PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital Harita ve Navigasyon için Alternatif bir kaç çözüm.artık yolda kaybolmayacaksınız.

Deli çerkes
21.Ekim.2007, 03:38
http://img86.imageshack.us/img86/6756/pranhatb0.jpg (http://imageshack.us)

PIRANHA PATHFINDER GPS NAVİGASYON SİSTEMİ

Arkadaşlar yaklaşık 20 gündür dijital haritalar ve yol bilgisayarlarıyla kafayı bozmuş vaziyette deliler gibi araştırma yapıyorum bunun nedenide nereye gidersem gideyim kayboluyorum , elbette aptallıktan değil evliya çelebi gibi dolaşmam.hele hele özellikle otobanlarda gideceğiniz sapağı kaçırdığınız vakit kilometrelerce öteden dönmek , çok acele bir yerede yetişmeniz icap ediyorsa ,özellikle yoğun İstanbul trafiğinde gerçek bir manevi işkence ,gecenin köründe yol soracak birisini özellikle otobanda bulamamakta olaya ayrı bir işkence boyutu katıyor. İstoç gibi karman çorman bir yerde sanayi bölgesinin bekçileri bile tam sokak tarifi yapamıyor.Kısaca yukarıdaki resimdeki aleti almak nerdeyse boynumun borcu olmuştu.ve nihayetinde bugün aldım. Halen sağını solunu kurcalıyorum, Alet bir cep bilgisayarı , gizli bir gps anteni ve dijital harita programından oluşuyor.

Teknik Özellikleri Şöyle :

• 3,5” Dijital TFT (320x240 Pixels) Ekran
• Basit, Dokunmatik Kontrol Paneli
• Dahili Video, Mp3 ve Mp4 Oynatıcı
• Fotoğraf ve e-book görüntüleme
• Dahili Hoparlör
• Kolay Kurulumlu ve Ayarlanabilir Ayaklı Stand
• Tak ve Kullan Kullanıcı Dostu Arayüz
• Dahili Şarj Edilebilir Li-ion Polimer Batarya
• Dahili GPS Uydu Teknolojisi
• 12 Paralel Kanal
• Gidilecek İstikamete Sesli Olarak Yönlendirme
• 9 Adet Dil Desteği (Türkçe, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, İsveçce, Flamençe, Danimarkaca)
• Sesli ve Görüntülü Yön Bildirme
• Talimat ve Uyarı Sistemi
• 2D ve 3D Görüntülü harita
• Gündüz ve Gece Görüntü Modu
• Harita Harici SD Kart Desteği
• Harita Datası NAVTURK

Navturk 2007 Yazılım Özellikleri
• Sesli ve görsel yönlendirme ile 81 il merkezine ulaşım
• 37 ilin sokak detayı
• 40.000 yerleşim merkezi
• 700.000 Km karayolu
• Köy yollarına kadar Tüm Türkiye karayollları
• Türkçe dahil 18 farklı dil seçeneği
• 100.000 üzerinde ihtiyaç noktası ( benzinciler, hastane, eczane, havaalanı, alışveriş merkezi, tarihi yerler, polis merkezleri, otel, dini mekanlar, banka, atm , otopark, belediye, ptt, restoran, metro istasyonları, vapur iskeleleri, sinema, tiyatro, kültür merkezi, okul vs. )
• En hızlı yol, en kısa yol, alternatif yol, otoban, ücretli yol kullanımı veya iptali gibi kullanıcıya yönelik özellikler
• Otomobil, kamyon, bisiklet, motosiklet ve yaya için ayrı ayrı güzergah seçenekleri
• Basit ve kullanımı kolay menu

• Sokak Detayı Bulunan İller:
İstanbul,Ankara,İzmir,Adana,Ağrı,Antalya,
Ardahan,Aydın,Balıkesir,Bayburt,Bilecik,Bolu,Bursa ,Çanakkale,Diyarbakır,Düzce,
Edirne,Eskişehir,G.antep,Giresun,Isparta,K.maraş,K ayseri,Kırıkkale,Kırşehir,Kocaeli,Konya, Manisa,Mersin,Nevşehir, Osmaniye,Rize,Sakarya,Samsun,Trabzon,Uşak,Yalova

Hata payı 1.5 Metre ( Bu Çok Çok önemli bunun önemini yazının ilerinde daha detaylı açıklayacağım veya açıklamayacağım. Hatta ,söylemiyorum, araştırın kendiniz bulun.yok öyle hazıra konmak )

Kullanımıda Şöyle :

Cihazı açtığınızda kendi kendine uydu bağlantısı kurup ilk önce bulunduğunuz noktayı hesaplayıp harita üzeriden gösteriyor. Sonra gitmek istediğiniz yeri dokunmatik ekrana yazıyorsunuz . ve rotayı çıkartıyorsunuz. Hem ekrandan hemde sesli olarak gitmek istediğiniz noktaya doğru sizi yönlendiriyor.

