PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir ömrü nekadardır???

emresahin
29.Eylül.2007, 11:15
selamlar arkadaşlar...
motorum şuan 6500 km civarına geldi...6 ay oldu alalı.yoğun bir şekilde şehir içinde kullanıyorum.
son servis bakımına gittiğimde kasislerde ve vites değişimlerinde özellikle 1-2-3 aralığında bir tıkırtı sesi var dedim....bana zincir çarpıyor bi yerlere gibi geldi..bakalım -gerdiririz dediler....ancak motoru aldığımda halen zincirin eskisi gibi sarkık durduğunu gördüm ..sordum? cevap zaten sonuna kadar germişiz...zincir bitmiş.ya bakla çıkarıcaksın ama önermiyoruz yada biraz daha idare edip yenisini alıcaksın dediler.
zincir değiştiren varmı?
ne kadar km sonra değişti?
ne yaparak ömrünü uzatabiliriz?(yenisi ni alırsam diye soruyorum)
ve hangi zinciri ne fiyata almam uygun olur?
yardımcı olursanız sevinirim.ilk motorum bu ve pek anlamıyorum...servis ne derse onu yapıyorum sadece....
:roll:

servis: çetincan -izmir-kahramanlar.

tt06
29.Eylül.2007, 11:17
HER 100 Veya 200 km de bir zincirini yağlarsan zincirin daha uzun ömürlü olur eğer sonuna kadar gerdirilmişse ve hala gevşekse dğiştir bence hiç olmadık bi yerde seni yolda bırakabilir

emresahin
29.Eylül.2007, 11:29
HER 1000 Veya 2000 km de bir zincirini yağlarsan zincirin daha uzun ömürlü olur eğer sonuna kadar gerdirilmişse ve hala gevşekse dğiştir bence hiç olmadık bi yerde seni yolda bırakabilir

ben her 1500 km de servise girdim...'geldiğinde biz gereken ne varsa yapıyoruz diyorlar'.onun haricinde hiç yağlama yapmadım ben kendi başıma....senin kaç km oldu..zincir ne durumda? fiyatları hakkında bilgin varmı! bana 150-200 ytk arasına ayarlarız zincir dediler...

tt06
29.Eylül.2007, 11:34
Zincirin Fiyatı: 154.73 YTL gerekeni yapıyoruz derken zinciri de yağlıyorlarmıydı . O km lerde gerekli bakımları yapıldıysa zincirin sağlam olması gerekir

emresahin
29.Eylül.2007, 11:43
Zincirin Fiyatı: 154.73 YTL gerekeni yapıyoruz derken zinciri de yağlıyorlarmıydı . O km lerde gerekli bakımları yapıldıysa zincirin sağlam olması gerekir
bende şaşırdım ben 10.000km falan gider zincir diye umut ediyordum...zinciri de yağlıyorlarmış bakımlarda...ama malesef bu ses rahatsız edici olmaya başladı ve dediğin gibi yoldada kalmak istemiyorum...fiyat aklımda olsunda malum piyasa serbest olunca herkes tutturduğu fiyata satıyor gibi elindeki malı!teşekkürler.

okan
29.Eylül.2007, 11:57
kardeşşşş.. üzerindeki zincir pek ii diil... al bi tane oringli zincir (paraya kıyarsan) yada çekoslavak -rus malı zincirler var 40 lira ya .. ben onlardan taktım bi sorun çıkarmıyo....performans makinesi diilki 150 lira verecen zincire...40 liralık zincir iş görüyo.. bana dayanıyosa herkes memnun kalır bence...makine 15 000 km de şu anda 10 000 km de deişmiştim zinciri...sadece geçenki selden soora hiç yağlamamıştım az bi pas kiltilemesi yaptı onuda benzine yatırıp yağladıktan soora düzeldi...

Kino
29.Eylül.2007, 12:04
biz gerekeni yapıyoruz diyorlarsa da inanma sen kendin kontrollerini tekrar yap ne olur ne olmaz

yağına suyuna fanına akü bağlantılarına kendinde bak ,
yolda kalırsan sen kalacaksın onlar değil
sonra da sana olmadık hatalarını sayarlar kabak başına patlar
iyisimi bakımdan cıktıktan sonra sende bir kontrol ediver

modum okanım samsunlum sana yazar zincir konusunda birşeyler. ahanda yazmış zaten

peki zinciri sonu8na kadar gerdik dediklerinde o sefer de seni motorubn üstüne bindirdilermi acaba
(belki de kendileri de binmiş olabilriler ama) zincir gerdirilirken motorun üstünde olman gerekli

birde kullandığın yer nasıl yani devamlı asfalt ise bakımına da katlanırsan o-ring yok köy yolu falan dersen normal
o-ring li zincirinde bakımı biraz dert normaline karşın o ring liyi temizlerken benzinle falan temizleyip yağlaman gerekli normal zinciri ise sıkıyorsun zincir fısfısını iş bitiyor

