PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTORSİKLET CİNAYETLERİ VE KATİLLER

DONDES
15.Ekim.2007, 11:53
''Kaza değil cinayet!
Motosikletiyle evine giden Sarp Erem'e önce bir taksi çarptı. Düşen Erem'i arkadan gelen bir başka taksi 30 metre sürükledi. Erem öldü, taksi sürücüleri kaçtı...
Kazanın ardından polis, Sarp Erem'e çarparak ölümüne neden olan taksileri bulmak için araştırma başlattı. Kazayı gören Kanal D televizyonu çalışanı Kamber Koç da, Erem'e çarpan ikinci taksinin plakasını polise bildirdi. Polis de otomobili kullanan kişinin Mustafa Keyif olduğunu belirledi.
Kazadan 8 saat sonra avukatıyla birlikte Beşiktaş Polis Merkezi'ne gelerek teslim olan Keyif, sağlık kontrolünden geçirildi. Kaza yerinden korktuğu için kaçtığını belirten Keyif, Erem'e ilk çarpan taksinin plakasını alamadığını söyledi. Olayın tek görgü tanığı olan Kamber Koç'un ise 34 THH 18 plakalı taksiyi Erem'in üzerinden geçerken gördüğünü söylediği öğrenildi. Polis kazayla ilgili geniş çaplı soruşturmasını sürdürüyor. Emniyet yetkilileri, kazanın meydana geldiği tünelin MOBESE kameralarıyla görüntülenmediğini belirttiler.''

Yukarıdaki haberi dün gazetelerde okuyan veya televizyonda seyreden herkezin eminim içi acı ile burkulmuştur.
Aynı şeyler bizimde birgün başımıza gelebilir.Hepimizin bir ailesi;eşi,çocuğu,annesi,babası veya seveni var.
Nasıl gaddar bir insandır ki bu caniler(ki insan denilemez bence,insan suretinde şeytan bunlar) hiç düşünmeden bir arkadaşımızı ezip öldürebiliyorlar.
Bence acil olarak birşeyler yapmalıyız!Diğer tüm motorsiklet siteleri ile görüşüp,Türkiye'nin heryerinde ki motorsiklet kullanıcılarını örgütleyip,bir yasa tasarısı çıkarttırmalıyız bu meclise.Avrupa'da motorsiklet kullanıcılarına uygulanan kanunlar ne ise araştırıp,aynısını sunmalıyız.Böyle caniler,trafik suçu ile değil,cinayet ile yargılanmalı.
Bunu gerçekleştirmek için,2000-3000 motorsikletli yurt çapında Ankara'ya kadar konvoy halinde sürüp,hazırlanan taslağı bir bakana veya milletvekiline sunmalı ve birşekilde bu taslak meclis gündemine girmeli.
Parlak motor kıyafetleri ile nasıl sürücülerin dikkatini çekiyor isek,böyle bir konu ile tüm Türkiye'nin dikkatini çekmeliyiz arkadaşlar.
Birlik olup,siyasi ve kanuni birşeyler yapmadıkça daha çok SARP EREM'ler ölecek boş yere.Hatta size önerim bu arkadaşımıza çarpan taksiyi bulalım.Tüm detayları öğrenip,onu tamircilerde,duraklarda,yollarda arıyalım ve kanunun önüne çıkartalım.Hatta mümkünse,olabilirse bizde onlara dava açalım ki,bu ve bunun gibi caniler bir daha böyle birşey yapmaya cesaret edemesin.
Sadece geziler düzenlemek,kafelerde toplanmak ile birliktelik,dostluk olmaz.Dostluk kötü bir günde yanlız bırakmamaktır.Enazından ailesinin acısı bir nebze de olsa hafifler.Bizlerde gelecekte olası cinayetlerden belki korunuruz.
Sevgilerimle,Yolunuz düzgün,farınız açık olsun.
Kazasız belasız keyifli sürüşler hepinize!

kaanka
15.Ekim.2007, 12:35
DONDES dostum çok haklısın ve öyle önemli bir konu ki aslında. Söylenecekte çok şey var, yalnız biz çok tepkisiz insanlar olmuşuz toplum olarak. Gösterdiğimiz en ağır tepki ancak üzülerek ve konuşarak oluyor. Söylediklerin ve düşüncelerin çok güzel katılmamak mümkün değil.
Sesin sesimdir, umarım sesimizi duyan olur.

moonchild
15.Ekim.2007, 13:13
http://www.amadirectlink.com/justice/index.asp

Burun size bir link! Motosiklet kullanımının had safhada olduğu, motosiklet efsaneleri doğuran bir ülkeden Amerikadan "Amerikan Motosikletçiler Derneği" çatısı altında kurulmuş "Justice For All (Herkes İçin Adalet)" oluşumu. Trafik kazalarında mağdur olan motorcuların haklarının korunması için çalışıyorlar. Çok detaylı okuyamadım henüz ama oralarda da bizim gibi dert çok, aşmanın yegane yolu da örgütlenmek!!

