PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tamirat bilgileri

kıvılcım
17.Ekim.2007, 12:28
arkadaşlar bazı ufak tamiratları üstatlar burda resimli olarak anlatsada bizde biraz bir şeyler ögrenmiş olsak mesela motor yagı nasıl degiştiriliyor debriyaj teli nasl degiştirilir buji bakımı nasıl yapılır bunlar sadece bir örnek olarak söylüyorum üstatlar zaten yazıcakları çok iyi biliyorlardır ufak ufak bizde makinalarımızı başkasına emanet edipte içimiz çız edecegine kendimiz bir şeyler yapabilsek şimdiden bütün üstatlara teşekkürler ederim

okan
17.Ekim.2007, 12:41
aslında sitemizin içinde bu gibi konular var.. ama çok arayıp bulmanız lazım...debriyaj telini kendiniz değiştirme olayı zor.. ama buji bakımı felan kolaydır...eğer motorunuz garantideyse motor yağınıda servise değiştirmeniz daha mantıklı...ellerinizi kirlettiğinize değmez.... 8)

kıvılcım
17.Ekim.2007, 12:48
üstadım bunlar sadece örnektir biz motorcuyuz bırakım biraz kirlenelim ama balık tutmayı ögrenelim dimi bakarsınız bir gün lazım olur bilmemek ayıp degil ögrenmemek ayıp üstatlar el atsın görün basit ama ne bilgile çıkıcak ortaya isnsan çocugu gibi gördügü motorda kirlenmiş çokmu esas çocunuzu başkasına tamir ettirirken insanın içi cız ediyor çizicekmi bozacakmı diye dua ediyorsunuz bakın usta şikayetleri bölümüne 2 kişi memlunsa 10 kişi çıldırmak üzere

okan
17.Ekim.2007, 12:57
abicim.. sen takıldığın noktaları yaz sana yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır...kolay gelsin....saygılar ....

thoraman
17.Ekim.2007, 13:12
sitedeki arama motorunu kullanarak aradığın cevaplara ulaşabilirsin geçmişte bu tip ufak tefek tamiratlar çok yazıldı çizildi

kıvılcım
17.Ekim.2007, 15:47
kardeşim bunları bir başlıkta toplamanın bir zararı olurmu acaba

redhawk
17.Ekim.2007, 16:14
Doğru valla şimdilik garantideyiz ama ileride ufak tefek bakımlar için kirlenmek zevkli olacaktır.Tecrübelerden faydalanalım derim usta arkadaşlarda uygun görür paylaşırlarsa.

Aksu
17.Ekim.2007, 16:23
Arkadaşlar hertürlü sorularınız için beni msn den arayabilirsiniz. mehmetaksu60@hotmail.com
Başınız sıkışırsa da Müslüm Baba yı arayabilirsiniz.

kıvılcım
17.Ekim.2007, 16:58
üstadım yardımlarınız için teşekkürler ben arkadaşlar bu konu hakında bilgilendirmek amaçınla açmıştım sözler uçar ama yazı bakidir bütün motorların garantisi bitmeye mahkumdur balık almak önemli degildir demiş bir atasözü balıgı tutmak olay burda bu arada bütün üstalardan ve sizden allah razı olsun bildiklerinizi zaman buldukca bu konu başlıgı altında iletirseniz hem forumda bilgi toplanmış olur hemde bölük bürcük bilgi aramak zorunda kalmayız saygılar

dağcı
17.Ekim.2007, 22:53
Tamirat işlerinden çok acil durumlarda yapılacaklar daha faydalı olur diye düşünüyorum.
Ne bileyim gaz yada debriyaj teli koparsa ne yapmak lazım,
yada hani motordan pöt-pöt diye ses gelirse ne yapıcaz gibi...
En yakın tamirciye kadar itmeyelim motoru (özellikle şehir dışında)...
Müslüm baba ya ulaşabiliriz ulaşamayız, ne olur ne olmaz...

