PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzıman Parçaları

yeaks
26.Eylül.2007, 13:00
abilerim motorumun 1.ve 2. vites problemi yüzünden servise verdim fakat parça sıkıntısı yüzünden motorumu çıkartamıyorum parçalarını bulamıyoruz parçaların tam ismini de bilmiyorum 1.ve 2.vites dişlisi gerekli büyük ihtimalle nerden bulurum kimin elinde vardır ? bütün servisleri didik didik ettik bulamadık ilgilenirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler...

okan
26.Eylül.2007, 13:54
Sarıkayalarla irtibata geçtinizmi... onlardada yokmuymuş... :?

deep-impact
26.Eylül.2007, 14:21
benim motormunda beşinci vitesinde sorun var çetincanda gerekli malzeme var ancak tamiri yapacak gerekli tertibat yok sanırım bana yapılacak en iyi yolun moturu söküp fabrikaya göndermek olduğu söylendi.

speedygonzales
26.Eylül.2007, 15:03
Kardeşim,
Aşağıdaki listeden , sıkıntılı olduğun dişlilerin ürün kodunu bir yere not al,

0258 371 65 67 telefon no dan, yedek parçadaki Cihan ı iste, ona sor bakalım , senin adına gönderebiliyormuymuş, ya da sana en yakın servise gidip onların adına isteyebilrmisin ?

http://img393.imageshack.us/img393/3218/anzmanvb3.jpg

sancezz
26.Eylül.2007, 20:20
artık bende korkuyorum bu sanzuman olaylarından bır kac dostumuzun bu sorunları bızı epey tedırgın ettı ne yapsak yedekte bulunduralım enıyısı sımdıden arayalım dagılınca beklemeyız :P :P :mrgreen:

aslanburclu
26.Eylül.2007, 20:50
arkadaşlar speedy nin verdiği resme göre sistem çok güzel

ama ilk bin km.de kendini yani arızayı belli eder tabiki bunuda servisler yeniler veya yenilemesi lazım
bence bu km.den sonra olacak arıza lar tamamen kullanıcı ve yağ olayından kaynaklanır. kulanıcı olarak bizler bu donanıma tamamen ayak kuvveti ile değil nazik ve hissederek hissettirirek kullanırsak normal metal ömrü kadar kullanabiliriz .... benim motorum şu anda 15000 km.yi geçti hala kaymak gibi hiç bir rahatsızlığım yok bunuda 1000 km.yi geçince yağını aksatmadan (PO. 15x40 dizel motor yağı) değiştirirek vitesleride tamamen devrinde ve nazikçe değiştirerek sağlıyorum vede sağlamaya devam edeceğim hepinizin bilgilerine....

sancezz
26.Eylül.2007, 22:23
arkadaşlar speedy nin verdiği resme göre sistem çok güzel

ama ilk bin km.de kendini yani arızayı belli eder tabiki bunuda servisler yeniler veya yenilemesi lazım
bence bu km.den sonra olacak arıza lar tamamen kullanıcı ve yağ olayından kaynaklanır. kulanıcı olarak bizler bu donanıma tamamen ayak kuvveti ile değil nazik ve hissederek hissettirirek kullanırsak normal metal ömrü kadar kullanabiliriz .... benim motorum şu anda 15000 km.yi geçti hala kaymak gibi hiç bir rahatsızlığım yok bunuda 1000 km.yi geçince yağını aksatmadan (PO. 15x40 dizel motor yağı) değiştirirek vitesleride tamamen devrinde ve nazikçe değiştirerek sağlıyorum vede sağlamaya devam edeceğim hepinizin bilgilerine....komutanım bırsey merak ettım 15000 de sınız ve daha hıc sızı yolda bırakmadan uzmeden goturdumu :idea:

yeaks
26.Eylül.2007, 22:24
çok saol speedy abim bilgisayarımı servise götürdüm resme baktılar arızalı parçaları istediler cevap bekliyoruz

sancezz
26.Eylül.2007, 22:37
çok saol speedy abim bilgisayarımı servise götürdüm resme baktılar arızalı parçaları istediler cevap bekliyoruzyeaksım ıns en kısa zamanda motorunu cıkarırsın bu dıslı olayı gercekten cok can yakıyor allah bızede gecınden versın :idea: :idea:

yeaks
26.Eylül.2007, 22:40
olm bu denizliden sipariş versek kaç haftada/ayda gelir acep :?

