PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkese Sevgiler, saygılar.

Burak
11.Ekim.2007, 16:07
Selam arkadaşlar. Adım nickimde görüldüğü gibi Burak, yaşım 34. Ankara'da ikamet etmekteyim ve turizmciyim. Siteye dün üye oldum ve çok garip bir ruh hali içinde üye oldum. Şöyle izah etmeye çalışayım...

Düne kadar motorlardan gerçekten hiç hoşlanmayan ve anlamsız bulan birisiydim. 1,5 yıl önce çok sevdiğim bir arkadaşımın nişanlısını motor kazasında kaybettik ve çok zor zamanlar geçirdik. Bu olay da, zaten olmayan sevgimin kalanını da alıp götürmüştü. Dün ne oldu? Aslında her günden farksız bir gündü ama sabah gelip işyerinde masama oturunca içimde "benden bağımsız" bir dürtü motor kullanmak istedi. Ancak anlatabileceğim bir hissiyat değil. Ben motorlardan, hızdan, teknoloji içeren yarışma biçimlerinden hiç hoşlanmayan birisiyim. Hayatımda hiç F1 yada motor yarışı bile seyretmedim. Arabamı şehir içinde 70 km/s den, şehir dışında da 90 km/s den hızlı kullandığımı gören olmamıştır. Gecenin üçünde bir yerden geliyorsam tali yoldaki kırmızı ışığı durur 3-4 dk.beklerim, yeşil yanınca geçerim şeklinde takıntıları olan birisiyim. Yani motor kullanacak rahatlıkta ve zihniyette bir insan değilim özünde (yada motor kullanmanın özünü bilmiyorum da denilebilir sizin oradan bakılınca :) ) ve fakat dünü, içimde durduramadığım bir patlamayla geçirdim. o kadar ki, günümün neredeyse hepsini motorları, özelliklerini ve fiyatlarını inceleyerek geçirdim. Tabi konu hakkında bu kadar kör cahil olunca saatlerce araştırma yapmama rağmen edinebildiğim anlamlı bilgi bir elin parmaklarını geçmedi. Fiyat, verim ve kalite oranlarında anlayabildiğim kadarıyla sizlerin RR dediğiniz ve sitenin temelini oluşturan marka ve model öne çıkıyor. Zaten öyle olduğu için ona yoğunlaşınca bu siteyi buldum. Kısaca söylemek gerekirse, bir ben var bende, motor kullanmak istiyor ama o kesinlikle ben değilim. Bu, işin motorla ilgili kısmı. Bir de maddi kısmı var ki, şu anda çözümü pek mümkün gözükmüyor. Arabamın taksidini ödüyor olduğumdan, ne elimde birikmiş bir nakit var, ne de çok az miktardan fazla taksit ödeyebilme gücüm var. Ancak dediğim gibi içimde "motor, evet oğlum motor, motor kullanmalısın. Ne yapıp edip motor kullanmalısın. Kesinlikle kullanmalısın. Ne bekliyorsun?" diye yırtınan bir yaratık var dünden beri. Yani nasıl söyleyeyim, o kadar bağırıyor ki, şu kısıtlı maddi durumuma rağmen dün neredeyse kredi kartına 12 taksit diye bir siteden RR alıp, kredi kartı madurlarına katılmak üzereyken, "Ne yapıyorum ben???" sorusuyla son anda kendimi durdurdum. İçimdeki canavar belki yarına gider diye bekledim ama gitmedi adi yaratık. Hala orada alttan alttan pres yapıyor.

Hayatımda başıma böyle birşey gelmemişti. Çift kişilikli hissediyorum kendimi. Motorları bu kadar kişiliğimden uzak ve anlamsız bulan, 34 yaşıma kadar gayet iyi tanıdığım ben ve 34'ümde hortlayan "Motor selesine oturmalısın, o direksyonu tutmalı, rüzgarı yüzünde hissetmelisin" diyen tanımadığım bir ben.

Görünen o ki, bu günlerde olmasa da, ilerleyen zamanda bir motor sahibi olacağım. İçimdeki canavar o sürede sıkılıp beni terk etmezse tabi. Yalnız gerçekten çok kör cahilim bu konuda. Kafamda bir sürü kendi başıma yanıt bulmam mümkün olmayan soru var. Markasından, modelinden, motor gücünden, boyutundan, fiyatından, bakım masrafından, vergisinden, tutunda, sokakta duracak bir motorun çalınmasını nasıl önlersin, motor ehliyeti nereden alınır, nasıl alınır, kaça alınıra kadar varan bir sürü soru. Gerçi iyi kötü dünden beri bu forumu okuyarak oldukça fazla bilgi edindim, elinize sağlık ama motorun iki tekerlekli bir taşıt olduğu düzeyinden yola çıkan biri olduğumdan yine de çok fazla soru var kafamda.

