PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dusuk hizda kazayi disaridan gormek

Eluh
30.Kasım.2021, 12:18
Biraz once dolmus beklerken Batman'in islek caddelerinden birinde onunden spor bir motosiklet gecti on tekeri kaldirarak. Hizi dusuk sayilirdi baktim onundeki arabayi solladi tekeri indirip. "Bu yakinda kesin kaza yapar" dedim, yuzumu dondugumde baska yere iki saniye sonra patirti koptu. Hemen ondeki dolmusa carpmis, sukur hizi en fazla 30-40'di.

Kosup yanina gittim, dizler soyulmus pantalon yirtilinca, ama ellerindeki soyulmalar cok daha kotuydu. Cocugun basina usustu herkes, ben motoru kaldirip kontagi kapattim. Arada Kurtce olarak cocuga ehliyet sordular, yok dedi. Tabi yardimlasmayla cocuk ambulans cagirmamiza ragmen bir dakika icinde yok oldu herkesin yardimiyla polis gelirse diye.

Neyse sukur cok seyi yok ama ozellikle buraya yazmamin bir sebebi var. Cogu uyemiz gayet tecrubeli ancak gorece yeni arkadaslar veya forum uyesi olmadan buralari okuyanlar LUTFEN koruyucu ekipmanlari takin. Cocuktaki kask hayatini kurtarmis olabilir, ama eldivenleri kaleci eldiveni tarzi bir seydi ve inanin o soylulmus eldeki goruntu hic hos degildi. Hizi tahminim 30 civari olmasina ragmen boyle olduysa daha yuksek hizlari dusunmek dahi istemiyorum.

Sent from my Galaxy J6+ using Tapatalk

Mehmet A.
30.Kasım.2021, 12:46
Abi hep deniyor, hep diyoruz kaporta kendimiziz.
Ne kadar koruma kullansak da korumalar bizi sadece sürtünmeye karşı koruyor. Darbe durumu ayrı konu.
Özellikle kaza anında refleks olarak ellerimizi kendimizi korumak için kullanırız.
Ben hep artçılarıma ne kadar doğru bilemiyorum ama bana mantıklı geldiği için
"kaza anında elini kolunu bacağını açarak denge sağlamaya, kendini korumaya çalışma, yapamazsın. Yapacağın en güzel şey ellerinle kaskın alttakı ipten tutup bacaklarını da içe çekip cenin vaziyeti alıp yuvarlanmak. Yuvarlanman sürüklenmen bittikten sonra kalk, açıl. Eğer böyle yapmazsan kolun bir yere çarpar kırılır, bacağın başka yere çarpar kırılır. Yuvarlanırsan eziklerle kurtulursun ama diğer türlü kırıklar olur" derim.

Tabi bu konuda daha tecrübeli, daha bilgililer vardır. Sokak kazası pist kazası gibi olmaz. Pistte kaza yapsan yat sırt üstü durana kadar kay. Ama pist dışı kazada böyle bir şey mümkün değil her tarafta çarpacak bir engel var. -Allah göstermesin- belden bir direğe çarpmak insanı körütüm yapar.

Bende de amma çene varmış [emoji4]
Bu konular önemli olunca çene de açılıyor [emoji4]

Raci06
01.Aralık.2021, 10:35
Ne kadar koruma kullansak da korumalar bizi sadece sürtünmeye karşı koruyor. Darbe durumu ayrı konu.
Özellikle kaza anında refleks olarak ellerimizi kendimizi korumak için kullanırız.
"kaza anında elini kolunu bacağını açarak denge sağlamaya, kendini korumaya çalışma, yapamazsın. Yapacağın en güzel şey ellerinle kaskın alttakı ipten tutup bacaklarını da içe çekip cenin vaziyeti alıp yuvarlanmak. Yuvarlanman sürüklenmen bittikten sonra kalk, açıl. Eğer böyle yapmazsan kolun bir yere çarpar kırılır, bacağın başka yere çarpar kırılır. Yuvarlanırsan eziklerle kurtulursun ama diğer türlü kırıklar olur" derim.

Tabi bu konuda daha tecrübeli, daha bilgililer vardır. Sokak kazası pist kazası gibi olmaz. Pistte kaza yapsan yat sırt üstü durana kadar kay. Ama pist dışı kazada böyle bir şey mümkün değil her tarafta çarpacak bir engel var. -Allah göstermesin- belden bir direğe çarpmak insanı körütüm yapar.

Bu konular önemli olunca çene de açılıyor [emoji4]Kalemine kuvvet Mehmedim.. Sen yaz biz okuruz.. Kaza sırasında tek elimizle kaskın çene altı kapçonunu tutsak diğer elle de cepten ambulans çağırsak falan.. Zaman kazanmak için hani.. Allah korusun..

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet A.
01.Aralık.2021, 10:38
Kalemine kuvvet Mehmedim.. Sen yaz biz okuruz.. Kaza sırasında tek elimizle kaskın çene altı kapçonunu tutsak diğer elle de cepten ambulans çağırsak falan.. Zaman kazanmak için hani.. Allah korusun..

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiKaza anında tabi düşünmek zor abi ona eyvallah [emoji4]
Panik yapmamak önemli [emoji846][emoji846][emoji846]
Ben bu soğuk kanlılıkla dediklerini yaparım da işte artçım kendini sağlama alsın yeter [emoji16][emoji16][emoji16]

Raci06
01.Aralık.2021, 10:40
Kaza anında tabi düşünmek zor abi ona eyvallah [emoji4]
Panik yapmamak önemli [emoji846][emoji846][emoji846]
Ben bu soğuk kanlılıkla dediklerini yaparım da işte artçım kendini sağlama alsın yeter [emoji16][emoji16][emoji16]Allah kaza bela vermesin. Bize düşen kurallara uymak, macera aramamak, ekipmansız motora binmemek.

erkopaşa
01.Aralık.2021, 17:11

Bu konular önemli olunca çene de açılıyor [emoji4]Sen erinme bu kadar yaz, öğüt ver, amma ve lakin 2400km yi böyle gez. Ne demişler " Hocanın dediğini yap yaptığını yapma.[emoji16]
Ekipman şart arkadaşlar hemde şapşart [emoji146][emoji2937]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211201/3ba104209de3b585056dfed6546f9947.jpg

M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eluh
01.Aralık.2021, 19:31
Sen erinme bu kadar yaz, öğüt ver, amma ve lakin 2400km yi böyle gez. Ne demişler " Hocanın dediğini yap yaptığını yapma.[emoji16]
Ekipman şart arkadaşlar hemde şapşart [emoji146][emoji2937]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211201/3ba104209de3b585056dfed6546f9947.jpg

M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiOfffff Mehmet hakikaten tum inandiriciligin kayboldu bu sizan fotografindan sonra:)

Sent from my Galaxy J6+ using Tapatalk

Raci06
01.Aralık.2021, 21:19
Sen erinme bu kadar yaz, öğüt ver, amma ve lakin 2400km yi böyle gez. Ne demişler " Hocanın dediğini yap yaptığını yapma.[emoji16]

M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]