sancezz
26.Eylül.2007, 22:41
olm bu denizliden sipariş versek kaç haftada/ayda gelir acep :? yaa aga bak sole bırsey yapsanız tabı oluyorsa bozuk dıslıyı al tornacıya gotur belkı yaparlar aynısını takarsın olmazmı acaba denızlıyı beklersen horozu gıbı cok otersın :evil: :mrgreen:

yeaks
26.Eylül.2007, 22:43
olum cömert abim söyledi bana onu böle alaşımdan yaptırablrsen çok güzel olur dedi hemde sağlam olur doğru söylüyo aslında sonra yüklen yüklenebldiğin kadar :mrgreen:

aslanburclu
26.Eylül.2007, 23:12
sancezz'im koçum daha şeytan kulağına tık yok tabii şanzuman sistemi olarak vede yolda hiç kalmadım tabii ufak tefek şeyler oldu ama her motorcunun bilmesi gereken bilgilerle yoluma devam ettim

handojoe
26.Eylül.2007, 23:33
parçaları bir honda rebel in parçaları ile değiştir bence

orjinalini bekleme derim dostum...

sancezz
26.Eylül.2007, 23:36
sancezz'im koçum daha şeytan kulağına tık yok tabii şanzuman sistemi olarak vede yolda hiç kalmadım tabii ufak tefek şeyler oldu ama her motorcunun bilmesi gereken bilgilerle yoluma devam ettim komutanım aynen cok ufak bı problemı oldu sınyaldı sıgortaydı 3,5 ayda 5000 bın yaptım cok hassas kullanıyrum vıtesı ıns 10000 daha gore bılırım sıznkı daha dun yola cıkmıs gıbı yanı ılk gunkı gıbı komutanımm allah nazardan korusun :D :D :D

aslanburclu
27.Eylül.2007, 00:37
67 model jawalar daha kız gibi geziyo sülün gibi süzülüyo hemde o teknolojiyle eeee bizimkiler daha yeni teknoloji ve güzel yapım bakmayın temiz kullanırsak daha ne km.ler yaparız.tabii zamanla gücü ve sürati doyumsuzluk yapıp elden çıkarmazsak.(satış ile)

speedygonzales
27.Eylül.2007, 09:15
Arkadaşlar, motosiklet (Öcü'nün) üzerindeki 5. ayım, 19.500 km yazıyor öndeki şeyde. Bilmem hatırlar mısınız, Tosya'ya 5. vites yok geldim, ve Yalova'ya döndüm 1.500 km nin üzerinde öle gittim. Ama yolda bırakmadı.
Şimdi, öyle mm lik parçalarda, tornacıya yaptırayım mantığının başarılı olacağını zannetmiyorum.
Parçayı değiştirdikten sonra Komutanımın dediği gibi , yağlamalarını ve vites kullanımlarını biraz nazik yaparsanız sorunsuz gidecektir.

Çünkü , bunun balansı var , ağırlığı var, diğer dişlilerle uyumu var. Haa bu kadar detay çalışabilecek bir tornacı tanıyosanız eyw...

Uydurma iş hiç bir zaman sağlıklı olmamıştır...

müslüm baba
27.Eylül.2007, 12:09
Komutanım niye 15x40 dizel yağı anlamadım, yani biz şimdi motorlarımıza dizel yağımı koymalıyız, yoksa yanlışmı yazdın.