Uzun lafın kısası sanırım ilerleyen zamanda motor sahibi olacağım ve kesinlikle cruiser modeli olacak (modellerin adlarını da dün öğrendim :) ) Diğerleri ile aramda hiç bir bağ ve yakınlık kuramadım. Racing, touring gibi modeller çok teknolojik görünüyor, uzay böceği bir halleri var. Crosslar hoş gözükmesine rağmen sanıyorum şehir içi yani benim kullanacağım amaçtan farklı bir amaç için yapılmışlar. Scooter kullanacağıma motor kullanmam, paşa paşa arabama binerim gibi geliyor. Enduroyu hiç anlamadım ve hepsinden öte motor kullanacaksam cruiser olmalı çünkü gerçekten motor gibi duruyor diye düşünüyorum. Motor kullanıcıları olarak ve pek muhtemel benim şu anda yaşadığım duyguları yaşamış insanlar olarak siz ne dersiniz benim bu halime diye sizlere sorayım dedim.

Tanıştığıma da sevindim ayrıca...

yenikoylu_ua
11.Ekim.2007, 16:36
Aramıza hoşgeldiniz umarım en kısa zamanda RR ınıza kavuşursunuz pişman olmayacağınıza eminim.Ankaradaki arkadaşlarımızla buluşmalarda görüşüp yardım alabilirsiniz.Aksu dede size bu konularda yardımcı olabilir

emrahss
11.Ekim.2007, 16:47
Dostum, hoşgeldin..
O motor virüsü kaçmış artık cebine, kurtuluşun yok bilader.. Kendini teslim et, al bi tane paşa paşa. Öğren de gez. Yannız almışken RR filan değil de adam gibi bir Japon al da sonra değiştirme derdi olmasın. Sevgiler, tekrar hoşgeldin..

carvalho
11.Ekim.2007, 17:34
Arkadaşım samimi yazın için teşekkürler ve hoşgeldin...

Motor sevdası bambaşka birşeydir. Birçoğumuz seninle benzer duygular yaşayarak bu geri dönülmez tutkunun ortağı oldular. Ben diyebilirim ki motorsuz geçen günler kesinlikle kayıpmış...

Motor konusunda bilgisizim diyorsun, bu site dahil birçok siteyi enine boyuna dolaş derim. Teorik olarak çok bilgilendiğini hissedeceksin. E tabi Ankara buluşmalarını da boş geçme, arkadaşlarımız seninle değerli tecrübelerini paylaşacaklardır.

Motor almak bütçeyle ilgili. 15 milyar ayırdım diyorsan tabii ki adam gibi japon al ancak 4-5 milyar gibi bir bütçeyi aşamam diyorsan bizim motorlar sana istediğin hazzı hissettirecektir, emin ol. Bizim motorlar öyle tek kalemde yabana atılacak motorlar değil.

Motorunun ömrünü uzatmak da sadece ve sadece senin elinde; düzenli bakım, uygun sürüş ile senelerce keyifle sürersin motorunu.

Motor virüsü girmiş bir kere, dönüş yok, sana yeni hayatın hayırlı olsun diyeyim :)

En güzel virüsü kapmışsın...

aidikurt
11.Ekim.2007, 18:07
Arkadaşım valla sende bu hastalığa yakalanmıssın bundan kurtulus yok.Ama en güzel ilacı buldun RaptorRiders aramıza hoşgeldin

okan
11.Ekim.2007, 18:19
Burak kardeşim.. daha önce hiç motosiklet kullanmadığın belli...bisiklet kullandınmı peki...veya daha ötesi scooter felan...eğer bunlardan birisinde tecrüben yoksa çok uzuun bi yola giriyorsun demektir...
yazdıklarını baştan aşşa okudum.. hislerini güzel tercüme etmişsin...samimi buldum gerçekten .. ama bu gün bile önümde öyle bir motor kazası olduki..bu yüzden birilerine bu hastalığın bulaşmasını isteyemez oldum...
yaşın yaşıma denk muhakkak hayat tecrübende denktir... bi daha düşün çok iyi düşün .. bu forumda bizlerle iyi vakit geçirebilirsin .. motor sahibi olmadan önce kültürünü kapmalısın...çok uzun bi yolun var önünde ... hadi kolay gelsin....