Diyelimki cihazın size gösterdiği sokağın girişinde İski çukur açmış, ulaşıma kapanmış veya öküzün teki parketmiş ve siz oraya giremiyorsunuz , Veya dalgınsınız ve girmeniz gereken yeri kaçırdınız. Cihaz bunu anında fark edip

- Aloooooooo sokağı geçtin birader , Şşşşşt kime diyom ülen , dönsene len buradan , bak hala dönmüyor, kime diyorum bak alırım aklını huoppppppp gibisinden sesler çıkartıyor ,laf sokuyor. :? :mrgreen: :mrgreen:

şaka şaka elbette böyle demiyor. Bir sonraki güzergahı hesaplayıp tekrar sizi yönlendiriyor. Detaylı adresini bilmediğiniz ancak bilinen noktalarada ( Hastane , okul ,benzinlik gibi bunlarıda hazır menüden seçebiliyorsunuz ),portatif olduğundan (avuçiçi kadar ) hem araba ,hem motor yada yürüyerek nereye giderseniz gidin, artık kaybolmanız mümkün değil.artık bununlada kaybolursam yuh yani bana ..

Şimdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 20 günlük araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgileri sizinle paylaşıyorum… Neden paylaşıyorum bende bilmiyorum. Paylaşasım geldi işte, bundan sonrasını ister okuyun isterseniz okumayın.size kalmış.

Bu sistemi kullanmak için illaki bu cihazımı almak lazım ?? elbette hayır. Başka çözümlerde var.bunlardan bahsetmek istiyorum. Eğer bu sistemi kullanmak istiyorsanız,aşağıdaki cihazlarda zaten sizde varsa . Beklide size en uygun çözüm bunlardan birisi olabilir..

Şimdi arkadaşlar kullanılan Gps ile alınan konum sinyallerinin yorumlanması.,
Peki Gps de neyin nesi ?

Global Positioning System.(Global Yer Belirleme Sistemi) Düzenli olarak kodlanmış bilgi
yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla aramızdaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin
yerimizi tespit etmeyi mümkün kılar.Bu sistem, ABD savunma bölümüne ait, yörüngede sürekli olarak dönen 24 uydudan oluşur.Bu uydular çok düşük güçlü radyo sinyalleri yayarlar.Yeryüzündeki GPS alıcısı, bu sinyalleri alır.Böylece konum belirlenmesi mümkün olur. Bu sistemin ilk kuruluş hedefi tamamen askeri amaçlar içindi. GPS alıcıları yön bulmakta, askeri çıkartmalarda ve roket atışlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak, 1980’lerde GPS sistemi sivil kullanıma da açılmıştır. Artık bir çok alanda hayati önem taşıyan bir araç olarak kullanıma girmiştir..tıpkı internet gibi askeri amaçla icat edilip sonradan tüm halkın kullanımına açılmış bir sistem.

Peki Navigasyon ne ?? o da Gps sinyallerinin işlenerek , kullanılabilir koordinat ve harita bilgisine dönüştürülmesidir.

Peki Sistem nasıl çalışıyor ?

Öncelikle bir gps alıcı antenine ihtiyacınız var.sonrada gps sinyallerini yorumlayacak bir navigasyon yazılımına , en sonda bu navigasyon yazılımını işleyecek bir işletim sistemine.
Yani bu 3 bileşen bir araya gelmeden olmuyor.

Şimdi aldığım cihaz harici olabilecek alternatif sistemleri anlatacağım. Okudukça şasıracaksınız..

Bir Lap top ve elbette Windows gibi bir işletim sistemi lap topta yüklenmiş olacak. bir gps alıcısı ve harita yazılımı.

http://img210.imageshack.us/img210/1361/pcmsuz9.jpg (http://imageshack.us)

Lap-Top’unuzun Pcmcı yuvasına Gps alıcısını takıyorsunuz. Navtürk gibi bir navizgasyon programını çalıştıyorsunuz.sistem hazır.

