PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dörtlü Flasşör Yapımı (Alıntı)

aidikurt
13.Mart.2007, 12:49
Günümüzde birçok motosiklet modelinde dörtlü flaşör standart olarak sunulmaya başlansada, motosikletlerin birçoğunda dörtlü flaşör standart değildir. Ama dörtlü flaşör olmayam motosikletimize bu özelliği katmak hiçde zor değil.

Şimdi sizlere bunu nasıl yapabileceğimizi anlatacağım ;

Motosikletimize dörtlü flaşör özelliği katabilmemizin iki yolu vardır. Oldukca basit ve masrafsız olan birinci yöntemden başlayalım ;

>> Bize lazım olan malzemeler bir adet buton (swich) ve biraz kablo. Evet hepsi bu kadar. Şimdi nasıl yapacağımıza gelelim ;

Olayın mantığı şu : sağa yada sola sinyal verdiğimizde iki adet sinyalimiz yanıp sönmeye başlar, o esnada kapalı olan diğer iki sinyalimizin (+) uçlarına yanmakda olan sinyallerin (+) uçlarındaki elektriği verirsek dördü binden yanmaya başlayacaktır :)

Şimdi olayı açarsak, sinyal şeması yaklaşık olarak alttaki gibidir :

http://img101.imageshack.us/img101/7365/snyalemasp6.jpg (http://imageshack.us)

Sinyal flaşöründe 3 adet uç vardır, bunların biri şase (-) biri 12 V elektrik (+) ve biride lambalara giden (yanıp yanıp sönen) 12 V (L) dir.

Kontağı açtığımızda flaşör üzerinde 12 V elektirik devamlı vardır, L (lamba) ucundan çıkan kablo sinyal anahtarındadır. Sinyal anahtarı ile sağa sinyal verdiğimizde flaşörden gelen akım sağdaki lambaları yakıp söndürür, aynı şey sol taraf içinde geçerli.

Şimdi bizim yapmamız gereken o basit işlem kısaca şudur; sağ ve sol sinyallerin (+) uçlarını motosikletimize sonradan eklediğimiz butona bağlamaktır. Elbetteki sadece bu sonradan taktığımız butona basarak dörtlülerimiz yanmayacaktır, hem sinyal verip (herhangi bir tarafa) hemde bu taktığımız butonu açarsak dörtlülerimiz yanmaya başlayacaktır. Korkmamıza gerek yok çünkü motosikletimizin sinyal flaşörü dört lambayıda yakacak güçdedir.

Peki bu bağlantıyı nasıl gerçekleştireceğiz;

Önce temin ettiğimiz bir adet butonu motorumuzda uygun bir yere monte etmemiz lazım, tabi bu montajdan önce butonun ayaklarına fiş yada lehimleme yoluyla yeteri kadar uzunlukta bir kablo eklemiş olmalıyız. Ekleyeceğimiz kablonun uzunluğu bağlantımızın nerede olacağıyla alakalıdır.

Şimdi gelelim sağ ve sol sinyallerin artı uçlarını bulmaya, bunun için bir adet seyyar apmule (12 V) ihtiyacımız var, resimdeki gibi :

http://img244.imageshack.us/img244/1953/lambaba1.jpg (http://imageshack.us)

Seyyar apmulün bir ucunu şaseye sabitlersek eğer, boşda kalan diğer ucu bize herhangi bir yerdeki 12 V (+) yı bulmamıza yardım edecektir. Seyyar ampul işe hazır ise bizde sinyallerin (+) ucunu bulmak için bize en kolay olan kısmı ön yada arka sinyallerin kablo bağları yada ek yerleri veya fişleri rahat çalışabilmemiz için göz önünde çıkarmalıyız.

Kontağı açıp sağa sinyal veriyoruz, sağ sinyal yanıp sömekde ve elimizdeki seyyar ampulun boş ucunu sağ sinyalin bağlantı fişlerinin kenarından kıyısından temas ettirerek sinyalimizin (+) ucunu buluyoruz (seyyar ampulde yanıp sönecektir) Aynı işlemi sol sinyal içinde yapıyoruz, şimdi sağ ve sol sinyallerinin (+) uçlarından BUTON umuza ara kablo çekiyoruz.

DİKKATherhangi bir kesme, sökme, çıkarma yapmayacağız sadece olan tesisattan ek çekeceğiz butonumuza. Şimdi herhangi bir tarafa sinyal verdikden sonra butonumuza basdığımızda Dörtlü Flaşör lerimizin yandığını göreceksiniz

Basit bir yöntem dedim ama baya uzun yazmışım, durun bakalım karışık olan yöntemi nasıl anlatacağım :)

Şimdi , "ben ayrı bir sistem istiyorum, sinyal koluna bağımlı kalmayayım. Butonuma basdığımda dörtlüm yansın, hatta istersem frene basdığımda stop lambamla birlikde dörtlümde yansın" derseniz eğer buyrun başlayalım derim :)

Bize lazım olan malzemeler :

http://img167.imageshack.us/img167/7236/malzemelerpa9.jpg (http://imageshack.us)

1. Bir adet buton 0,5 YTL
2. İki adet 12 V Mini Röle 2,5 YTL x 2 : 5 YTL (oto parçacılarda)
3. Yeterli sayıda küçük sarı dişi fiş (papuç) ve koruma plastiği 0,5 ~1 YTL
4. İzole bant 0,5 YTL
5. Plastik kelepçe 0,5 ~1 YTL
6. 10-15 amper sigorta 0,5 ~1 YTL

Başlayalım :

Önce uygun bir yere butonumuzu monte ediyoruz ve yukarda da tarif ettiğim gibi butona eklediğimiz kablomuzu çalışmalarımızı yapacağımız yere kadar (büyük ihtimalle sele altı) uygun yerlerden geçirip plastik kelepçemiz ile sabitliyoruz.

Geldik rölelerin montajına ;

Montajın tarifine başlamadan önce kabaca tarif ederek rölenin ne işe yaradığını anlatırsam montajı daha rahat yapabileceğiniz kanaatindeyim.

Röle nedir? Aşşağıdaki resimde bir adet mini röle görüyoruz ;

http://img92.imageshack.us/img92/2669/rlegv1.jpg (http://imageshack.us)

Röleler, kendilerine verilen tetikleme ile iki bağlantı arasında ki köprülemeyi tamamlayan devrelerdir, yani aslında bir nevi anahtardırlar. Aşağıdaki şema ile biraz daha anlarız sanırım ;

http://img155.imageshack.us/img155/4021/rleemaxp1.jpg (http://imageshack.us)

Rölelerde 4 adet ayak vardır 85 - 86 - 87 ve 30 numaralı ayaklar (Bazen 87 den iki adet olur, ikiside aynı şeydir farkları yoktur)

85 ve 86 numaralı ayaklara elektrik verdiğimizde, birine (-) birine (+) içindeki bobin elektrik yükü ile manyetikleşerek mıknatıslanma yapar ve açık olan anahtarı kapayarak 30 ile 87 numaralı ayakların arasındaki devreyi tamamlar.

Sıra montajda;

Butonumuzun bir ucuna (+) 12 V vereceğiz , araya sigorta koymayı unutmayın ama. Butonun diğer ucunu rölelerin (ikisinin birden) 86 uçlarına bağlıyoruz, rölelerin 85 uçlarına şase (-) veriyoruz. Rölemiz şu an butonu açtığımızda çalışmaktadır (açma kapama sesini duyabilirsiniz)

Şimdi motosikletimizin flaşörünün lambalara (sinyal kolu) giden ucunu bulmalıyız, bunun için yine yukarda tarif ettiğim gibi seyyar lambayı kullanacağız. Seyyar lambanın bir ucunu şaseye sabitledikden sonra kontağı açıp herhangi bir tarafa sinyal verelim, sinyal flaşörü devrede iken 3 ayrı ayağınada teker teker elimizdeki seyyar lambanın boş ucunu değdirerek flaşörün hangi ayağının lambalara sinyal akımı gönderdiğini tespit edelim.

Sinyal flaşörünün tespit ettiğimiz bu ucundan (büyük ihtimalle o ucda L yazar) rölelerin (ikisinin birden) 30 numaralı ayaklarına hat çekeceğiz, rölelerin 87 numaralı ayaklarınıda birini sağ sinyal hattına diğerinide sol sinyal hattına ekliyoruz ve sistem hazır.

Şu an butona basdığımızda iki röleyi birden tetiklemekte ve rölelerin 30 numaralı uçlarındaki flaşör akımını 87 numaralı ayaklara aktararak dörtlülerimiz yanmaktadır.

Umarım anlatımımda bir hata yoktur ve anlaşılır bir dille yazmışımdır. Merak ettiğiniz ve anlayamadığınız bir nokta olur ise buradan sorabilirseniz eğer severek cevaplarım .

Biraz karışık gözüksede aslında çok basit bir işlem :

http://img141.imageshack.us/img141/6451/karklkne3.jpg (http://imageshack.us)
http://img152.imageshack.us/img152/9118/stopiinrlexp6.jpg (http://imageshack.us)

Ben motorumun naked olmasından dolayı butonu montajlayacak uygun yer bulamadığım için bir aparat yaptım, grenajlı motoru olanların işi daha kolay.

http://img141.imageshack.us/img141/9629/butonwm5.jpg (http://imageshack.us)

Sonuç bu olacak :

http://img114.imageshack.us/img114/1839/sinyalgifab8.gif (http://imageshack.us)

Şimdi gelelim zurnanın malum sesi çıkardığı yere :cherry:
Eğer ki frene basdığınızda stop lambanız yanarken dörtlülerinde yanmasını istiyorsanız, bunun içinde sisteme bir adet röle daha eklemeliyiz.

Rölemizin 85 nolu ayağına şase veriyoruz, 86 numaralı ayağınada stop lambasına giden (+) 12 V dan hat çekiyoruz. Stop lambamızın (+) ucunu yine seyyar lamba yardımı ile deneyerek bulacağız.

Şu an frene basdığımızda stop lambası ile birlikte rölemizde devreye girmektedir (sesini duyabilirsiniz)

Rölemizin 30 numaralı ayağına (+) 12 V elektrik veriyoruz ve 87 numaralı ayaktan diğer iki rölenin 86 numaralı ayaklarına kablo çekiyoruz. Frene basdığımızda rölemiz devreye girmekdedir ve 30 numaralı ayakdaki 12 V elektiriği 87 nolu ayağa aktarıp oradan diğer iki rölenin 86 ayaklarına ulaşarak bu iki röleyide tetiklemekde ve dörtlü flaşörümüzü devreye sokmaktadır.

Hayırlı olsun...

Eyong
Olcay Avşar

Notlar :

Kullandığımız 2 adet rölenin yaptığı işi yapan tek rölelerde var, fakat teminleri zor ve fiyatları makul olmadığı için 2 adet röle kullanmayı uygun gördüm.

Tek bir röle kullanıp 2. bir flaşör ekleyerekde yapabilirdik sistemi ama yine fiyat olarak fazladan bi harcamamız gerekecek ve aracımızın elektrik sistemine fazladan bir flaşör daha eklemeye gerek duymadım.

Röleleri ve soketleri oto parçacılarda, butonu ise elektronikçilerde bulabilirsiniz.

Kino
13.Mart.2007, 13:34
aidikurt paylaşım için teşekkürler
en kısa zamanda deniyorum...

aidikurt
13.Mart.2007, 13:42
valla bende hemen deniyicem motosiklet sitelerinde gezinirken denk geldi paylaşım için hemen sayfaya koydum.Hatta aynı olayı regal için yaparken resimleyip buraya koyarız.

okan
13.Mart.2007, 13:48
şimdi dörtlü flaşör yapınca motor reasingemi dönecek ... annaaaaaa...ben hemen yaptıriiimm... jetten bilem fızlı giderim...
bizim burda çarşamba ilçesininn minübüsçüleri gibi... jetten bilem fızlı gidiiikk...döllere para almiikk... gidiş dönüş bi liraa...

aidikurt
13.Mart.2007, 13:52
şimdi dörtlü flaşör yapınca motor reasingemi dönecek ... annaaaaaa...ben hemen yaptıriiimm... jetten bilem fızlı giderim...
bizim burda çarşamba ilçesininn minübüsçüleri gibi... jetten bilem fızlı gidiiikk...döllere para almiikk... gidiş dönüş bi liraa...
valla Alemsin be baba :cheesy:
Şaka bi yana gerekli oluyor bazen dörtler gece yol kenarına çektiğinde ihtiyacını hissediyor insan.

infinitedreams
13.Mart.2007, 14:04
Bizim motorda yok ve 4'lü flaşör gerçekten ciddi bir ihtiyaç.

En kısa zamanda, belki de ilk buluşmada bir adet buton ve biraz kablo alıp aidikurt'a getiricem, o da inşallah halledecek inşallah bu çok basit olduğu iddia edilen işi.
:)

(Zahmet olmazsa dostum)

aslanburclu
13.Mart.2007, 14:33
haydaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
bir düğmeye bastımmı bütün lambalar yanacak yani yanıp sönecek anam ben üşeniyodum valla hemen yapıyım dur.

yawwww bi düğmeyle lambaların hepsi yanınca bu arada aşka gelip motorda yanmasın en iyisi ben yavaş yavaş tane tane yapıyım bu işi.

ya millet dikkat edin dikkattttttt

Kino
13.Mart.2007, 14:53
komutanım sen uyma bunlara açmaz seni

aksam yol kenarında frene basmışsın telefonla konuşacaksın stoplar yanıyor 4lüler yanıyor
kırmızı sarı kırmızı

komutanım sen stopları lacivert yaptırırsan olur
lacivert sarı lacivert

yürü be okanım kim tutar seniii zaten Vip olmuşsun herhalde jetten fızzlı gidicennn

aidikurt
13.Mart.2007, 15:10
Bizim motorda yok ve 4'lü flaşör gerçekten ciddi bir ihtiyaç.

En kısa zamanda, belki de ilk buluşmada bir adet buton ve biraz kablo alıp aidikurt'a getiricem, o da inşallah halledecek inşallah bu çok basit olduğu iddia edilen işi.
:)

(Zahmet olmazsa dostum)
baba sen merak etme senin için değil dörtlü 8li flasşör bile yaparım.

tan21
16.Mart.2007, 01:43
ya on numarada adamsın be helal olsun çok uğraştırıcı gibi ama ii paylaşım saol

turlabo
22.Nisan.2007, 18:56
ben bir sene önce uyguladım.ve çok memnunum.hele konvoyda harika oluyor. tavsiye olunur

Emre
10.Aralık.2011, 22:57
Arkadaşlar konuyu tekrar hortlacam ama aklıma bir soru düştü :) mini röleleri aldım ama buton olayını tam anlayamadım. Yedek parçacıda 2 tip buton vardı. Bunlardan bir tanesi resimdeki kırmızı buton, diğeri de çekmeli basmalı bir buton. Kırmızı olan butona basıyorsun sadece yani anahtar gibi kademeli değil (açık kapalı konumu yok). Diğeri çekmeli itmeli olduğu için anahtar gibi kapaması açması var diye düşünüyorum. Sorum şu ki hangi butonu almalıyım. Kırmızı butonu kullanırsam bir kere basınca röleyi tetikleyip dörtlüleri yakacak ama sonra nasıl kapatacağım. Butona bir daha basınca yine röleyi tetiklemeyecek mi? Kafam karıştı birazda ondan uzun yazdım, idare edin artık :) Tek basmalı buton devreyi tekrar kapatmayacak gibi geldi. Resimde ki butonu kullanarak bu işi yapan arkadaşlar yardımcı olabilirler mı? Şimdiden teşekkürler :)

Emre
14.Aralık.2011, 11:47
Aidikurt nerelerdesin? :) Sen denemişsindir diye sana soruyorum. Şu kırmızı buton hakkında beni bilgilendir :) O kadar uğraşıp sürekli yanan bir dörtlü istemiyorum :)

falldown
14.Aralık.2011, 13:19
çekmeli itmeli falan bişe anlamadım ama bunlar bikaç liralık şeyler al ikisindende dene.hangisi işine yarıyosa diğerini at çöpe gitsin. arabaa 4lüsü gibi düşün basıosun çıkıçıkı:mrgreen: yanıo basıosun sönüyo

Emre
14.Aralık.2011, 17:57
çekmeli itmeli falan bişe anlamadım ama bunlar bikaç liralık şeyler al ikisindende dene.hangisi işine yarıyosa diğerini at çöpe gitsin. arabaa 4lüsü gibi düşün basıosun çıkıçıkı:mrgreen: yanıo basıosun sönüyo

Yaa öylede şimdi sistemi yapıp, hee tamam oldu deyip sonra tekrar sökmek istemiyorum ondan yani :) Butona bir kere basınca röleyi tetikleyip devreyi tamalıyorsa ve ikinci kez basınca röleyi tetikleyip tekrar devreyi açıyorsa sorun yok ama açmıyorsa bu sefer sürekli 4' lüler yanık kalmaz mı? Uygulayanlardan da hiç ses soluk çıkmıyor :)

falldown
14.Aralık.2011, 18:08
ewt site suskun.. bişe söküp takmana gerek yok. yapcağın tek şey butonun ayaklarına lehim atıcan bakcan olmadı koparcan diğerini takıp lehimlicen sonrada kütüğe tutturcan o kadar. kablo çekmeydi vs. zaten yapcağın şeyler.

Emre
21.Aralık.2011, 14:09
Bütün parçaları buldum ama siyah 2 delikli olan parçayı bulamadım. Dolayısıyla da bu butonu nasıl gidona tutturacağım? Birde butonun kablo bağlanan açık uçlarını neyle kapatacağım? Yağmurda falan kısa devre yapsın istemiyorum. Yardımcı olacak kimsecikler var mı? Şevkim kırılmasa tam süper olacak :)

CELİL
21.Aralık.2011, 14:18
emre merhaba
butonu gidona bağlayacak parçayı oto parçacılarına bakabilirsin geçici olarak ben çift taraflı bantla düz bir zemine tutturmuştum butona giren fişlerin oto parçacılarında plastık kılıfları oluyor onlardan takıp üzerinide elektirik bantıyla sıkıca sararsan sağlam olur su geçirmez kolay gelsin 8)

Emre
21.Aralık.2011, 18:54
emre merhaba
butonu gidona bağlayacak parçayı oto parçacılarına bakabilirsin geçici olarak ben çift taraflı bantla düz bir zemine tutturmuştum butona giren fişlerin oto parçacılarında plastık kılıfları oluyor onlardan takıp üzerinide elektirik bantıyla sıkıca sararsan sağlam olur su geçirmez kolay gelsin 8)

Teşekkürler Celil Abi.

Beyaz kılıfları aldım abide aparattan dolayı bağlamak kısmet olmadı. Şimdilik sis farlarını uzunlara bağladım araya röle koyup. Sen bu dörtlü olayını yaptıysan aklımda ki soruyu sorayım sana madem :) Resimde ki kırmızı buton sadece basmalı bir buton. Yani sadece basabiliyorsun, açma kapaması yok. Şimdi bu butona bir kere basınca açacak, bir kere basınca kapatacak mı? Sende denemediysen artık ben deneyip sonucu yazacağım.

CELİL
21.Aralık.2011, 23:37
sende sağol ben flaşör yapmadım ama aldıgım bir makinada yapılmıştı önce herhangi bir yöne sinyali açıyorsun sonra taktığın butona basıyorsun dörtlüler yanıyordu
taktığın butona gelince bastıgında içeride takılı kalması lazım bir daha bastığında dışarı geri gelmesi gerek basılıyken dörtlüler yanıcak bir daha basınca sönücek kolay gelsin 8)

Emre
23.Aralık.2011, 11:03
sende sağol ben flaşör yapmadım ama aldıgım bir makinada yapılmıştı önce herhangi bir yöne sinyali açıyorsun sonra taktığın butona basıyorsun dörtlüler yanıyordu
taktığın butona gelince bastıgında içeride takılı kalması lazım bir daha bastığında dışarı geri gelmesi gerek basılıyken dörtlüler yanıcak bir daha basınca sönücek kolay gelsin 8)

Teşekkürler abi cevap için. Buton olayı öyle değil maalesef, sadece basıyorsun, içeride takılı kalmıyor yani. Bakayım hafta sonu deneyeceğim artık sonucu paylaşırım :) Muhtemelen basınca yakacak dörtlüleri ama sonra kapatamayacak. Yanar döner dolaşırım artık :))

CELİL
23.Aralık.2011, 11:34
:) yanlış buton almışsın sendeki kornanın butonu gibi basınca yanıcak bırakınca sönücek :mrgreen:

Emre
23.Aralık.2011, 23:54
:) yanlış buton almışsın sendeki kornanın butonu gibi basınca yanıcak bırakınca sönücek :mrgreen: :)) Abi senden başka kimse cevap vermeyince böyle oldu :) Benimde aklıma hiç yatmadı butonu alırken ama resimde ki butona benzeyince mecbur aldım. Yardım alacakta kimse olmayınca mecbur denemekten başka yol kalmadı :)