Dewil&Rose
02.Ekim.2007, 14:56
slm benim 14500 oldu üç sefer bakla çıkardım ve şimdi değiştirmek icabında olduğunu düşünüyorum daha fazla zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum saygılarımla arkadaşklar

Aksu
02.Ekim.2007, 16:52
Kore malı oringli zincir, sadece zincir dişli satan sanayi dükkanlarında 110 bakla 40 YTL. Zincirler uzama yapınca dişlilere de tam oturmuyor, dolayısıyla değişmezseniz dişliyi de yiyor ve aynı anda zincir ve dişli değişmek zorunda kalırsınız.

yenikoylu_ua
02.Ekim.2007, 17:11
Ben 8000 de değiştim bakla sökme işine hiç girmedim ne malı diye sormayın bilmiyorum Dikilitaş Ali usta taktı eskisinden daha sessiz çalışıyo oringli olduğunu biliyorum o kadar

hakkı
02.Ekim.2007, 18:11
11.000 km yi geçtim. hemen hemen her 600km de bir yağladım. son serviste "2000~3000 km sonra değiştirmek gerekir" dediler. sanayiden orta karar bişey alıp takacağım. yaklaşık 40~60 ytl arasında. yerine göre markasına göre değişiyor. zincirin dişlilere zarar vermeye başlamadan değiştirmek lazım.

ilkerkoparal
02.Ekim.2007, 18:33
her hafta düzenli yağlayarak orjinal zinciriyle 20.000 km geldim ve artık germe payı kalmadığından motojunior da oringli japon malı zincirle 100 ytl ye değiştirdim. yeni zincirim çok sessiz ve performansa ciddi katkısı oldu. yağlama çok özemli lütfen atlamayın ve sık sık zincirinizi yağlayın. hatta her kış sonunda mutlaka mazot ve fırçayla yıkayın

iakyurek
02.Ekim.2007, 18:37
Aynı zinciri bende taktırdım ses , titreşim ve performansa katkısı oldu....

emresahin
02.Ekim.2007, 20:11
teşekkür ederim arkadaşlar...bakla çıkarma denilen şeyi yaptırmayıp yeni bi zincir almaya karar verdim.ve bundan sonra sık sık yağlama yapmak için zincir yağıda aldım...benim hatam servisten servise yağlanması sadece zincirin, öyle görünüyor....
artık şansımı daha fazla zorlayıp da dişlilerden de olmayım dediğiniz gibi.
bakalım yeni zincirin ömrünü yağlama yaparak ne kadar uzatabileceğim.bu 6500 km de gitmiş oldu.
herkese tecrübelerini paylaştığı için teşekkürler.

Tayfun
02.Ekim.2007, 23:03
HER 1000 Veya 2000 km de bir zincirini yağlarsan zincirin daha uzun ömürlü olur eğer sonuna kadar gerdirilmişse ve hala gevşekse dğiştir bence hiç olmadık bi yerde seni yolda bırakabilir

Arkadaşlar böyle yanlışlara düşmeyin, zincirin her yağlama süresi 200 yada 300 km dir, her 1000 kmde bir zincir yağlarsanız 6000 km de bitirirsiniz zincirinizi, benim motorum 15.000 km ye geldi ve hala orjinal zincirini kullanıyorum, ve hala gerdirme payı var, 2000 km daha rahat rahat yapar, demek 150 milyona o-ringli zincir alırsam 30.000 km yaparım heralde :D ne kadar bakım o kadar getiri, motora servisten servise yağ değiyorsaki oda şüpheli, arızalar ve kazalar kaçınılmazdır haberiniz ola, anahtar tutmayı öğrenin biraz... :mrgreen:

tt06
03.Ekim.2007, 14:01
Uyarın için sağol .Düzelttim. Açıkçası pek km yede bakmadığı durumlar vardır. Tozlu topraklı bir yolda bazen 100 km de bir yağlaman bile gerekebilir. Ama temiz bir yolda 1000 km bile yağlamasan bişey olmaz

hakkı
03.Ekim.2007, 16:08
arkadaşlar şu zincir yağlama konusunda net bir bilgi yokmudur. kiminiz 200-300, kiminiz 100-200, bende servisten edindiğim bilgiyle 600 km de bir yağlamak gerek demiştim. eğer 100-200 km de bir yağlayacaksak, gezilerimizde fotoğraf ve ihtiyaç molasının yanı sıra "zincir yağlama molası" da vermek gerekecek sanırım. zira biyola çıktıkmı kafadan 200 km yol gidiyoruz. bu hafta Ayvalık var mesala, yaklaşık git-gel 350 km olacak. işimiz zor. kitabı aradım bakmak için, bulamadım. kitapta bununla ilgili bişey yazıyor mu? bakanınız var mı?