Motosiklet camiası içinde avukatlar vardır mutlaka. Öncelikle onların desteğine ihtiyacımız var. Sonra politika-siyaset-yerel yönetimler nezdinde bizim yolumuzu açabilecek nüfuzlu tanıdıklara ihtiyacımız var. Benim gibi düz motorculara da ihtiyaç var, etrafındaki motorcuları harekete geçirebilmek için... Hem de çok fazla ihtiyaç var düz motorculara!!! Neler yapabileceğimizi oturup konuşmak lazım, ama öle Raptor Riders olarak falan değil; Türkiye sınırları dahilinde motosiklet kullanan herkesi kapsayan bir organizasyon çatısı altında...

kaanka
15.Ekim.2007, 14:14
İlginçtir ki motosiklet sevdalılarının buluştuğu bu tür internet sitelerinde bile konu yeterince katılımcı bulup, internet ortamından çıkıp eyleme dönüşemiyor. :(

DONDES
15.Ekim.2007, 15:02
İlginçtir ki motosiklet sevdalılarının buluştuğu bu tür internet sitelerinde bile konu yeterince katılımcı bulup, internet ortamından çıkıp eyleme dönüşemiyor. :(Sevgili Kaanka,

Maalesef haklısın.Kan yerde kalacak gibi görünüyor.Arkadaşlar gezi oldumu,Regal Raptor sözkonusu oldumu veya biryerde fuar oldumu uzman kesilirler.Kendi ailelerinden biri ölseydi Allah korusun acaba ortalıkta yana yakıla kim dolaşırdı?
Sarp Ereni tanımam ve ismini bile ilk defa duydum ama benim de canım yandı.İnan ailemden birisi ölmüşcesine ağladım.
Ağladığım sadece o değildi,ayrıca insanlığımızın,ahlaki değerlerimizin,örf ve adetlerimizin ölümüne de ağladım.
Sakın bir kimse çıkıpda Türkler yardımseverdir,yuvka yüreklidir,sevecendir demesin,bu koskocaman yalan olur....

carvalho
15.Ekim.2007, 15:07
Arkadaşlar, olayın internet sanallığında yok olduğunu söylenip hayıflanıyor, hatta topiğe cevap yazmayanları duyarsızlıkla suçluyorsunuz da sizce kendimizi de sorgulamamız gerekmez mi sanallıktan sıyrılıp ne yaptık diye??? Gelin, haftalık buluşmalarımızda bu konuyu masaya yatıralım, ne tür bir eylemi nasıl çoğalarak yapabiliriz, hareket planımızı çıkaralım...

Dondes, raptorriders'a laf sokacağına önce buluşmalarımız zahmet edip gel de tanışalım, elini sıkalım...

Kaanka seni de klavyenin ötesinde buluşmalarda hiç görmedim ben mesela...

Olay trajik..kabul...her an başımıza gelebilir...kabul...taksi sürücüleri yani olayın failleri yakalanmalı, adalete teslim edilmelidir...kabul...bu faciaları tekrar yaşamamak için birşeyler yapmalı...kabul kere kabul...

Ama internet duyurularıyla bu olmaz.

İlk buluşmamızda motosiklet kazalarına dikkat çekmek için Türkiye genelinde nasıl organize oluruz bunu raptorriders olarak konuşalım... O kadar da zor değil bunu gerçekleştirmek...

kaanka
15.Ekim.2007, 15:28
DONDES, Kesinlikle haklısın o kadar duygusuz ve duyarsız bir toplum oldu ki anlamak mümkün değil.
Ateş düştüğü yeri yakar sözü maalesef bizim meşhur yardımsever toplumumuz içinde geçerli oldu. Artık gerçekten Ateşler Düştüğü Yerleri yakıyor. Tepkisizlik, aman boş ver cilik, ben mi uğraşıcım demekten gözümüzün önünde olan olaylara bile seyirci kalmaya başladık. Eminim Sarp Erem'i başka görenlerde olmuştur ama ah bu vicdan ah sadece biz demi var???
Ya aklım almıyor sen bir insana çarpıyorsun ve kaçıyorsun diğer sürücüde üstünden geçiyor oda kaçıyor AMA NEREYE... YA VİCDAN gece yastığa başını nasıl koyacaksın???
Birde arkadaşlar şunu sormak ve söylemek istiyorum izninizle.
Bu araçlar bir hayvanı ezmiş olsaydı şimdi bütün Hayvanları koruma dernekleri ayağa kalkmış hesap soruyor basını karıştırıyor bütün televizyonlarda haber oluyordu.
İnsan hayatı bu kadar ucuz mu???
Sarp Eren'i bende tanımam Allah rahmet eylesin, Allah yakınlarına sabır versin, Allah kimseye sevdiğini kaybetmenin acısını yaşatmasın…
Bence herkes üzerine düşen, VİCDANINA düşen görevi üslenmelidir…

DONDES
15.Ekim.2007, 15:39
Arkadaşlar, olayın internet sanallığında yok olduğunu söylenip hayıflanıyor, hatta topiğe cevap yazmayanları duyarsızlıkla suçluyorsunuz da sizce kendimizi de sorgulamamız gerekmez mi sanallıktan sıyrılıp ne yaptık diye??? Gelin, haftalık buluşmalarımızda bu konuyu masaya yatıralım, ne tür bir eylemi nasıl çoğalarak yapabiliriz, hareket planımızı çıkaralım...

Dondes, raptorriders'a laf sokacağına önce buluşmalarımız zahmet edip gel de tanışalım, elini sıkalım...

Kaanka seni de klavyenin ötesinde buluşmalarda hiç görmedim ben mesela...

Olay trajik..kabul...her an başımıza gelebilir...kabul...taksi sürücüleri yani olayın failleri yakalanmalı, adalete teslim edilmelidir...kabul...bu faciaları tekrar yaşamamak için birşeyler yapmalı...kabul kere kabul...

Ama internet duyurularıyla bu olmaz.

İlk buluşmamızda motosiklet kazalarına dikkat çekmek için Türkiye genelinde nasıl organize oluruz bunu raptorriders olarak konuşalım... O kadar da zor değil bunu gerçekleştirmek...

