PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uluslararası Kask Standartları ve Kask Seçimi

ozzymania
08.Ekim.2007, 20:26
Bir çok mamulun olduğu gibi dünyada da kasklar için standartlar var. Bunların bazıları; ECE22-05 (Avrupa Birliği), D.O.T.(ABD), TUV (Alman), BSI (İngiliz), Australian DOT, Snell ( ABD merkezli, 1957 de kurulmuş bağımsız test laboratuarı),vs. Bunlardan iki tanesi ise ECE 22-05 ve DOT olarak öne çıkıyor. TUV da başlı başına yeterli bir standart olmasına rağmen ECE 22-05 onu da içerdiğinden ayrıca belirtmeye gerek kalmıyor.

DOT ve ECE 22-05 in 2 ana farkı var:
1- ECE 22-05 2000 yılında işlerlik (DOT 1988 olarak gözüküyor) kazandığından, standardında dikkate alınan hızlar daha yüksek
2- DOT’un ana kontrol sistemi ürünün, üreticinin uygunluk deklerasyonundan sonra piyasada rastgele (random) zaman ve miktar olarak kontrolünü, ECE 22-05 ise her ürünün imalatı tamamladığında kesin olarak prosedürde belirtilen gerekli her testen geçmiş olmasını öngörüyor. Bu da doğal olarak ECE 22-05 onay ve belgesine sahip üreticilere büyük güvenirlik sağlarken, aynı zamanda onaylanma (approve) ve belgelenme (certification) açısından imalatçı firmalara ciddi maliyet artışları getiriyor.

Bu standartları dikkate alarak, yaklaşık 25 adet kask markasının imalatlarını sadece sahip oldukllarını belirttikleri standartlara göre listeledim ve sizinde bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Ancak listeyi incelemeden önce lütfen şu uyarılarımı iyice okuyunuz.

1) Bu inceleme ürünlerin kalitesini araştırma hedefli değildir, yani ürünün yukarıda sözü edilen standartların onayına ve/veya belgesine sahip olmaması, o ürünün kalitesiz veya daha düşük bir kalitede olduğunu hiçbir şekilde göstermez. İncelemenin amacı sadece var veya yok bilgisini vermektir.

2) Onaya sahip olan firma tüm ürünleri için, o onaya sahip olmamış olabilir. Dolayısı ile belirli bir model, tip dikkate alınıyorsa, ilgili onaya veya belgeye sahip olup, olmadığı ayrıca o ürün bazında incelenmelidir.

3) Bir üst madde ile ilgili olarak: ECE 22-05 standartında (diğer CE belgelerinde olduğu gibi) belge doğrudan imalatçıya ve/veya o ürün gamına verilmeyip, her ürün modeli, tipi için ayrı ayrı verilmektedir. Dolayısı ile bu standartın onayına sahip olmak için, bir sürü işlemi tamamlamak gerektiğinden ciddi zaman ve mali kaynak gerksinimi vardır. DOT hakkında bilgi sahibi değilim.

4) Bazı markalar onay veya belgeye sahip oldukları halde ben atlamış olabilirim. Ancak hepsinin internet sitelerini dikkatlice incelediğim kaanatindeyim. Yine de hatam olmuşsa istemeden yapılmıştır ve ayrıca sitelerinde genellikle sahip oldukları onayları belirtme konusunda çok hasis davrandıklarından ( sanırım alıcıların standartları pek önemsemediğini düşünüyorlar), hata yapılmışsa, bir bölümünde onların da payı olduğunu düşünüyorum.

5) Listede standartlar başlığı altında karşınıza “...................karşıladığını / aştığını belirtiyor” ifadesi çıkacaktır. Bu ülkemizde bazı ürün paketlerinde yer alan “TSE XXXX nolu standarta uygun üretilmiştir” cümlesi ile aynı anlama gelmektedir. Yani; “ilgili standartların yönetmelik ve presedürlerine uygun imalat yapıyoruz ancak onayına ve belgesine sahip değiliz”. Bundan olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkarmak mümkün değil. Yukarıda da belirtmiştim; onay ve belge almak zahmetli iş, ama sorun sadece para yada zaman mı? Bu konuda markaya güvenmek ve ya güvenmemek de sizin kararınız. Yorum da.