CELİL
24.Aralık.2011, 00:07
:)) Abi senden başka kimse cevap vermeyince böyle oldu :) Benimde aklıma hiç yatmadı butonu alırken ama resimde ki butona benzeyince mecbur aldım. Yardım alacakta kimse olmayınca mecbur denemekten başka yol kalmadı :)
benim ilgilenemediğim zamana denk geldi sağlık olsun butonu aldığın yerden değiştir veya yeni buton alıcan pahalı değildir 8)

sTk
24.Aralık.2011, 00:48
motorsiklet te dörtlü bir ihtiyaçtır fakat neden üreticiler dörtlü koymazlar anlamıyorum motorsiklete.. neyse bizde kendimiz yapalım o zaman.. Şimde en başta alacağınız şey buton değil.. Buton açıklandığı gibi örneğin bir ampülü basınca yakan çekince söndüren bir parçadır.. almanız gereken şey 2 konumlu 4 ayaklı Anahtardır.. bu şekilde söylerseniz size doğru parçayı gösterirler.. bu anahtarı kullanınca herhangi bir ek parçaya ihtiyaç duyulmaz.. ve sadece bu takacağınız anahtarı kullanarak dörtlüleri yakabilirsiniz (sinyali sola açıp sonra bu anahtarı açmaya gerek kalmaz)..

Emre
26.Aralık.2011, 11:24
benim ilgilenemediğim zamana denk geldi sağlık olsun butonu aldığın yerden değiştir veya yeni buton alıcan pahalı değildir 8)

Evet abi bu durum senden başkasının ilgilenmediğini gösteriyor. Ondan biraz gönderme yapmak istedim :)

Bu arada annen nasıl oldu? Herşey düzelmiştir umarım.

CELİL
26.Aralık.2011, 13:21
Evet abi bu durum senden başkasının ilgilenmediğini gösteriyor. Ondan biraz gönderme yapmak istedim :)

Bu arada annen nasıl oldu? Herşey düzelmiştir umarım.
teşekkür çok şükür hızla toparlıyor 8)nazar

falldown
26.Aralık.2011, 13:44
motorsiklet te dörtlü bir ihtiyaçtır fakat neden üreticiler dörtlü koymazlar anlamıyorum motorsiklete.. neyse bizde kendimiz yapalım o zaman.. Şimde en başta alacağınız şey buton değil.. Buton açıklandığı gibi örneğin bir ampülü basınca yakan çekince söndüren bir parçadır.. almanız gereken şey 2 konumlu 4 ayaklı Anahtardır.. bu şekilde söylerseniz size doğru parçayı gösterirler.. bu anahtarı kullanınca herhangi bir ek parçaya ihtiyaç duyulmaz.. ve sadece bu takacağınız anahtarı kullanarak dörtlüleri yakabilirsiniz (sinyali sola açıp sonra bu anahtarı açmaya gerek kalmaz)..

bilgi için tşk ederim.
bende böyle düşünüyodum röleler kablo çekmeler gereksiz geliyodu elektrikten anlamadıgım için demekki bi bilmediğim var böyle olması gerekio diyodum.
meğerse
sol kütükten açık mavi kablo(sağ sinyal) turuncu kablo (sol sinyal) gri kablo (blink röle-flaşör) bu üçünü birleştiren bi anahtar koymamız yeter böylelikle çekceğimiz kablo en fazla 3 4 santim olur. ama yapmıyodum sigorta atlatır flaşör patlatır:p vs. elektrikten anlamıoz ya :D demekki gerek yokmuş

Emre
28.Aralık.2011, 11:06
teşekkür çok şükür hızla toparlıyor 8)nazar

İyi abi maşallah, biran önce toparlasın. Tekrar geçmiş olsun, görüşmek üzere.

