PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Shiga Dostumuz kaza geçirmiş!!!

shiga
11.Mart.2007, 22:31
arkadaşlar
geçen hafta bir kaza geçirdim, kolum kırıldı. 3 ay motoruma binemeyeceğim. iyileşince ilk işim lastik değiştirmek olacak. kazayı analiz edince, hem yorgun, hem aceleci, hem de aklım başka yerdeydi .kaza için tüm şartlar oluşmuştu. bu durumda lastiği suçlamak çok doğru değil ama kaliteli lastik olsaydı kayıp düşmeyebilirdim.
kazasız sürüşler dilerim.

aidikurt
11.Mart.2007, 22:34
cok geçmiş olsun kardeşim yav çok üzüldüm valla allaha sukur dahada kotusu olabilirdi ucuz atlatmışsın kardeşim.En kısa zamanda iyileşmen dileğiyle.

aybiketa
11.Mart.2007, 22:37
Geçmiş olsun arkadaşım, ucuz atlatmışsın..

Evet, gerçekten ders alınacak bir vaka :)

aslanburclu
11.Mart.2007, 22:52
Çok geçmiş olsun açil şifalar dilerim

yapabileceğim bir şey varsa veya olursa 24 saat yanındayım

BULL
11.Mart.2007, 22:56
Geçmiş olsun. Allah daha kötüsünden korusun.

yasinsubay
11.Mart.2007, 23:02
çok geçmisş olsun bu lastikler beniz her zaman korkutuyor zati

shiga
11.Mart.2007, 23:39
hepiniz sağolun
ilginize çok teşekkür ederim arkadaşlar,

ben yukarıdaki mesajı lastik konusuna yazmıştım, aidikurt arkadaşım bu başlığı açmış, öyleyse anlatayım biraz.

10 gün önce kaza geçirdim aslında, şu an bir problemim yok, sağlık durumum iyi, istirahatteyim.
kavşakta en önde sağda beklerken, yeşille birlikte hızla kalkıp solumdaki otomobilin önüne geçmek üzere hızla kalkıp sol-sağ yapayım dedim, yaptım da, fakat bir anda kayıp düştüm. nasıl olduğunu anlamadım.
düştükten sonra motorumun 3-4 mt ileriye sürüklendiğini gördüm, fakat ben hiç sürüklenmeden "lap"diye düştüm. acil/112 hekimi olduğum için kırığı hemen farlettim, kolumu sağ kulomla destekledim, ilk müdahale için bu yeterliydi. ilk anda ciddi ağrı olmuyor zaten.
soğuk kanlı bir şekilde hareket ederek motorumu kaldırttım, kilitlettim, kaskımı markete emanet ettim ve bu arada gelen ambulansla hastaneye gittim.
sol ön kol radius-ulna çift, parçalı, açık kırık vardı, ameliyat oldum, plak ve kişner teli uygulandı. en az iki ay alçı ve sonrasında 1 ay da ön kolu destekleyen bir protez kullanmam gerekecek.

işte kırığım;
http://upload7.postimage.org/151368/kaza.jpg (http://upload7.postimage.org/151368/photo_hosting.html)
bu da bana ders olsun diyorum.

tesellim bana çarpan ve çarptığım birileri olmaması, dolayısıyla bir de işin adli boyutu olmadı.
sevindirici yanı, motoruma hibirşey olmadı, birka saat sonra çağırdığım arkadaşımla beraber gittik, tek marşta çalıştı ve yürüdü.
Allahtan motora bişey olmadı diye espri yapıyorum,(espri değil aslında)
bu arada,motoru alalı 1,5 ay olmuştu, çok okudum, kendimi tam olarak hazılamaya çalıştım, kask giysi ehliyet motorla birlikte hazırdı. o kadar dikkatliydim ki yaptığım 750 km boyunca bir kez bile acil frenaj yapacak pozisyona düşmedim.

kazadan sonra bunu bir şanssızlık, tesadüf gibi düşünmüştüm, fakat analiz edince,
sonuç şu;
motora alışmanın verdiği güven, dikkatsizlik, acelecilik, seyir halindeyken kafamın başka şeylerle meşgul olması ve yorgunluk....
( belki biraz da lastiğin kalitesizliği...) bütün bunlar bir araya gelince kaza kaçınılmaz.

paylaşmanın yararı olur diye düşündün,
kazasız sürüşler diliyorum.

