PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kim Ne İcat Etti?

ToMCaT
04.Ekim.2007, 23:09
Akü >> Plante

Vinç >> Romali Vitruvius

Matkap >> G. Sommeiller

Arşimed Burgusu >> Arşimed

Robot >> E. Sperry

Radyoaktivite >> A. Becquerel

Radyum >> Curie'ler

Ampul >> Edison

Asansör >> E. Otis

Balon >> Montgolfier Kardeşler

Barometre >> Toriçelli

Barut(dumansiz) >> Schultre

Benzin Motoru >> N. Otto

Bisiklet >> K. Macmillan- J.k.starley

Buhar Tribünü >> Parsons

Buharli Gemi(gelişmiş) >> Fulton

Buz Makinesi >> Gorrie

çelik(paslanmaz) >> Brearley

çimento >> Aspdin

Daktilo >> C. Latham..

Denizalti >> Ohn Holland

Dinamit >> Nobel

Dinamo >> Picinotti

Dizel Motoru >> Diezel

Dokuma Makinesi >> Hargreaves

Dürbün >> Lippershey

Fotoğraf(ilk şekli) >> Niepce

Gramofon >> Berliner

Hava Pompasi >> Guricke

Helikopter >> Sikorski

Hesap Makinesi >> Pascal

Hoparlör >> Rice/kellogg

Jet Uçaği >> Ohain

Kağit Imali(selülozdan) >> Dahl

Karbüratör >> Daimler

Kauçuk >> Goodyear

Kronometre >> Harrison

Lokomatif >> Stephenson

Matbaa >> Gutenberg

Mikrofon >> Berliner

Mikroskop >> Janssen

Mors Alfabesi >> Samuel Mors

Motosiklet >> Daimler

Naylon >> Du Pont Laboratuvari

Neon Lambasi >> Claude

Otomobil(4 Tekerli) >> Benz- Daimler

Paraşüt >> Veranzio

Paratoner >> Benjamin Franlin

Pikap >> Edison

Pil >> Volta

Planör >> Otto Lilientahi

Projektör >> Sperry

Radar >> Taylor Ve Young

Radyo >> Marconi

Renkli Film >> Westcott

Roket >> Goddard

Röntgen Tüpü >> Coolidge

Sesli Film >> Ernst Ruhmer

Sinema Makinesi >> Lumiere Kardeşler

Telefon >> Graham Bell

Teleskop >> Kepler-galileo-

Televizyon >> Baird

Telgraf >> Morse

Telsiz Telgraf >> Marconi

Termometre >> Fahrenheit-galileo-celsius-reaumur

Teyp >> Poulsen

Transformatör >> Stanley

Uçak >> Wright Kardeşler

Zeplin >> Kont Von Zeppelin

Dpt >> P. Muller

Elektron Mikroskobu >> Knoll Ve Ruhka

Geiger Sayaci >> J. H. W. Geiger

Hoverkraft >> C. Cockerell

Insülin >> Banting Ve Best

Karbon 14 Tarihlemesi >> W. F. Willard

Lazer >> C.h. Townes

Tükenmez Kalem >> L. Biro

Aerosol >> Goodhue- Sillivon

çamaşir Makinesi >> Hurley Machine Co.

Elektrik Süpürgesi >> Cecil Booth

Uzunçalar >> Peter Goldmark

Video >> A. Poniatoff

Yalan Makinesi >> John Larson

Yol Işaretleri >> Perey Shaw

RızaHoşgör
04.Ekim.2007, 23:12
ayhan komutanım
bilgilendirme oldukça ilgi çekici.emegine saglık.teşekkür ederim

okan
05.Ekim.2007, 00:04
Ayhan kumandanım...sağolasın beaa.... yannız dumansız barutu yazmışında dumanlısını niye yazmamışın.. eksik bilgilendirme olmuş... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sancezz
05.Ekim.2007, 00:08
regalraptoru kım ıcat etmıs bılenınız varmı :P :P

