PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akum bitti

Mr.Quanta
06.Kasım.2007, 05:33
ya arkadaslar bana bi yardimci olun. devamli bi problemle geliyorum karsiniza ama hayatimda ilk defa kullaniyorum bu mereti :P

simdi soyle oluyor, gecen gun jikle kolunu ayarlicam die verdim marsi, verdim marsi, halledince de -salak kafam- tamam oldu bu diyip cektim gittim. insan bi azicik calisir vaziyette tutar da sarj ettirir dimi akuyu. sonraki gun bi baktim, trrrrrttt ediyo basmiyo marsa, vurdurayim dedim. hizlandim, nerdeyse 20 km hiza ciktim, ikinci vitese taktim, mars dugmesi basili, kontak acik, debriyajdan cektim elimi, roproproprop edio, gaz yemiyo. acaba motoru bogmus veyahut bujileri islatmis olabilir miyim?? veya ne biliyim bujisi islanmis motor davranisi bu mudur?

-bu arada eski konulari okudum. motoru biraktigim yer okulun motor otoparki.yarin pizzacilardan yardim da isticem. takviye yapalim-

nasi halledicem ben bunu. walla kendimi salak gibi hissediyorum bazen. :cry:

okan
06.Kasım.2007, 12:03
bujileri ya kurut yada deiştir aynısını bi daa yap çalışır.. :D

getto
06.Kasım.2007, 12:37
ya bunların aküleri adi değiştirin diolar dorumu yapalım mı öle bişi

okan
06.Kasım.2007, 12:48
kuru akü alın..

Kino
06.Kasım.2007, 12:49
vurdurmakla akünün alakası yoktur Kİ

modum okanın dediği gibi bujilere falan bak akü bitse tırtır tır etmez tık der kalır

getto
06.Kasım.2007, 13:00

modum okanın dediği gibi bujilere falan bak akü bitse tırtır tır etmez tık der kalır

abi şu vurdurma işini bitürlü anlamadım yahu nasıl oluyor

Kino
06.Kasım.2007, 13:25
gettto

hani kolçaklı olan motorlar var ya scooter mobylet , JAWA durduk yerde kolçaklıyorsun işte onun hareketli bir versiyonu

arabalarda da yaparsın hani marş basmaz arabayi ittirirsin de vitesi 2 ye takarsın ayağını debriyajdan ceker gaz verirde calıştırırsın aslında geri viteste daha güzel olurda işte bunun aynısını Motorsiklette yapıyorsun biniyorsun yokuş aşşağıya az bişi salıyorsun kendini motorla beraber viteside 1 değil 2 ye takıyorsun elin debriyajda giderken debriyajı bırakıp gaz veriyorsun ve motor calışıyor işte vurdurmuş oluyorsun motoru

ama debriyajı yavaş yavaş bırakmıyorsun ve gazı da yavaş yavaş açmıyorsun dikkat et boğma motoruda
debriyajı bırakıp motor tak tak derken hemen gazı vereceksin zaten

carvalho
06.Kasım.2007, 13:25

İkinci vites tercih edilmekle birlikte ben birinci viteste vurdurtuyorum akü sıkıntı yarattığında. Nasılına gelince: Kontak açılır. Debriyaj sıkılı ve motor 1. viteste mümkünse yokuş aşağı vaziyette motor salınır. Sonra dabriyaj kavramaya getirilir ve gaz verilir, potopoto sesi geliyorsa olay OK'dir.

Eğer düz yolda iseniz ayağınızla çakmaktaş usulü motoru hareket ettirip vurdurtma yapmanız gerekir ki biraz daha zahmetlidir...