_KARADUT_
31.Aralık.2011, 19:11
bilgi için tşk ederim.
bende böyle düşünüyodum röleler kablo çekmeler gereksiz geliyodu elektrikten anlamadıgım için demekki bi bilmediğim var böyle olması gerekio diyodum.
meğerse
sol kütükten açık mavi kablo(sağ sinyal) turuncu kablo (sol sinyal) gri kablo (blink röle-flaşör) bu üçünü birleştiren bi anahtar koymamız yeter böylelikle çekceğimiz kablo en fazla 3 4 santim olur. ama yapmıyodum sigorta atlatır flaşör patlatır:p vs. elektrikten anlamıoz ya :D demekki gerek yokmuş
maalesef denedim fakat çalışmadı :(

falldown
02.Ocak.2012, 11:23

:? bende merak ettim şimdi. STK anlıyo bu işlerden o açıklar

Emre
03.Ocak.2012, 13:11

Karadut hangi yöntemi denedin? Çalışmaması için bir engel gözükmüyor aslında. Röleli olanımı denedin yoksa kademeli anahtarlı olan yöntemi mi?

falldown
03.Ocak.2012, 14:32
Karadut hangi yöntemi denedin? Çalışmaması için bir engel gözükmüyor aslında. Röleli olanımı denedin yoksa kademeli anahtarlı olan yöntemi mi?

dur dur panik yapma çalışıo :D yazıyı yazan olcay avşar diye bi hoca bi çok yerde yazıyo. hatta sitesinde devir göstergesinden hararet göstergesine kadar nasıl yapılır biçok şey yazıyodu. yani adamın yazdığı doğru. yanlış olsa adamı yerler :p.

diğer yöntemi yazmayı unutmuşum :D diğer yönteme gelincede mantıken doğru ama elektrikten anlayan bilen birisinden onay gerekiyo ayrıntı için..

sTk
03.Ocak.2012, 17:34
bu dediğim yöntem çalışır bağlantı da bir hata vardır.. Bu sistem arabaların dörtlülerinde de aynı şekilde kullanılıyor..

Emre
05.Ocak.2012, 13:13
dur dur panik yapma çalışıo :D yazıyı yazan olcay avşar diye bi hoca bi çok yerde yazıyo. hatta sitesinde devir göstergesinden hararet göstergesine kadar nasıl yapılır biçok şey yazıyodu. yani adamın yazdığı doğru. yanlış olsa adamı yerler :p.

diğer yöntemi yazmayı unutmuşum :D diğer yönteme gelincede mantıken doğru ama elektrikten anlayan bilen birisinden onay gerekiyo ayrıntı için..

Paniklik bir durum yok, yardımcı olmak için sordum yaa :) Yoksa sis farları için falan röle kullandım problem olmuyor yani.

Olcay Avşar' ın sitesinin adresi nedir?

falldown
05.Ocak.2012, 13:41
Paniklik bir durum yok, yardımcı olmak için sordum yaa :) Yoksa sis farları için falan röle kullandım problem olmuyor yani.

Olcay Avşar' ın sitesinin adresi nedir?

aslında orjinal sitesi hangisi bilmiyorum ama bütün forumlar kurslar falan araklıyolar :D

arakladıkları bi yer olmalı ama neresi :D yada arak yerine bilgi paylaşımı diyelim :D askerdeki çalma yoktur "yer değiştirme" vardır gibi :p

benim bildiğim burası var..belki buda araktır :D

http://www.surucukursu.info/category/surucu-kursu-kose-yazilari

zaten bu bilgileri bölük pörçük bi çok forumda görürsün..

Emre
06.Ocak.2012, 12:01
aslında orjinal sitesi hangisi bilmiyorum ama bütün forumlar kurslar falan araklıyolar :D

arakladıkları bi yer olmalı ama neresi :D yada arak yerine bilgi paylaşımı diyelim :D askerdeki çalma yoktur "yer değiştirme" vardır gibi :p

benim bildiğim burası var..belki buda araktır :D

http://www.surucukursu.info/category/surucu-kursu-kose-yazilari

zaten bu bilgileri bölük pörçük bi çok forumda görürsün..

Kaynak gösterince arak olmuyor ama kaynak göstermeden yayınlamak çok ayıp ve arağın ta kendisi :)

Teşekkürler tekrar, görüşürüz kardeş.

Ridos
30.Nisan.2014, 02:17
üç ayaklı flaşör ile hal ettim frene basınca dörtlüler devreye giriyor 10 dakika mı almadı oto eletrikçisinden aldıgım araba flaşörünü taktım süper oldu röle falan gerekmiyor