ToMCaT
05.Ekim.2007, 01:04
Ayhan kumandanım...sağolasın beaa.... yannız dumansız barutu yazmışında dumanlısını niye yazmamışın.. eksik bilgilendirme olmuş... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

okanım onu bulamadım...dostum herhalde onu bizden biri buldu kayıtlara geçmemişler özellikle....:)

aslanburclu
05.Ekim.2007, 01:36
ya tomcatim senidemi kaybediyoz yoksa alla allah kendini araştırmalar vermiş görüyorum seni yoksa kış moduna mı girdin

ToMCaT
05.Ekim.2007, 01:49
ya tomcatim senidemi kaybediyoz yoksa alla allah kendini araştırmalar vermiş görüyorum seni yoksa kış moduna mı girdin

HEHEHE uzun kış geceleri nasıl geçicek yaşar baba.. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :D ..

okan
05.Ekim.2007, 09:56

HEHEHE uzun kış geceleri nasıl geçicek yaşar baba.. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :D ..içecess bol bol...daha çabuk geçecek... :mrgreen:

yenikoylu_ua
05.Ekim.2007, 13:02
Afiyetolsun Afiyetolsun allah muhabbetinizi arttırsın Ayhan komtanım seninde emeğine sağlık güzel paylaşım

carvalho
05.Ekim.2007, 13:04
içecess bol bol...daha çabuk geçecek... :mrgreen:

Döndü mü icatlar yine rakı balığa :)
Okanım toprağım, valla bu konuda uzmansın, üzerine tanımam

doğan
05.Ekim.2007, 13:07
Anladığım kadarıyla millet kendini zor tutuyor ramazan münasebetiyle. bayram sonrası biçoğumuz rakı şişesinde balık durumunda olacak anlaşılan. Bakınız geçmiş topiklere: rakının tarihçesi, rakı haftası, rakıyla ilgili karikatürler..... :mrgreen: )

okan
05.Ekim.2007, 13:21
içecess bol bol...daha çabuk geçecek... :mrgreen:

Döndü mü icatlar yine rakı balığa :)
Okanım toprağım, valla bu konuda uzmansın, üzerine tanımambaşka konulardan daral geldi.. naapim her konuyu ilk sapaktan rakı balığa çeviriyom... :mrgreen: ramazan sonu için stok yaptım zatti.. her gece çinekopa çıkıyom...buzluk full şu anda...bekleris rakı balık muhabbetine.... :D

müslüm baba
05.Ekim.2007, 15:10
Bunların içinde Türk yok

polat
05.Ekim.2007, 15:13
Bunların içinde Türk yok

haklısın valla müslüm baba hiçbir şeyde adımız geçmiyor çok üzücüü :duvar:

okan
05.Ekim.2007, 16:05
adamlar cayır cayır icat yaparken ... biz, senin köyün minaresi uzun benim köyünki kısa ...sizin camii şölle bizim cami bölle diye yarışıyoduk...hala da devam ediyor....nereye varacass böyle bende bilmiyom...
bi köyün içinde iki cami var ..(bi tane olsa fazla bile gelecek) ikiside bayram namazlarında az çok doluyo...başka zaman köy kahvesinden bi farkı yok.. dedikodu ve adam beğenmemece almış yürümüş.....(kimse benim köyüm böyle diil anlamaında cevap yazmasın ben zadece gittiğim ve gördüğüm yerleri genelledim..) matbaayı gavur icadı diye geri gönderenlerde bu zihniyetler diilmiydi zaten... :twisted:

ilkerkoparal
12.Ekim.2007, 13:24
eksik bilgi var düzelteyim. türklerin bulduğu icatlar;
1. taharet musluğu
2. ayran
3. çöpşiş
4. rakı balık kompozisyonu

sancezz
12.Ekim.2007, 21:30
eksik bilgi var düzelteyim. türklerin bulduğu icatlar;
1. taharet musluğu
2. ayran
3. çöpşiş
4. rakı balık kompozisyonuyanı canım aslında turklerın daha cok ıcatları var ama kımsenın haberı yooooooooook!!!!!!!
1. Bitmeyen piknik tüpü