6) KBC firması ECE 22-05 ‘e değil ama TUV ve BSI onayına sahip. Yukarıda da belirtmiştim. TUV , teknik ve güvenlik konularında Avrupa’daki en yüksek standardları içermektedir ve ECE 22-0X standardında yer alan hususların da temel kaynağıdır. BSI ile de birleşince, ben ECE 22-05’den eksik bir tarafının olmadığı kanaatindeyim.

MARKA..........................................STA NDARTLAR

VEMAR......................................ECE 22-05 ve DOT onaylı
HJC...........................................DOT ve Snell onaylı
KBC..........................................TUV ve BSI onaylı
X-LITE, NOLAN, GREX ...................................?
SHOEI............................................. ..............?
SIMPSON...................................Snell onaylı
SUOMY............................................. ............?
ZAMP.........................................Snell ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
ARAI.............................................. ................?
ARAI (America)..........................Snell ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
BELL..........................................Snel l ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
VEGA.............................................. ...............?
İCON..........................................DOT ve Snell onaylı
SCORPIO EXO............................DOT ve Snell onaylı
AGV............................................DOT ve Snell onaylı
CABERG......................................ECE 22-05 onaylı
SHARK............................................. ..............?
CRAFT.......................................ECE 22-05 onaylı
NEXX.........................................ECE 22-05 onaylı
DEMON......................................ECE 22-05 onaylı
NZI............................................... ......?......(sadece vizör ECE 22-05 onaylı)
ROOF.............................................. ...............?
GPA...........................................ECE 22-05’i karşıladığını/aştığını belirtiyor
AIROH............................................. ..?......(sadece vizör ECE 22-05 onaylı)

NOT: Onaya ve/veya belgeye sahip olmayan bazı firmalar bünyelerindeki
uygun donanımlı laboratuarlarda ürünlerine, gerek ve yeterli kapsamda
testler uyguladıklarını belirtiyorlar. Ayrıca YİNELİYORuM: onaya sahip firma,
ilgil onayı TÜM ÜRÜNLERİ İÇİN ALMAMIŞ , sadece bazı ürünleri için onay
almış olabilir. Lütfen dikkat !!!

ECE 22-05’in tam olarak neyi kapsadığını bilmek isteyenler, aşağıdaki adresten yararlanabilirler: (pdf formatında)
www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs/22rv4e.pdf

ve BURAYA (http://64.233.183.104/search?q=cache:TqSEwe6GNFYJ:www.tmf.org.tr/dokumanlar/7138-2005endek.doc+kask+standartlar%C4%B1&hl=tr&ct=clnk&cd=2&gl=tr) tıklarsanız açılan sayfada uluslararası kask standartları ile ilgili bir belge daha göreceksiniz.

kaanka
08.Ekim.2007, 20:41
Kask için 2 metre yükseklikten düştüğü taktirde içindeki kılcal damarlarda çatlama oluştuğu ve kullanılmaması gerektiği söyleniyor.
Doğrumudur acaba?????

snakesawar
17.Kasım.2007, 01:38
kask seçmek için kask beden ölçülerini bilmek gerekiyor dogal olarak. bir e bir denemede problem degil bu konu ama internet üzerinden bir alımda önemli onun için. forumda epey aradım ama bulamadım; kaskların beden tablosu nasıl oluyor??

Mr.Quanta
17.Kasım.2007, 01:53
dostum her firmanin farkli kaliplari var. o yuzden bi firmanin large'i oburununkunun medium'una tekabul edebilir yani. ama genel olarak

XS(53/54) S(55/56) M(57/58 ) L(59/60) XL(61/62) 2XL(63/64)

budur...

kafani ka$ hizasinin ustunden -en kalin yerden- olctugunde elde ettigin kafa cevresi.

snakesawar
17.Kasım.2007, 11:43
dostum her firmanin farkli kaliplari var. o yuzden bi firmanin large'i oburununkunun medium'una tekabul edebilir yani. ama genel olarak

XS(53/54) S(55/56) M(57/58 ) L(59/60) XL(61/62) 2XL(63/64)

budur...

kafani ka$ hizasinin ustunden -en kalin yerden- olctugunde elde ettigin kafa cevresi.

eywallah sagolasın ölçtüm benimki 59 cm cıktı.

