PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosıklet park dayamasına dıkkat

MKG
08.Ekim.2007, 10:07
motosıkletım ıle tem oto yolunda 80-100 km surat ıle levent mahmutbey ıstıkametıne gıderken bırden park dayamasının hıc bır sebep yokken acılıp asfalta teması ıle benı motosıklet ıle bırlıkte sag tarafa barıyerlere dogru ıttı barıyrelere gırmeme az kala motosıkletın sag grenajı barıyerlere surtmesı ıle motosıklet ın kafa bolumu sola dogru ayrılarak barıyerlerden uzaklastım ve o ana kadarda yavaslayıp durmus ve buyuk bır kaza atlatmıstım.
sırkete geldıgımde o kısımdakı vıdaların gevsemıs oldugunu fark ettım ve onları sıktım aman dıkkat dıyorum arkadaslar

emresahin
08.Ekim.2007, 11:08
bende duydum bunu daha önce hakkı abiden....arasıra bakıyorum..gerçekten ucuz atlatmışsın..aman dikkat!!!

MEHMETONUR
08.Ekim.2007, 11:35
Benim bir arkadaşıma oldu aynısı ve motoru stop etti (ayaklığa bağlı otomatik stop olayı var ya o sebepten).
Ucuz atlattı o da arkadan araba çarpacakmış ona da.

altug
08.Ekim.2007, 11:40
çok geçmiş olsun. ayakların altına 2. yay daha sağlıklı olmakta.

gecee
08.Ekim.2007, 11:43
bende hala o şekilde sürekli acılıyo ... vida dışında o yaydan da yapıyo sanırım
baktım acılmış giderken kapatıyorum devam yola...

hakkı
08.Ekim.2007, 13:16
geçmiş olsun. çok ucuz atlatmışsın. yaptığımız gezilerde sık sık aynı tehlikeyi bizde yaşıyoruz. Okay'ın ayaklığıda açılıyor. ama onun sorunu civatade değil yaylarında. tamirciye gitmiş yayı değişmiş ama olmamış. Ayvalık gezisinde de açıldı. yolda durup lastik ile bağlamak zorunda kaldık. açıldığında çok tehlikeli bir durum oluşuyor. genelde sakatlanmalı kazalar oluyor. gözünüz sürekli orda olsun. sorunu çözmeye çalışın. çözünceye kadar kancalı lastık kullanın.
Okay umarım en kısa zamanda soruna çözüm bulursun. eğer çözemezsen gel birlikte bakalım.

müslüm baba
08.Ekim.2007, 14:50
Bu yan ayak meselesini birçok motorcu söylüyor ama ben hala anlamıyorum bu ayak öne doğru açılıp terse dönmüyorki olsa olsa asfalta sürter o kadar nasıl bu kadar tehlikeli bir hal alıyorki. Madem tehlikeli oluyor sık sık vidasını kontrol edin benim ki sık sık gevşiyor bende sıkıyorum ama asla açılıpta geri dönmüyor anlamadım vesselam, nasıl beceriyorsunuz bi anlatın şunu.

KARDEŞİM BU ARADA SANA DA GEÇMİŞ OLSUN.

MKG
08.Ekim.2007, 14:57
muslum baba ben o anı hafıf saga vırajdan sonra sola vırajda yasadım resmen baston gıbı dayama olusturdu .ve asfaltın yuksek yerlerınde de yere surtunup durdu kapanmadı da meret

müslüm baba
08.Ekim.2007, 15:05
muslum baba ben o anı hafıf saga vırajdan sonra sola vırajda yasadım resmen baston gıbı dayama olusturdu .ve asfaltın yuksek yerlerınde de yere surtunup durdu kapanmadı da meret

Evet bu aklıma gelmemişti, doğru motoru virajda yatırdığında tehlikeli olur. O zaman yapılacak en güzel şey yayını sağlamlaştırmak.

kıvılcım
08.Ekim.2007, 17:27
çok geçmiş olsun arkadaşlar

leventse
08.Ekim.2007, 17:39
benımkınde de bı gevseme sezdım gecen

bı kontrol edeyım en ıyısı

Gecmıs olsun

okan
08.Ekim.2007, 17:42
aynı yaydan bi tane daha alın ve eskisini sökmeden onun yanına yenisini takın...ben çözümü öle buldum... olmuyo sa eğer motoru satın... :mrgreen:

kaanka
08.Ekim.2007, 20:04
Geçmiş olsun dostum. Gerçekten çok ilginç ve tehlikeli bir durum, Allah korumuş yine ucuz atlatmışsın Allah beterinden korusun.