Emre Ltd de dişliler var hemen git al, ama bu dişlileri tek tek satmıyor komple kamalı mille birlikte satıyor.

kaldera
27.Eylül.2007, 12:24
Komutanım niye 15x40 dizel yağı anlamadım, yani biz şimdi motorlarımıza dizel yağımı koymalıyız, yoksa yanlışmı yazdın.

Emre Ltd de dişliler var hemen git al, ama bu dişlileri tek tek satmıyor komple kamalı mille birlikte satıyor.

müslüm baba sende çok iyi bilirsin 15 W 40 lar genel olarak dizel araç için üretilmiş bir yağ olmasına karşın hem benzinli hem dizel aralarda kullanılan üniversal bir yağdır.
sahip olduğu oksitlenme direnci ve düşük buharlaşma özelliği 15 w40 uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir yağ yapar.

artık ilerleyen teknoloji sayesinde benzinli -dizel yağ ayrımı kalmamıştır.
API SH/CF örneğinde "S" harfi önde olduğu için, bu yağın öncelikle benzinli araçlarda kullanılması öneriliyor demektir. "S"nin yanında ki "H" harfi, yağın benzinli araçta "H" sınıfı bir yağ olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu yağ, dizel bir araçta ise CF sınıfı bir yağ olarak rahatlıkla kullanılabilir.

müslüm baba
27.Eylül.2007, 12:31
Peki uğur bu yağlar bizim debriyejlere zarar vermezmi. Çünkü motorların arabadan farklı bir işleyişi var. debriyej yağ içinde çalışıyor.

kaldera
27.Eylül.2007, 12:39
vermez müslüm baba..
ancak scoteer lerde durum farklıdır. onların debriyaj sistemi ve kayış aktarma kutusu yapısı değişiktir.
onların şanzıman yağları ayrı konur. otomatik vites kutuları ,hıza duyarlı sistemler olarak yağlarıda farklıdır zaten.

yeaks
27.Eylül.2007, 12:43
honda rebelinkiler uyuyomu bizimkine :?

kaldera
27.Eylül.2007, 12:51
rebelin dişlileri farklı olabilir.birebir aynısı olacağını sanmıyorum.
bence sizizn için uygun olan değiştirmek istediğiniz vites dişlilerini numunesi varsa cnc tezgahlarda yaptırmak 5 dakika.ayrıca daha mükemmeli yaplır. bizdekiler döküm dişlidir. zayıflık söz konusudur.vites dşlillerinde olması gereken metal çelik karışımı olmalıdır.

böyle bir şeyi denerseniz dişlerin programını bir cd ye kaydettirirseniz döküman olarak saklar bir ihtiyacı olan arkadaşta bu cd sayesinde numuneye gerek olmadan anında aynısı yapılır.

yeaks
27.Eylül.2007, 12:58
uydurma iyi olmaz diyolar kaldera abim sence nası olur ?

kaldera
27.Eylül.2007, 13:02
uydurmadan ne demek istediğinizi anlamadım..
eğer mevcut olana yakın bir şey takarsak olur anlamına geliyorsa mümkün olacağını sanmıyorum.
hasbelkader uydursanızda vites kitlemelerinde sorun yaratacaktır diye düşünürüm.buda sizin yolda kalacağınız ve daha büyük arızaya yol açacağı anlamına gelir.

Aksu
27.Eylül.2007, 13:02
Ne uydurması yaw.
Ben yazacaktım sana git iyi bir tornacıda dişlinin aynısını daha kaliteli olarak yaptır diyecektim. Bilgisayar kontrollü tezgahlarda üstelik Çinliden daha iyi yapılır.

yeaks
27.Eylül.2007, 13:03
pki kaça yaparlar ?