Birde bunun Blue Tooth modeli var.o daha pratik .çünkü lap top’un yanı sıra Blue Tooth özelliği olan Pda ve cep telefonları ile çalışıyor.

http://img88.imageshack.us/img88/4764/receiveraa5.jpg (http://imageshack.us)

Pda de sorun olmuyor. Ancak cep telefonunda yazılım botundan dolayı illaki flash bellekte ( Sd- MMc veya micro Mmc kart ) olmak zorunda.yani gps alıcı , program ve çep telefonunuz varsa sistemini hazır.cep telefonu tuşlarından sistem özelliklerine sonradan ilave olan program menüleriden programı kullanabiliyorsunuz

Peki hangi telefonlarla bu sistemi kurabiliyorsunuz ?? illaki telefonun işletim sistemi symbian olacak , Pda ise illaki Windows mobil işletim sistemine sahip olacak yoksa navigasyon programı çalışmıyor.Ben anlamam Symbian işletim sisteminden,şu an kullandığım telefon ile olurmu derseniz.aşadaki markaların , listedeki modelleriyle ile bu iş oluyor.

Sony Ericsson :
P910c P908 D750i K310i K510i K600i K310i K750i K790C K800i M600 M608C P800 P900 P910i P990i V600i W300i W550i W600i W700i W710i W800i W800C W810 W850i W900i W950i Z520i Z530i

NOKIA :
3230 3250 5500 6111 6125 6131 6133 6230 6230i 6233 6234 6255i 6260 6265 6270 6280 6282 6600 6620 6630 6670 6680 6681 6682 6708 7370 7610 7710 9300 9300i 9500 8800 E50 E60 E61 E70 N-Gage N70 N71 N72 N73 N80 N90 N91 N92 N93 QD 770 3650 7650 6260 6708

Siemens :
CX75 EF81 M75 ME75 P50 P51 S65 S68 SL75 SX56 SX66(Cingular) SXG75

Samsung :
SGH-D720 D730 D600 D800 i300 i310 i320 i730(verizon) D728 M400 M4000

Motorola :
MPX220 E680 E680i A780 A1000 A920 A925 E770V i930(Sprint) MPX MPX220(Amena)
MPX220?Cingular? PEB(Cub) SLVR(L2) SLVR(L2) SLVR(L6)

bir Mouse büyüklüğünde olan Gps alıcısını yanınızda taşımak istemiyorsanız ,Asus firması 3Gp teknolojisine sahip , dahili gps anteni olan bir model çıkartacak. Bunu bekleyip direkt olarakta bunu alabilirsiniz.

Bir başka çözümde Portatif Play station cihazı olan Psp , elinizde zaten bu varsa buna bir gps alıcısı alarakta olayı çözebiliyorsunuz.

http://img86.imageshack.us/img86/7445/pspef0.jpg (http://imageshack.us)

Bunu tercih ederseniz ayrıca navigasyon yazılımı aramaya gerek yok. Bu antenin yanında yazılımda geliyor. ( yalnız çok hassas değil, bakın bu hassasiyet olayını halen açıklamadım . ne kadar gıcığım değimli ? )

http://img88.imageshack.us/img88/5849/psp2zu6.jpg (http://imageshack.us)

Şimdi lap lopum var. Bir Gps alıcısı alarakta sorumunu çözebilirdim veya uyumlu bir çep telefonu alarakta halledebilirken , neden gidip bu cihazı aldım ? Delimiyim ben ?? ( nickime bakınız , vaziyeti anlayınız, hatta size ödev veriyorum , bununla alakalı bir komposizyon yazınız , arkadaşlarınıza okuyunuz) :P :P :P

Arabayla giderken sorun olmaz ancak , yürürken veya motorsiklet kullanırken lap top kullanmak pek akıllıca olmaz. peki neden cep telefonunu tercih etmiyorum. ????

Laptop , psp veya cep telefonuyla kurulacak sistemin hata payı minimum 3 metre, normalide 5 metre civarıdır.benim aldığım ise cihazda ise 1.5 metre. Bu ne demek ? 1.5 - 3.5 metre extra hata payından ne olacak ki ?? yeter artık açıklıyorum . kıyamam size .meraktan öldünüz değil mi ?? ahanda açıklıyorum.

