PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uyumaz Motorlu Araçlar Teknik Servis Yaklaşımı

laerrof
31.Mart.2021, 16:17
Neresinden nasıl yazsam vallahi benim kafam da epey karıştı. Ve yaklaşımları da ayrı şekilde rahatsız edici gelmeye başladı bana.

Daytona 250 motorumu sırf düzgün iş yapılsın ve kafam rahat olsun diye yetkili servise bıraktım. Tamam bakalım dediler. Motora bakıldı ve de ciddi işlem görmesi gerektiğini belirttiler ki haklılar bu konuda motor ciddi şekilde yıpranmış ve çalışmıyordu. 8000 lira tutarında bir masraf çıkartıldı. Hatta bir kaç işlem için sorun olmaz diyerek parça yerine kaynak ve güvenilir 2.el parça çözümleri sunarak maliyeti de düşürdüler sağ olsunlar. Motorun ayağa kalkması ve de benim istediğim bir kaç iş toplamında çıktı bu tutar. Buraya kadae sıkıntı yok. Tek bir kuruşa bile itiraz etmedim ya da şu kadar sürede bitsin vs diye karşı tarafı sıkıştırmadım. 10 günde işlem biter alırsın motorunu dediler. Buraya kadar sorun yok. Bu tutarı ödemekle alakalı da şükür herhangi bir sorun yok.

Fakat yetkili servis olarak önden 6000 lira kadar para istediler. Kalanı da bitince ödersiniz dediler.

İşin koptuğu yer burası. Şu zamana kadar önden para isteyerek işlem yapan bir yetkili servise ömrüm boyunca denk gelmediğim gibi bu durumun yasal olmadığını biliyorum(Yasal mevzuatla ilgili yanlışım varsa bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim). Bunu da tutardan bağımsız söylüyorum. 1 lira ya da 10000 lira da olsa fark etmez.

Bu durumdan sonra Regal Raptorun Türkiye distribütörünü arayıp durumu anlattım ve kendileriyle görüşeceğini söyledi. Krndisine yasal olarak böyle nir hakları var mı sorusunu sorduğumda da sürekli kaçak cevaplar aldım. Sonra servisten arandım ve rakamı 2500 liraya düşürdüler, itiraz ettim ardından sonra tekrar görüştük ve para grlmezse işlemlere devam edilmeyeceğini bu paranın dışarıda yapılan işlemlerin ücretinin olduğu söylendi hatta arada tatsıza yakın bir takım konuşmalar geçti. Karşı taraf art niyetli olduğumu falan düşünmeye başladığını da söyledi vs...

Daha da uzatıp detaya girmeyeceğim. Raptor dışında ikinci bir motorum daha var. Varsın uzatsınlar Raptorun işlem süresini. Ben diğerine binerim sorun yok. Fakat benden talep edilen bu tutarın yasal olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Zira bu işi hukuki şekilde çözmeye niyetliyim.

laerrof
31.Mart.2021, 23:42
Konu hakkında bilgisi olan birileri var mıdır

CELİL
01.Nisan.2021, 00:32
Resmi durumu bilmiyorum ama servisler işe başlarken biraz kapora alıyorlar .

laerrof
01.Nisan.2021, 00:41
Resmi durumu bilmiyorum ama servisler işe başlarken biraz kapora alıyorlar .

İşte derdim bu kaporanın neye göre alındığı :) özel servis olsa durumu kesinlikle sorgulamam.

CELİL
01.Nisan.2021, 00:53
İşte derdim bu kaporanın neye göre alındığı :) özel servis olsa durumu kesinlikle sorgulamam.Ustaların Kapora ıçin açıklamaları parça alımı için nakit ihtiyacı servisler yetkili olsada parçayı alırken nakit ödeme yaparak parça alıp motora takıyorlar bu harcamayı ceplerinden yapmak istemedikleri için müşteeiden talep ediyorlar tabi nadiren peşinat almadan yapanlarda var

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

laerrof
01.Nisan.2021, 10:29
Ustaların Kapora ıçin açıklamaları parça alımı için nakit ihtiyacı servisler yetkili olsada parçayı alırken nakit ödeme yaparak parça alıp motora takıyorlar bu harcamayı ceplerinden yapmak istemedikleri için müşteeiden talep ediyorlar tabi nadiren peşinat almadan yapanlarda var

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte tek cevap aradığımda bu taleplerinin yasal olup olmaması. Zira bu yetkili servisler özel kişiden ziyade marka ile olan bağlarından mütevellit tüzel kişi muamelesi görebiliyorlar.

CerberuS
02.Nisan.2021, 09:24
Hocam bu konuda kesin bilgiyi ancak bir avukat verebilir onunda bu işte uzman olması gerekir. Yetkili servis ile ilgili kapora alır alamaz diye bir düzenleme kanunda varmıdır bir araştırın isterseniz. Karşı tarafa şöyle hak verilebilir. Herşey birri ben istemiyorum yada hayır dediğinde adam en azından parçaların parasını kurtarmak istiyor zarara girmemek istiyor tabi 6 bin normal değil.