Bir de benim ilk dönemlerde yaptığım bir hata var ki hiç tavsiye etmem. Motorun sırtına binmeden, yanında koşarak vurdurtmaya çalışmak. Motor çalışır çalışmaz elimden fırlamıştı, Allahtan koruma demirimiz var aslanlar gibi. Ufak bir çizikle kapatmıştık olayı...

getto
06.Kasım.2007, 13:33

İkinci vites tercih edilmekle birlikte ben birinci viteste vurdurtuyorum akü sıkıntı yarattığında. Nasılına gelince: Kontak açılır. Debriyaj sıkılı ve motor 1. viteste mümkünse yokuş aşağı vaziyette motor salınır. Sonra dabriyaj kavramaya getirilir ve gaz verilir, potopoto sesi geliyorsa olay OK'dir.

Eğer düz yolda iseniz ayağınızla çakmaktaş usulü motoru hareket ettirip vurdurtma yapmanız gerekir ki biraz daha zahmetlidir...

Bir de benim ilk dönemlerde yaptığım bir hata var ki hiç tavsiye etmem. Motorun sırtına binmeden, yanında koşarak vurdurtmaya çalışmak. Motor çalışır çalışmaz elimden fırlamıştı, Allahtan koruma demirimiz var aslanlar
gibi. Ufak bir çizikle kapatmıştık olayı...

anladım peki bu uygun hız nedir gazı vermemiz gereken..20 falan ?

müslüm baba
06.Kasım.2007, 13:33
Ben sizin bu akü işinizden bişey anlamıyorum, benim motor 24 binde 1.5 sene oldu alalı hala üzerinde orjinal çin aküsü var halada 1 hafta yatar giderim basarım kibrit gibi nasıl bozuyorsunuz bu aküleri anlamıyorum, akülerinizin suyunu kontrol ettinizmi hiç.

carvalho
06.Kasım.2007, 13:38

15-20 yeterli hız.

getto
06.Kasım.2007, 13:52

15-20 yeterli hız.

hmm ok sağolasın

müslüm baba
06.Kasım.2007, 17:47
Ne oldu çalıştımı yoksa bu konuda uzman üyeler var sana yardımcı olsunlar yani itmek için :mrgreen:

Aksu
06.Kasım.2007, 19:20
ya arkadaslar bana bi yardimci olun. devamli bi problemle geliyorum karsiniza ama hayatimda ilk defa kullaniyorum bu mereti :P

simdi soyle oluyor, gecen gun jikle kolunu ayarlicam die verdim marsi, verdim marsi, halledince de -salak kafam- tamam oldu bu diyip cektim gittim. insan bi azicik calisir vaziyette tutar da sarj ettirir dimi akuyu. sonraki gun bi baktim, trrrrrttt ediyo basmiyo marsa, vurdurayim dedim. hizlandim, nerdeyse 20 km hiza ciktim, ikinci vitese taktim, mars dugmesi basili, kontak acik, debriyajdan cektim elimi, roproproprop edio, gaz yemiyo. acaba motoru bogmus veyahut bujileri islatmis olabilir miyim?? veya ne biliyim bujisi islanmis motor davranisi bu mudur?

-bu arada eski konulari okudum. motoru biraktigim yer okulun motor otoparki.yarin pizzacilardan yardim da isticem. takviye yapalim-

Ben sana ne dedim motoru alırken, bu motor yaramaz gel 2.700 e 2005 model bu masraflı motoru alana kadar 3.000 e 2006 model sıfır gibi motor alayım demedimmi. Şimdi uğraşıp duruyosun. Motoru servise götür ve komple elden geçirt sonra da okul da binmeye çalış.
Bak dün Sivas daki arkadaş Gökhan geldi Ankara ya aldı kız gibi motoru 2006 model 1700 km. de. 200 e de mont nolan kask eldiven vs aldı motor sahibinden, mis gibi götürdü motorunu attı trene ver elini Sivas. Şimdi ne yapalım ODTÜ ye gelip senin motoru mu itelim.

okan
06.Kasım.2007, 19:26
ehehhehe.... konuşşş AKSU DEDE.... :mrgreen:

yenikoylu_ua
06.Kasım.2007, 19:36
Konuş tabi Aksu dede büyük sözü dinlememek başa neler getiriyo herkez öğrensinki kimse bidaha yapmasın :P :P :P

tt06
06.Kasım.2007, 19:40

Buji sorunu gibi gelmiyor bana anlattığına göre çünkü buji bozuk olsa hiç çalışmaz veya tek silindir çalışır zannedersem yazdından anlaşılan motor gaz yemiyor Bakıp bakmadığını bilmiyorum ama yeni kullanıcı olduğunu varsayarak yazıyorum bunları bide bu benzin depo musluğuna bak belki benzin bitmiştir yedeğe geçirmeyi unutmuşsundur yani gaz yemiyosa benzin yetiştirmiyo demektir .Bunları ; benim de başıma geldi ve başına gelen çok kişiyi bildiğim için yazıyorum ama eğer sorun o değilse ve seni aşan bir sorunsa oraya RR servislerinden birinin ustasıyla konuşalım gelip baksın

emresahin
06.Kasım.2007, 19:44
ilk motorunda yaşamadığın sorun kalmadı valla...sen yaşaya yaşaya en usta motorcu olcaksın bence!!!

Aksu
06.Kasım.2007, 19:49
Türkay, usta gelip baksın ve alsın götürsün motoru da adamakıllı sübap ayarından tutta buji hava filtresi, yağ, akü kontrolü depo ön yan ayak kaynağı derken komple elden geçirsin, yoksa bu çocuk zaten acemi, başına iş alacak.

tt06
06.Kasım.2007, 19:54
Aksu abi bööle dediğine göre motor rahmetli olmya az kalmış peki ben ustayı arayım arkadaşla irtibata geçsin fan clubtan nosuna bakayım beraber gitsinler MrQuanta Mehmet abiyi dinle motoruna gönül rahatlığıyla binmak istyorsaan ve kötü zamanda namüsait yerlerde sorunlarla uğraşmak istemiyorsan şu kış günü motorunu adamakıllı bi checkup yaptır

Mr.Quanta
06.Kasım.2007, 20:34
yardimci olmaya calisan herkese cok tesekkurler. arabadan takviye yaptik az once. caliscak gibi oluyo ama buji islatiyo. cikarip cikarip sildik ama nafile. zaten bi arkadasin ustasini aradim az once. gelcekler birazdan. bi calistirabilsek hallolcak. ha mehmet abi'ye de sadece sunu soyluyorum, bunlar kismet isi mehmet abi. o anda o denk geldi, oyle oldu. ben hayatimda pismanlik yasamis bi adam degilim.o olmus, bu olmus, hic umrumda olmaz. ki zaten motorun bozuk olan bi tarafi yok. bunlar zevk isi. ha dersenki zevk mi aliyosun boyle ugrasmaktan, ben zoru severim abi. tesekkurler.

leventse
06.Kasım.2007, 21:00
bujı nasıl ıslandı kı emınmısın bujının su aldıgına

motoru dedıgın gıbı bogmussan eger gaza sonuna kadar cevıreceksın once sonracalıstırmayı deneyeceksın

aslanburclu
06.Kasım.2007, 21:32
Türkay, usta gelip baksın ve alsın götürsün motoru da adamakıllı sübap ayarından tutta buji hava filtresi, yağ, akü kontrolü depo ön yan ayak kaynağı derken komple elden geçirsin, yoksa bu çocuk zaten acemi, başına iş alacak.

ya aksum hayrına yapsın ya çocuğumuz daha öğrenci karıştırmayın kafasını duygusal konulara daldırıpta

Mr.Quanta
06.Kasım.2007, 22:37
arkadaslar sorun cozuldu. herzamanki gibi i.ne(orijinal olmayan) bujilerden kaynaklaniyomus. tek silindire dustu once motor, sonra obur bujiyi de deistirdik. bi takim buji (10) + ustanin benzin parasi (10) + iscilik (15) = 35 liraya hallettik. onemli olan motorun calismasi sonucta. bi kac gun sonra da turkay abinin tavsiye ettigi mustafa ustaya birakicam motoru. o zaman da hava filtresi falan firt bikac biseyleri deiscek.