handojoe
03.Ekim.2007, 23:17
ben hiç temizlemem temizlemediğim gibi yağlamam çok sık yağlamamak gerekir...

arada sırada tamircideki çocuklar bakıyor o kadar...

xerline
04.Ekim.2007, 16:02
Bence yağdan zarar gelmez, kıyafet ve motorunu cok kirletmediği sürecece her daim yaglamak iyidir. Sonucta hareketli aksam daha rahat calısır. Ama şu sprey yagları bilmiyorum, muhteviyatında baska birsey var mı.

orcungiray
15.Aralık.2007, 18:01
herkese selam.ben orjinal zincirini 23.500 Km kullandım.sorunsuz bir sekilde.daha sonra taktıgım zincir ise 1.000 Km bile yapmadı.bugun O-Ring zincir aldım ve yarın degistirecegim.insallah sorunsuz olur.

alibaba
04.Nisan.2009, 19:00
Arkadaşlar Merhaba,
Eski bir topiği tekrar canlandıracağım ama kusura bakmayın.
Benim RR 250 ninde zincir değiştirme zamanı gelmiş olacakki gerdirmenin sonu olmasına rağmen zincir de aşırı boşluk oluştu.
Benim sorunum şu ki , Bursada hemen gidip usta zinciri değiştiriver diyeceğim regal servisi yok,varda aslında çok kazıkçı olduğu için artık gitmiyorum.
Zinciri siparişle tanıdık bir parçacıdan isteyeceğim ama zincirin özelliklerini bilmediğimden ve sök tak yapmak istemedeğimden beklemedeyim henüz.
Benim ricam O ringli zincir için bakla sayısı artı ölçülerini bilen bir arkadaş varmı ?
yoksa illaki söküp ona göre mi sipariş vermem gerekiyor.

siyahus
06.Nisan.2009, 11:36
Aynı dertten bende müzdaribim , bende zinciri değiştireceğim ama oringli değil normal zincir takacağım. Ama bu zinciri nereden alacağım ve ölçüleri ne lacak. Yani adamlardan bu zinciri ne diyip isteyeceğim bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Birde bu zinciri kendimiz söküp takabiliyormuyuz yok sa "çok zor iştir en iyisi ustaya götür" mü dersiniz. Şimdiden teşekkürler.

doktorserhan
06.Nisan.2009, 18:54
11.000 km oldu artık zinciri hafta sonu degiştirdim daha payı vardı aslında iyi durumdaydıda ama uzun yola çıkarsam diye değiştim nede olsa yaz geldi artık :) benim tavsiyem zincirle beraber dişlileride değiştirmek olacak çünki yeni taktığın zincir eski dişliyle randıman vermiyor eski tecrübeme dayanarak söylüyorum artı yeni zinciri oringli al en az %10 performans ve artışı ve aynı ölçüde gürültü azalması olacaktır yağmurlu havalardada motoruna biniyorsan ayda bir sefer tüm zinciri mazotla yıka üzerindeki kum taneciklerinden arınsın sonra kauçuklu gresle yağla ortalama fabrikasyon bir zincir 10-15 km gider (regal için) ama 10 bini geçmemen senin menfatine olur son olarak eger iyi bir orinli zincir alırsan regali eskitirsin zincir durur :)
110 YTL zincir
100 YTL dişliler
50 YTL işçilik
gibi bir rakam tutar

Tayfun
06.Nisan.2009, 20:20
Orjinal zinciri 18.500 km kullandım, 20.000 km yapardı rahatça ama değiştirdim yaz başında :p o-ringli taktırdım, onlara 18 bine yaklaştım ve sadece 2 kere gerdirdim 2 baklada fazladan var, kendi kullanım şartlarıma göre 0 ringli zincirle 40.000 km yi rahat geçerim...