aidikurt
11.Mart.2007, 23:45
tekrar geçmiş olsun dostum inşallah herkes senin bu yazdıklarından ders çıkarır motorun şakası olmaz valla şaka maka bayada kırılmış be baba ben bu kadar ciddi oldugunu anlamamıstım resmi görünce kazanın boyutunu anladım.

turlabo
11.Mart.2007, 23:53
çok geçmiş olsun .allah beterinden saklasın.burdan çıkaracağımız iki ders var
1. si motora binerken dünya bir yana motor bir yana olmalı.aklımız da başka şeylerle motor sürmemmeliyiz.
2.si. SHİGA hocamızda da görüldüğü gibi iki tip motorcu vardır.Düşmüş olan motorcular ve düşecek olan motorcular :D
aramıza hoş geldin HOCAM

shiga
12.Mart.2007, 00:02
çok geçmiş olsun .allah beterinden saklasın.burdan çıkaracağımız iki ders var
1. si motora binerken dünya bir yana motor bir yana olmalı.aklımız da başka şeylerle motor sürmemmeliyiz.
2.si. SHİGA hocamızda da görüldüğü gibi iki tip motorcu vardır.Düşmüş olan motorcular ve düşecek olan motorcular :D
aramıza hoş geldin HOCAM

hoşbulduk,
:) aynen ben de öyle düşünüyorum. olası bişeydi ve oldu. dersimi çıkartıp devam edeceğim tabi...
ama çevre tepkisi ayrı bir olay, herkesin ilk söylediği;
"geçmiş olsun, ama ben demiştim", ikinci söz de "motoru satarsın artık"

ben bunları tebessümle karşılıyorum, yorum yapmıyor, tartışmaya girmiyorum kimseyle...
"iyileşeyim bakarız diyorum"

çevremdeki en sağduyulu kişi oğlum barış, 5 yaşında...
yeğenim "baban artık satar motoru" demiş,
barışın cevabı "ona kendisi karar verir."

Kino
12.Mart.2007, 00:13
shiga dostum gercekten büyük gecmiş olsun dedigin gibi bir çarpma veya çarpılma olayı yok bu kazanın sevinfdirici bir boyutu gibi gelsede sende hasar var
tekrar büyük geçmiş olsun dilerim ki en kısa zamanda eski haline gelir saglıgına kavuşursun

arkadaşlar :pls: kafamız bir konu ile meşgülken veya biraz dalgınken sorunlara çözüm ararken yani sürüşümüzü engelleyecek dahası sürüş zevkimizi engelleyecek bir sorun ve problemler varken motor sürmeyelim derim tabii benim şahsi düşüncem ..
çogumuzda şanlıysak kemik cabuk kaynama yaş sınırının üstündeyiz :( :(

bu arada oğlun Barış a kucak dolusu sevgiler :cheesy: allah bağışlasın

Büyük geçmiş olsun dostum :(

shiga
12.Mart.2007, 00:22
saol kino,
yaş dersen, ben küçük olduğum için şanslıyım, daha 36,5 yaşındayım :)
Allahtan motora bişey olmadı diyorum, kızıyor herkes...
bana olacağına motora olsaydı tabi ama bana olduktan sonra motora niye olsun di mi.

BULL
12.Mart.2007, 00:23
istatistikler açıkça gösteriyorki -özellikle motosiklet kullanıcılarında- aşırı güven en kaçınılması gereken şey.
kendine güvenmezken gösterdiğin dikkati - özeni bir an elden bırakınca işte sonuç bu oluyor ne yazıkki...
tekrar geçmiş olsun...
ama böyle şeyler yinede motosiklet sevdasının önüne geçemiyor bence.
usanıyoruz ama uslanmıyoruz :evil:

infinitedreams
12.Mart.2007, 02:33
Benim de ilk ve tek kazama yaya ya da başka bir araç karışmamıştı. Aynı şekilde yorgundum, acele ediyordum ve gecenin bir saati bilmediğim bir yerde kaybolmuş yolumu arıyordum (dikkatim dağılmış). RR tecrübem 4000, motor tecrübem 5000 km'deydi. Yavaş yavaş motorcular için nemli asfalttan, mıcırlı yollardan ve belki de seyir esnasında patlayan bir lastikten bile daha tehlikeli olan Ikarus Sendromuna girmeye başladığım zamanlardı bir de. Nasıl olduğunu anlamadan hasarsız atlattım kazayı. Adı kaza olduğu için kötü gibi dursa da güvenli sürüş namına hiçbir eğitimin veremeyeceği kadar değerli bir şey kazandırdı bana. Artık her ne şart altında olursa olsun motoru maksimum konsantrasyonla kullanıyorum. İlle de bir şeylere takılacaksam mola verebileceğim bir yer aramadan hemen sağa çekiyorum yeterince (Belki 3 dk., belki yarım saat) dinleniyorum. Aksi, bazen bir kolumuzun 3 ayına, bazen de hayatımıza malolabiliyor.

