PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KIŞLIK BAKIM

oakgun68
11.Kasım.2007, 22:11
SOGUTMA SİSTEMİ

Yandaki yedek su deposunun üzerindeki muhafaza söküldü.
Yedek su deposunun altındaki hortumu çıkartıldı.İçindeki suyun boşalması sağlandı ve yerine tekrar takıldı.

Radyatörün altındaki (radyatöre bağlı) kalın lastik hortum söküldü.Az miktarda su aktı.
Radyatör muhafazası üstündeki civatalar söküldü.Altındaki civatalar gevşetildi.
Radyatör kapağı üzerindeki ok yönünde çevrildi ve radyatördeki tüm su altındaki kalın borudan aktı.
Radyatörün altındaki hortum yerine takıldı.
Bir litre antifrize 0,75 litre kadar su ilave edildi.(Motor bloğunda bir miktar su kalacağı varsayılarak).
Huni yardımı ile radyatör deliğinden içeri yavaş yavaş boca edildi.
Radyatör kapağı ve civataları sıkıldı.

Yedek su deposu kalan antifriz ve su karışımı ile dolduruldu.Ve motorsiklet çalıştırıldı.
Motorun sıcaklığı elin zor dayanacağı sıcaklığa ulaşınca stop edildi.FAN ÇALIŞMADI.(moral sıfır)

Yedek su depodunda bulunan antifrizli su azaldığı kadar eklendi.Motor bloku soğuyunca tekrar çalıştırıldı.
BELLİ SICAKLIKTA FAN ÇALIŞTI...Bence işlem tamam...

ELEKTRİK SİSTEMİ
Akü başları çıkartıldı.
Artçı koltuğunun arkasındaki civatalar söküldü.
Artçı koltuğu çıkartıldı.
Koltuk arkasındaki civatalar söküldü.Koltuk arka kısımdan kaldırıldı.
Ve akü sökülüp sıcak ortama alındı.

İlk motorum ve ilk kışlık bakımım olduğu için daha neler yapılması gerektiği ve yapılanların eksik-yanlış olup olmadığı daha detaylı bilgiler, katkılar ve eleştirilere açıktır.

okan
11.Kasım.2007, 23:44
eskişehirde kış uzundur.. eğer bütün kış yatacaksa motorun... bi dizi önlem alman gerekecek...

benzin deposunu tam boşaltman ve içine bi miktar yağ koyup çalkalaman lazım.. depo içten çürüme yapmasın..
karbiratörde benzin bırakmamalısın.. tahliyelerden boşlatabilirsin..
lastikleri yerden kesmen mümkün değilse en azından bi tahta üzerinde dursun..
aküyü zaten sökmüşsün..
aklıma gelen olursa soora yine ilave ederim..

yeaks
12.Kasım.2007, 00:09
ben haaaalaa motor kullanıyorum ve kullanmaya devam edicem......... :idea: :!:

okan
12.Kasım.2007, 00:17
ben haaaalaa motor kullanıyorum ve kullanmaya devam edicem......... :idea: :!:sen eskişeeerde olda göriim seni... :mrgreen:

yeaks
12.Kasım.2007, 00:18
oliyim abi ne ben kar yağarken kısa kollu t-shirt le çıkıyom dışarı

oakgun68
12.Kasım.2007, 00:37
teşekkürler okan bey
depoyu full doldurmakta bir önlem diye okumuştum paslanmaya karşı.
O daha kolay geliyor ama sağlıksız mı?

gençer
12.Kasım.2007, 13:15
teşekkürler okan bey

???? okan abi cevap bekliyoruz????

Kino
12.Kasım.2007, 14:07
ya öyle bir soru sordunuz ki okan'ıma

ehliyet sınavında bile böyle kazzık soru sormazlar inanın ki..

Okanım baba ya bir sor bakalım tecrübe konuşsunnn bir.

oakgun68
12.Kasım.2007, 15:45
Arkadaşlar lütfedip bir okan bey cevap yazmış tşk.

Özelde okan bey e soru ama genelde bu konuda bilgisi olan herkese...

Herkes ılıman iklimde yaşıyor ve kışlık bakım yapmıyor mu , kimsenin bilgisi mi yok, yada????

okan
12.Kasım.2007, 16:22
teşekkürler okan bey

???? okan abi cevap bekliyoruz????gencerim... benzini bi daha kullanmayacaksan o da geçerli... ama benzin depoda özelliğini yitirecektir...bütün kış yatacaksa...

müslüm baba
12.Kasım.2007, 17:47
oliyim abi ne ben kar yağarken kısa kollu t-shirt le çıkıyom dışarı

Bu çocuk adam olmayacak.Aramızda para toplayıp şuna bi ehliyet alalım önce sonrada korumalarını yoksa başımıza iş açacak.

Kışın motora binecek olanlar için kışlık bakım söylenebilir ama kışın motora binmeyecekler için motoru saklama koşullarını anlatmak gerek.

Kışın kullanacaklar, en önemlisi antifriz arkadaşımız anlatmış yukarıda motor suyunun donmasını engelleyen antifriz motora mutlaka konmalıdır aslında yaz kış kullanılmalıdır.akünüzüde kontrol edip gerekirse yeni bir aküyle değiştirin, bir de en önemlisi motorun lastiklerini ıslak ve kaygan zemine göre değiştirmek gerekir. Ayrıca kışlık kılık kıyafet ve bot alınması şarttır.

Kışın kullanmayacaklar için kesinlikle karbüratördeki benzini bitirin bunu benzin musluğunu kapatıp motoru stop edene kadar çalıştırarak yapabilirsiniz, yatan benzin bozulacağından depoyu boşaltıp yerine ucuzundan gazla mesela doldurabilirsiniz, Okanın dediği gibi boş depo paslanır ve yazın kullanamazsın.

gençer
13.Kasım.2007, 00:25
arkadaşlar karbürotördeki benzini bitirme meselesi ve deponun küflenmemesi için alınabilecek tedbirler anlaşılmıştır. teşekkürler.. eeee arkadaş tecrübe başka bişey işte, bizde böylelikle öğreniyoruz. eğer günün 3-4 saatini sırf meraktan motosiklet tamircisinde geçirmiyorsan (ki öyle bir vaktimiz yok, keşke olsa) böyle şeyler başka nerde öğrenilir. saolun arkadaşlar..

karlı günlerde gezmeye çıkamam ama kış boyunca en az haftada bir(hafta sonları) motorumu çalıştırabilirim. o arada yazdan kalma bir gün yakalarsak ufak çaplı gezilerde yaparım tabii.. aslında insan hava kötü olsada gezmek istiyor ama şimdilik kışlık kıyafetlerim yok malesef:( hepsi bir arada alınmıyor yavaş yavaş tamamlıycaz artık . bidahaki kış kısmetse motorumu hiç yatırmam inşallah::))

yeaks
13.Kasım.2007, 00:29
müslüm baba az kaldı ehliyete çok azz :)