silentman
11.Ekim.2007, 18:43
[quote="Burak"] Motor kullanıcıları olarak ve pek muhtemel benim şu anda yaşadığım duyguları yaşamış insanlar olarak siz ne dersiniz benim bu halime diye sizlere sorayım dedim. quote]
Hoşgeldin deriz dostum :D

foreman
11.Ekim.2007, 23:55
sıze soylenebılecek tekbırsey var..
GECMIS OLSUN...ARAMIZA HOS GELDIN :cheesy:

ozzymania
12.Ekim.2007, 00:44
sanada bulaşmış bu virüs ve kötü haberi ben vereyim bunun tedavisi yok :D
en kısa zamanda motoruna kavuşursun umarım.
hoşgeldin.

inci
12.Ekim.2007, 01:32
10 yaşımda motor kullandım,çok zevkliydi ,sanki at üstündeydim, sonra eğitim,hayat koşturmacası ara verdim...
son yıllarda tekrardan depreşince daha fazla ertelemek istemedim,arkadaşlar bana zorla küçük cc li motorsiklet aldırdılar,çok kızmıştım onlara "bu bana yakışırmıydı en az 250 cc lik olmalıydı" ama şimdi çok iyi anlıyorum ki son derece isabetli bir adım olmuş...büyük şehir trafiği,iki teker tecrübesi,mekanik yatkınlık,vs.vs.vs.. çok önemliymiş ve ilk motorumun küçük cc li olması beni olası bazı rizikolara karşı sigortalamış aslında ...
hiç tecrübeniz yok,arabayı bile risksiz kullanıyorsunuz,ama iki teker çok çooook farklı ,iyi düşünün ,iki kere düşünün sonra harekete geçin derim acizane...motorun modeli ,görünümü arayacağınız son özelliklerden olsun...en önemli özellik GÜVENLİĞİNİZ...

HOŞGELDİNİZ....:)

polat
12.Ekim.2007, 01:55
adam virüsü yemiş bi kere kurtuluş yokkkkkk

Burak
15.Ekim.2007, 12:38
Hoşbulduk arkadaşlar ve geçmiş bayramınız kutlu olsun.

Öneriler ve samimi karşılamalar için ayrıca çok teşekkür ederim. Genel olarak cevap vereyim. Evet hiç motor kullanmadım, bolca bisiklet kullanmışlığım var ve 2 teker konusunda oldukça tecrübeliyim ama 20 küsür beygirlik bir 2 teker konusunda hiç bir fikrim yok. İçime bir motor virüsü kaçtığı belli ama hayatında hiç yapmadığı ve de aslında çok hoşlanmadığı bir kavram insanı nasıl bu kadar tahrik eder bilemedim. Ediyor işte. Japon alabilecek bir maddi durumum yok, hatta Çinli alabilecek bile bir durumum yok. Sadece araştırıyorum şu anda. İlerleyen zamanda sanırım olabilecek. O zaman gelene kadar mümkün olduğunca teorik bilgi edinebilme çabasındayım.

Anlayabildiğim kadarıyla ne kadar profesyonel yaklaşımla da kullansan ve paranoyak denecek kadar pür dikkat de olsan, düşme olasılığın her zaman var. Motor kullanmayı içsel olarak çok istememe rağmen henüz neden kullanılmaması gerektiği mantığını yenemiyorum. Çelişkilerim şu şekilde;

- Motor bir taşıttır ve seni bir yerden bir yere götürürür. Otomabil de bir taşıttır, o da seni her yere götürür ve daha emniyetlidir. Neden daha az emniyetli bir araç kullanasın?

- Ne kadar dikkatli olsan 2 teker üstünde ve çıplaksın. Sen sıfır hata kullanabilirsin ama trafikteki diğer araçlar da senin kadar dikkatli mi? Neden aptal şöförlerin beyinsiz davranışlarının bedelini sen sağlığınla ödeyesin?

Bu sorulara cevap bulamıyorum ama dediğim gibi kullanmak istiyorum. Sizlerin cevaplarınız var mıdır?

Sanırım işin açıkçası benim motor kullanmak hakkındaki endişelerim de, motor kullanmak arzu ve isteğim de, hepsi olumlu yada olumsuz her durum, motorun imajı ile ilgili. Çok hoş bir imajı var. Rüzgar yüzünde, selenin üstünde açık havada yol almak muhteşem bir görüntü ama bu daha önce yaptığım bir şey olmadığından sadece imaja duyulan bir arzu. Tehlikeleri de, sıkıntılı tarafları da daha önce yaşadığım şeyler olmadığından, sadece imajıyla ilgili. İyi imajının da, kötü imajının da gerçeklik payları hakkında hiç bir fikrim yok.