bir de şunu soracagım: içten vizörlü ceneden acılan kaskların o iç vizörü istendiginde çıkabiliyomu çünkü geceleri de günes gozluguyle surulmez diye düşünüyorum. :mrgreen:

orkun
17.Kasım.2007, 12:20
o hep açık değil ki mekanizmaysı var aç, kapa

snakesawar
17.Kasım.2007, 13:39
öylemi güzel eywallah teşekkürler. cidden bu site motor üzerine yeni başlayanlara çok yardımcı oluyor. bidaki ay bi terslik olmazsa kask dizlik vs alıcam. insalah daha sonraki ay da motoru ve bu sitede. 0 dan baslayıp motorlu olan birini görüceksiniz. insalah! bir terslik cıkmazsa ;)

Tayfun
17.Kasım.2007, 17:41
En geçerli ölçü birimi deneyerek almaktır ama internet üzerinden alım yapılacaksa bu bilgiler gerçekten gerekli ve faydalı, böyle önemli bilgileri bence tek bir topik altında toplayalım daha yararlı ve bulunmas kolay olur ...

snakesawar
17.Kasım.2007, 18:12
evet katılıyorum mesela bir motorda mecburi olmasi gerekenleri sormustum ama kaynadi. bu kask konusunun yeri burası motorsiklet aksesuarları ama kaskla ilgili önemli bilinmesi gereken seyler baslıgın ust tarafinda sabit tutulabilir sayin yonetim 8)

Kino
17.Kasım.2007, 21:44
ya ozzyy dostum şu sertifika olayı kafama takıldı NOLAN da bişi yokmu certifica falan

yani hikayemi acaba?? benim kask nolan çene acılandan. düşüpde kafayı çatlatmayalım anlıyacağın.

Ömer
18.Haziran.2013, 10:58
Bu konu bu başlık altına uygunmu bilemedim ama bir yerden başlayıp biraz farklı fikir ve yorumlara ihtiyaç duyduğum için buradan birşeyler yazayım.

Motosiklette kask en önemli güvenlik unsurlarının başında. Fakat cruiser tarzı motorlar için yarım kask, çeneden açılır kask ve çenesi sökülebilen kasklar daha yakışır gibi geliyor. Bu kişisel yorumum tabi.
Her ne kadar cruiser kullanım şekli olarak gezinti, fazla sürat gerektirmeyen bir tarzı simgelesede olası bir aksilik durumunda hem faydalı, hemde normal kullanımda kullanıcısına sıkıntı çıkarmayacak ve motorun üzerine yakışacak kask sizce nasıl olmalı?

1. Çeneden açılabilir kasklar
2. Çenesi sökülebilir kasklar
3. Yarım kasklar
4. Kapalı kasklar
5. Nazi kaskları

Tabi bunların sonrasında birde renk seçimi gelebilir, parlak nikelajlara ençok uyacak renkler.

CELİL
18.Haziran.2013, 11:53
Benim tercihim vizörlü yarım kasklar 8)

ozguralic
18.Haziran.2013, 12:25
Bana kalırsa Fullface kask harici olanların hiçbiri kask değildir..

Sen kullanıyor musun dersen eğer, soğuk havalarda uzun yolda kullanıyorum diğer zamanlarda sürekli nazi takıyorum ama hata yapıyorum farkındayım.

Yarı açık kasklarda çene bölgesi korunaksız ayrıca ses yüzünden yorgunluk yapıyor

Çene açılır olanlar ise çok güvensiz, aksilik durumunda çene kısmı korumak yerine daha da zararlı olabilir.

Nazi zaten kask bile değil..:|

Ömer
18.Haziran.2013, 12:31
Sanırım buradaki en büyük sıkıntın kaynağı güvenlik ve konfor tercihlerinin hangisinin ağır bastığıyla alakalı.
Hem korusun, hem konforlu olsun, sıcaktan bunaltmasın vs. demekki tüm güzellikler bir arada olmuyor :)
En az motor tercihi yapmak kadar zor bir durummuş.

Ömer
18.Haziran.2013, 14:14
Birkaç model seçimi yaptım, bu konuda fikir verecek olanlara şimdiden teşekkürler.