xerline
08.Ekim.2007, 21:55
Geçmiş olsun arkadaşım.

apron83
09.Ekim.2007, 18:22
aynı sorun benim motorda da var. motoru 2. el aldım ben sanırım daha öncede aynı sorunu yapmış olduğundan çift yay takılmış sürüş sırasında açılmasından dolayı bende daha sert bi yay taktırdım maalesef sorun dewam ediyor hala.

okan
09.Ekim.2007, 19:14
o ayaklıın göbek vidasını iice sıktınmı....yaylarıda deiştiysen yapmaması lazım yavv .. alla alla.. acaba vidasımı yalama yaptı.. iice bi kontrol et dostum...

emrahkucukgirgin
09.Ekim.2007, 19:14
Bu sorunu ben de yaşadım. Hem de tam açılmıştı. Defalarca yaşadım hatta...

sancezz
09.Ekim.2007, 20:44
evet dostlar en son bende ozzı yle bırlıkte karaburuna gıderken onun motorundakı ayaktan stop etmedıgı ıcın tamır etmeye calıostım derken bırde baktım cıvata gecsemıs ve yarınden cıakcakmıs gıbı gorunyrdu son anda farkedıp sıktık ama ayaktan stop etme olayı bence bu ayak olayını ıptal etmeyelım ......

doğan
10.Ekim.2007, 12:37
herkesin kontrol etmesi lazım demekki. vibrasyondan gevşiyor civata. geçmiş olsun s ana da dostum.

hakkı
10.Ekim.2007, 12:43
arkadaşlar sorun civatada değil yayda. zamanla özelliğini kaybediyor. ama tabiki civatayıda sık sık kontrol etmek lazım.

apron83
10.Ekim.2007, 16:10
benim motor için bugun servise gittim ayaklık sisteminin tamamen değişmesi gerektiği soylendi. sebep olarak da daha oncede yayın değişmesi ve iç kısmının bitik olduğu soylendi . henüz değiştirmedm fiyat cidden bana fazla geldi . bu arızayı daha basit şekilde giderebilen varmı . daha önce yayı değişitirdim son olarak civatayı sıkcam

hakkı
10.Ekim.2007, 16:18
benim motor için bugun servise gittim ayaklık sisteminin tamamen değişmesi gerektiği soylendi. sebep olarak da daha oncede yayın değişmesi ve iç kısmının bitik olduğu soylendi . henüz değiştirmedm fiyat cidden bana fazla geldi . bu arızayı daha basit şekilde giderebilen varmı . daha önce yayı değişitirdim son olarak civatayı sıkcam
Okay'cım ben sana boşunamı dedim servis çıkışında bana gel diye. sen gel, elimizden geldiğince hallederiz.

müslüm baba
10.Ekim.2007, 16:24
Ne yaparsan yap o göbek vidası gevşiyor ben çaresini bulamadım habire sıkıyorum.

okan
10.Ekim.2007, 16:24
yavv kardeşim .. yaydan başka bi sebebi yok o işin.. olmadı al bi divan yayı tak...ayaklığın vidasınıda sık iyice...yalandan yere yarılmayın servislere....

hakkı
10.Ekim.2007, 16:29
yavv kardeşim .. yaydan başka bi sebebi yok o işin.. olmadı al bi divan yayı tak...ayaklığın vidasınıda sık iyice...yalandan yere yarılmayın servislere....
çok doğru bir tespit arkadaşlar. tek sorun yay. en babasının piyasada 1 ytl olduğu halde serviste sanayide üzülmemek lazım. yeterki uygun yayı bul gerisi kolay.

müslüm baba
10.Ekim.2007, 16:30

Divan yayını nerde bulacağız, sen tükkanda divan satıyodun dimi ülen adama bak yaw şimdide bize yayla birlikte divan kakalayacak. töbe töbeee

okan
10.Ekim.2007, 16:33
yok MÜSLÜM DEDE....divan satmıyom....ama yayını satarız.. nası olsa bütün raptorlarda bu sorun var....bire alır beşe satarım... 8) ticaret... :cheesy: :mrgreen:

leventse
10.Ekim.2007, 16:34
evet benımkı de yay dan dolayı eskıden bırakınca sak dıye atan yay sımdı nazlanıyor ayagımla ıtıyorum yerıne

müslüm baba
10.Ekim.2007, 16:34
Bak demedimmi kakalayacak. Hala dede diyor ya.