Ancak görünen o ki, bu imaj beni bitiren şey olacak. Bu nedenle yardımlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler.

RoS
15.Ekim.2007, 12:40
hoş geldin...

carvalho
15.Ekim.2007, 12:45
Sevgili Burak, birinci soruna hemen bir cevap yazayım: Motosiklet bir taşıttır ama bir keyif taşıtıdır. Amaç senin dediğin gibi bir yerden bir yere gitmek DEĞİL bir yerden bir yere giderken yaptığın yoldan keyif almaktır...

Hadi ikinci soruyu da boş bırakmayalım: Öncelikle korumalarınla yola çıkarsan nispeten çıplak değilsin. Ayrıca sıfır hata ve dengeli sürüşün yanında trafikteki tüm araçların potansiyel hata yapıcı olduğunu idrak eder risk almayıp riski azaltıcı tarzda sürüş yaparsan yolda yaya yürümekten daha tehlikeli olmayacağını anlarsın bu meretin...

kaanka
15.Ekim.2007, 13:49
Hoşgeldin... Umarım önce kafanda sorularının yanıtlarını sonra aradığın motoru bulur. Özgürlüğünü yakalarsın...

foreman
15.Ekim.2007, 14:05
SN. BURAK...
sorularınıza modum carvalho cok acık ve anlasılır cevap vermıs...
evımle ıs yerım arasında servısım olmasına ramen bugun bu kotu havada motor kullandım...
aldıgım zevkı tarıf edemem...
yagmur damlalarının vızorunuzun uzerıne dustugunde cıkardıgı sesı,
motordan ındıgınızde kendınızı kac yasında olursanız olun genc hıssetmeyi,
yanınızdakı araclardan sarkan meraklı ama heves eden ınsanların sıze olan bakıslarını anlatamam...

ben eskıden servıste sıcak koltugumda uyuyarak gecırdıgım yıllara yanarım...

(( ruzgar carpmıs.heryanım tutulmus....bu bıle guzel)) :P :P

yenikoylu_ua
15.Ekim.2007, 14:18
Evet bende bugün motorumla geldim geçen senede hep motorumla gelmiştim ve kar yağmadığı sürecede öle olacak bence yağmurun hiçbi tehlikesi yok ilk yağdığı 10-15 dakka hariç sadece diğer sürücülere biraz daha dikkat etmek yeterli çünkü kuru havada bizi görmemek için çaba harcayanlar yağmurda hiç görmüyorlar genede bu zevk hiçbir araçta yok özellikle trafik tıkandığında herkez durur sen gidersin buda büyük bir haz verir iyi sürüşler

rigormortis
15.Ekim.2007, 18:31
Eğer otomobile değilde motora binerseniz..,hareket ettiğinizi ve durmak istemeyen bir anafora kapıldığınızı hissedersiniz,uzun yol yapıp mola vermezseniz,motordan indiğinizde yere sarhoş gibi basarsınız ve herşey etrafınızda dönmeye başlar...,arabanızın camına çarpan böcekler motorda sizin kaskınıza yapıştığında,onların daha gerçek ve üç boyutlu olduğunu anlarsınız..,rüzgarı,yağmuru,güneşi,özgürlüğü içersiniz belkide...
içinizdeki yaratık uykusundan ,bunlara acıktığı için uyanmış olabilir bu defa..
ama çok dikkat tabiii.. motora kuşku ve korkuyla binilmez..düşmekten korkarsan,düşersin.güvenliğini alacaksın ve önceden ''ben demiştim'' diyenleri güldürmeyeceksin.. motorla 70 km.den fazla hız yapmayarak motoruda küstürmeyeceksin..
benim motordan anladığım bu olsa gerek :| Hoşgeldiniz aramıza,keyifli paylaşımlar....... :D