2. Sigara cepli çorap

3. Topugu basik ayakkabi (bu var sanırım.. yapıldı yani :)

4. Köpüklü su muslugu + sampuan konulan sofben

5. Elektrik sayaci durduracagi, bujibasi törpüsü, malzemeden çalindigi halde yikilmayan bina

6. Döner pisiren mikrodalga

7. Laf atan korna

8. Elektrikli kulak karistirma makinasi

9. Minibüs arkasindan para uzatmak için söförün yanina kadar uzanan demir

11. Güdümlü anne terligi

12. Sicak su isitmali masrapa

13. Kurban kesme makinesi

14. Gerektiginde kirmizi yanabilen yatak odasi abajuru

15. Körüklu dolmus kapisi, böylece minibüsçüler daha fazla yolcu alabilirler.

16. Basamakta durana çarpmayan otomatik kapi

17. Bacagi kesik gaziler için yarim otobüs koltugu

18. Deriye yapisan, suda kaymayi saglayan deve güresi mayosu

19. Pembe dizi saatlerini, dijital ekraninda scroll eden bulasik makinalari, buzdolaplari

20. Otobüste yan koltukta oturan kisinin gazetesini rahat bir sekilde
okuma imkani veren zoom'lu gözlük
21. Namaz vaktini hatirlatan müslüman guguk kuslu saat

22. Spor tutkunlari için tribünlere yeni bir ses, taze bir soluk getiren küfür eden korna (korna basligi degistirilmek suretiyle istenen küfür seçilebilir)

23. Otomobil severler için meme yapmayan platin

24. Tüpgazla çalisan ülkü ocagi

25. Dügmesine basildiginda 'dü-lüü' sesi veren akbil taklidi

26. Dolma sarma makinesi (ki yapildi gururla satiliyor), köpüklü Türk kahvesi yapma makinesi, tavana degistirilebilir duvar kagidi. Böylece atilan cig köfte yapistiginda tavanda iz birakmayacaktir.

27. Enseye monte edilen otomatik burun karistirma makinasi

28. Agza takilan ve dislerle sise kapagi açmayi kolaylastiracak açacak.

29. Bir ortamda bulunan kisilerle tanismayi saglayacak herhangi bir cihaz.

30. Halk tipi kaza hasar tespit cihazi. Arabalarin üzerinde bulunan bir sensöre tutulur. Arabalarda kaza sonrasi ne kadar hasar oldugunu bildirir.

31. Sarji hiç bitmeyen cep telefonu

32. 'Ben Türküm abi' diyen robot

33. Polis kontrolünden 300 m önce kendiliginden takilan emniyet kemeri

34. kahvelerde el altindan kiralanacak okey isinlama makinesi

35. Radara yakalanmayi önleyen araba.

foreman
13.Ekim.2007, 00:07
bırde derlerkı Türk'ler yatıyor...
bakarmısın ınsan hayatını kolaylastıran(!) ne cok seyımız varmış :?
:P :P

barismert
13.Ekim.2007, 14:51
bizim yaptıgımız tasarlanmış icatları geliştirip daha faydalı haler getirmek süper insalarız biz 8)

Deli çerkes
13.Ekim.2007, 15:53
Bunların içinde Türk yok

Olmaz tabii Müslüm Baba , Japonyada Mühendislik fakültesinde (3 Sınıf ) okuyan talebeye, güneş enerjili araba projesi için bile 300.000 Dolar ödenek verilirken , bizim proföserlerimiz , bilim adamlarımız geçim sıkıntısı içinde ay sonunu nasıl getiririm derdinde. bence asgari ücretle 4 nüfus geçindirmek .işte en büyük buluş bu. gelsinde Amerikalı tüm teknolojisitle bu işin içinden çıkabilirse çıksın.

