az buçuk hepimizin tahsili var, kafası da çalışıyo, internet denen teknolojidende faydalanıyoruz, daha neden litresi 2 liralık yağı bana 15 liraya satan ve doluya da boşa da konuşan ustanın peşinden gideyim ki. Mantıklı teknolojik ve doğru her bilgiye destek ve uygulama tarafındayım.

ummet
17.Şubat.2008, 14:01
önceki iki motorumda,mondıal 125 mt ve motoran 150 cc de her 1000 de değiştiriyordum,ama şimdiki xmax 250cc yamaha motorda 3000 de değiştiriyorum,1000,4000ve 7000 olmak üzere 3 kere değiştirdim.

RPT 57
17.Şubat.2008, 18:34
okan sanırım sen sanırım sana anlatmak istediğim şeyi tam olarak aktaramadım. konu hakkında mailin bende mevcut istersen msn den anlatabilirim uzunca regal raptor için motosiklet yağları kompresyonu yeterli olmadığı için eksiltme sorunu yaşatıyor ve yüksek devirli makinalar için yapılmış olan yağlar yağ sıyırma ve kompresyonu sağlayan sekmanları tarafından kaçırma yapıyor. bu nedenle ben magnatecten memnunum. sanayideki osman usta için bişey diyemem çünkü ben Castrolde çalışıyordum konu hakkında imal aşamasından kartere konulma süresine kadar gelişen süreç için bilgi istersen verebilirim.
vuruntu konusunda gözlerimde gördüğüm kol çıkarma denilen işin çok çok ileri safhasını bahsediyorum. yağın temelde olan görevi yağlama yapmak, motoru temizlemek, soğutmak, kompresyonu ideal ayarlarda olmasını sağlayıp bir nevi conta vazifesi yapmasıdır.
konuya katılamamın sebebi ise piyasadan ucuz yağ kullanmayan ve motoruna uygun yağı seçmek isteyen kimselere bilgi vermekti. bu arada yağlama kilometresi hakkında ne diyeceksin kaç kilometre uygun eski kullandığın yağ için?önereceğin belirli bir rakam var mı?

TLGYLDZ
17.Şubat.2008, 21:46
Valla benım makınam oldukca uzun bır zaman aralığında calısıyor ama yatırsamda kullansamda her 1000 km de bır değiştırırım ve kulladığım yağda castrol magnetec kullanırım ben

Aksu
17.Şubat.2008, 22:01
Arkadaşlar bu yağ kullanma meselesinde buraya yazmamızdaki esas amaç değişik fikirlerin, bilgilerin paylaşılması. Yağ değişim şekillerimizi beğenmeyebiliriz, herkes bildiği gibi aklına yattığı gibi hatta istediği km. de istediği marka yağı değişmekte serbesttir, olumlu veya olumsuz sonuçları kendini bağlar.
Önemli olan yazılardan karşılıklı bilgi inatlaşması değil, doğru bilgileri alıp çıkarmak ve faydalanmaktır.

lunatic
18.Şubat.2008, 22:14
Hem 1 sene boyunca castrol magnatec 10x40 hem se son 2 yağ değişiminde Castrol 4T (şu kırmızı olandan) kullanmış biri olarak motor hakkında bişey diyemeyeceğim ama debriyaşa 4T nin çok iyi geldiğini söyleyebilirim. Benim debriyajda altı da üstü de sıona kadar sıkmıştım. Debriyajın yarışı boştu. Acemilikle balataları Karadeniz yaylalarında bıraktığımı düşünmüştüm. Taaki Birol bana 4T yi satana kadar (magnatek 4 litre 47.5YTL 4T ise 60T YL). birkaç gün içinde vites takılmaya başladı. Ben de ulan yaramadı bu yağ demeye başladım ve 4 litrenin kalanını nasıl harcarım diye düşünerek ön amortüsöre bile koydum :(. Sonlara doğru artık topuğu ayaklıktan kaldırıp asılmam gerekiyordu vites değiştirmek için. Sonunda debriyajın bırakmadığı kanatına vardım ve hem üst hem de alt ayarı iyice gevşettim. Aldığımdan belki daha gevşekler şimdi ve vites düzelti. Debriyaj balatasının içindeki mantar mı şişiyor nedir anlamadım ama arada bayağı bir mesafe farkı olduğunu söyleyebilirim. bir dahakine belki tekrar magnetek alırım ve motorun çalışmasındaki farkı da yazabilirim. Ama debriyaj için dediklerim aynen böyle.
Esas soruyu unutmuşum. Ben 1000km de değiştiğim de oldu KAradeniz turundan sonra (3750km) sonra değiştiğimde oldu. Aslında 3750 de değiştiğim şu 4T yi 2200 de değiştiğim kadar kararmamıştı. Sanki 4T daka çabuk karardı. Belki şehir içi çok kullandığım için belki kışın jikleyi çok kullandığım ve benzinin yağı çözmesi nedeniyle silindirlerin bilezikleri etrafından daha çok "blow-by" gazlarının yağa karışması nedeniyle ya da speedy'nin yazısında temizleyen yağın daha çabuk kirleneceği teorisinin gerçek olması (d şıkkı hepüsü) nedeniyle oldu ama yaz gelsin bi uzun yolda deneriz artık. Aslında bir yönde bir yağ ile gidip aynı yönde farklı yağ ile gelerek Aynı koşullarda nasıl olacağı tespit edilebilir. (Şİmdi yağ değiştirme teknesini ve ekstra yağı nerede götüreceğim onu düşüneyim. Belediye izin verirse benim artçı kolduğuna yaptığım gecekonduya kat çıkarım artık hehehe).

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:35
Allahtan ankaradasın ahmet abey, yoksa kaçak kat çıktığın için motorunu yıkardım senin :P

lunatic
18.Şubat.2008, 22:39
Yaw millet hatırlatsanıza aramızda zabita vardiye. Unutuyoz yaşlılıktan kaçırıyoz ağzımızdan sonra. Neyse ben de villa görünümlü geçe kondu yaparım ozaman dokunmazsınız hehehe

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:42
Yaw bi sakal atarsan 1 değil 2 katta çıkarsın ahmet abey, rahmetli özal ne dedi "benim memurum işini bilir" :P nihahaha

lunatic
18.Şubat.2008, 22:45
Memur adamda ne gezer sakal gel sana biraz bıyık burayım hehehe

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:48
Bıyık burarsan iş değişiyo o zaman :mrgreen: şimdi yoksa sorun değil, sakal çıktığında alırım bende hahahaha :cheesy:

Aksu
18.Şubat.2008, 22:50
Memur adamda ne gezer sakal gel sana biraz bıyık burayım hehehe
O ne laaaaaaaa devletin memuru azmış, Yaşar baba yetiş olay var.

Tayfun
18.Şubat.2008, 22:52
İmdakkkk kurtarın beniiii ahmet abeyden :P

lunatic
18.Şubat.2008, 22:55
yahoo yağ meselesi derken keldiğimiz yere bak. Yine yağ yaktık galiba.....