motoru dedıgın gıbı bogmussan eger gaza sonuna kadar cevıreceksın once sonracalıstırmayı deneyeceksın

levent kardesim yagmur suyuyla deil, benzinle islanmis bujiler.islevini de zaten yerine getirmiyomus. herseyi denedik, buji deisimi ile halloldu ancak...

muhim olan gonuller bir olsun. yardimci olmaya calisan herkese tesekkur ederim. ..

orkun
07.Kasım.2007, 01:00
kardeşim sana tavsiyem kendine mortor tamircisi arkadaş edinmen
yani arkadaş çevrene motor tamircisi yada servis vs. gibi hem gide gele seninde elinden iş gelmeye başlar hem önemli bişi olduğunda fazla paran gitmez

ayrıca 'ben demiştim demek hiçbir zaman çözüm değildir'

Aksu
07.Kasım.2007, 12:50
yardimci olmaya calisan herkese cok tesekkurler. arabadan takviye yaptik az once. caliscak gibi oluyo ama buji islatiyo. cikarip cikarip sildik ama nafile. zaten bi arkadasin ustasini aradim az once. gelcekler birazdan. bi calistirabilsek hallolcak. ha mehmet abi'ye de sadece sunu soyluyorum, bunlar kismet isi mehmet abi. o anda o denk geldi, oyle oldu. ben hayatimda pismanlik yasamis bi adam degilim.o olmus, bu olmus, hic umrumda olmaz. ki zaten motorun bozuk olan bi tarafi yok. bunlar zevk isi. ha dersenki zevk mi aliyosun boyle ugrasmaktan, ben zoru severim abi. tesekkurler.
Burak, ben senin motorla uğraşmana, kampüs içinde zor durumlarda kalmana, derslerini aksatmana gönlüm razı olmadığı için sağlam sorunsuz bir motora binmeni isterim. Sen motorum çalışmıyo vs. gibi konular açınca işi bırakıp senin yanına gelip birşeyler yapmak istiyorum ama olmuyor bu da rahatsızlık veriyor. Sen sorun yok diyorsan tamamdır o zaman.

leventse
07.Kasım.2007, 13:34
arkadaslar sorun cozuldu. herzamanki gibi i.ne(orijinal olmayan) bujilerden kaynaklaniyomus. tek silindire dustu once motor, sonra obur bujiyi de deistirdik. bi takim buji (10) + ustanin benzin parasi (10) + iscilik (15) = 35 liraya hallettik. onemli olan motorun calismasi sonucta. bi kac gun sonra da turkay abinin tavsiye ettigi mustafa ustaya birakicam motoru. o zaman da hava filtresi falan firt bikac biseyleri deiscek.

levent kardesim yagmur suyuyla deil, benzinle islanmis bujiler.islevini de zaten yerine getirmiyomus. herseyi denedik, buji deisimi ile halloldu ancak...

muhim olan gonuller bir olsun. yardimci olmaya calisan herkese tesekkur ederim. ..

tamam anladım olayı

benzınden bujı ıslanması hıc basıma gelmedı o nedenle boyle bısey oldugunu bılmıyordum

müslüm baba
07.Kasım.2007, 13:42
Angara kaplanlarının dayanışmasına şahit oluyorsunuz, aksu kaplanlararına sahip çık.

Mr.Quanta
07.Kasım.2007, 15:34
Angara kaplanlarının dayanışmasına şahit oluyorsunuz, aksu kaplanlarına sahip çık.