okan
27.Eylül.2007, 13:05
Ne uydurması yaw.
Ben yazacaktım sana git iyi bir tornacıda dişlinin aynısını daha kaliteli olarak yaptır diyecektim. Bilgisayar kontrollü tezgahlarda üstelik Çinliden daha iyi yapılır.Evet ... Aksu babayı dinle sen yunus....git bi meşhur tornacıya yat kapısına ben bundan istiyorum de.. elindeki kırık dişliyi göster .. o adam zaten haline acıyacaktır...aynı gün içinde alırsın dişliyi... 8)

speedygonzales
27.Eylül.2007, 14:03
Bu işi daha önce yapan var mı aramızda ? Varsa öle bi CNC tornacı ben hemen tüm dişlileri yaptıriim.
Adını adresini versin yeter, il, ilçe nerde olduğu önemli diil !

yeaks
27.Eylül.2007, 14:14
tamda sorucağımı sordun speedy abim ama benim için il ilçe önemli :mrgreen:

müslüm baba
27.Eylül.2007, 14:57
Bence siz hayal peşindesiniz, CNC tezgahlarında iş yaptırmaya kalkarsanız 5 motor parası verirsiniz, içinizde hiç kimse CNC tezgahında iş yaptırdımı hayır herkes atıyor meydan boş sallıyor, kolaymı sanıyorsunuz CNC tezgahında dişli yaptırmayı önce parçanın programı yapılacak ki en az 1 hafta sonra bu program tezgahın bilgisayarına yüklenecek altına da metal konacak tezgah işlemeye başlayacak, bence bu iş yaş belki yapılır ama çok pahalıya maal olur ve hiçbir Cnc tezgahıda bu işi yapmaz yani tezgahını meşkul etmez, siz en iyisi dişlinin yenisini alıp değiştirin Emre LTD de tonla var Sarıkayalarda da var tabii ama gelmesi uzun sürer.

speedygonzales
27.Eylül.2007, 15:52
Bence siz hayal peşindesiniz, CNC tezgahlarında iş yaptırmaya kalkarsanız 5 motor parası verirsiniz, içinizde hiç kimse CNC tezgahında iş yaptırdımı hayır herkes atıyor meydan boş sallıyor, kolaymı sanıyorsunuz CNC tezgahında dişli yaptırmayı önce parçanın programı yapılacak ki en az 1 hafta sonra bu program tezgahın bilgisayarına yüklenecek altına da metal konacak tezgah işlemeye başlayacak, bence bu iş yaş belki yapılır ama çok pahalıya maal olur ve hiçbir Cnc tezgahıda bu işi yapmaz yani tezgahını meşkul etmez, siz en iyisi dişlinin yenisini alıp değiştirin Emre LTD de tonla var Sarıkayalarda da var tabii ama gelmesi uzun sürer.

+1000000000000000000000000000000000

kaldera
27.Eylül.2007, 15:57

müslüm baba .. :oops: oruç başına vurdu galiba.. :P :P

trilyonluk tezgahlarda bu tip işleri yaptırmak güç olabilir.
herkesin imkanıda bir değil tabiiki..benim dayı oğlu bu tezgahlarla iş yaptığı için şahsım için durum farklı.
hadi cnc tezgah olmasın yahu. diğer tornacılardada bu yapılabilir eğer parça bulumamıyorsa.

ama parçayı yaptırabilirseniz haftalık herhangi bir işi yok 5 dakika..
daha önce yine motor parçaları için rahatsız edip ekşimiştim başında..

Deli çerkes
27.Eylül.2007, 16:00
Sevgili Kaldera Dayı oğlunuzun Regal Raptor almasını sağlayıp birde buraya üye yaparsanız herkez nasiplenir gibime geliyor.

kaldera
27.Eylül.2007, 16:08
Sevgili Kaldera Dayı oğlunuzun Regal Raptor almasını sağlayıp birde buraya üye yaparsanız herkez nasiplenir gibime geliyor.