orkun
15.Ekim.2007, 19:59
anladığım kadarıyla şu anda motosiklet fiyatları için bir araştırma içindesin ve bütçenin kısıtlı olduğundan bahsetmişsin
yanlış anlamazsan nacizane tavsiyem motordan önce kıyafetleri ve korumaları alman çünkü kısıtlı bir bütçeyle önce motoru alırsan; kask, mont..vs diğer malzemelerde biran önce motora binme hevesiyle ucuza kaçabilirsin:)
bir de motor tecrübenin fazla olmadığını belirtmişsin bu da alacağın ekipmanın bence kaliteli olmasını şart koşuyor
ben böyle düşünüyorum; böylede yaptım
motorumu ay sonu alacağım ama kaskım, montum, eldivenim, belliğim şimdiden hazır, bir pantalon kaldı
yada ben öyle sanıyorum yukarıda yazdıklarım 550 ytl tuttu :) :)

carvalho
15.Ekim.2007, 20:03
anladığım kadarıyla şu anda motosiklet fiyatları için bir araştırma içindesin ve bütçenin kısıtlı olduğundan bahsetmişsin
yanlış anlamazsan nacizane tavsiyem motordan önce kıyafetleri ve korumaları alman çünkü kısıtlı bir bütçeyle önce motoru alırsan; kask, mont..vs diğer malzemelerde biran önce motora binme hevesiyle ucuza kaçabilirsin:)
bir de motor tecrübenin fazla olmadığını belirtmişsin bu da alacağın ekipmanın bence kaliteli olmasını şart koşuyor
ben böyle düşünüyorum; böylede yaptım
motorumu ay sonu alacağım ama kaskım, montum, eldivenim, belliğim şimdiden hazır, bir pantalon kaldı
yada ben öyle sanıyorum yukarıda yazdıklarım 550 ytl tuttu :) :)

Çok haklısın Orkun. Yeni motor alacak olan ve bütçe denkleştirmek isteyen arkadaşlar, ekipman fiyatlarını motosiklet bütçenize muhakkak ekleyin...

Teşekkürler Orkun...

ToMCaT
15.Ekim.2007, 20:08
hoşgeldin Burak kardeşim....arkadaşların söylediği virüsün anti virüs yazılımıda henüz mevcut değil haberin olsun.....

kıvılcım
16.Ekim.2007, 00:34
bu çağda bile nerdeyse her hastalığın çaresi bulundu ama bu hastalığın çarisi bulunamadı kardeşim allah kolaylık versibb bizim virus sanada bulaşmış çok geçmiş olsun

Burak
16.Ekim.2007, 14:28
Teşekkürler arkadaşlar. Kesinlikle yanlış anlamam Orkun. Almaya karar verdiğimde mutlaka ilk önce parayı kıyafet ve güvenlik işine ayırıcam, çok sağol.

Bu durumda motor kullanmayı tercih etmek sigara içmeyi tercih etmek gibi birşey mi? Yani keyif almak için girilen bir sağlık riski mi?

Yoksa, dozunda içtiğin zaman kesinlikle hiçbir zararı olmayan, hatta yararı bile olan ve fakat dozu kaçırdığında zararlı olan şarap içmek gibi birşey mi?

carvalho
16.Ekim.2007, 14:39
Teşekkürler arkadaşlar. Kesinlikle yanlış anlamam Orkun. Almaya karar verdiğimde mutlaka ilk önce parayı kıyafet ve güvenlik işine ayırıcam, çok sağol.

Bu durumda motor kullanmayı tercih etmek sigara içmeyi tercih etmek gibi birşey mi? Yani keyif almak için girilen bir sağlık riski mi?

Yoksa, dozunda içtiğin zaman kesinlikle hiçbir zararı olmayan, hatta yararı bile olan ve fakat dozu kaçırdığında zararlı olan şarap içmek gibi birşey mi?

Dostum, sen motorunu al, rüzgarı hisset, alacağın hazzın bu metaforlara sığmayacağını göreceksin...

Burak
16.Ekim.2007, 14:44
Dostum, sen motorunu al, rüzgarı hisset, alacağın hazzın bu metaforlara sığmayacağını göreceksin...

Sağol dostum. Bir ondan eminim zaten. Riski ne olursa olsun keyfine değeceğine hiç şüphem yok. Sadece kurcalıyorum... :D

altug
16.Ekim.2007, 14:51
hoşgeldiniz Burak bey,

Mutlaka sürüş eğitimi almalısınız. İnanın çok faydası oluyor. Ankarada bu işi ciddi anlamda yapan 1-2 kişi var. Ankaralıların çoğu soner hoca incek dedin mi bilir zaten. O eğitimleri aldığında ertesi gün motor almam lazım diye dolanmaya başlarsın.

Sevgiler

orkun
16.Ekim.2007, 21:30
bence ikiside değil

ama mutlaka birşeye benzetmem gerekseyi s.e... derdim