Kimse buradan üzücü haber okumak istemiyor tabii ki. Ve herkes muhakkak gerekli önlemleri alıyordur. Ama biz yine de sık sık uyaralım birbirimizi...

okan
12.Mart.2007, 03:13
shiga kardeşim geçmiş olsun ... allah beterinden korusun .. çok üzüldüm yaa ..ama şunu bilki kullandığımız lastiklerin bu kazadaki rolü çok büyük... :( allah seni ailene bağışlamış minik barışıda bi öpüver okan abisi için .. boyundan büyük laf etmiş ..maaşallah....cenabı allahtan dileğim bi daha böyle bi kaza vermesin hiç bi insanoğluna..

emrahss
12.Mart.2007, 09:49
Geçmiş olsun dostum, Allah beterinden saklasın.

carvalho
12.Mart.2007, 09:59
Shiga dostum, çok geçmiş olsun...

emrahkucukgirgin
12.Mart.2007, 11:00
Aman Shiga ucuz atlatmışsın.

Yaptığın analizlere hayran kaldım. Ben de eski lastiklerimle düşmenin eşiğinden dönmüş ve yeni lastik alıp da farkın muhteşem olduğunu görmüş biri olarak her fırsatta bunu dile getiriyorum. Aksesuara harcanan para kadar buna harcansa ne güzel olacak ama milletin canı kıymetli değil. Çok yakında alıcam motorumu ve ilk işim lastik olacak hatta önce lastikleri taktırıp sonra binerim...

Tekrar geçmiş olsun.

müslüm baba
12.Mart.2007, 11:07
Kardeşim geçmiş olsun, motosiklet tecrübesi düşe kalka gelişir, önemli olan fazla hasar ve sakatlıklar olmasın, motosiklete binipte düşmeyen olmaz mutlaka ya düşersin yada düşürülürsün, korumalar ve özellikle kask sağlam olursa zararı %50 oranında bertaraf edersin, diğeride senin tecrübene dayanır yani düşmesini bileceksin, refleks hareketiyle bir çoğumuz motoru kurtarmaya çalışırız işte bu anda ne olursa oluyor ve kendine zarar veriyorsun, düşerken motoru hemen bırakıp kendini koruyacaksın. Senin olayında düşme tecrüben olmadığından kolun kırılmış daha kötüsü olabilirdi geçmiş olsun. Bu demek değilki kolun senin hatandan kırılmış yanlış anlama, öyle an olurki olaya müdehale edemezsin herşey kendiliğinden gelişir, seninkide böyle olmuş sanıyorum.

shiga
12.Mart.2007, 11:52
Kardeşim geçmiş olsun, motosiklet tecrübesi düşe kalka gelişir, önemli olan fazla hasar ve sakatlıklar olmasın, motosiklete binipte düşmeyen olmaz mutlaka ya düşersin yada düşürülürsün, korumalar ve özellikle kask sağlam olursa zararı %50 oranında bertaraf edersin, diğeride senin tecrübene dayanır yani düşmesini bileceksin, refleks hareketiyle bir çoğumuz motoru kurtarmaya çalışırız işte bu anda ne olursa oluyor ve kendine zarar veriyorsun, düşerken motoru hemen bırakıp kendini koruyacaksın. Senin olayında düşme tecrüben olmadığından kolun kırılmış daha kötüsü olabilirdi geçmiş olsun. Bu demek değilki kolun senin hatandan kırılmış yanlış anlama, öyle an olurki olaya müdehale edemezsin herşey kendiliğinden gelişir, seninkide böyle olmuş sanıyorum.

