PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol Hipnozu Nedir?

erkopaşa
14.Ocak.2023, 23:39
YOL HİPNOZU NEDİR ?

- Yol hipnozu çoğu sürücünün bilmediği ve farkında olmadığı bir fiziksel durumdur.

- Yola çıktıktan 2,5 saat sonra YOL HİPNOZU başlar, hipnoz olan sürücünün gözleri açıktır. Ancak gözün gördüğünü beyin kayıt etmez, analiz etmez .

- Yol kenarında duran araca veya önde giden TIR'a arkadan çarpma kazalarının bir numara sebebi YOL HİPNOZU dur .

- YOL HİPNOZU olan sürücü çarpma anına kadar son 15 dakika hiçbişey hatırlamaz.
Kaç km hızla gittiğini, önündeki aracın hızını analiz edemez, genellikle çarpışma 140 km ve daha üzeridir.

- YOL HİPNOZU 'ndan korunmak için 2-2.5 saate bir ; 15 -30 dakika durmak hava almak, yürümek, çay veya kahve içmek gerekir.

- YOL HİPNOZU uzun yolda 4. Saatte zirve yapar. Film tamamen kopmuş olur.

- Yolda giderken belli yer ve araçları not edip hatırlama yapmak gerekir .

- Son 15 dakika hiçbişey hatırlamıyorsan kendini ve yolcuları ölüme götürüyorsun demektir.

- YOL HİPNOZU gece daha çok olur ve yolcular da uyuyor ise durum çok vahimdir.

- Sürücü her 2.5 saate durmalı, dinlenmeli, 5-6 dakika yürümeli ve zihni sürekli açık olmalıdır.

- Gözler açık fakat zihin kapalı ise kaza kaçınılmazdır..
Kaynak:Asir M Altinoz

3234

erkopaşa
14.Ocak.2023, 23:47
Yol Hipnozu benim başıma bir kez geldi. Çok şükür kaza yapmadım.
Gece 11 gibi Ankara'ya gidip sabaha karşı 3 gibi memlekete dönmem gerekiyordu. Git gel yaklaşık 700 km yol yapmıştım. Dönüş yolunun 35-40 kmlik kısmını hatırlamıyorum otomatik pilota bağlamışım. Yanımda amcaoğlu vardı 150 160 km hızla sollama yapa yapa gitmişim. Neyse ki mola yerine kaza yapmadan ulaştım, çay kahve derken kendime gelmiştim. O gün bugündür korkarım bu yol hipnozundan...
Rabbim tüm sürücüleri kazadan, beladan ve birilerine sebep olmaktan korusun. Amin[emoji2969][emoji2969]
M2102J20SG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CELİL
15.Ocak.2023, 00:56
Erkan emeğine sağlık çok faydalı bilgilendirici bir paylaşım 👍👍

newmoon06tr
15.Ocak.2023, 12:47
Erkan güzel paylaşım olmuş, eline sağlık

RMX3085 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet A.
15.Ocak.2023, 12:52
Erkan abi eyvallah. Okuduk öğrendik.

Geçmiş olsun bu arada [emoji4]

Zafer
15.Ocak.2023, 19:38
Erkan Abi güzel paylaşım olmuş, eline sağlık👍👍

Raci06
16.Ocak.2023, 12:23
Erkan hocam emeğine sağlık. Bende motor sürerken uy konusunda bir paylaşım yamalıyım..

SM-A336E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TuruncuBuji
18.Ocak.2023, 11:39
Bir aralar arabam ile Antalya- Finike yolları arasında genellikle kış aylarında sıklıkla yaşadığım durumdu. Hatta bazen bu sebeple kırmızı yanmasına rağmen yeşil ışıkta yavaşlamaya başlayıp durduğumu fark ediyordum. Dikkat edilmesi gereken bir durum. Uzun süreli araç kullanma, zihinsel ve fiziksel yorgunluk, havasız ortam, Susuzluk ve açlık Yol hipnozuna sebep olmakta.