X__utku__X
07.Nisan.2009, 02:30
Serhan abi hayırlı olsun yeni zincirin ve dişlilerin.Güle güle eskit.

doktorserhan
07.Nisan.2009, 08:48
Serhan abi hayırlı olsun yeni zincirin ve dişlilerin.Güle güle eskit.

eywallah kardeşim sagolasın :) yaw bu son degişiklerden sonra makina bi başka geldi gözüme ama gene sanzuman uguldamaya başladı vadesi geliyor bu sefer su verdirip sertleştirecem dişlileri 3.000-5.000 de şanzuman yersek sonu gelmez walla utku bu işin :?

X__utku__X
07.Nisan.2009, 13:13
Abi benimde egzozlar değişecek kaç aydır.Bu ay alcam inşallah bahar geldi .Uğultu rulmanlardan geliyo olmasın.Ben açınca motoru rulmanları değiştirmiştim çok takılıyodu.İstersen açtır motoru şanzımanı dağıtmadan bi rulmanları değiştir.Benimde egzantirik zincirinden ses geliyo biraz ama daha sesi hiç kafaya takmıyorum gidiyomu gidiyo:D.Bu arada benim şanzıman taş gibi şuan için.Allah şanzımanlarımıza zeval vermesin.

darkened
07.Nisan.2009, 14:02
ben daha geçen hafta japon malı o ring zincir taktırdım. motorum 9000 de ve zincir sona dayanmıştı. değişimi özdikmenler burhan usta yaptı toplam verdiğim ücret 110 tl. motor daha seri oldu değişimden sonra. fakat şöle bi durum var burhan usta elinde kalan son seri zinciri bana eski fiyattan taktı ki bu zincirin şuan yaklaşık 200 tl ye takıldığını söyledi. yani şuan o ringlerin fiyatta artış var ona göre düşünün karar verin,bilginize arkadaşlar:)

doktorserhan
07.Nisan.2009, 19:44
Abi benimde egzozlar değişecek kaç aydır.Bu ay alcam inşallah bahar geldi .Uğultu rulmanlardan geliyo olmasın.Ben açınca motoru rulmanları değiştirmiştim çok takılıyodu.İstersen açtır motoru şanzımanı dağıtmadan bi rulmanları değiştir.Benimde egzantirik zincirinden ses geliyo biraz ama daha sesi hiç kafaya takmıyorum gidiyomu gidiyo:D.Bu arada benim şanzıman taş gibi şuan için.Allah şanzımanlarımıza zeval vermesin.

walla geçen sefer baktığımda sağlamdılar ama cacıkta olmuş olabilirler kanka[smilie=greencolorz:
zaten açarsam yada açmak zorunda kalırsam 400 lük gömlek çakıcaz makinaya :xrulman egzantirik zincirine bi dalmak lazım su yoluna döndü içi zaten bi sefer toplayalım tam olsun ozaman yolsuz vaktimize gelmişti bu sefer hazırlıklıyım cılkını çıkartcam artık :) :x400 cc raptor olucak :x

bozkurt
10.Nisan.2009, 12:52
Arkadaşlar,fistları biraz uçurmuşsunuz.Markasını şimdi söyliyemem ama 85-125 arası kore malı o-ring zincir bulabilirsiniz.
Zincir değişimini lütfen ehil birine yaptırın.Bu önemli ve daha sonra ayarının düzgün olduğunu kontrol edin.
Ben 10000 km.de değiştirdim.Dişli değiştirmedim.Bana toplam 120 liraya mal oldu.Şu anda çok memnunum.
Kazasız sürüşler.
Sağlıcakla kalın.

wert_35
12.Nisan.2009, 22:20
arkadaşlar bu zincir ve dişli konusunda benimde yardıma ihtiyacım var:

geçen hafta içi zincir ön arka dişli ve fren balatasını orjinalleriyle değiştirttim

şasinin üzerindeki lastik parcayıda bulamadığım için mondialinkini taktım tam uymadı ama iş görüyo

fakat şöyle bi sorunum var 70-80le giderken gaz kestiğinizde zincir bi yere çarpıyo ve çok kötü bi şangırdama geliyo ama nereye çarptığını çözemedim şasiye mi çarpıyo yoksa zincirin üstündeki nikelajlı korumaya mı anlayamadım?

gerdir demeyin daha yeni takıldı zincir tam ayarında gibi

sorun şurdan olabilir mi bilmiyorum:

benim motordan çıkan arka dişliyle orj gelen arka dişli arasında epey büyük bi ebat farkı vardı benimki küçüktü ama yeni takılan dişli büyük, parçaları aldığım yerde 0 motorda vardı baktık arka dişli istanbuldan gelen parçayla aynıydı?

sorunun nerden kaynaklandığını bileniniz varsa yada tahmin edeniniz ve yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler...