PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Titreşim Sen Neymişsin

Mehmet A.
28.Ağustos.2018, 00:47
Merhabalar;

Önce canımı sıkan sonra da "vay arkadaş" dediğim bir olaydan bahsedeceğim.

Malumunuz üzere klasik kullanıcısıyım motoru ilk aldığım sıralarda bir düşme yaşadım burada (http://www.raptorriders.com.tr/forums/showthread.php/14649-Siftan-Motorla-Dustuk) anlatmıştım. Bu sırada benim sol sinyal kırılmıştı (içinde dik durmasını sağlayan uzun civata benzeri dişli metal parşası kırılmış). Önceleri yerine oturttuğumda duruyordu sonraları hiç durmaz oldu. Tabi o zamanlar kış mevsimindeyiz sıcak silikon aklıma geldi (kendisi bayağı kullanışlı malzemedir :D ). Kırılan kısma çakmakla eriterek sağına soluna derken tutturdum. Kış mevsimi gayette iyi oldu. Ama karın ağrısı kocaman çantalarım var ve sürekli sinyalleri geriyor, bir fırsatını bulup sinyaller için uzatma yapıp germeyecek yere alamadım.

Yaz geldi dertler başladı. Titreşim bir yandan sıcaklar bir yandan Ankara'nın survivor yolları bir yandan kırık sinyal daha fazla dayanamadı. Zaten tuttururken ister istemez arka çamurluğa tutturuyordum sıcakta güneşin altında siyah zemin daha da ısınıp silikonu yumuşattığı için sürekli yerinden oynamaya başladı.

En sonunda dayanamadım orjinallerin fiyatı 180 lira çin malı türk ticaret sitelerinden biride 30 liraya buldum aldım. Aldım ama mal o kadar kalitesiz ki sadece idareten almış oldum. Neyse sinyallarin biri hafiften oynaktı, olsun dedim montajladım. Ha bu arada şaşırdığım diğer bir nokta sinyallerin içinde lambaları var :cheesy:.

Bir kaç gün önce Ankara Elmadağ keşif seferimiz sırasında zorunlu bir toprak yol macerasında motorun oynamadık civatası kalmadı. Bizim oraların tabiriyle "eyaleri yumuşadı". Zaten sinyalleri de bu günden sonra taktım. Eniştemizin bir doğum günü partisi ortaya çıktı Ankara Gölbaşı yolu gözüktü. Sinyalleri takmışım, benzini fullemişim her şey tam takır, motorda falsolu hiçbir yer yok (marş sorunu başka zamanın mevzuu). Yola çıktık partinin yapılacağı yer Hobi Bahçesi gibi bir yer (malum bu sıralar meşhur) 50 km asfalt sorun yok 1-2 km toprak. Canım sıkıldı ama çare yok o yol yapılacak, yapılacak da bizim eniştenin ilk defa motora binen kardeşi benim artçım. Bahçeye girdik hemen motoru kontrol ettim ki bu seferde sağ sinyal aşağı inmiş sallanıyor. Bir can sıknıtısı bir can sıkıntısı sormayın. Dedim galiba eniştenin kardeşi o toprak yolda çukurlu yerlerde istemeden de olsa basınç uyguladı kırıldı.

Sinyal sallana sallana eve geldim.Bu arada sinyalin sallandığını hesaba katmazsak 7 kişinin damardan zehri verdim, çok sürmez onlarda motorcu ailesine katılırlar. 1 hafta motorun yüzüne bakmadım. Sonra tamir için yanına indim. Benim orjinal sinyal bi değişik en başta bahsettiğim içindeki metal zımbırtı içten sabit motora takılacak kısım somunlu. Yeni aldığımı söktüm tamamen parçaladım baktım ki bu kalitesiz mal iki taraftan da somunlu meğer titreşimen içteki somun gevşemiş ve sinyal sarkmış. Hemen içten sıkıladım (malum kalitesiz çatlama seslerini duydum ama iş işten geçti) dıştan da motora tekrar montajladım.

Sonra rahatlıkla bir "OHHHH" çektim.

Şimdilik sorun yok bakalım. Ama anladığım titreşim olmadık yerleri gevşetebiliyor aman dikkat kırıldı buzuldu diye hemen telaşlanmayın. Muhtemel bir yerleri gevşemiştir :D

Önemsiz bir mevzuda biraz uzun bir yazı oldu. Şürç-i lisan eyledikse affola...

CELİL
28.Ağustos.2018, 02:07
Mehmet emeğine sağlık keyifli bir anlatım olmuş :)

erkopaşa
28.Ağustos.2018, 11:45
Mehmet geçmiş olsun ve ellerine saglık.

HTC Desire 816G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Raci06
28.Ağustos.2018, 11:49
Eline sağlık Mehmet.. guzel paylaşım. Bu arads roman yazmak istersen yayınevi tanıdıklar var.. hemen iletişime geçelim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet A.
28.Ağustos.2018, 12:23
Eline sağlık Mehmet.. guzel paylaşım. Bu arads roman yazmak istersen yayınevi tanıdıklar var.. hemen iletişime geçelim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiAbi ben kendi hayat romanımı okumayı bitiremedim yazmak ne haddimize...

Mehmet A.

Akcollu
28.Ağustos.2018, 19:25
Çok güzel yazmışsın. Anlatımın iyi. Ben genelde sıkılırım uzun yazı okumaktan. Beğeniyorum senin yazıları 8)