Burak, ben senin motorla uğraşmana, kampüs içinde zor durumlarda kalmana, derslerini aksatmana gönlüm razı olmadığı için sağlam sorunsuz bir motora binmeni isterim. Sen motorum çalışmıyo vs. gibi konular açınca işi bırakıp senin yanına gelip birşeyler yapmak istiyorum ama olmuyor bu da rahatsızlık veriyor. Sen sorun yok diyorsan tamamdır o zaman.

babacim yanlis anlasilmasin. ben kimseyi yardim icin yanima cagirmiyorum. sizin de kendinize gore isiniz gucunuz var, sadece siz daha once ayni problemlerle karsilasmis insanlarsiniz. ben yazin forumu misafir olarak hatmettim nerdeyse. ama fikir alma babinda sorayim tekrar dedim. yoksa hic onemli bi problem deil yani. hayirlisiyla genel bi bakima sokaydik sunu, aklimiz da rahat olurdu. yine de tesekkurler herkese.

müslüm baba
07.Kasım.2007, 17:09
Kardeşim biz yardım için buradayız yazılanlar biraz makara oldu ama sakın alınma hem eğlence oldu hemde bilgilendi herkes.

Kino
07.Kasım.2007, 19:37
mr quanta müslüm baba da aksu baba da dogru söylüyor

SAKIN ALINMA şahsına falan bir şey yok sen yazarak yardım istesende Aksu baba nın gönlü senin yanına gelip yardım etmektir mutlaka dolayısı ile işte bundan rahatsızlık duymuştur. katılıyorum onada

burada yazılanlardan sakın ha sakın alınganlık yapma sadece şaka ile karışık bir şeyler öğrenmektir esas amacımız bırak senin öğrenmeni senden bizden sonra yeni gelenler okuyup kendi sorunlarına çare bulsunlar diye haa tabii bu arada biraz şaka yollu takılmalar olsun ki forum ciddi ve kasvetli bir havadan uzaklaşsın

Mr quantam odtü lüm okuldaşım kardeşim..

Mr.Quanta
07.Kasım.2007, 19:54
mr quanta müslüm baba da aksu baba da dogru söylüyor

SAKIN ALINMA şahsına falan bir şey yok sen yazarak yardım istesende Aksu baba nın gönlü senin yanına gelip yardım etmektir mutlaka dolayısı ile işte bundan rahatsızlık duymuştur. katılıyorum onada

burada yazılanlardan sakın ha sakın alınganlık yapma sadece şaka ile karışık bir şeyler öğrenmektir esas amacımız bırak senin öğrenmeni senden bizden sonra yeni gelenler okuyup kendi sorunlarına çare bulsunlar diye haa tabii bu arada biraz şaka yollu takılmalar olsun ki forum ciddi ve kasvetli bir havadan uzaklaşsın

Mr quantam odtü lüm okuldaşım kardeşim..

ergün abicim ben de o problemin verdigi sıkıntıyla biraz sert ve ters cıkışmış olabilirim. saygısızlık yaptıysam özür dilerim. ya neyse ya problemler halloldu sonuçta. gönüller bir olsun. jiklem de, aküm de, bujilerim de iki dakkada yapıldı. dün gecenin ayazında kontrol maksatlı bi gezintiye cıktım da, tek marsta bile deil yarım marsta aldı namussuz. hersey yolunda yani su an. tesekkurler. saygılar.

Kino
07.Kasım.2007, 22:05
yok be abisi biz alışığız artık kaşarlandık desek yerinde olur nerdeyse

ama senin acından dedim neyse sorun değil basmatik değil yani senin marş dokunmatik oldu desene çok iyii

hatta gezintiye bile cıktığına göre ... eee demek ki motora alışıyorsun işte bu sevindirici bir haber
vitesler falann aman iyi allah tekerine taş değirmesin

dediğin gibi gönüller bir olsunnn

Mr.Quanta
09.Kasım.2007, 06:58
arkadaslar benim aku gene bitti. galiba akuyu sarj eden seyde (konjektor galiba) bi problem var. 30 dakikalik gezintiden sonra bi gun yatmayla akunun bitmemesi lazim kanimca. zaten turkay abinin tavsiye ettigi ustayla da konustum. sen getir hallederiz dedi.

bi de sunu sorayim. akunun sarjsiz kalmasi bozulmasina sebeb olur mu?

bir de son olarak buyuklerime saygisizlik ve densizlik ettiysem cok cok cok ozur dilerim. bi anlik bunalimla yazdim onlari, zaten simdi okuyunca da cok utandim. uyuyamadim zaten simdi de. sabahin 6'sı olmus vakit. osuruktan bi problem icin sizlerin dostlugunu kaybetmek istemem. kusura bakmayin tekrardan...

müslüm baba
09.Kasım.2007, 10:44
Aküler yani üzerinde elektrik enerjisini tutabilen her şey, şarz ve deşarz olursa uzun ömürlü olur yani akü çalışacakki içindeki elektrotlar sertleşmeden yumuşak kalsın.
Eğer motorun uzun zaman yatarsa bu uzun zamandan kastım 6 ila 1 sene bu zaman zarfında aküyü saklama koşulları vardır bunları yapmazsan akünde çin malıysa petekler sertleşeceğinden şarzı üzerinde tutmaz yani bozulmuştur.

Senin yapacağın şeyler

1- Önce basit bir şekilde motorun şarzını ölçtüreceksin her elektrikçi bunu yapar eğer şarzın normalse bu arada bizim motorların şarzı çok düşüktür aldanmasınlar, şsrzın iyiyse ,

2- Akünün suyunu kontrol etsinler eğer kapaklardan içine baktığında su görünmüyorsa peteklerin üstüne kadar su doldur akü kendine gelebilir, eğer suyu varsa,

3- Elektrikçide bulunan bir aletle akünün gözleri kontrol edilir eğer gözlerde kaynama varsa akün mefta olmuştur yenisini al derdin bitsin.

Eğer şarz yapmıyorsa ilk kontrol edilecek yer konjektör konjektör sağlamsa şaz dinamosu gerçi bizimkilere dinamo denmez ufacık iki sargı işte bu sargılar kontrol edilir.

Bence senin akün mefta olmuş,kolay gelsin, akü alacaksan çin malı akülere sakın 50 YTL den fazla para verme biz sana buluruz yok kaliteli olsun diyorsan YUASA al 100YTL civarı.

lunatic
09.Kasım.2007, 21:15
Benimki de geçen gün şarj olmamaya başladı. İlk belirtisi alet çalışırken rölantide hani sönük olur sonra gaza basarsın da canlanır ya. İşte benimkinde tık yoktu. Belliki dinamodan elektrik gelmiyordu. Sonunda yolda tamamen boşaldı. Şarj ettim. Eve gidip geldim. Akşam yine baktım gaz verince canlanıyor. Eve gidince gene canlanmadı. Galiba konjektörden gelen kablolarda/soketlerde bi temasssızlık var. Cmtsi alacağım elime. Müslüm abinin bedavadan (:mrgreen:) sağladığı farları takacağım aynı zamanda. Teşekkürler Müslüm abi bu arada. Şaka şaka bedava değil. Aramayın abimi bana da diye. Ama nerdeyse bedava gibi. Bi de bulunmayan yerde( Ankara tabii ki) bedava sayılır.

Mr.Quanta
09.Kasım.2007, 22:22
walla ahmet abi ben konjektoru oylesine bi kontrol ettim. iki tane somun var zaten uzerinde, gayet guzel sikili yani. bi de vurdurmaya calistim gene, gaz aliyo ama patlatmiyo. yani vron vron vron edip, kerkinip calismaya baslamiyo. galiba elciklerden ittirirken gayriihtiyari gaz verip boguyorum motoru. zaten benim rolanti ayarim da fazla, jikle de nanay. neyse yarin ola hayrola. silindirle ilgili bi problem yok abi sonucta. zugurt tesellisi :P :P :P :P

orkun
09.Kasım.2007, 22:50
düşe kalka öğrenicen artık..

snakesawar
10.Kasım.2007, 12:39
bilmedigimden soruyorum! marş basmıyorsa yada aku bitmişse ayakla da calıstırılamaz mı????