Sevgili Carvalho,öncelikle kullandığın kelimelere dikkat edersen sevinirim!
'Dondes, raptorriders'a laf sokacağına önce buluşmalarımız zahmet edip gel de tanışalım, elini sıkalım...'gibi laflar çok argo ve hoş olmayan ibareler.Üstelik ben senden yaşça da büyüğüm.Gelememe sebebim iş ve eş durumundan.Ben bankacıyım ve gerçekten motora binecek fazla vaktim yok.Ayda belki 4 veya 5 kez binebiliyorum.
Buluşmalara herkez eşi veya sevgilisi ile gelirken,benim eşim motordan nefret ettiği ve korktuğu ayrıca da kimseye emanet edemiyeceğimiz küçük bir oğlumuz olduğundan imkan bulamıyorum.Bunu da sevgili Aidikurt çok iyi bilir.
Çünkü,kendisi ile Geleneksel Regal Raptor buluşması için mütakip zamanlarda telefon görüşmesi yaptık.Ancak son dakikada bankada işim çıktı ve gelemedim.Eşimi de bırakıp tekbaşıma gelmek bana göre bir davranış değil.
Bu yüzden kendi kendine sinir yapıp söylenmeden önce bir düşün,ondan sonra yazıya geç sevgili dostum!

İkinci olarak,sabahtan beri irdelenmiş konulara ve konuklara bakarsan,hangi konunun daha çok dikkat çektiğini veya incelendiğini gayet açık bir şekilde göreceksin.Yazılan konu sadece Regal Raptor'un sorunu değil,tüm motorsiklet sevenlerin sorunudur.Daha başlangıçta bukadar ciddi bir durumda böyle yapılacak ise,benim burada bulunmam ve yazmam gerçekten anlamsız.

Size Mutluluklar!

okan
15.Ekim.2007, 15:40
dondes.. biraz önyargılı davranmışsın hakkımızda.... dostum herkesin içi yanmıştır muhakkak.. sonuçta insanız...ama senin yargılama şeklin çok yersiz olmuş...

kaanka kardeşim ...eylem demişsin .. hep söylenir .. ne yapabileceğimizi de yazsaydın..biz zamanında çok uğraştık..ben 20 yıldır motosiklet kullanıyorum.. bu uğurda bir çok arkadaşımı kaybettim..ama yapılacak bişi yok kardeşim.. adı trafik kazası...tek yapılacak şey ne biliyomusun.. otomobil ehliyeti vermeden önce motosiklet ehliyeti verip en az 2 sene herkesi az yada çok motosiklet üzerinde gezdirmeleri lazım...ki insanımız motosikletin ne olduğunu zırt deyince durmayacağını pırt deyince kaçamayacağını bilsin...

müslüm baba
15.Ekim.2007, 15:53
Arkadaşlar her gün acı haberlerle içimiz burkuluyor,böyle vahşet görülmemiştir, ticari taksi minibüs otobüs sürücülerinin umurunda bile değiliz,hatta bizi ezilecek sinek gibi gören öyle çok sürücü varki, şimdi o taksi sürücüsü durup yardım etseydi arkadaşımız hayatta olacaktı peki bu nasıl bir vicdandır ki onu öylece bırakıp ölmesine sebep olmuştur. İşte bu yüzden yıllardır mücadelesini verdiğim ticari araç kullanan sürücülerin psikoteknik eğitimden geçirilmeleri tezi nihayet gerçekleşiyor ama çok yavaş bu eğitimden geçenler bu gibi şeyler yapmazlar, ne yazıkki olmuyor.

Kardeşim protesto edelim ettikte Taksimin göbeğinde ben pankart açtım bu pankart hala duruyor işyerimde, ama eylemler kitlesel gösterilere dönmezse ses getirmez, bize gelene kadar o kadar çok motosiklet dernekleri var ki bunlar hem zengin hemde büyük motor sahipleri ben bu grupları asla harekete geçiremedim bu kitleler harekete geçmezse yapılan gösteri eylem boşa gidiyor çünkü basında yer almıyor, ama çıplak bir mankeni motora bindirip üzerinede pankart asasrsan en baş haber olarak herkes yayınlar ama ne yazıkki yaptığımız eylemleri hep kendimiz izledik, geçen sene darülaceze çocuk esirgeme kurumu gibi etkinliklere bile basını zor bela getirdik onların çekimleride yayınlanmadı.

Kimse duyarsız değil ama önder yok.

carvalho
15.Ekim.2007, 15:54
Sevgili Dondes,

İfadelerimde argo kullanmam daha doğrusu buna azami dikkat ederim. Sana hitaben yazdığım cümlede de böyle bir kelime yok, istersen tekrar okuyabilirsin...

Sabah yazdığın konuda merhum olan kardeşimiz için en az senin kadar üzüldüğümü ve çaresizlikten ötürü kahrolduğumu tahmin edemezsin, çünkü bunu sana sadece klavye tuşlarına basarak söyleyebilirim...

Raptorriders oluşumundaki arkadaşların da senden daha az üzüldüklerini zannetme sakın, onları yani bizleri tanıyabilseydin keşke...

Toplantılara katılamayış nedenlerinizi saygı ile karşılarım ve buna mecburum zaten, kimseyi katılım konusunda zorlayacak halimiz de yok zaten.

Bankacılık zor iştir, sevgili İakyürek de meslektaşınızdır, ben de bir dönem meslektaşınızdım...

Sitedeki herkesin bir işi var, mesaisi var, ailesi var, Allah'a şükür şimdiye kadar toplantılarımıza katılım oldukça iyi...

Benim takıldığım nokta, konunun açılış mesajında bu platformun paylaşımcılarının kimdir nedir kendileri tanınmadan duyarsızlıkla suçlanması... Suçlanacak somut bir konu da yok. Ne zaman bir eylem planlandı da katılacağım diyen kaç kişi katılmadı bu eyleme...

