PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilk motor deneyimim

Mr.Quanta
24.Ekim.2007, 03:43
arkadaslaaaaar. bi saat once ciktim disari, bastim marsa. dedimki kendi kendime. olm bakarak ogrenilmio bu. bin suna.

yaklasik bi 10 km falan yaptim okulun icinde, gezdiiim gezdim. hersey cok guzeldi. taki arka frene sert asilincaya kadar. kizaklamaya ve sagima dogru gelmeye basladi, ama ben, o hayatinda motosiklet kullanmamis genc, ogrendiklerini bi cirpida aklindan gecirdi ve hafif bi gaz verme operasyonuyla motoru dengeledi.

kendimlen gurur duyuyorum.

mukemmel biseymis bu motor. ruzgar, motor sesi, zincir sakirdamasi (gerilmesi gerekiyo :mrgreen: ), ziriltilar. hersey coook ama cok guzeldi

-biraz simarik ve uslupsuz bi yazi oldu ama mazur gorun,cok sevincliyim-

carvalho
24.Ekim.2007, 09:51
:)

Hadi hayırlısı. Yeni hayatın sana uğur getirsin.

Motor serüvenine erkenden başlayan arkadaşları öyle kıskanıyorum ki. Benden 14 yıl daha fazla yaşayacaksın...

Keyifli sürüşler kardeşim...

altug
24.Ekim.2007, 09:55
sürüş eğitimi konusunu atlama. ehliyeti halledebildin sanırım.

foreman
24.Ekim.2007, 09:56
tebrık ederım..
dunku yazımda bunu demek ıstemıstım...
ama yanlıs anlasıldıgım ıcın edıtlemek zorunda kaldım..
kendıne guven.zamanla hersey daha ıyı olacak...
8)

okan
24.Ekim.2007, 10:06
bu işin çok basit olduğunu düşünmen senin için en büyük tehlike....her zaman bi öncekinden daha temkinli olmaya çalış...bi sefer ciddi bi şey yaşarsan bu senin komple soğumana vesile olabilir...can acısı hiç bi şeye benzemez...

hakkı
24.Ekim.2007, 10:52
evet haklısın bakara öğrenilmiyor. trafiğe çıkmadan önce sık sık antreman yapmalısın. imkanın varsa eğitim al. allah kaza bela vermesin.

Aksu
24.Ekim.2007, 11:00
Bak Altuğ abin ne diyor.

infinitedreams
24.Ekim.2007, 11:40
Coşkunu burdan hissedebiliyorum. İlk sürüşlerde nasıl hissedilir az çok biliyorum.
Ben ağlamıştım.

Eğer fırsatın varsa hemen, bugün Reşat Arbaş'ın "Motosiklet Teorisi" kitabını almanı öneririm. Bir şeyleri kendi kendine yanlış veya eksik öğrendikten sonra düzeltmesi zor olabiliyor. Kontra viraj gibi, ön freni her ne olursa olsun dört parmakla kullanmak gibi...

inci
24.Ekim.2007, 11:49
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :cheesy: 8) 8) 8)

Mr.Quanta
24.Ekim.2007, 12:52

abi seninle konustuktan sonra internetten telefonuna baktim tandogan surucu kursu'nun. araya bisey girdi, aramayi unuttum. az once aradim da, soyledigin isimler yerlerinde yokmus, tekrar aricam abi. ehliyet onemli tabi abi farkindayim. baksana onun korkusundan geceleri cikmak zorunda kaliyorum.

Eğer fırsatın varsa hemen, bugün Reşat Arbaş'ın "Motosiklet Teorisi" kitabını almanı öneririm. Bir şeyleri kendi kendine yanlış veya eksik öğrendikten sonra düzeltmesi zor olabiliyor. Kontra viraj gibi, ön freni her ne olursa olsun dört parmakla kullanmak gibi...

abi, forumda bununla ilgili basliklarin hepsini okumustum ben bi ara, ama herseye tamam da su kontra teknigini hala daha anlamis degilim ya :P cok ters gelio bana.

okan
24.Ekim.2007, 13:09
önce düzünü öğren ... kontrayı sooradan kendin keşfedersin zaten...

carvalho
24.Ekim.2007, 13:14
önce düzünü öğren ... kontrayı sooradan kendin keşfedersin zaten...

:):):)

Okan haklı.

Kontra tekniği sözel açıklamasından çok daha basit bir iş aslında. Motoru, döndüreceğin istikamete yatırdıktan sonra çevirdiğin istikametteki elciği itme hareketi. Yani sağa döndürüyorsan sağı, sola döndürüyorsan solu.

Şöyle basit mantıkla düşün. Motoru sağa yatırdığında gidon sağ tarafa gitmek isteyecektir ve sen bunu ters kuvvetle dengeliyorsun.

Ama Okan'ın dediği gibi, önce düzde rahat et, dönüşleri gerekirse bisiklet gibi yap tecrübe kazandıkça motoru yatırarak kontra tekniğini uygularsın...

infinitedreams
24.Ekim.2007, 13:21
Motoru, döndüreceğin istikamete yatırdıktan sonra çevirdiğin istikametteki elciği itme hareketiSelçuK kardeşim. Motoru yatırdıktan kontraya ihtiyacın kalmıyor ki. Ancak viraj, alamayacağın şekilde kapanmaya başlarsa kontrayla desteklersin.
Bildiğim, motor dümdüz giderken onu kontrayla yatırman gerektiğidir. Zaten yatırdığın motora kontra uygulamak onu biraz daha yatırmak anlamına gelir.

Uygulaması anlatmasına daha kolay lafına dibine kadar katılıyorum. İlk okuduğumda "ya yazan sarhoş, ya ben" demiştim :smile:

...ve Mr.Quanta, daha kıvırmaca'mız var ki, hayat kurtarır, tadından yiyemezsin :smile:
Yalnız, virajda frene ihtiyaç duyduğunda doğru şeyi yapabilmek için önce düz yolda frenlerin tepkisini öğrenmek gerekiyor.
Off of, nerden bulaştın sanki bu işe :smile:

leventse
24.Ekim.2007, 13:26

abi seninle konustuktan sonra internetten telefonuna baktim tandogan surucu kursu'nun. araya bisey girdi, aramayi unuttum. az once aradim da, soyledigin isimler yerlerinde yokmus, tekrar aricam abi. ehliyet onemli tabi abi farkindayim. baksana onun korkusundan geceleri cikmak zorunda kaliyorum.

abi, forumda bununla ilgili basliklarin hepsini okumustum ben bi ara, ama herseye tamam da su kontra teknigini hala daha anlamis degilim ya :P cok ters gelio bana.

hıc zor degıl mantıklı gelmemıstı banada basta ama kontranın mantıklı oldugunu anlamak ıcın ılk denemeyı vırajda yapma bos alan bul duz gıderken kendını hıc egmeden gıdonu bı yone cevır(fazla olmamak kaydıyla) tam tersı yone yattıgını goreceksın

sonra ıcın rahat edınce cekınmeden vırajda kullanabılırsın sadece dık dururken donmek ıstedıgın tarafın tersıne dıreksıyon cevıreceksın ama hızın en az 20 km olmalı yoksa cevırdıgın yone doner

Mr.Quanta
24.Ekim.2007, 13:37
...ve Mr.Quanta, daha kıvırmaca'mız var ki, hayat kurtarır, tadından yiyemezsin :smile:
Yalnız, virajda frene ihtiyaç duyduğunda doğru şeyi yapabilmek için önce düz yolda frenlerin tepkisini öğrenmek gerekiyor.
Off of, nerden bulaştın sanki bu işe :smile:

abi dun gece denedim ben. Swerving'i gene resat arbas'in derslerinde okumustum. yolda bi at kestanesi vardi, onu gorunce kivirdim :P gayet de kolaymis. :P :P

ama hakkaten nerden bulastim ben bu ise :mrgreen: :mrgreen:

carvalho
24.Ekim.2007, 14:47
Motoru, döndüreceğin istikamete yatırdıktan sonra çevirdiğin istikametteki elciği itme hareketiSelçuK kardeşim. Motoru yatırdıktan kontraya ihtiyacın kalmıyor ki. Ancak viraj, alamayacağın şekilde kapanmaya başlarsa kontrayla desteklersin.
Bildiğim, motor dümdüz giderken onu kontrayla yatırman gerektiğidir. Zaten yatırdığın motora kontra uygulamak onu biraz daha yatırmak anlamına gelir.

Tanımlara takılmamak en iyisi sanırım.

Motoru nasıl yatırdığımın algoritmasını hiç çıkarmamıştım açıkçası. yatırdıktan sonra dediğim gibi dönüş istikametinin ters yönünde gidonu ittiğimi söyleyebilirim ama...

Eğitim şart...

MaRaNtZz
27.Ekim.2007, 16:57
:idea: :cheesy: 8) :cheesy: 8)