Mr.Quanta
10.Kasım.2007, 14:20
ayak marsi olsaydi belki :P :P :P ama yokki.

snakesawar
10.Kasım.2007, 14:42

hehhe hadi ya :mrgreen: ayak marşıyla calıstırmak daha karizma geliyor bana böyle eski usüll. böle motor sallanacak falan ne güzel beaa :x :x

Mr.Quanta
10.Kasım.2007, 22:03

hehhe hadi ya :mrgreen: ayak marşıyla calıstırmak daha karizma geliyor bana böyle eski usüll. böle motor sallanacak falan ne güzel beaa :x :x

sen vurdurmama yardım etmek de ıstersın o zaman :P :P salalım ankara'dan soyle izmit'e dogru. bak boylesı daha karızmatık. :P :P :P :P :mrgreen:

snakesawar
10.Kasım.2007, 22:37
tabi neden olmasın! :!: :P

tt06
11.Kasım.2007, 18:37
kusura bakma işlerden pek ilgilenemedim naptın halletinmi motorunun bakım işlerini falan

lunatic
11.Kasım.2007, 18:59
Benim problemi çözdüm. Meğer akünün çıkışındaki sigorta yerinden çıkmış, yuvasına bazen temas ediyor bazen tmiyormuş. İlginç şey (daha şemayı indirmedim ama) sigortanın tek işlevi aküyü korumak galiba. Yani alt çalışırken sigortayı çıkarsan da alet çelışıyor. Biyerlerde kısadevre olsa motor yansa atacak sigorta yok. Sigorta sadece aküden fazla akım çekildiğinde atıyor. Peh. En kısa zamanda bir sigorta kutusu yapıp tüm tesisatı elden geçirmem lazım. ayrıca tasın oraya giden kablolar da hiç hoşuma gitmiyor. Bir panonun içine sigortalarla birlikte almak lazım ama nereye koyacağız panoyu. Neyse, Bu arada senin motoru boğduğun doğrudur. Jiklesiz çalıştırdığını söyleyince zaten demiştim alet zengin çelışıyor diye. Bi de jikle çekince ani gaz verince ıslanıyor. Bu meretler de kurutsan da temizlesen de bidaha iflah olmuyo. Sen elinin ya da motorun ayarını yaptırana kadar yanında bir çift yedek buji taşıyacaksın. Ben de vakti zamanı 5000km ye kadar 5 çift buj, değiştirdim. Tabii özellikle kışın oluyo bu jikle kullanımı, durduğu yerde çalıştırma gibi nedenlerle. Daha önce acilen taktığım kullanılmış bujileri 6000km dir kullanıyorum bişey olmadı. Yanımda da yedekler herzaman mevcut. Bence önce yine buji değiştir. Doğruca servise götür bir hava, röralnti, belki sübap ayarı yaptır. vereceğin 60 ytl. bir çift buji şimdi 10 YTL olunca bence değer bu ayarları yaptırmaya. Kolay gelsin.

Mr.Quanta
12.Kasım.2007, 13:07
turkay abi teslim ettik dun motoru ustaya. ama bana bi liste cıkardı, kalpten gidiyodum :P

motor yagı degisecek.
sol debriyaj kütüğü degişecek
akü bitirme olayına bakılacak
karbüratör ayarları yapılacak
zincir değisecek
hava filtresi degisecek
arka balatalara bakılacak
sibop ayarı yapılacak
senkron ayarı yapılacak

şimdilik aklıma gelenler bunlar. sırf bunları yapmak için (motor yagı kendınden) 185 milyon para istiyo usta.

ben debrıyaj kütüğü, zincir ve hava filtresini kendim götürücem. onlar da bi 100 milyon tutsa, işte toplam 300'e kapatıcaz bu işi.

biraz evvel sarıkayalar'ı da aradım, emreyi de aradım.

denizli 23+13 lira derken, emre 40+20 dio. nası iş anlamadım

tt06
12.Kasım.2007, 21:33
takma kafanı ben konuşurum
Eğer o parçaların değişmesi kesin gerekiyorsa değiştimek gerek parça konusunda emreyle sarıkayaların ki oynayabilir karşılaştıracağız neresi ucuzsa ordan alıır parçalar.