Böyle bir eylemi nasıl gerçekleştirebiliriz, Türkiye geneline nasıl yayabiliriz bunu kurgulayalım demiştim. Bunu geliştirici yanıt verseydin keşke...

kaanka
15.Ekim.2007, 16:00
Arkadaşlar sizi anlamakta şuan zorlanıyorum. Siz bu olayları yaratanlara tepki vereceğinize duyarsız kalmayalım diyenlere tepki veriyorsunuz.
Carvalho Kaanka seni de klavyenin ötesinde buluşmalarda hiç görmedim ben mesela... Demişsin demek ki etrafına iyi bakmamışsın. 05/10/2007 tarihli buluşmada oradaydım. Bu arada bir şey daha söylemek istiyorum toplanılan mekan güzel ama çok gürültülü, insanlar aralarında guruplaşmış, ekibi toplayıp böyle konularda konuşma yapacak tartışma ortamı sağlayacak arkadaşı orada göremedim???
Bu sitenin amacı konuşmak bir şeyleri paylaşmak değilmidir???
Her konuyu alınganlık yapıp sitenin kişiliğine yapılmış bir saldırı gibi algılayıp insanları terslemenin bir mantığını göremedim.

carvalho
15.Ekim.2007, 16:10
Arkadaşlar sizi anlamakta şuan zorlanıyorum. Siz bu olayları yaratanlara tepki vereceğinize duyarsız kalmayalım diyenlere tepki veriyorsunuz.
Carvalho Kaanka seni de klavyenin ötesinde buluşmalarda hiç görmedim ben mesela... Demişsin demek ki etrafına iyi bakmamışsın. 05/10/2007 tarihli buluşmada oradaydım. Bu arada bir şey daha söylemek istiyorum toplanılan mekan güzel ama çok gürültülü, insanlar aralarında guruplaşmış, ekibi toplayıp böyle konularda konuşma yapacak tartışma ortamı sağlayacak arkadaşı orada göremedim???
Her konuyu alınganlık yapıp sitenin kişiliğine yapılmış bir saldırı gibi algılayıp insanları terslemenin bir mantığını göremedim.

Kaanka tekrar diyorum ki ben de sanal tepkiler hiçbir işe yaramaz, ses getirecek tepki vereceksek bunu kurgulayalım ve hayata geçirelim...

Milyon tane konuyu e-postalarında okumadan tepki olsun diye forwardlayan o kadar insan var ki... NE İtalyan ürünleri ne Fransız ürünleri sanalda boykot edildi. Sonuç???

Bir şeylere karşı isek duruşumuzu ifade etmenin yeri sanal olmamalıdır. Bu platform fikirlerin paylaşılması, yapılacak eyleme zemin hazırlayacak işlevsellikten öteye gidemeyecektir. Bu işlevselliği doğru kullanmak için organize olmalıyız ve ilk buluşmamızda hareket planı çıkarmalıyız diyorum ben de...

kaanka
15.Ekim.2007, 16:20

Kaanka tekrar diyorum ki ben de sanal tepkiler hiçbir işe yaramaz, ses getirecek tepki vereceksek bunu kurgulayalım ve hayata geçirelim...

Milyon tane konuyu e-postalarında okumadan tepki olsun diye forwardlayan o kadar insan var ki... NE İtalyan ürünleri ne Fransız ürünleri sanalda boykot edildi. Sonuç???

Bir şeylere karşı isek duruşumuzu ifade etmenin yeri sanal olmamalıdır. Bu platform fikirlerin paylaşılması, yapılacak eyleme zemin hazırlayacak işlevsellikten öteye gidemeyecektir. Bu işlevselliği doğru kullanmak için organize olmalıyız ve ilk buluşmamızda hareket planı çıkarmalıyız diyorum ben de...

Şu söylediklerine aynen katılıyorum. Biraz önce dediğim gibi organizasyonu birinin üslenip başı çekmesi lazım. Bunuda sanırım site yöneticisi yapacak. Bu konular ile ilgili özel bir buluşma gerçekleştirilir herkes fikirlerini ortaya koyarsa üzerimize düşecek ne görev olursa ben şahsım adına kaçınmadan o görevi üslenirim. Bende bankacıyım fırsat bulmak zor ama şartları sonuna kadar zorlarım.

okan
15.Ekim.2007, 16:25
ölen SARP kardeşimize allahtan rahmet.. yakınlarına da başsağlığı diliyorum...inşallah bu anlamda son kaybımız olur... :(

yenikoylu_ua
15.Ekim.2007, 16:27
Aslında trafikte bizi kaale almayan umursamayan hatta sıkıştırmaya çalışan kişilerin yapılan eylemleri protestolarıda umursayacağını düşünmüyorum.Büyük bir katılımda olsa tv lerde devamlı haberlerde dönse bişey değişmicek o yüzdende burda tartışmanın bi mantığı yok adamlar yol vermedi diye birbirini vuruyo hangi insan evladı arabasını 5 m geri almamak veya sollama yapan vatandaşı önündeki boşluğa girdi diye vurur öldürür yüzme bilmeyen adamı denize atıp kaçar siz inanıyormusunuz böyle insanların 1000 motorcu Taksimde 1000 tane Ankarada 1 000 000 tane Türkiye genelinde eylem yaptı biraz dikkat edelim diyeceğine ben inanmıyorum.

Merterde 2 senedir bir olay protesto ediliyor bayada katılımlı oluyor sonuç sıfır kim umursuyo sadece motorcular ve o kardeşlerimizin ailesi ama genede yapalım ben gelirim ses getirelim ama sonucun değişmeyeceğinide bilelim en azından hayalkırıklığı yaşamamış oluruz

DONDES
15.Ekim.2007, 16:29
NEYSE,BU TARTIŞMAYI UZATMANIN ANLAMI YOK.BENİM KIZGINLIĞIM SİZLERE DEĞİL.O ARKADAŞIMIZI EZİPTE ORTADAN KAYBOLAN TAKSİ ŞOFÖRÜNE.EĞER GAZETECİ GÖRGÜ TANIĞI OLMASA BELKİ İKİNCİ EZİP GEÇENDE BULUNAMIYACAKTI.