Mehmet A.
03.Nisan.2021, 00:20
Bu konuda bende müşteri olarak hassasım. Yukarda yazılmış gerçi. İşçiliği bende önceden vermem ama parça parası ayrı bir durum. Parayı veren düdüğü çalar. Yaptığım yaptırdığım bütün işlerde eğer parça için para lazımsa parçanın parasını verip işçiliği bekletmeyi yeğlerim. Sonradan sıkıntı olduğunda parça parasından kesilmez işçilikten kesilir.
Bu durum haysiyetli ustaların hoşuna gider, yaptıkları işi daha düzgün ve özenli yapar. Haysiyet sahibi olmayanlar için ne yapsanız boş.
Burada yetkili servis denilenler aslında sadece yetkili özel servis. Araba yetkili servisleri gibi düşünmemek lazım. Bunlar reklam kokan işler.

Eğer bu servis size ayrıntılı servis formu düzenliyorsa, faturalandırıyorsa önden ücret istemesine gerek yok. Çünkü size açık fatura keser parasını alamazsa hacze verir gerisini siz düşünürsünüz. Ama bunlar böyle şeyler yapmıyorsa "ya yapar da paramı alamazsam" korkusuyla en azından parça parasını kurtarmış olayım diye para isteyebilir.

İmza:
İnsafsızlıklarınız İnfazınız Olacaktır...

laerrof
07.Nisan.2021, 11:16
Bu konuda bende müşteri olarak hassasım. Yukarda yazılmış gerçi. İşçiliği bende önceden vermem ama parça parası ayrı bir durum. Parayı veren düdüğü çalar. Yaptığım yaptırdığım bütün işlerde eğer parça için para lazımsa parçanın parasını verip işçiliği bekletmeyi yeğlerim. Sonradan sıkıntı olduğunda parça parasından kesilmez işçilikten kesilir.
Bu durum haysiyetli ustaların hoşuna gider, yaptıkları işi daha düzgün ve özenli yapar. Haysiyet sahibi olmayanlar için ne yapsanız boş.
Burada yetkili servis denilenler aslında sadece yetkili özel servis. Araba yetkili servisleri gibi düşünmemek lazım. Bunlar reklam kokan işler.

Eğer bu servis size ayrıntılı servis formu düzenliyorsa, faturalandırıyorsa önden ücret istemesine gerek yok. Çünkü size açık fatura keser parasını alamazsa hacze verir gerisini siz düşünürsünüz. Ama bunlar böyle şeyler yapmıyorsa "ya yapar da paramı alamazsam" korkusuyla en azından parça parasını kurtarmış olayım diye para isteyebilir.

İmza:
İnsafsızlıklarınız İnfazınız Olacaktır...

Gayet güzel şekilde durumu özetlemişsiniz. Özellikle de işin reklam kısmını ve de servisin form düzenlemesi ile alakalı tarafını. İşte bu noktada durumun yasal kısmını merak ediyorum. Zira tüketicinin korunması ile alakalı hükümlerin mevcut olması da gerekli. Velev ki servis işi yapıp faturayı önüme koyduktan sonra ben o ücreti 1 kuruş bile eksik versem bütün hukuki yaptırımlar konusunda servisin hakkı mevcut.

Daha işin şu kısmına hiç girmedim. Şeytanın avukatlığını yapayım biraz da. Servis bugün parçaları x lira kurdan satın alıp bana tamir süresi sonunda oluşan kurdan maliyeti rücu ettirip değiştirebilir de. Kur düşerse elbet işime gelir ama bana bunu şeffaf şekilde rücu ettirip işlem yapacak bir servis Türkiye'de var mıdır bilmiyorum ¿

CerberuS
07.Nisan.2021, 15:48
Hocam internet üzerinden Kanun mevzuat araştırmanız gerekli. Tam resmi hukuki bilgi istiyorsanız avukata danışmanız gerekli. İnsanların deneyimleri motosiklet tamiri üzerine burada bu şekilde. Sonuç itibari ile Regal raptor servis hizmetleri bir mercedes servisi formatında değil malesef ben parça bulamıyorum ama çinden contasına kadar satın alıp getirebiliyorum.
Motosiklet konusunda Türkiye çok çok geride.

Burayı bir inceleyin belki işinize yarar

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140613-3.htm

Screamager
14.Nisan.2021, 10:40
Gerçekten yetkili servis konusunda çok sıkıntılar var. Marka olarak keşke biraz daha önem verse Regal Raptor. Mercedes servisi gibi olması şart değil ama biraz daha profesyonel çalışmalı servisler. Arabayı servise götürüyorum, 600 lira ödüyorum, gayet güzel karşılanıyorum, motoru götürünce bir umursamazlık, bir "adam sende" cilik. Motosiklet için de ödenen paralar çok az değil. Zaten böyle para ödemeyecekmiş siniz gibi bir tavırları var. Her ne kadar servislerin de haklı gerekçeleri olduğu söylense de, bence haklısın, umarım yetkili servis konusunda biraz iyileşmeye yol açar bu uğraşın.