1. http://www.hondamototal.com/?urun-2174-Caberg-Sintesi-Ceneden-Acilir-Kask-Gumus.html
2. http://www.hondamototal.com/?urun-1658-Caberg-RHYNO-Ceneden-Acilir-Kask-Mat-Siyah.html
3. http://www.motosikletaksesuarlari.com/GDR-Motosiklet-Kaski-FF-803-MAT-Siyah_893.html#0
4. http://www.motosikletaksesuarlari.com/GDR-Motosiklet-Kaski-FF-803-MAT-Gri-Siyah_513.html#0

ozguralic
18.Haziran.2013, 14:29
Sanırım hepsi open face, bu tip bir kaskla yolda açık şekilde gidemezsin, rüzgar yükünü artırır ve kask ipi boynuna baskı yapar, sadece durduğun yerde kaskı komple çıkartmamak için mi seçtin?

Bence madem bu şekilde bir kask alacaksın çenesi tamemen çıkarılabilir kask tercih et ki istediğin zaman çene kısmını çıkartıp kullan derim. Bunlara göre düşme durumunda biraz daha güvenli gibi.

Ayrıca çene açılıyor diye kaskı hiç çıkarmazsak saç diplerinde sorunlar çıkıyor o yüzden sık sık çıkartıp kafaya hava aldırmak gerekli .

Sadece fikir.. 8)

Ömer
18.Haziran.2013, 14:56
Tecrübe işte burada devreye giriyor, hiç hesap etmediğim konular çıkmaya başladı ortaya.
Kapalı kask ile camı açık gitmek ile çene açılır kasklar arasında bahsettiğin gibi rüzgar baskısı daha şiddetli olacak.
Yine başa dönüyorum galiba.
Aslında çeneden açılır kaskları küçük duraklamalarda, hareket halindeyken birşeyler atıştırmak, su içmek vs. gibi durumlar için daha çok düşünmüştüm.

Sanırım hepsi open face, bu tip bir kaskla yolda açık şekilde gidemezsin, rüzgar yükünü artırır ve kask ipi boynuna baskı yapar, sadece durduğun yerde kaskı komple çıkartmamak için mi seçtin?

Bence madem bu şekilde bir kask alacaksın çenesi tamemen çıkarılabilir kask tercih et ki istediğin zaman çene kısmını çıkartıp kullan derim. Bunlara göre düşme durumunda biraz daha güvenli gibi.

Ayrıca çene açılıyor diye kaskı hiç çıkarmazsak saç diplerinde sorunlar çıkıyor o yüzden sık sık çıkartıp kafaya hava aldırmak gerekli .

Sadece fikir.. 8)

ozguralic
18.Haziran.2013, 15:06
Küçük duruşlar için düşündüysen ok. Ama dediğim gibi öyle açık şekilde süremezsin bunu bilerek al.

Çene kısmı çıkanların avantajı uzun yolda takıp ses ve rüzgar almadan giderken kısa mesafelerde havadar oluyor. Ama kapalıyken de mutlaka bir miktar hava ve içeride ıslık sesi olur.

Ömer
19.Haziran.2013, 11:05
Dün gittim birkaç tane kask denedim.
Yarım kasklar hiç bana göre değil, tam bir atom karınca görüntüsü oldu ve vazgeçtim.
Yine kafama yatan çene açılır kask oldu.

UCANLAZ
19.Haziran.2013, 12:33
http://www.hondamototal.com/?urun-1658-Caberg-RHYNO-Ceneden-Acilir-Kask-Mat-Siyah.html

Ben bu kaskı 3 sene önce fuardan 400 küsür liraya almıştım.Fİyat nasıl bukadar düşmüş anlamadım.Sanırım seri sonu diye bukadar ucuz.Birde aynısın 2.kalite olanı vardı COX marka.Belkide onu aynı markaya dahil ettiler

Cox

http://www.feyizoglu.com/Trip-Tepe-Havaland-305-rma_45320.html#0

Bu kaskı alırken test sitelerine bakmış ve çene açılırlar içerinde çok iyi puan aldığına dikkat etmiştim

TRİP gözüken model

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?order=field_rating_value&sort=desc&sharp-make=All&sharp-model=&sharp-type=3&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1

Yeni kask alsam full face alırım,Kurye değilsen çene açılıra gerek yok bence..