bende arzu ederdim motorlarla barışık olmasını ama motorların iki teker olanınını tercih etmiyor maalesef.. :P

okan
27.Eylül.2007, 17:43
ben daha bişi demiyom ..
ama benim motoguzzinin pistonlarını tornacıda yaptırmıştım hemde 10 sen evvel...yannız dişli olayında iddia etmiyorum...ama ustanın dediği bir şeti hatırlıyorum .. gözümle gördüğüm ve metalden olan her şeyin aynısını yaparım diyodu.. o zamanlar bu bilgisayar tezgahlarıda yoktu ...ahan da sustum... [smilie=redcolorz3_pdt_13.gif]

Deli çerkes
27.Eylül.2007, 18:00
Bayrampaşada bir haciz esnasında görmüştüm. Cnc tezgahla traktör motorunun yan sanayii parçaları yapılıyordu.konuştuğum vakit banada benzeri şeyler söylendi. parçayı getirin aynısını yapalım.

Cnc tezgahı olan birisi için kolayca yapılabiliniz. eski tip tezgahlar için uzun iş. tek tek uğraşması lazım

Bence Yunus Emre , bul bir tanıdık vasıtasıyla Cnc tezgahı olan bir tornacı. talebeyim de, motor babamın de , bozduğumu anlarsa döver , derimi yüzüp , türk hava kurumuna bağışlar felan diye ajitasyon yap. forumdan bahset bunun tek kişilik iş olmadığını potansiyel çok müşteri çıkabileceğini söyle , mutlaka birilerini ikna edersin. ( sana bir tavsiye böyle yerlere ay sonuna doğru git. eğer işyerinin kira , maaş , ssk vs vs ödemesi varsa ve o ay çok fazla satış yapmadıysa , kasalarında da para yoksa , nakit ödemede güzel indirimler yapar )

Yanlız bir işi ilk yapmak fiyat bakımından sıkıntılıdır. ve genelde ilk iş pahalıya çıkar. emre ltd den bu parçanın fiyatını iste sonrada Cnc tezgahı olan tornacıdan fiyat çıkarttır.eğer 2 katını geçmiyorsa Cnc tezgahta yaptır. neden yaptır diyorum ? çünkü emreden alacağında yine önceki gibi döküm olacaktır.Cnc de yaptırırsan ,yapan usta yekpare saf çelik veya bu iş için uygun gördüğü alaşımı oyup şekillendireceği için , döküme göre çok daha fazla sağlam olacaktır. Ancak fiyat çok fazla olursa elbette mantıksız olur. bu araştırmayı yaparsan buradan sonuçlarını yazarsan birlikte bir yorum yaparız.

kaldera
27.Eylül.2007, 18:49
yahu bu kadar abartmayın bu işi..
o tezgahlar tamam çok pahalı ama bu dişli işi o tezgahın 5 dakikasını almaz.
çok daha karmaşık kopmlike parçalar yapıldı. dişli ne ki..

lunatic
27.Eylül.2007, 20:38
1.

yeaks
27.Eylül.2007, 20:56
ya bana tornacı söyleyin gidip soriyim yaptıriyim birazda korkuyorum şimdi yapamazlar uymaz falan haydaa sök bidaha motoru varsa bildiğiniz tornacı adam gibi gidip sorayım

handojoe
27.Eylül.2007, 22:47
yahu toplanıp lazım olan bütün parçaları niye yaptırmıyorsunuz...

nasıl olsa bozulmayacak mı? hem ucuza gelir hamde adamlar size vakit ayırır...

yeaks
27.Eylül.2007, 23:06
harbi ya topluca gitsek şöle ??

okan
28.Eylül.2007, 10:44
ahaaa... tornacıyada topik açalım barii.. toplu gidiş için...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

yeaks
28.Eylül.2007, 12:23
ahaaa... tornacıyada topik açalım barii.. toplu gidiş için...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:mrgreen: :mrgreen:

yeaks
29.Eylül.2007, 20:36
inanmiycaksınız ama sarıkayalara sipariş verdik dişlileri 27 eylül ün öğlen saatlerinde bu sabah geldi parçalar motorumu bugün topluyolar yarın sabah alıcam

müslüm baba
29.Eylül.2007, 23:03
inanmiycaksınız ama sarıkayalara sipariş verdik dişlileri 27 eylül ün öğlen saatlerinde bu sabah geldi parçalar motorumu bugün topluyolar yarın sabah alıcam

