PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aküyü sökmek yerine

talkie
26.Eylül.2007, 18:16
Arkadaşlar motor uzun süre yatacağı zaman akü boşalmasın diye (+) kutbu söküyorum.Her seferinde kapağı açıp kutup başını sökmek yerine (+) kutba bir aç/kapa buton koyup oradan aküyü devreden çıkarsam nasıl olur?

yasinsubay
26.Eylül.2007, 18:31
Valla harika olur, yapılabilirde aslında

innocentbystander
26.Eylül.2007, 19:08
Arkadaşlar motor uzun süre yatacağı zaman akü boşalmasın diye (+) kutbu söküyorum.Her seferinde kapağı açıp kutup başını sökmek yerine (+) kutba bir aç/kapa buton koyup oradan aküyü devreden çıkarsam nasıl olur?

Hah, bahane oldu, sorayım hemen. Kullanıcı kılavuzunda aküyü sökerken önce negatif ucu, sonra pozitif ucu sökün, takarken de önce pozitif ucu, sonra negatif ucu takın diyor. Yani tek uç takılı ise o tek uç pozitif olsun diyor. Ne ki bunun sebebi?

ozzymania
26.Eylül.2007, 19:23

Hah, bahane oldu, sorayım hemen. Kullanıcı kılavuzunda aküyü sökerken önce negatif ucu, sonra pozitif ucu sökün, takarken de önce pozitif ucu, sonra negatif ucu takın diyor. Yani tek uç takılı ise o tek uç pozitif olsun diyor. Ne ki bunun sebebi?

elin aküye değerse çarpılma, sen şase olma diye, olmalıydı.

sancezz
26.Eylül.2007, 20:17
YOK BE DOSTUM NE GEREK VAR MOTORU YATIRCAM DIYCEN SAGINI SOLUNU SOKCEN SONRA BIR ISIN OLCAK YADA CANIN CEKCEK ISIN YOKSA TEKRAR TOPLA :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aslanburclu
26.Eylül.2007, 21:03
aslında bizim motorlarda tesisatımızda kaçak yoksa sadece kontağı kapatmak yeterli sapanca gezimize katılan arkadaşlar bilir bütün işlem kontak anahtarında bitiyor..kontağı kapattımmı sıhhatli bir tesisatı olan motorun bütün elk.sistemi of oluyor bilginize arkadaşlar...

sancezz
26.Eylül.2007, 22:39
komutanım belkı haklı olabılırsınızde herzaman soylenır taksılerde dahı sokuceksınız dıye belkı aracınızda kacak olabılır ne olur ne olmaz gıbılerındenmı dıyorlar acaba :| :|

aslanburclu
26.Eylül.2007, 23:17
ya sancezzim taksilerle bizimkiler bir değil onların alarm sistemi,saati, müzik sistemleri ve bazı aydınlatma sistemleri devamlı devrede kalıyor tabiiki zamanla bunlarda aküden elk. akımı çekiyo az ama hani bi ata sözü var damlaya damlaya hesabı zamanla aküde performansından düşüyo sonra tek marşla çalıştı çalıstı çalışınca şarz sistemi kısa zamanda akünün o kaybını önlüyo simdi bazı motorlarda alarm sistemi olanlarda zamanla aküden bişiyler çekiyor gerisini artık sen düşün.

sancezz
26.Eylül.2007, 23:42
ok komutanım aydınlattıgın ıcın saol :cheesy: :cheesy: :cheesy:

foreman
27.Eylül.2007, 01:34
aslında bizim motorlarda tesisatımızda kaçak yoksa sadece kontağı kapatmak yeterli sapanca gezimize katılan arkadaşlar bilir bütün işlem kontak anahtarında bitiyor..kontağı kapattımmı sıhhatli bir tesisatı olan motorun bütün elk.sistemi of oluyor bilginize arkadaşlar...

komutanımın soyledıklerıne aynen katılıyorum.kontagı kapatmak sıstemdekı tum elektırıgı kapatıyor.
fakaaat; elcıgın yanına konacak orjınal ve dıkkat cekmeyen bır dugme hem acıl anlarda sıstemdekı elektırıgı kesmek ( hareket halınde kontaga herzaman ulasamayabılırız) hemde guvenlı olmayan yerlere park ettıgımız zaman hırsızlara karsı ugrastırıcı bır sıstem olabıır...
bu eylem elektırık sıstemıne mudahele anlamına gelır kı buda motorumuzun elektırık aksamının garantı kapsamına cıkmasına sebep olur...
secım sıze kalmıs....

aslanburclu
27.Eylül.2007, 07:49
elk.sisteminin garantisini falan düşünme alt tarafı 4 kablo zaten bizim sitenin üyeleri eski konulara bakarsan %90 ni elk.arızasından yolda kalmıştır( 0da arka çamurluğa adi bir bağlantıyla askı sistemiyle uzatılan 3-4 tane elk. kablosu zamanla sarkıyo tekere sarılıyo hop kısa devre bütün tesisatı bozuyor) bu durumada servisler ya garanti dışı diyo veya başka bi oto elk.ne sevkediyo.... ayrıca hırsıza kilit dayanmaz biliyorsunöyle derler hele bizimkilere oooo iki kişi tuttumu yallah istediğin yere götür. o dediğin düğme falan sadce kişiyi sakinleştirir.

emrahss
27.Eylül.2007, 08:11
Doğru, adam çalsa çalıştırmaya uğraşmaz ki, koyar bi kamyonete, gider di mi?

okan
27.Eylül.2007, 10:42
http://www.youtube.com/watch?v=RASOJ5Cja1Y

buyrun....nası çalındığını görün..

müslüm baba
27.Eylül.2007, 11:58
Bu konuyu kelebek motorcular daha iyi bilir, :mrgreen:

lunatic
27.Eylül.2007, 20:59
1.

yeaks
27.Eylül.2007, 21:07
ya ne yatırıysunuz abi :evil: :!: motoru sürün gitsin kış falan vız gelir karda yağmaz artık küresel ısınmadan 8)

talkie
27.Eylül.2007, 22:53

elin aküye değerse çarpılma, sen şase olma diye, olmalıydı.
Alemsiniz walla. Pozitif kısmını önce çıkarır da motorun metal aksamına değdirirsen kısa devre yapmış olursun çünkü - uç şaseye bağlı. -yi önce çıkarırsan bööle bı sorun olmaz. Anahtar meselesine gelince marş motoruna giden kabloyu ve ordaki röleyi gören var mı? senin koyacağın anahtar güzel bi 20-30 ampere dayanmalı. Onlarda öyle ufacık bişi olmuyo malesef. Uzun süre dediğin 1-2 aysa zaten söküp takacağın şunun şurasında 2 bilemedin 3 kez olur. Yok daha kısaysa zaten çıkartmana gerek yok.
Marş motoruna giden kablo gözüme çok kalın göründüğü için böyle bir şey yapmaya cesaret edemedim zaten.Acaba olur mu diye bir sorayım dedim ama sanırım olmuyormuş.