Bu sistemi araştırırken girdiğim forumlarda kullanıcılardan birkaç gözlem okudum .çünkü en doğru eleştiriyi satıcı değil ,bizzat kullanan yapıyor. hata payı ortalama 3 veya 5 metre olan bir sistemde mesela Mecidiyeköyden _ Kadıköye gitmek istediğinizde , size Çanakkale boğazından geçmenizi önerebilecek kadar ilginç rota çıkartma ihtimali var..ayrıca ekranda gerçekte var olmayan hayali yollar görmekte mümkün.
.

Bunun nedeni kullanılan navizgasyon yazılımı. Piyasada ön plana çıkmış birkaç yazılım var. Tom tom , İgo gibi.yanlzı bunlar Avrupa kökenli şirketlerin yazılımları.ve veritabanları çok fazla detaylı değil. lisanslı yazılıma para ödememek isteyenler için ,internette bunların lisansı kırılmış vaziyette kopyaları dolaşıyor.dolayısıyla kuşa dönmüş bir demo sürümü gibi bir yazılım kullanmak ve bölgeyi hiç tanımadığınız ihtimalide düşünülürse , sisteme güvenip mecidiyeköyden – kadıköye gitmek için çanakkaleye gitmek mümkün.

Navtürk yazılımının güzel tarafı bu.öncelikle türk firması ,Türkiyedeki bütün karayolları, yeni ulaşıma açılan yollar , yeni yapılanmalar. , sürekli güncelleniyor.ilerde veri tabanını genişletmek için extra güncelleme yapmakta mümkün bunun bedelide 20 Dolar ( az değil ama çokta değil. Bence bu bedel verilir.) , Listedeki telefonlardan kullanıyorsanız sadece Programı lisanslı olarak almak ve tüm veritabanına ulaşmak mümkün. Pek tavsiye etmesemde internetten deneme maksadıyla kırık sürümünüde bulup indirip kurabilirsiniz.

Ancak yaptığpım araştırmalarda Fake ( yani sahte ) yazılımlarında kaynadığı , hatta çoğununda cep telefonu için özel yazılmış virüslü dosyalar içerdiğinide tespit ettim arkadaşlar bu yüzden biraz paranıza kıyın.lisanslı yazılım alın. Başınız ağrımasın

Bu arada aldığım Pıranha navigasyon cihazının fiyatını da belirteyim. Toplam 400 YTL

236 YTL cihaz + 102 YTL navtürk yazılımı + kdv .Lisansı bir kereye mahsus alıyorsunuz.ömür boyu sizin oluyor.bu yazılım bu cihazın Id numarasına özel olduğu için kartınız çalınsada ,bırakın telefonda , Pda de kullanılması aynı makinadan bile bulsa kullanamıyor.

İlk başta bana aşırı pahalı geldi , ancak araştırmalarımda , bu hassasiyette benzeri cihazların 650 Eurodan başladığını keşfettim.direkt ithalatçıyı buldum , teknik servisiyle konuştum ,böyle ikna oldum.

http://img147.imageshack.us/img147/5435/kabukmt6.jpg (http://imageshack.us)

Mesela böyle bir cihaz almanızda mümkün 145 YTL, yazılım yok onunda internetten kırık olarak indirdiniz.cihazın teknik servisi ve garantisi yok.bozuldu üstüne bir bardak su için. Yanlış yere getirdi. Dağlarda bir başınıza cırmalıyorsunuz. Bir bardak daha su için.

Yukarıdaki bilgiler umarım bir işinize yarar arkadaşlar.cihazı merak eden olursa ilk toplantıda getiririm. Kurcalarız.

Yolunuz açık olsun , tekerinize taş değmesin, kadıköye gitmek için taa Çanakkalelerden dönmeyin. :( :x :evil:

Flahs ile hazırlanmış basit bir kullanım animasyonu için aşadaki linke tıklayın :
http://img137.imageshack.us/my.php?image=navturkog6.swf

----------------------------------

Not : Bu yazıyı , büyük düşünür , yüce insan , araştırmacı şahsiyet , şöhreti Ortadoğu ve balkanları aşmış ,adı güzel , kendi güzel insan olan sayın kendime adıyorum . İyiki Varım
. ( Yahu birde bana megolaman derler… Kim uyduruyor bunlarııııııııı ?? ) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted::twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ugurcuk
21.Ekim.2007, 03:59
abi motor al artık herseyin var motorun yok. alalım sana bi RR bu aldıklarını deneme kullanma fırsatın olsun :D

foreman
21.Ekim.2007, 04:18
cerkez bey...
butun bu arastırmaları R&R bulmak ıcın yapsaydın ınan sımdıye bır filo kurmustun :mrgreen:
son cumleler benı korkuttu..su iç mu iç...bızı bozar...
yanasırız bı benzıncıye kara duzen tarıf alırız...
baktık yanlış o zaman gerı doner benzıncıyı buluruz :P :P :P

okan
21.Ekim.2007, 09:29
beynim sulandı aklım bulandı...

bi tek aklımda yolda kaybolunca 2 bardak üst üste su içmemis gerektiği kaldı yavv..o da zaten kırık cihaz yüzünden oluyomuş.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ne karışık iş....deli çerkesim senin başka işin yokmu.. leaa havleee.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

technosat
21.Ekim.2007, 10:21
kardeşim sen benden de deliymişin,benim motorum olmadan mont ve dizlik aldım ;sende motorun olmadan motor için navagasyon.....valla süper delisin bravooo :cheesy: :alkis:

yeaks
21.Ekim.2007, 10:41
valla abi ben 1 hafta içinde n95 alıyorum onda gps yüklü gelio zaten

n95 i de en çok gps için alıcam... 8)

technosat
21.Ekim.2007, 10:47
aldığın cihazın boyutlar ne,inşallah fazla buyuk değildir

yeaks
21.Ekim.2007, 10:48
abi bildiğin cep telefonu normal boyutlarda 6600 kadar

technosat
21.Ekim.2007, 11:00
güzel ;fazla buyuk değilmiş ,hayırlı olsun daha pratik çözüm bulmuşsun....

inci
21.Ekim.2007, 13:14
SÜPERRRRRRRRRRRRRRRRR
Tam da benim gibi yooları bilmeyen ,öğrenemeyen, :mrgreen: biri için geliştirilmiş bir sistem. 8) .....deliciğim seni tebrik ediyorum :cheesy: :alkis: ...ayrıcana benim yerime zahmtelere giripte araştırdığın için teşekkür ediyorum :cheesy: ....oh yaaa kurtuldum kaybolmaktan dahası kaybolma stresinden... her evden çıkışımda ne trafik, ne başka bişey bu kadar beni hırpalamıyodu ...artık ters yola girmeyeceğim,refüjlerden atlamayacağım,tren yollarına dalmayacağım.... yahooooooooooooo :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Deli çerkes
21.Ekim.2007, 13:20
kardeşim sen benden de deliymişin,benim motorum olmadan mont ve dizlik aldım ;sende motorun olmadan motor için navagasyon.....valla süper delisin bravooo :cheesy: :alkis:

Navisgasyon cihazının yanında file koruma , mont , dizlik , eldiven, 3 adet kask , alarmlı disk kilidi , halat kilit , xenon far ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü ıvır zıvırım var. haklısınız halen motorum yok.

Çoğu kullanıcı ikinci el almamı tavsiye ediyor. Fakat bende felaket derecesinde titiz adamımdır. ancak hayatımın en züğürt dönemimi yaşıyorum. banka kredisi alayım dedim. 2003 den kalma bir Denizbank takibine takıldım. bu Bankayla bu konuda 4 kez mahkemelik olduk, 3 kez ben kazandım bir mahkemem devam ediyor.normal bir banka müşterisinin kredi puanı 1.500 dür. her kanuni takip veya mahkemelik olduğunuzda 100 puanınız düşer.şimdi banka beni mahkemeye veriyor 100 puanımı kırıyor ben kazanıyorum tekrar mahkemeye veriyor yine 100 puan düşüyor., mahkemeleri kazanmama rağmen 4 defa puanım kırıldı.ancak Kara listedeyim , bu yüzden hiç bir bankadan kredide alamıyorum.

baktığım 2.el sayısını unuttum.hatta 2. el experi gibi bir şey oldum.ve halen kafamdaki kadar temiz bir motora denk gelemedi.neredeyse tamamı ahı gitmiş , vahı kalmış motorlar. elimde kalmaması için sırf almış olmuş içinde almam.bakalım kısmet işte halen arıyorum. bu kadar ıvır zıvır aksesuarıda motor hevesim kaçmasın diye alıyorum.alınca hiç bir eksiğim olmasın.

aslanburclu
21.Ekim.2007, 13:21
yaw deli kardeşim valla ben okuma özürlüyüm .

şunu on mısrada kısaca bida özetlesene tabii fiyatıda ayrıca bu cihaz geçen sene PC. fuarında 850.00 ytl idi şimdide tam net fiat ne oluyor.

Deli çerkes
21.Ekim.2007, 13:24
Bu cihaz 400 Kdv dahil.YTL komutanım. İnternet üzerinden alırsanız taksitlede alabiliyorsunuz.

Mesela burada http://www.navigasyontr.com/ 390 YTL world karta vade farksız 6 ay taksit.

Diğer bütün yazılanlar , yazıda bahsi geçen cihaz veya telefonlar zaten sizde varsa , en az masrafla bu sistem nasıl kurulur, bununla alakalı.

Deli çerkes
21.Ekim.2007, 14:57
valla abi ben 1 hafta içinde n95 alıyorum onda gps yüklü gelio zaten

n95 i de en çok gps için alıcam... 8)

Hayır yunus Emre gps almana bile gerek yok. N 95 içinde zaten Gps var.( umarım yanlış hatırlamıyorum) . sana bir tek navigasyon programı lazım. Nokia center noktalarında yüklenebiliyor. Tavsiye etmesem de internetten kırık sürümleri bulanabiliyor.

SÜPERRRRRRRRRRRRRRRRR
Tam da benim gibi yooları bilmeyen ,öğrenemeyen, :mrgreen: biri için geliştirilmiş bir sistem. 8) .....deliciğim seni tebrik ediyorum :cheesy: :alkis: ...ayrıcana benim yerime zahmtelere giripte araştırdığın için teşekkür ediyorum :cheesy: ....oh yaaa kurtuldum kaybolmaktan dahası kaybolma stresinden... her evden çıkışımda ne trafik, ne başka bişey bu kadar beni hırpalamıyodu ...artık ters yola girmeyeceğim,refüjlerden atlamayacağım,tren yollarına dalmayacağım.... yahooooooooooooo :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Hocam , aynı dertten muzdaribiz.özelliklede zamana karşı yarışırken.bir keresinde Maslaktan girdim. sarıyer çırçır mahallesinden çıktım. bunu nasıl becerdim inanın halen kafam basmıyor. zaten bunu alırken hem arabada , hem yürürken , hemde şimdilik olmayan motorumda ve olmayan teknemde kullanmak için aldım.

bu cihazı denemeniz için dolma ve yandan çarklı ile kahve karşılığı bir süreliğine kiralayabilirim. 8) :mrgreen:

inci
21.Ekim.2007, 15:27
herşey dönüp dolaşıyo dolmaya geliyor ...Okanın her sohbeti rakı-balık yapması gibi.....yaff sözü verdim size yapıcam şu dolmayı ALLA ALLA ...
AMA BEN KİRALIK NAVİGASYON İSTEMEM , DOLMAYA KARŞILIK ALIRSINIZ ARTIK EN SIFIRINDAN ZUAHZUAHZUAHZUAAAAAA :x :x :x :x :x :x

Kino
21.Ekim.2007, 15:39
valla inci hocam dogru diyooo

bu navigasyon balık-rakı kombinasyonlarını gösteriyormu

gösteriyorsa birer tane alalım modum okanım ile istanbula geldiğimizde faydası dokunur

lunatic
21.Ekim.2007, 18:58
1.

infinitedreams
21.Ekim.2007, 21:05
Deli abi... Çerkez gönüllüsü... abi müthişsin. Araştırman, burada bizimle paylaşman çok güzel. Ben de sık kaybolan, E-5'e TEM, TEM2e E-5 diye giren. Süper kestirmeler bulup yarım saatlik yolu zaman zaman bir buçuk saatte alan bir adamım. Bu anlattığın şey tam bana göre.

Şimdiye kadar böyle bir şey almamış olmamın nedeni hakkında hiç bu kadar ayrıntılı bir şey okumumuş olmamdan, haliyle bir türlü ikna olmamamdandı. Araştırmacı bir kişiliğimde pek yok... armut pişmeli, ağzıma düşmeli.

Eline emeğine sağlık. Yakın bir zamanda unutmazsam bununla ilgili kısa bir başağrısı telefonu edebilirim sana. Sonra alırım inşallah.

Tekrardan teşekkürler.

okan
21.Ekim.2007, 21:27
rakı balıkmı dedi birisi....

yavv bu gün balıkyemeye teeee orduya gittik.. ama seçimden dolayı alkol yasaa varmış..bizde balık yerine et yedik.. balıklar midemde ağlamasın diye.. :mrgreen:

:twisted: :twisted: navigasyonlada arasan bu topiği bulamazsın...deli çerkesim hergün kaybolanım...ahan döndümü şimdi rakı balığa hadi topla bakalım toplayabilirsen... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

KİNO DEDEEEEEE.. cezerye bittiiiii.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

inci
21.Ekim.2007, 21:33
BEN DE BU GÜN MARKETTEN CEZERYE ALDIM ,hiç Mersin"in cezeryesine benzemiyordu :P :P

okan
21.Ekim.2007, 21:38
BEN DE BU GÜN MARKETTEN CEZERYE ALDIM ,hiç Mersin"in cezeryesine benzemiyordu :P :Pehehehehe.....örtmeniimm şşşşşşş..... [smilie=redcolorz3_pdt_13.gif]

inci
21.Ekim.2007, 21:43
ŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ :P :mrgreen:

Deli çerkes
21.Ekim.2007, 22:42
Sevgili Ahmet , elinizde çok profesyonel bir navigasyon cihazı var , Garmin IQ3600 hakikaten türünün en iyilerinden, yanlız şehir başına 100 $ hakikaten uçuk bir rakam, ve anlayabildiğim kadarıyla bu fiyatı talep edenler böyle bir cihaz kullanıyorsan bu parayıda öde mantığındalar.

Navtürk yazılımı Pda ile de çok rahat çalışıyor, sizdeki ürün sırf bu iş için üretilmiş bir Pda , çalışmaması için hiç bir sebep yok , bence Navtürk sitesinden danışma hattının telefonu alın ve teknik servisine danışın. büyük bir ihtimalle uyumlu bir yazılımdır. cihazın üzerinde flahs bellek var ise rahat rahat kullanabilirsiniz.

Ve sevgili Nihat her zaman başağrıtan telefon açabilirsin. Hatta yolun Şişli- Osmanbey tarafına düşerse bir kahve içmeye uğrayıp cihazı bizzat kurcalayabilirsin.bu teklif herkeze açıktır. İlk toplantıda bu sistemi merak eden herkezin incelemesi için getiririm.

Vallahi Okanım ben Askerliğimi Mersin Ordu Evinde de yaptım , ne hikmetse , tüm askerliğim boyunca hiç cezerye yemedim, paso balık ve tantuni tıkınırdık. Şu an feçi şekilde canım Tantuni çekiyor. tantuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

( Kino Baba , Mersinin tam olarak neresindensiniz ? )

yenikoylu_ua
21.Ekim.2007, 23:45
Aaaa buna Kino baba yazınca yol güzargahını çizmiyomu ben öle alete aletmi derim.

zoso
22.Ekim.2007, 01:25
garmin piyasadaki en iyi navigasyon cihazlarından hatta adamların referans listesinde U.S.ARMY bile var:)
navturk fiyat olarak gayet iyi HP nin bazı PDA lerinde de standart zaten.Ancak TürkTelekominikasyon Kurumu ile bazı sorunlar yaşadılar (bandrol bedeli vs..)Şuan ki durumunu bilemiyorum ama satış sonrası da hizmeti çok çok iyiydi navturk
adresinize kadar gelip güncelleme yapıyorlardı.(ilk sene ücretsiz)
bazı markalarda güncelleme yapsazsanız sadece bilgileriniz eski kalıyor; sokak cadde adı değişen trafik yönleri gibi.
fakat navturk te güncelleme yapmaz iseniz alet hiç bir işe yaramıyor.ilk seneden sonra 30$ demişti firma güncelleme için ama yazılı bir şey yok.

technosat
22.Ekim.2007, 13:37
Navitech P100K Navigasyon Sistemi

Gideceğiniz mesafe ister kısa ister uzun olsun;sadece kaybolmamak için değil,zaman kazanmak,güven içerisinde yolculuğun keyfini sürmek ve aradığın yere kolayca yönlendirilmek için teknolojinin tüm olanaklarından yararlanan yetenekli bir klavuz. Sadece ulaşmak istediğin adresi gir, gerisini Navitech Navigasyon'a bırak. Üstelik Türkiye çapında en çok aranan otel,hastane,restoran,benzin istasyonu gibi 100.000' i aşkın önemli noktanın adres ve yönlendirme kayıtlarına sahip olmanın kolaylığını yaşa…….