İşte bu kadar, parçalar geldi bakın hani Sarıkayalar batıyordu hani parça bulamıyacaktık hani artık Regaller çöpe atılacaktı, öyle her söylenene inanmayın ve bu yüzyılda tornacıda hemde 1-2 yaşındaki bir aletin parçalarını yaptırmak için kendinizi parçalamayın.

Ben bugün daha önce kalıp yaptırdığımız CNC tezgahı olan yeri aradım adam ne dedi biliyormusunuz bu tezgahın saati 35 Euro sizin parçada en az 5 saatte çıkar yani sadece CNC parası 175 Euro ayrıca kullanılacak metalin ve programın da parasını eklersen aşağı yukarı 200 Euro sadece bir dişli onuda ellerinde iş olduğundan 1 haftadan önce alamazsın dedi ve bu parça tezgahtan çıkınca hemen takılıp kullanılamaz çünkü bazı yerlerini de dalma erozyon la yapılması gerek dedi ve daha sonrada buna semente verilmesi lazım dedi, ayrıca bu dişliler karşılığıyla birlikte değişmesi gerek yani karşılığıda yapılacak ve bu dişliler birbirleriyle alıştırılacak anlayacağınız şanzıman dişlileri öyle diğer torna işlerine benzemiyor bu bilgileri oruç kafayla aldım Kalderanın dediği gibi inşallah yanlış almamışımdır.

yeaks
29.Eylül.2007, 23:12
valla çok mutluyum sonunda motoruma kavuşçam dershanede pazartesi günü başlıyo tam denk geldi herkese çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için özellikle müslüm babaya ve spidi abime çok teşekkür ediyorum onun gönderdiği şemadan hemen arızalı parçaları sipariş ettik müslüm babaya da benimle ilgilendiği için beni dinlediği için çok teşekkür ederim...

hakkı
30.Eylül.2007, 07:39

İşte bu kadar, parçalar geldi bakın hani Sarıkayalar batıyordu hani parça bulamıyacaktık hani artık Regaller çöpe atılacaktı, öyle her söylenene inanmayın ve bu yüzyılda tornacıda hemde 1-2 yaşındaki bir aletin parçalarını yaptırmak için kendinizi parçalamayın.

Ben bugün daha önce kalıp yaptırdığımız CNC tezgahı olan yeri aradım adam ne dedi biliyormusunuz bu tezgahın saati 35 Euro sizin parçada en az 5 saatte çıkar yani sadece CNC parası 175 Euro ayrıca kullanılacak metalin ve programın da parasını eklersen aşağı yukarı 200 Euro sadece bir dişli onuda ellerinde iş olduğundan 1 haftadan önce alamazsın dedi ve bu parça tezgahtan çıkınca hemen takılıp kullanılamaz çünkü bazı yerlerini de dalma erozyon la yapılması gerek dedi ve daha sonrada buna semente verilmesi lazım dedi, ayrıca bu dişliler karşılığıyla birlikte değişmesi gerek yani karşılığıda yapılacak ve bu dişliler birbirleriyle alıştırılacak anlayacağınız şanzıman dişlileri öyle diğer torna işlerine benzemiyor bu bilgileri oruç kafayla aldım Kalderanın dediği gibi inşallah yanlış almamışımdır.