Devlet istatistik enstütüsü rakamlarıyla ( umarım yanlış hatırlamıyorum)
4.kişilik bir ailre için :
Açlık sınırı 1.250 YTL ( normal bir insanın alması gerekn tüm besinler , et ,süt vs vs dahil edilerek bulunmuş)
Yoksulluk sınırı 1.750 ( kira , giyim , sosyal ihtiyaçlar , kültür vs vs harcamalar hesaplanarak bulunmuş )

Topluyoruz ikisini 3.000 YTL , hiç para arttırmadan ,aylık en az kazanmanız gereken para.Türkiyede kim bu kadar maaş alabiliryor veya kaç kişi ticaretten bu kadar para kazanabiliyor.

Kısıtlı gelirle çocuk okutulacak,adam edilecek te bu memleket kalkınacak.ölme eşeğim ölme . bilim adamları yetişecek ama bir otopark değnekçisinin bile kazandığı paranın çok altında bir para ile geçinecek, sonrada bilimini icra ederek buluşta bulunacak.bizlerde o buluştan faydalanacağız.vay vay vay .herkezden özür dilerim ama bu fikir günümüz yaşam şartlarınıda göz önünde bulundurduğumda , bana biraz hayal gibi geliyor.

Hadi onuda geçtim. her yıl üniversite sınavına giren aday sayısı 1.250.000 ila 1.500.000 kişi , açıköğretim fakültesi dahil yerleştirilen sayısı 120.000 kişi. geri kalan lise mezunu olarak artık ne iş bulabiliyorsa çalışıyor veya kahve köşelerinde at yarışlından , toto'dan loto'dan medet umuyor.bırakın buluşu icadı,bu insanlar bile yetenekleri ile alakasız işler yapıyor.

Yeteri kadar üniversite açmak yerine siyasilerimiz halen üniversiteye başörtüsü sokmak derdinde. o olursa sırada her üniversiteye bir mescit veya camii inşaa etmek.yaklaşık 500 yıldır orta asyadan , anadoludan ve müslüman camiiadan ciddi bir buluş çıkmadı. bununda bana göre nedeni beşeri bilimleri bırakıp ,islamiyet diye saçma sapan sözler sarfeden , islamiyet ile alakası bile bulunmayan ancak ciddi kitleleri etkileyen kişilerin ortalığı bulandırması

Daha yazarsam konuyu kilitletirim , kendimide banlatırım . en iyisi susayım.

yenikoylu_ua
13.Ekim.2007, 16:23
Bizim icatlarımız daha güzel

doğan
13.Ekim.2007, 17:46
ben geçen gün tv de elma soyma makinası gördüm :mrgreen:

kayiro
14.Ekim.2007, 00:49
abilerim bu konuda pek bilgim yok ama sunu adım gibi biliyorum kornayı bizim icin icad etmisler

lunatic
14.Ekim.2007, 20:03
1.

müslüm baba
14.Ekim.2007, 20:16
Çok önemli bir başlık aslında söylenecek o kadar çok şey varki, şimdi buraya yazsam yine modlar topiği kilitler, okanın dediği gibi yobazlar ve yobaz adayları olmasa bu ülkenin insanları çok zeki ama önümüz hep dinle kesiliyor, dinliyorsun din alimlerini hepsi felsefe yapıyor yok peygamber efendimiz şöyle giyinmiş yok şöyle abdest almış gibi gerçeğinin ne olduğu asla ispatlanamayacak olan peygamber efendimizin yaşayış şekliyle herkesin aklı megul edilmekte, bence bu konuları kenara bırakıp NASA uzay merkezindeki kuranı araştırma odasına odaklanalım.