barismert
18.Ekim.2007, 01:13
kesinlikle katılıyorum bu sitede ilk motoru regal olan arkadaşlar var bi konu acalım faydalı bilgiler gibi tek konuda toplayalım regaldeki sigortadan fan müşürüne yag değiştirmekten elektrik tesisatına kadar kim ne biliyosan anlatsın çok faydalı olur bencede adminim bu konuya bi el atsın derim ben 8)

tt06
18.Ekim.2007, 12:40
motosikletler sorunlar problemler kısmında aradığınız her sorunun nasıl çözüldüğü var bi zahmet biraz arayın tarayın sorunlarınıza karşılık gelen çözümü bulun
Bence O şekilde herbirinin ayrı başlıklarda olması daha iyi ve uygun çünkü o başlıkta sadece o problem konuşulur o problem tartışılr nasıl çözüldüğü anlatılır
Aksi halde her sorun bu topic de toplansa kimin ne yazdığı belli olur kimse aradığını bulmaz yani demem o ki burada toplanırsa herşey karışır.

yenikoylu_ua
18.Ekim.2007, 12:47
Herşeyi kendimiz yaparsak bu servisler tamirciler dükkanlarının kiremitlerinimi yicek arkadaşlar :shock:

kıvılcım
18.Ekim.2007, 13:12
üstadım bu motorların üstündeki bizim canımız artı bu aletler bizim çocugumuz gibi burda %80 arkadaş servislerden şikayetçi insanın kendi makinasını kendi tamiratını yapması ayrı başkasının bam güm yapması ayrı biz en ufak çizik olacak diye içimiz gidiyor çogu arkadaş servisler motoru bırakıp gidiyor 3 gün sonra alıyor her yerinde çizik ve zedelenmeden şikayet ediyor bu arada bu bilgileri ögrenmenin ve makinanın özellekliklerini ögrenmenin ne gibi zararları var bunuda merak ediyorum

müslüm baba
18.Ekim.2007, 13:47
Bu ve buna benzer bilgiler zaten sorunlar bölümünde var, sizler çok şanslısınız biz bu motorları ilk alanlardanız, servise götürdüğümüzde bujilerin nasıl söküldüğünü kimse bilmediğinden Denizin motorunun silindir kapağını sökmüşlerdi. Daha sonra öğrendikki meğer tağaları çıkartıp alyanla üst nikelj sökülünce bujiler ortaya çıkıyormuş.

Aksu
18.Ekim.2007, 14:50
Bu ve buna benzer bilgiler zaten sorunlar bölümünde var, sizler çok şanslısınız biz bu motorları ilk alanlardanız, servise götürdüğümüzde bujilerin nasıl söküldüğünü kimse bilmediğinden Denizin motorunun silindir kapağını sökmüşlerdi. Daha sonra öğrendikki meğer tağaları çıkartıp alyanla üst nikelj sökülünce bujiler ortaya çıkıyormuş.
Hahahaa Müslüm Baba hangi salak söktü ya, hemde adam servislik almış vay vay vay. Kubilay ın dediği gibi bu gibi salak servisler dükkanlarının kiremitlerini yesin, hatta ateşte kızdırırsa üzerinde birşeyler de pişirebilir.
Ben motoru aldığımda sıkı bir incelemeye tabi tuttum. Bujiler nerde dinamo nerde akü nerde bobinler nasıl elektrik sistemi nerden nasıl geliyo gibi falan filan motoru tanımaya çalışdım. Açtım akü kapağını suyuna baktım eksik, Müslüm Baba ya dedim ya bunların suları hepten eksiktir, meğer anladık ki servislerin çoğu bunları kuru akü sanıp kullanıcılara akülerin suyu yok bakmaya da gerek yok derlermiş, onlarda hababam akü değişmişlerdi garanti kapsamından, neyse ki milleti uyandırdık da akü problemi geçmişde kaldı. Şimdi de dişli problemi çıktı neden, zinciri fazla gerdirmeden ve vites dişlileri yerini bulmadan zorlamadan dolayı kırılmalar.
Velhasıl fazla uzatmayayım, motorlarınızın neresinde ne var ne yok nasıl olur gibi şeyleri öğrenmeye çalışın. Lazım olmazsa genel kültürünüz artar.