Yapılması gereken ilk iş bu kaçan ve plakası alınamıyan katil taksiciyi bulmak.Yani,Sarp Eren'e çarpıp ayağını kıran'a.Bunun için yüksek mevkilerde bir kanun adamına ve avukata ihtiyacımız var.O yol hattı üzerinde o saatte geçen tüm taksilerin plakasını tespit edecek ve sorguya alacak yetkide birilerine.(MOBESE)
Bu arada hepimiz 'Türk Ceza Kanunu ve Karayolları Trafik Kanununu araştırıp,bu çarpan şahısların en ağır ceza ile çarptırılmasını sağlıyalım ki,ibreti alem olsun.Mesela taammüden adam öldürmek suçu veya buna benzer Türk Ceza Kanunu suçu ile yargılatabilmek.
Emsal teşkil edecek bir ceza çıkarsa,bundan sonra vuranın vay haline.
Hadi arkadaşlar kolay gelsin,ben Türk Ceza Kanununu araştırmaya başladım bile.Hatta bir kanun yakaladım!
Ayrıca ses getirmek için büyük motorsiklet klüplerine ihtiyaç yok.Bu taksicinin yargılandığı mahkeme salonuna gidilir ve orda mutlaka gazeteciler olucak,onlarla konuşulur ve suçluya ayrıca dava açılacağı belirtilir.İşte size suçlamak için gerekli kanunlardan biri.Hemde Türk Ceza Kanunu:

BİRİNCİ BÖLÜM

Ceza Sorumluluğunun Şahsîliği, Kast ve Taksir

Kast

MADDE 21. - (1) Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Kast, suçun kanunî tanımındaki unsurların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesidir.

(2) Kişinin, suçun kanunî tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen, fiili işlemesi hâlinde olası kast vardır. Bu hâlde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda müebbet hapis cezasına, müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur; diğer suçlarda ise temel ceza üçte birden yarısına kadar indirilir.

Bu kanunla yargılanırsa Sarp Erem geri gelmez ama emsal teşkil edecek bir ceza çıkarsa,bundan sonra vuranın vay haline.

kaanka
15.Ekim.2007, 16:39
Aslında trafikte bizi kaale almayan umursamayan hatta sıkıştırmaya çalışan kişilerin yapılan eylemleri protestolarıda umursayacağını düşünmüyorum.Büyük bir katılımda olsa tv lerde devamlı haberlerde dönse bişey değişmicek o yüzdende burda tartışmanın bi mantığı yok adamlar yol vermedi diye birbirini vuruyo hangi insan evladı arabasını 5 m geri almamak veya sollama yapan vatandaşı önündeki boşluğa girdi diye vurur öldürür yüzme bilmeyen adamı denize atıp kaçar siz inanıyormusunuz böyle insanların 1000 motorcu Taksimde 1000 tane Ankarada 1 000 000 tane Türkiye genelinde eylem yaptı biraz dikkat edelim diyeceğine ben inanmıyorum.

Merterde 2 senedir bir olay protesto ediliyor bayada katılımlı oluyor sonuç sıfır kim umursuyo sadece motorcular ve o kardeşlerimizin ailesi ama genede yapalım ben gelirim ses getirelim ama sonucun değişmeyeceğinide bilelim en azından hayalkırıklığı yaşamamış oluruz

Abi peki sonuç değişmiyicek diye duyarsız kalmak dahamı doğru? Çaba sarf etmeyelim nasılsa her şey aynı kalacak deyip kolaya kaçmak ne kadar doğru? Biz çaba sarf edelim çabalarımız havada kalsın, biz tepki verelim tepkilerimizi kimse anlamasın. Kimse bilmezse biz bilicez, bu kazalarda yakınlarını kaybedenler bilecek, en önemlisi vicdanımız bilecek.

yenikoylu_ua
15.Ekim.2007, 16:53
Kayıtsız kalalım demiyorum zaten mesajımdada yazdım gidelim ses getirelim ama bu Öğretmen ders anlatmaya çalışırken öğrencilerin kendi aralarında konuşmasına ve hiç birşey anlamamasına benze benim söylemeye çalıştığım bu diyeceksinki Öğretmenler herşeye ragmen anlatmaya devam etmiyormu evet ediyo önce elindeki tebeşiri arka sıradaki en çok konuşup dikkat dağitan çocuğa fırlatıyo sondada yazılıda sözlüde görüşücez diyo kendim için değil sizin için diyo sınıfta kalma okuldan atılma vs vs
Ama bizim tebeşir fırlatma not verme yetkimiz onlarında böle bi kaygısı yok

Genede söylüyorum böyle bir olaya en önden giderim

moonchild
15.Ekim.2007, 17:05
Cumartesi günü gözümün önünde Kadıköy-Pendik hattında çalışan bir minibüs sol şeride geçmeye çalışırken o anda o şeridi kullanıyor olan artçılı bir motoru devirdi. Gözümün önünde oldu dediysem abartmıyorum, motorun arkasında arabamla seyreden bendim ve minibüsün ısrarla motorun üstüne gidişini seyrederken kornama deliler gibi abanan da bendim... Motorcu kardeşimin çaresizliğini ve doğal refleks olarak eliyle minibüsü itmeye çalıştığını gören de bendim... Ama nafile, neremizi yırtarsak yırtalım minibüsün direksiyonundaki insansı varlık motoru devirdi... Ve yine aynı bahane: GÖRMEDİM!!! ULAN BAKMIYODUN Kİ GÖRESİN!!!!