tüm arkadaşlara teşekkürler,
sanırım refleks olarak elimi koymaya çalıştım, o nedenle kolum kırıldı. ancak olay o kadar ani oldu ki "eyvah düşüyorum" diyecek bir süre olmadı, kontrolü kaybettiğimi anlasam doğru yanlış birşeyler yapmayı düşünebilirdim belki.. benimki eşekten düşmek gibi bir anda oldu, ne olduğunu anlayamadım. bilinç kaybı falan da olmadı, kolum dışında hiçbiryerimde birşey yok, full koruma idim. lastik kaydı diyorum, ama benim farkettiğim bişey değil tahmin...
öyle bir düşmeyle kol kırılmaması lazımdı diye düşünüyorum, belki motorun altında kaldı, bilmiyorum. bir de moto 150 kilo, hız nedeniyle oluşan ivmeyi de düşününce normal geliyor.
bisikletten biliyorum ilk başladığımda 3-5 kez düştüm, kafa üstü, omuz üstü bişey olmadı.15 yıl önceydi tabi.. sonra da yıllardır düşmedim hiç.
dr arkadaş kemiklerde bi problem olmasın falan dedi. bir ara kemik dansitometrisi yaptırayım.

alper_tim
12.Mart.2007, 15:24
çok büyük geçmiş olsun dostum
allah beterinden korusun
inşallah çabuk iyileşip eski sağlığına kavuşursun

thoraman
12.Mart.2007, 16:15
çok geçmiş olsun acil şifalar diliyorum

MaRaNtZz
12.Mart.2007, 19:44
Çok çok geçmiş olsun açil şifalar...

xerline
13.Mart.2007, 01:45
kardesim büyük gecmiş olsun...

agresus
13.Mart.2007, 02:18
baba çok büyük geçmiş olsun... motorun lastiği ii yada kötü fark etmez... dalışta bi kural vardır "ölmeye en yakın olduğun an kendine en çok güvendiğin andır.." diye... Allah muhafaza bu motor içinde kesinlikle doğru bi kural...

bu arada sen kararı çoktan vermişsin... düştükten sonra durumunu anladıktan hemen sonra makinanı güvene almaya çalışıyosan bu hastalık iliklerine kadar işlemiş demektir... ben de kaburgamı çatlattığımda önc motoru kaldırmaya koştuydum... :mrgreen:

Tekrar tekrar geçmiş olsun... hafta sonları arabaylada olsa katıl guruplara ama.. Mevlam beterinden saklasın... Bu arada senin ufaklık ne güssel çakmış lafı afedersin.. maşşallah... :mrgreen:

lordskeldan
13.Mart.2007, 02:20
büyük geçmiş olsun
umarım en yakın zamanda iyileşirsin

kawa500
15.Mart.2007, 22:06
çok büyük geçmiş olsun....
en kısa zaman da sağlığına ve motoruna kavuşursun inşallah.............

ethanol
23.Mart.2007, 02:50
geçmiş olsun bende şimdi şu tekerlek işine öncelik vermeye başladım

inci
23.Mart.2007, 03:05
geçmiş olsun ,acil şifalar dilerim

ÇeLeBi MuRaT
23.Mart.2007, 09:54
Geçmiş olsun dostum Allah beterinden saklasın.Cidden lastikler hiç iyi değil sanki altına yağ dökmüşsün ufak bir su birinkintisine bile girsen motor yalpa yapıyo.Bende değişicem tavsiye edebileceğiniz bir marka yol tutuşu vs vs iyi olan bir çift lastik takıcam ne önerirsiniz?

ilkerkoparal
23.Mart.2007, 14:09
Dostum çok geçmiş olsun. Şuandan sonra söylenilebilecek tek şey Allah beterinden muhafaza etsin

aidikurt
23.Mart.2007, 15:47
shiga dostum nasılsın yavas yavas kendine gelmeye başladınmı?ara sıra haberdar et bizi durumunda merak ediyoruz valla

shiga
23.Mart.2007, 18:16
shiga dostum nasılsın yavas yavas kendine gelmeye başladınmı?ara sıra haberdar et bizi durumunda merak ediyoruz valla

ilgine teşekkür ederim,
20 gün oldu, gayet iyiyim, 40 gün daha alçıyla gezeceğim, onun dışında bir sorunum yok.
kazasız, keyifli sürüşler diliyorum herkese...

Frontier
23.Mart.2007, 18:21
Gecmis olsun acil sifalar.

aidikurt
23.Mart.2007, 18:38

ilgine teşekkür ederim,
20 gün oldu, gayet iyiyim, 40 gün daha alçıyla gezeceğim, onun dışında bir sorunum yok.
kazasız, keyifli sürüşler diliyorum herkese...
sevindim kardeş en kısa sürede toparlanıp motoruna binmeni dört gözle beklicez.