Aksu
10.Ekim.2007, 18:16
Okan divan lar en son kaça olur. Benim köydeki eve 2 tane alayım diyorumda, ama nakliye içinde fiyat ver. Yayları nasıl sağlam mı.

sancezz
10.Ekim.2007, 21:11
Ne yaparsan yap o göbek vidası gevşiyor ben çaresini bulamadım habire sıkıyorum.muslum babam ben vıdanın tekrardan kendını salmamsı ıcın azcık vıda cıkısına japon suruyorum kesınlıkle acma yapmıyor sokecegınız zamanda cok az paslı vıda ayarında sıkısma yapıyor ve acılıyor ....

hakkı
11.Ekim.2007, 00:02
arkadaşlar gevşeyen vida üstte gördüğünüz yıldız tornavida başlı civata ise çok fazla önemsemeyin. yapıştırıcıyı sürüp sıkın gitsin. çünkü o civata ayaklığın değil oradaki sensörün yerinde kalmasını sağlayan civata. ayaklağın civatasının gevşemesine neredeyse imkan yok. eğer ayaklığınız gevşiyorsa çözümü civatada değil başka yerlerde aramalısınız. Okay'ın ayaklık problemini bugün çözdük sanıyorum. etkili bir cerrahi müdahalede bulunduk. kuvveti bir yay taktık. bence dikkat etmeniz gereken en önemli konu ayaklıktaki yayın takıldığı pimin konumu.
ayaklık kapatıldığında, yay ekseni ile ayaklık bağlantı civatasının ekseni arasında yaklaşık 1,5~2 cm mesafe olmalı. eğer yoksa titreşimle açılıyor. olmamasının nedeni, pimin kaynatılırken yerinin yanlış konulmasıdır.
Okay'ın ayaklığında 1 cm kadar geriye doğru yamulttum, mukavemet kazandırmak için dibinden tekrar kaynak yaptım. görünürde oldu gibi ama tam neticeyi zaman gösterecek. bunun takibinide Okay yapacak.

handojoe
11.Ekim.2007, 00:43
bu sorun bütün motosikletlerde var gibi...

ama bu sorun hiç kaale alınmayacak bir sorun çok basit halledilebilir...

aman dikkat! bu ufak sorun çok büyük dertler açabilir insanın başına

apron83
11.Ekim.2007, 14:08
hakkı abinin uzun emekleri sayesinde ayaklık sorunu tamamen çözüldü. sağolsun dün baya uğraşdı. ewe geliştede bütün çukurlara girerek kontrol ettim. yerinden bile oynamadı maaşllah. artık izmir gezilerinde başımıza dert olmuyack umarım..
dün sadece ayaklık kısmıyla kalmadık nerdeyse komple bi bakım oldu. zincirden kaynaklı tamircilere gore vites kısmından gelen sesleride taktığı kauçuk ve tekeri biraz geriye alark halletti. valla hakkı abi sadece motoru kullanmada deil her yönuyle uzman olmuş. müslüm babanın izmir şubesi hakkı abi :cheesy: :cheesy: :cheesy:

technosat
19.Ekim.2007, 00:58
HAKKI Kardeşim gerçekten izmirde aktif bir rol üstleniyor.iyi niyeti güzel yüzüne vurmuş bir kardeşimiz ,yardım severliğiyle birşeyler yapma çabasında olan kaliteli tabiri caiz ise( adam gibi adam ) bir kardeşimizdir.saolsun var olsun allah onu çocuğuna ve tüm sevdiklerine bağışlasın....

hakkı
19.Ekim.2007, 10:29
HAKKI Kardeşim gerçekten izmirde aktif bir rol üstleniyor.iyi niyeti güzel yüzüne vurmuş bir kardeşimiz ,yardım severliğiyle birşeyler yapma çabasında olan kaliteli tabiri caiz ise( adam gibi adam ) bir kardeşimizdir.saolsun var olsun allah onu çocuğuna ve tüm sevdiklerine bağışlasın....
allah raı olsun suat abi. yaptığım önemsenecek bişey değil. Okayın o şekilde motora binmesine gönlüm razı olmadı. çok tehlikeli. ayaklık nedeniyle geçmişte yaşanmış kötü anılarımız var.
birimize bişey olsa ağzımızın tadı kaçar.