Bunlara tanık oldukça motosiklet tutkumdan çekinen de benim açıkçası... İstanbul gibi bi cehennemde bu tutku hakettiği değeri ne kadar bulabiliyor ki!!?? Doğrusu ne yapacağımı bilemez haldeyim, bu son haberlerin de etkisiyle! Şimdi biraz gerçek hayata dönelim: Bir motorcu arkadaşımız, kendisini çok iyi anlayabildiğimiz bir kardeşimiz, aynı rüzgarı paylaştığımız bir dostumuz hiçbir canlının haketmediği bir biçimde öldü(rüldü). Bu son olsun diye ne yapabilirz? Yukarıda anlattığım hikayedeki motorcu arkadaşımızın yaptığı gibi yatan motorundan kalkar kalkmaz kaskımızı bizi deviren minibüsün camına geçirmek neye yarar? Cevap belli... O halde hukuka başvuracağız Dondes'in de bahsettiği gibi... Ama gelin gerçekçi olalım, Türk hukuk sistemi hangi haklıya hakkını layıkıyla teslim ediyor ki? Üstüne üstlük bizler hukçu da değiliz! O halde ben derim ki önce bir araya gelmemiz, beraber hareket etme kararlığını göstermemiz gerekiyor. Sonraki adım olarak işinin ehli bir hukukçuya müracaat etmeliyiz! Çünkü ben hukuk metinlerini okuyarak, işimize yarayabilecek bir madde bulabileceğimizi düşünmüyorum. Hukuk sistemi bir bütün, leyhimize gözüken bir madde pekala başka bir madde tarafından bloke edilmiş olabiliyor. Kaldı ki önümüzdeki vakaya ilişkin dava açma hakkımız olup olmadığını dahi bilmiyoruz-ya da ben bilmiyorum.... Bu konularda yol göstericiye ihtiyacımız var kesinlikle ve bu site yöneticisi falan olmaz-olamaz...

sancezz
15.Ekim.2007, 20:58
allah rahmet eylesın dıyerek bu konuyu kapatmayalı dostlar acıl bır sekılde toplanıp yollara dokulelım bu yaz onlarca dostumuzu hep bu sorumsuz cahıl dıkkatsız ınsanlar yuzunden kaybettık artık dur dıyelım ben dusunuyorumda:
*********************LUTFEN DIKKATLE OKUYUNUZ*******************
DOSTLAR DUSUNCEME NE KADAR KATILIRSINIZ BILMEM DEMIYORUM EMINIM HEPINIZ BANA DESTEK OLURSUNUZ SU AN EN MANTIKLISI UZERINDE MOTORSIKLET AMBLEMI OLAN VE ALTINDADA ANLAMI GUZEL BIR CUMLE YAZARAK BASKI YAPALIM VE HEPIMIZ BI MIKTAR ELIMIZE ALALIM TUM ARAC SURUCULERINE OTOBUS,MINIBUS,TAKSI VS ARACLARA DAGITALIM BUNUN ICINDE CLUPCE DONER SERMAYEMIZ OLSUN BENCE BANA KATILAN OLURSA KOLLARI SIVAMAYA BASLAYABILIRIZ NIHAYETINDE BEN BIR SOFORUM GUN ICINDE HIC SIKILMADAN ONLARCA ARACA DAGITIM YAPABILIRIM VE HAFTA SONLARIMIDA BU ISE VEREBILIRIM FAYDASI OLUCAGINA EMINIM NE DERSINIZ??????

Deli çerkes
15.Ekim.2007, 22:12
Arkadaşlar ben ne yazık ki bir hukuk bürosunda çalışıyorum.ne yazık ki ki diyorum çünkü Türkiyede hukuğun nasıl işlediğini çoğunuzdan iyi biliyorum. Bundan dolayı ben ne yazık ki olayların hukuksal boyutuna sizler kadar iyimser bakmıyorum.Polis nasıl tutanak tutarsa , bilirkişi ne bilerek rapor tutarsa ve Hakim meseleyi ne kadar anlarsa karar böyle oluyor.Keza yargıtayın halide içler acısı ve çoğu dosya ne zayık ki doğru düzgün incelenmeden onanıyor. bunlarla ilgili bir çok örnek verebilirim. ama keyfiniz kaçar.adalete olan güveniniz sarsılır.mevcut kanunlarla bu kadar olabiliyor.halkımız trafik konusunda bilinçlenmediği taktirde de mevcut durum aynen devam edecek.Bırakın iyi bir avukatı , avukatların kralı gelse durum böyle.değişmiyor.

Dolayısıyla ses getirecek bir eylem yapılacaksa mutlaka basın desteği olmalıdır.Hatırlarmısınız bir adam , Kızı bağdat caddesinde motorsiklet ile kaza geçirdiği vakit Ankaraya kadar yürümüştü ve bu olayın sonucunda trafik kanunu değişmişti. Basın her gün bu kadar gündeme getirmeseydi bırakın kanun değişmesini , ne bu yürüyüşten ve de bu olaydan kimsenin haberi olmazdı. Müslüm Baba doğru söyler.Eylemler kitlesel tepkilere dönmezse ses getirmez. trafik terörü denilince ilk akla taksiciler ve minibüsçüler geliyor. Ama canları yanıncada ilk eylemler yine bunlardan geliyor.çatır çatır haklarını arıyorlar.ancak konu motorsiklet olunca ilginç durumlar oluyor ve Halkımız kazaya karışan bir motorsiklet haberi duyduğunda anlamadan dinlemeden ilk tepkisi motor kullanıcısına gösteriyor .Avrupada ki gibi ayrı yol da yapılamayacağına göre ses getirecek bir eylem şart. bıkmadan yılmadan , gerekirse her hafta her gün , gerekirse polis engellemesinide göz altına alarak , bu durumu düzeltebilecek yetkililer artık bu duruma uyanana ve gerekli önlemleri alana kadar yapmak lazım.

handojoe
15.Ekim.2007, 22:43
yapılabilecek tekşey var oda hiçbir şey yapmamak...

sesimizi kime duyuracağız, hem duysalar ne olacak...

istanbul'da ve büyük şehirlerde motorcuları araçlar öldürüyor, küçük şehirlerde ise motorcular kendini öldürüyor...

savaşa en çok karşı olan millet amerika, ama en çok savaşan devlette yine amerika...

şu romantizm çağımızın hastalığı olsa gerek, duygusallığı bırakın

motorlarınıuzı ister sürün ister sürmeyin... belki ölürsünüz, belki sakat kalırsınız yada sağ kalırsınız...

şimdi gündem bu değil... bekleyin! ünlü biri (siyasi arenadan olsun) bir motor kazasından ölsün... ya da basının

ilgisini çekecek bir olay gelişsin... ama bu yıllar alabilir... bu kazaları dramatikleştirip magazinleştirmek lazım...

yoksa bu protestolar motorla yapılan günlük bir geziden öteye geçemez...

barismert
15.Ekim.2007, 23:02
Allah rahmet eylesin toplansak ankaraya gitsek 3000 kişi olsak yada 5000 yada 10000 hiç bi anlamı olmıcak sadece gezicez gelicez ben tek şeyi bilirim ve hep sölerim herşeyin başı eğitim bilinçli sürücü olmak biz motor camiası olarak bunlara karşı tek yapabilicemiz şey taksilerden otobüslerden minübüslerden kısacası ekmeğini trafikte şöförlük yaparak kazananlardan ve bunların içinde bulunan bazı hayvan oğlu hayvanlardan (hepsini kastetmiyorum) uzak durmak vefat eden arkadaş içinde dua edelim en çok bunlar işe yarıcaktır birde gövde gösterisi anlamında hani sesimizi duyurmak için illede gerekliyse taksim meydanında toplanılabilinir iyi bi organizasyonla saglam bi mesaj olabilir hem katılım bol olur ama bi anlamı olurmu bilmem

iakyurek
16.Ekim.2007, 01:15
şu romantizm çağımızın hastalığı olsa gerek, duygusallığı bırakın .... Handooo
hey gidiiii güzel kardeşim eli öpülesi adamsın ama anlayan yok......

ARKADAŞLAR,DOSTLAR,KARDEŞLER , ben motor sevdalısıyım demek yol yapmak demek, karda kışta etrafta motorunda arıza çıkaran kardeşlerine yardım etmek demektir, hadi canım sıkıldı motorla yol yapalım demektir vs vss..
bir motor kazasında hadi duyarlı olun demek değildir. hepimiz ölen kardeşimiz için üzülüyoruz ve onun yaşamış olduğu sıkıntıların aynısını defalarca yaşıyoruz ...

bazı şeyleri siteye , sitede varolan kardeşliğe maletmenin bi alemi yok...
burası kardeşliğin, yanlış olan şeylerin doğruralına ulaşmak için mücadele ettiğimiz motorcuların yeri....
bunun için eğitimler organize etmeye çalıştığımız, bi araya geldiğimizde netleştirmeye çalıştığımız bir yer...
evet toplantılarımızın çoğunda Allaha şükür kaza haberi ve ölüm olmadığı için bir takım yerlere geziler düzenlemeye çalıştığımız gerçektir... ki olması gerekende budur ,,,,

Allah rahmet eylesin Sarp kardeşimize.. yakınlarına, bize sabır ve güç versin.
Motor sevdalısı Sarp kardeşimiz motor kazasında ölmüş raptor ailesi geyik yapıyo demek üzücüdür. Geyik yapıyor diyenler neler yaptı ki bunu söyleyebiliyor ?!???

Motora gönül verenler, onunla yaşayanlar, yol yapanlar, adınız soyadınız ne olursa olsun her zaman yanındayım....
Çünkü bende sevdalısıyımmm......

kaanka
16.Ekim.2007, 09:56
Sitedeki bütün arkadaşlar motor sevdalısı, bur da herkes ayrı kişiliklere, işlere, karaktere sahip olsada, tek ortak noktamız motor olsada, bu sevda bizi bir arada tutuyor ve dost, arkadaş olmamızı sağlıyor. Arkadaşlar herkezde bir karamsarlık havası var. Biz motor sevdalıları bir şeyleri yapacağımıza, sesimizi duyuracağımıza inanmazsak. Motosikleti tanımayan onunda trafikteki bütün motorlu taşıtlarla aynı haklara sahip olduğunu bilmeyenlere kendimizi nasıl ifade edeceğiz ve nasıl inandıracağız???

emrahss
16.Ekim.2007, 14:03
NEYSE,BU TARTIŞMAYI UZATMANIN ANLAMI YOK.BENİM KIZGINLIĞIM SİZLERE DEĞİL.O ARKADAŞIMIZI EZİPTE ORTADAN KAYBOLAN TAKSİ ŞOFÖRÜNE.EĞER GAZETECİ GÖRGÜ TANIĞI OLMASA BELKİ İKİNCİ EZİP GEÇENDE BULUNAMIYACAKTI.

Yapılması gereken ilk iş bu kaçan ve plakası alınamıyan katil taksiciyi bulmak.Yani,Sarp Eren'e çarpıp ayağını kıran'a.Bunun için yüksek mevkilerde bir kanun adamına ve avukata ihtiyacımız var.O yol hattı üzerinde o saatte geçen tüm taksilerin plakasını tespit edecek ve sorguya alacak yetkide birilerine.(MOBESE)
Bu arada hepimiz 'Türk Ceza Kanunu ve Karayolları Trafik Kanununu araştırıp,bu çarpan şahısların en ağır ceza ile çarptırılmasını sağlıyalım ki,ibreti alem olsun.Mesela taammüden adam öldürmek suçu veya buna benzer Türk Ceza Kanunu suçu ile yargılatabilmek.
Emsal teşkil edecek bir ceza çıkarsa,bundan sonra vuranın vay haline.
Hadi arkadaşlar kolay gelsin,ben Türk Ceza Kanununu araştırmaya başladım bile.Hatta bir kanun yakaladım!
Ayrıca ses getirmek için büyük motorsiklet klüplerine ihtiyaç yok.Bu taksicinin yargılandığı mahkeme salonuna gidilir ve orda mutlaka gazeteciler olucak,onlarla konuşulur ve suçluya ayrıca dava açılacağı belirtilir.İşte size suçlamak için gerekli kanunlardan biri.Hemde Türk Ceza Kanunu:

BİRİNCİ BÖLÜM

Ceza Sorumluluğunun Şahsîliği, Kast ve Taksir

Kast

MADDE 21. - (1) Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Kast, suçun kanunî tanımındaki unsurların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesidir.

(2) Kişinin, suçun kanunî tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen, fiili işlemesi hâlinde olası kast vardır. Bu hâlde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda müebbet hapis cezasına, müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur; diğer suçlarda ise temel ceza üçte birden yarısına kadar indirilir.

Bu kanunla yargılanırsa Sarp Erem geri gelmez ama emsal teşkil edecek bir ceza çıkarsa,bundan sonra vuranın vay haline.

Öncelikle Allah rahmet eylesin, tekrarını göstermesin. Fakat bir konu var. Kast olması demek şoförün motorcuyu kasten öldürmesi yani cinayet işlemesi anlamına gelir. Oysa trafik kazalarında işlenen suçlar taksirle işlemiş sayılır. Adı üstünde kaza, her ne kadar cinayet gibi olsa da. Alkollü kazaları bile kasta sokamaılar, o kadar uğraşılmasına rağmen. Taksicinin kaçması sadece cezayı ağırlaştırır, bir de ilk mahkemeye kadar tutuklanmasını sağlar, pratikte malesef kastı ispatlamak mümkün değil. Adam öldürme suçunu okuyun, oradaki unsurları bilerek işlemiş olması gerekli. Fakat motorsiklet kazaları ile ilgili kanunda ayrıca bir düzenleme yapılabilir tabii, bununla ilgili çabanıza aynen katılıyor ve destekliyorum.

inci
16.Ekim.2007, 14:29
Öncelikle Allah rahmet eylesin, tekrarını göstermesin. Fakat bir konu var. Kast olması demek şoförün motorcuyu kasten öldürmesi yani cinayet işlemesi anlamına gelir. Oysa trafik kazalarında işlenen suçlar taksirle işlemiş sayılır. Adı üstünde kaza, her ne kadar cinayet gibi olsa da. Alkollü kazaları bile kasta sokamaılar, o kadar uğraşılmasına rağmen. Taksicinin kaçması sadece cezayı ağırlaştırır, bir de ilk mahkemeye kadar tutuklanmasını sağlar, pratikte malesef kastı ispatlamak mümkün değil. Adam öldürme suçunu okuyun, oradaki unsurları bilerek işlemiş olması gerekli. Fakat motorsiklet kazaları ile ilgili kanunda ayrıca bir düzenleme yapılabilir tabii, bununla ilgili çabanıza aynen katılıyor ve destekliyorum.

+1 8)

technosat
17.Ekim.2007, 13:20
öncelikle Sarp Eren kardeşimize Allahtan rahmet ,kederli ailesine baş sağlığı diliyorum.
arkadaşlar,henüz RR kullanıcısı olamadım ama iş yerimde 150cc scooter var ,arada bir onu kullanıyorum en azından stresimi atıyorum ve rahatlamaya çalışıyorum.Bundan birkaçgün önce bir taxi beni öyle bir sıkıştırdıki dalgın veya dikkatsiz olmuş olsaydım kesin şuan aranızda yoktum.durdum ve avazım çıktığı kadar bağırıp malesef küfrettim.yol boyunca kafamda kurdum ne yapabilirim diye ,bazı arkadaşlarımın dediği gibi neyaparsak yapalım duyarsız bir toplum duyarsızdır.öncelikle insanlık kendi içinde olmalıdır.Yaptıkları şeye hayvanlık deyip zavallı hayvanlara haksızlık etmeyelim çünkü onlar bile bu şekilde yapmazlar.neyse... aklıma şoforler odasına birkaç arkadaşımla gidip başkanla görüşmek geldi en azından izmir için ,istanbul içinde istanbuldaki arkadaşlar yapabilir.
başkana tepkimizi dile getirmeli sonuçlarının iyi şeyler olmayacağına dair ikna edici şeyler söylemeliyiz..haaa başkan ne yapabilir ellerinde telsiz var bunların en azından 1 ay boyunca hergün 1 kez veya birkaç kez motorlu sürücülere karşı dikkatli ve saygılı davranılması gerektiğini anons etmesini isteyebiliriz.bu hem bizim hem onlar için zor birşey olmayacağı kanısındayım . benim düşüncem bu ,aklıma başka bişi gelmiyor.fikir ile ilgili olumlu veya olumsuz bilgi verirseniz sevinirim çünkü bunu ivedi bir şekilde hayata geçirmemiz lazım.bunda başarılı olursak minübüs ve otobuscüler içinde aynı şeyler düşünülebilir....saygılar...ALLAH HEPİMİZİ BÖYLE BİR VAHŞETTEN KORUSUN !...