kıvılcım
18.Ekim.2007, 16:10
azınıza saglık üstatlar işte bende bunun için biz yeniler için bu konular sizin için basit ama bali biz sizden birr şeyler ögrenelim diye bu konuyu açtım bir bilgi bir bilgidir rica etsem biz yenileri bu konuları bir başlık altında toplasınızda bizde sizden feyz alsak ama bu başlık altında ama sizin açacagınız bir başlık altında toplasanız simdiden teşekkür ederim saygılar

tt06
18.Ekim.2007, 18:32
AKSU abi akü suları genlede eksiktir doğrudur bilmiyorum sulu aküyü kuru zanneden servisler varmı ama sarıkayaların gönderdiği sıfır aküye konulması gereken su eksik bunda sarıkayaların bi hatası yok çinden nasıl geliyosa o şekilde gönderiyorlar.
Aküye suyu koyduğunuzda zaten plakaların üstüne çıkmıyor. Suyu koyup 2-3 saat beklettiğinizde o plakalr suyu çekiyor akü suyu yarıya düşüyor . Bide o şekilde şarz yaptığınızda yarının da altına düşüyor üsten takviye edilmezse o akü
4-5 ay sonra ölür motor hergün çalışırken sorun yokmuş gibi gelir ama bi hafta yatırısan akü sıfırdır.

kıvılcım
19.Ekim.2007, 12:30
üstatlar hala bekliyoruz debriyaj teli nasıl degiştirilir motor yagını degişimi işin espirisi bir şeyler yazın lütfen bizde bilgilenelim başımız sıkışmadan ögrensek kötümü olur

tt06
19.Ekim.2007, 13:12
kardeş iç teli mi soruyosun yoksa komple debriaj orjinal iç dış teli mi soruyosun

kıvılcım
23.Ekim.2007, 11:09
arkadaşım bu sadece bir örnek olsun diye yazdım ama sen 2 sinide yaz ve nasıl ayarlanıyor göster istersen benim gayem arkadaşlar bir şekil bütün tamirat bilgilerini bir konu hakında bulabilmeleri

kaldera
23.Ekim.2007, 11:24
kıvılcım kardeşim bu konu ile çok detaylı bilgilerin olduğu bir bakım onarım sitesi verdim..orada her şey görsel olarak var.

kıvılcım
23.Ekim.2007, 11:29
arkadaşlar faydalı olduğuna inandığım bir yabancı site var.
burası motosikletle ilgili tüm onarım ve diğer faydalı bilgilerin olduğu bir yer.
bir kaç gün önce dikkatimi çeken bir yazıda öğrenmek isteyenler bu konuda yardım istiyorlardı..
eğer anlamaya çalışılırsa faydalı olduğu kesin..

http://www.dansmc.com/mc_repaircourse.htm

yalnız bu site ingilizce..
bu sitede anlatılanları türkçeye çevirip tekrar buraya aktarmak daha güç..
ingilizcesi olanlar için sorun olmayacaktır.. diğer arkadaşlar içinde bir alternatif çözüm oluşturdum..

http://dosyam.net/?id=jfc1ff buraya sizin için bir rar dosya ekledim . bu yazılımı indiriyorsunuz. bir nevi arama motoru gibi..yabancı gelmeyecek size. bunu çalıştırıp adres çubuğuna sitenin URL sini yapıştıracaksınız..
üstte araç çubuklarının olduğu bölümde dökümanı çevir diye bir bölüm var.orayı tıklayınca çeviri başlayacak.

burada sizede biraz iş düşecek..birebir çeviri olmayacak..cümleler saçma oluşabilir.

not: bu yazılımı diğer yabancı sitelerdede kullanabilir işinizi görebilirsiniz..

kolay gelsin ..umarım sizlere faydalı olur...

http://www.oemmotorparts.com/default.asp buradada bazı motorların parça dağılımları ,grafik resimleri ve euro fiyatları mevcut..

arkadaşlar kaldera üstadın yazısını kopyalayıp buraya yapıştırdım inşallah işinize yarar ingilizceden türkçeye çevirecek bir arkadaşımız olursa çok iyi olur