128MB Flash; 64MB SDRAM Hafıza
SD Giriş; USB 2.0 Port
3,5" HD Geniş Ekran, 65.000 Renk
10.000:1 Kontrast, Dokunmatik Ekran
Win CE 5.0 İşletim Sistemi
MP3/ WMA Çalar
Digital Fotoğraf Albümü; Takvim Yazılımı
20 Kanal GPS Yüksek Hassasiyetli Uydu Erişimi
NAVTURK Güncel Navigasyon Yazılımı
40.000 yerleşim merkezi
700.000 km karayoluyla 81 ile ulaşım
37 il sokak detayları
100.000 POI
Türkçe menü ve Türkçe sesli yönlendirme

Ayrıca 6 dilde menü ve sesli yönlendirme İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Ağrı, Antalya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, G.antep, Giresun, Isparta, K.Maraş, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Trabzon, Uşak, Yalova

navigasyon yazlımı : NAVTURK

BU NASIL ?
bundan almayı düşünüyorum

Deli çerkes
22.Ekim.2007, 21:27
http://img231.imageshack.us/img231/1599/p100kwmbh8.gif (http://imageshack.us)

Cihazın kullandığı avtürk programın hacmi 33 Mb , yazılım aynı olduğu için alınacak performans farkını , Ekranın büyüklüğü , dahili pilin kullanım süresi ,ekranın kontrans ayarları oluşturuyor. Benim Prinha almamdaki amaç hem motor hemde arabada kullanacak olmam. yani ekran ne çok büyük nede çok küçük olmalı.

Bence bu P100K modelini bizzat görün , inceleyin. ekran boyutu sizi tatmin ediyorsa alın.

Şu an Navtürk sitesi güncellemelere kapalı ,açıldığı vakit programın son halini inceleyip ayrıca sizlere bilgi vereceğim.

ozzymania
22.Ekim.2007, 21:40
ben yolumu yıldızlara bakarak bulurum.
gündüzde tabelalar saolsun.
eskiden yazılımmı varmış kuzey güney doğu batı bitti :)

zoso
22.Ekim.2007, 23:20
ben yolumu yıldızlara bakarak bulurum.
gündüzde tabelalar saolsun.
eskiden yazılımmı varmış kuzey güney doğu batı bitti :)

wild hogs da bi' diyalog vardı:ihtiyacın olan tek şey açık yol ve motor:)

Deli çerkes
23.Ekim.2007, 11:12
Evet arkadaşlar taze bilgi :

Harita data pazarlayan şirketlerin en iyisi olan Tom Tom türkiyede satışa başlıyormuş. Zaten adamakıllı hizmet veren 2 büyük firma var. Birisi Tom tom diğeri İgo

Yanlız bu iki firmada Avrupa haritaları çok başarılı , yani Türkiye için Şehirlerarası yollarda muhteşem detay varken şehir içinde Tom tom veya İgo kullanarak adres bulabilmek için on takla atıyorsunuz. Şimdi Tom tom Türk pazarına girebilmek için şehir detayına girecekse , firmanın çalışma prensibinden olsa gerek Navtürk'ten daha detaylı bilgi verebilecek altyapıyla çalışacaktır. Ancak fiyatlandırma ne olur ? firma bu altyapıya ne zaman ulaşır , bilinmiyor.

Ayrıca Navtürk bir türk yazılımı değilmiş. Smart2go yazılımını türkçeleştirilmiş haliymiş.( kazıklandım mı ne ? )
yanlız yazılımın bir özelliği daha var. hızınız ve kalan mesafeyi ölçerek , ulaşacağınız yere ne kadar zamanda varabileceğinizide hesaplıyor. bunu yeni farkettim..kurcalamaya devam ediyorum. başka özellik yakalarsam ayrıca belirtirim. birde Tom tom yazılımı arıyorum onuda kurcalamak lazım.