motor yagı degisecek. E değişmesi gerekir
sol debriyaj kütüğü degişecek : Düşürdünmü eğikmiydi ama keyfe keder bişey değişmesede olur.
akü bitirme olayına bakılacak :
karbüratör ayarları yapılacak : Bişey diyemem
zincir değisecek : Çok esnemişse ve artık gerdirme payı kalmamışsa değiştirmek gerekebilir
hava filtresi degisecek : Şimdiye kadar hiç değişmemişse değiştirmek yararlı olur
arka balatalara bakılacak
sibop ayarı yapılacak
senkron ayarı yapılacak

Mr.Quanta
12.Kasım.2007, 22:04
turkay abi saolasin. bi konusursan sevinirim gercekten.

ustanin debriyaj kutugu dedigi sey, hani jikle telinin ustte girdigi yer. aluminyum debriyaj kolu lazim deil. kornayi, uzun-kisa anahtarini uzerinde bulunduran plastik aksam. deismesi gerekiyo abi soyleki, jikle baglantisi kirik oldugu icin makine devamli zengin karisimla calisiyo, bu da bujileri kurumlatiyo, gerisi asikar iste. zincir desen, payi kalmamis.

bugun bana iki firmanin da farkli fiyat vermesi galiba yanlis anlasilmamdan kaynaklaniyo. parca kataloguna baktim da, bana lazim olan yer F-08/19. ama ben sol debriyaj kutugu dedim. galiba debriyaj kolu anladi sarikayalar ki o yuzden dusuk fiyat verdiler. gerci hava filtresinde de bi tutarsizlik var ya, hadi hayirlisi.

orkun
12.Kasım.2007, 23:03
hava filtresi kaç paray mış
ben hafta sonu açık hava filtresi aldım 7,5 YTL kendim taktım ampul değiştirmek kadar kolay bir iş
yağıda kendin değiştirebilirsin
zincir yağı 7,5 YTL ara sokakta bir mobilet tamircisi ne de gitsen değiştirir sende kendin yağlarsın adama da bi siftah atarsın
debriyaj kütüğünü al gözüne kestiriyosan sök eskisini tak yenisini
aküyü yine herhangi bir mobiletçide yada oto elektrikçide yaptırırsın
bunları hani öğrencisin daha ucuza çıkar diye yazdım biraz koşturursun ama daha ucuza çıkar
senkron ve karbüratör ayarıyla henüz işim olmadı o konuda bişi diyemiycem ama
sen yukarda yazdıklarımı kendin yapıp sırf bu ayarlar için servise götürürsen daha ucuza çıkar
bence kendin uğraş hem ileriyede yatırım olur

Mr.Quanta
12.Kasım.2007, 23:10
abi haklisin da, iste basimiza daha buyuk isler almayalim die teslik ettik bakalim bi yerlerimizi. bundan sonra tovbe zaten. oyle cok onemli bisey olmadikca tamirciymis ustaymis. tovbe.

hava filtresi de 13 ila 20 arasinda deisio. ustanin dedigine gore 30 milyonmus.

ustam saolsun her seye bi ucret yazmis. hava filtresi deistirmeye bile 10 milyon yazmis. motor yagi desen keza ayni fiyat. tamam karburatoru temizliceksin, sokmesi zordur anlarim, sibop ayari, eyvallah ustalik, zanaat gerektirir, ama azicik da insaf be ustam...

orkun
12.Kasım.2007, 23:14
ben cumartesi açık hava filtresini taktım ama hava çok yamurlu olduğu için yolda deneyemedim
ama sesi güzel oldu

yeni egzoz da yapınca bende karbüratör ayarı yaptırmalıyım

gerçi filtreden sonra yakıt sarfiyatı artacak ama ben zaten hava yağmazsa cumartesileri binebiliyorum o kadar da olsun