Müzlüm abicim haddim olmayarak bişey belirtmek istiyorum. ben nacizane cnc ve üniversal tornalarda uzun süredir çalışıyorum. üniversite eğitiminide bu yönde aldım. diycem odur ki; dişliler dişleri azdırma yada fello dediğimiz tezgahlarda açılır. tornalama işlemi içinse cnc ye gerek yoktur. herhangi bir torna olur. benim çalıştığım firmada bu güne kadar biçok dişlinin imalatını yaptık. söz konusu dişliyi görmedim ama 10-12 cm büyüklüğünde bir dişlinin yaklaşık açma maliyeti 40-50 YTL yi geçmez. size verilen fiyatın yüksek çıkma sebebi ise kalıp imalatı yapan tezgahlar ile kulan ötelyenin, fason imalat yapan tezgahlarla kurulan bir atölyeden daha fazla sermaye ister. işçi maaşları, tezgah saat üzretleri ve kullanılan takım fiyatları daha yüksektir. bir iş yaptırılacaksa fason iş yapan imalathaneler daha hesaplı olur.
sizinde dediğiniz gibi 1-2 yaşındaki makinaların orjinallerini alıp takmak daha doğru. ancak unutmamak lazım bu makinada kullanılan tüm dişli, pim, burç vs. imalatı yapılan yerdeki tezgahlar bizim şuandaki elimizdeki tezgahlarla imal edilebilir. tabiki sağlam bir numune yada karşılık işlisi olmak şartıyla.
hatalı imalat yapılacak olursa önce çalıştığı rulmanı, karşılık dişlisini, takıldığı mili ve daha ilerlerse şanzuman gövdesi üzerindeki yatakları bozar.
tekrar söylüyorum abicim seninde dediğin gibi orjinali bulmalı, telaşeye vermemeli. çamurdan bile olsa orjinal dişli en iyisidir.
umarım hiç kimse imalat yaptırmak zorunda kalmaz.

MotoJunior
01.Ekim.2007, 15:20
parça fabrikada var servis istesin

speedygonzales
01.Ekim.2007, 15:39

E ben ne dedim ???

yenikoylu_ua
01.Ekim.2007, 16:17
Niye inanmayalım parça elinde varsa niye bekletsinki ona zarar

MotoJunior
01.Ekim.2007, 16:19
katılıyorum kubi

orcungiray
06.Ekim.2007, 23:14
herkese selam.arkadaslar galiba regaliyle ozellikle sanzımanla en cok sorun yasayan benimdir.ben 2006 kasım ayında motorumu 5. vites dislisi sorunu yuzunden sozde yetkili servise verdim (mersin deki yetkili servislerin 2 side bes kurus etmez) 47 gunun sonunda motorumu teslim aldım.aradan yaklasık 2-3 ay kadar bir zaman gecti ve 3. viteste aynı bir otomobilin diferansiyel otmesi gibi ses gelmeye basladı ve birgun motorumun alttan yag kacırdıgını farkettim.sonrasında servislerden bıktıgım icin mersinin bilinen bir motor ustası olan Hamit ustaya gittim.motor sokuldugunde felaket bir goruntu beni bekliyordu.motorumun sanzımanı hatalı toplandıgı icin sanzıman mahvolmus bir durumdaydı ve sag karter kapagını parcalamıstı.karterin ici metal talası ile dolmustu.sarıkayalara siparis verdim fakat ellerinde parcaların cogu yoktu.bende muslum abinin tavsiye etmis oldugu emre ticaret ile baglantıya gectim.komple sanzıman,hilal takımı,sag karter kapagını degistirdim.tabi bunların hepsini cebimden karsıladım.bana 1.000 YTL nin uzerinde mal oldu ama artık kafam rahat.ayrıca radyatorun peteginide degistirdim.3lu super diye tabir edilen peteklerden taktırdım.bunuda radyator sorunu olan arkadaslara tavsiye ederim.60-70 YTL civarında tutuyor.birde mersin ili sıcak memleket oldugu icin termostatıda devre dısı bıraktım.simdi motor calıstıgı andan itibaren su devamlı devir daim oluyor.inanın artık motorumu tek basıma dagıtıp toplayabilecek kadar bilgilendim :mrgreen: