PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletten önce korumaları tamamlamak doğru mu?

Beatrice
19.Kasım.2007, 00:06
Henüz bir motosikletim yok fakat her pazar (hava durumu el verdikçe) abimle yada arkadaşımla yola çıkıyoruz. Tabi ben artçıyım :) Bir tane wiwi kaskım vardı çok fazla trs tepki alınca eski bir nolan kask kullanmaya başladım ama o kadar eski ki resmen içi kafama yapışıyor artık. Bu hafta salı günü Manisaya gidiyorum dolayısıyla İzmire de uğrayacağım. Kredi kartımda da şu anda 800Ytl kadar bi limitim var birazda nakitim. Sizce adam akıllı bir mont ve kask almalımıyım yoksa şu anda elimde olanla idare edip motosiklet aldıktan sonra mı korumaları tamamlamalıyım? Hepiniz benden daha tecrübelisiniz. Bu konuda fikir verirseniz sevinirim.

Bu arada korumaları önce almak istememin sebebi eğer şimdi alırsam ödeme daha kolay olacak çünkü motosikleti aldıktan sonra taksitlerim zaten çok olacak açıkçası ödeyememekten korkuyorum. Zaten renk konusunda sorun yok siyah istiyorum.

Bir de İzmirdeki arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Fiyatı uygun ve kaliteli korumaları nerden alabilirim bilmiyorum.

moonchild
19.Kasım.2007, 00:14
Ruhsatta kimin adının yazdığı veya senin motosikletin neresinde oturduğununu elbette en ufak bir önemi yok. Bu makinanın tepesine çıkıyosak, imkanlarımızın elverdiği en kaliteli ve iyi durumdaki koruma ekipmanlarını kullanmamız gerekiyo şüphesiz! Motorunu alınca da gül gibi kullanırsın aynılarını... Hadi koş hemen al bence :)

Beatrice
19.Kasım.2007, 00:26
Hayır anlatamadım sanırım :) Ben korumalardan bahsediyorum. Kask mont eldiven... Yani bunarı motosikleti almadan önce almak mantıklımıdır?

Edit: :) huff yaaa. Mesajını yanlış anladım şimdi tekrar okudum :| teşekkürler

yenikoylu_ua
19.Kasım.2007, 00:28
Evet korumaları önceden alman faydalı en doğru kararı vermişsin ve kaliteli olan malzemeler al çünkü bir kere alıyoruz motoru değişsende onlar hep kalıyor

moonchild
19.Kasım.2007, 00:30
Yok anlatabildin, ben de diyorum ki senin durumunda mantıklı çünkü motorun olmamasına rağmen çeşitli vesilelerle motora bindiğini söylüyorsun.. O zaman mantıklı olmanın ötesinde hayati önemli ;)

Düzeltme: Ne yazık ki editine yetişemeden cevabı yapıştırmışım :) Neyse sanırım anlaştık, önemli olan da o!!

hakkı
19.Kasım.2007, 00:35
Henüz bir motosikletim yok fakat her pazar (hava durumu el verdikçe) abimle yada arkadaşımla yola çıkıyoruz. Tabi ben artçıyım :) Bir tane wiwi kaskım vardı çok fazla trs tepki alınca eski bir nolan kask kullanmaya başladım ama o kadar eski ki resmen içi kafama yapışıyor artık. Bu hafta salı günü Manisaya gidiyorum dolayısıyla İzmire de uğrayacağım. Kredi kartımda da şu anda 800Ytl kadar bi limitim var birazda nakitim. Sizce adam akıllı bir mont ve kask almalımıyım yoksa şu anda elimde olanla idare edip motosiklet aldıktan sonra mı korumaları tamamlamalıyım? Hepiniz benden daha tecrübelisiniz. Bu konuda fikir verirseniz sevinirim.

Bu arada korumaları önce almak istememin sebebi eğer şimdi alırsam ödeme daha kolay olacak çünkü motosikleti aldıktan sonra taksitlerim zaten çok olacak açıkçası ödeyememekten korkuyorum. Zaten renk konusunda sorun yok siyah istiyorum.

Bir de İzmirdeki arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Fiyatı uygun ve kaliteli korumaları nerden alabilirim bilmiyorum.

elbetteki ilk önceliği koruma ekipmanlarına vermelisin, ödeme konusunda da kararı kendin vereceksin. benim aksesuarlarım yaklaşık 600YTL tuttu, tek eksiğim pantalon onuda ilk fırsatta alacağım. sadece kask ve mont yetmiyor tam korumalı eldiven, dizlik ve bel kemerini unutmamak lazım. korumalarının kalitesini kullanacak olduğun motorsikletin tarzına göre belirlemelisin. bu konu birçok forumda çok artışıldı ama nedemek isteğimi en iyi buraya geldiğinde sana uygulamalı gösterebilirim.
izmirden aksesuar alacaksan en uygun gün cumartesidir. tabiki ben sana seve seve yardımcı olurum. bana kesin gelişini bir gün önceden bildirirsen sevinirim. görüşmek üzere...

Beatrice
19.Kasım.2007, 00:44
Biliyorum mont ve kask yeterli değil ama ilk etapta mont kask eldiven bide dizlik istiyorum. Yani uzatmamak için hepsini saymamıştım. Pantolon, refektör, yağmurluk takımı ve bot aklımda ama şu anda param hepsine yetmez o nedenle son saydıklarımı ikinci plana atıyorum. Belki İzmirde satacak olan arkadaş vardır :P

ugurcuk
19.Kasım.2007, 00:59
bence tamalayabildiğin kadarını tamamla motor alınca birden hepsini almak zorundasın zaten ve bu birden ağır gelebiliyor. bence gücün neye yetiyorsa. önceliğin kask ve mont olmalı zaten gerisi elinden geldikçe olur zaten. şimdiden hayırlı olsun

orkun
19.Kasım.2007, 01:06
ben dizliği geçen hafta çankayadan 35ytl ye aldım aynı yerde mont ve pantolon da var. pantolonlar 150 ytl montlarda o civarda
saydığın ekipmanların içinde bel kemeri eksik kalmış o da önemli bir malzeme

Beatrice
19.Kasım.2007, 01:13
Reklam gibi olurmu bilmiyorum ama bildiğiniz yerler varsa bana yardımcı olurmusunuz

tmr
19.Kasım.2007, 01:22
sirkeci-tümopar-san akın'ı bul

hakkı
19.Kasım.2007, 02:09
Reklam gibi olurmu bilmiyorum ama bildiğiniz yerler varsa bana yardımcı olurmusunuz
sen izmire geldiğinde bana haber ver. ben sanada diğer arkadaşlara yaptığım gibi aksesuarcı turu attırırım, hangisi hoşuna giderse, hesabına uyarsa onu alırsın.

ugurcuk
19.Kasım.2007, 04:16
sirkeci-tümopar-san akın'ı bul
izmire giden birinin sirkecideki tümopar-san dan akını bulması zor olmaz mı sence????:D:D:D:D:D:D

tt06
19.Kasım.2007, 19:37
Araba ile en ufak bir kaza vya orta şiddette bir kaza da arabanın kaportası vardır zararı o görür.
Ama motosiklette durum farklı en küçük kazada zararı kullanıcı görür .
Motosiklette kaporta kullanıcının üzerinde ki kıyafettir . (Biraz amiyane olduysa kusura bakmayın )
Onun için motosikletten önce ehliyet ile beraber koruyucu kıyafetleri almanda yarar var .
380 € ya çok kaliteli mont ve pantolon alabilirsin
Kaska bişey diyemem çok geniş yelpazeli bir ürün ama kesinlikle 150 YTL 'nin altına düşme .
İyi bir kask al evlalık olsun 5000 YTL lik motora da binsen 50,000 YTL lik motorada binsen kaskın değişmez
Eldivende öyle 100 € luk eldivene girme su ve rüzgar geçirmeyen bir eldiven olsun yeter 30 YTl ye bulabilirsin

5000 YTL motora veriyoruz enaz 800 - 1000 YTl de kendi sağlığımız için vermeliyiz
Saygılar

lunatic
19.Kasım.2007, 21:35
Bildiğim kadarıyla kasklarda evladiyelik durum sözkonusu değil. Raf ömürleri bile sınırlı. Süngerler parçalanıyormuş zamanla. (Belki de marketing tekniğidir bilmem). Ama bildiğim tek şey senin evladiyelik olman gerektiğidir. Bunun için önce korumalar. Yoksa benim gibi motoru önce alırsın. Sonra mecburen bir kask, sonra da ha aldım ha alacağım diye 1 senen geçer hala ortada bişi yok. 170YTL den aşağı düşme kask için. (ben 100€Luk agvi mi nedir ondan aldım da kendimle çelişmemek için daha yükseğini söyleyemiyorum :mrgreen: ) . Onun bile vizörün kenarındaki hava süngerleri parçalanmaya başladı 1 sene de.

Tayfun
19.Kasım.2007, 22:39
Burcu hiç düşünmeden şimdiden ekipmanını tamamlamaya başla, bunu sadece giysi ve koruyucu olarak düşünme, ben sana aklıma gelen mini bir liste yapayım, bunlar lazım olan şeyler çünki.

1- Mont
2- Kask
3- Dizlik
4- Dirseklik
5- Bellik
6- Maske + balaklava
7- Kesinlikle bot
****************** Bunlar sana lazım olanlar
8- Branda
9- Zincir kilit
10- Disk kilidi
****************** Bunlar motor güvenliği için
11- Düz Anahtar takımı
12- Yıldız anahtar takımı
13- En az 30 parçalı lokma takımı
14- Tornavida takımı
15- Pense takımı
16- Allen anahtar takımı
17- Çekme halatı
*******************Bunlarda hayatı idame ve motoru yürütme gereçleri :)

Anlayacağın eksiğin çok eksiğim varsa arkadaşlar eklesinler ama bunlar kesin lazım haberin ola, şimdiden almaya başlarsan ufak ufak bütçen sarsılmaz, hadi şimdi şafak saymaya devam, şunun şurasında şubata ne kaldıki :D

Dewil&Rose
19.Kasım.2007, 22:40
öncelikle korumaları almak istemen çok iyi bir düşünce bence bende motoru aldım daha sonra alırım dedim ama bayahı bir süre alamadım riskli oldu hata bir keresinde yağmurda kaydım motorla avucumun içini patlattım eldiven olsaydı hiç bir şey olmazdı .
bence aklındayken hemen eldiven mont patolon alman çok iyi olur.
bodruma yolun düşüyor sa 3f motor var benim motoru aldığım yer fiyatta uygun sayılır ama izmirde daha fazla seçenek var tabiyki seçme şansın daha fazla olacak ama motorunu almadan onlarla yatma :)

Beatrice
19.Kasım.2007, 22:44
Arkadaşlar yardımlarınız ve güzel fikirleriniz için teşekkürler. Şimdi artık geriye sadece marka seçimi kalıyor ki zaten bende hemen hemen seçmiş durumdayım. Cox çeneden açılır mat siyah kask cazip geldi ama tabi birazcık cüzdanımdaki paraya da bakacağım. Ya içimdeki mutluluğu nasıl tarif etsem size... Sanki yarın motosikletimle Türkiye turuna çıkacağım. Motosiklet sevgisinin nasıl bir şey olduğunu bilmeyen biri eminim şu anki sevincimi delilik belirtisi olarak algılar. Çok mutluyum bebeğimin ilk cicilerini alıyorum. yuppiiiiiiies

Tayfun
19.Kasım.2007, 23:01
Sen benim listeyi görmedin heralde daha ocağına incir ağacı diktim haberin yok be şeker hehehehe :D

Beatrice
19.Kasım.2007, 23:08
Ya gördüm listeyide o aletler nedir ki :P ben onları değil kullanmayı tutmayı beceremem hem lokma takımı nedir neye yarar :) neyse bi gün yolda kalırsak hepsini anlayacağız bu gidişle

Dewil&Rose
19.Kasım.2007, 23:11
Bende sana benim bir ay önceki istanbul a gidişimi anlatayım ,
bodrumdan çıktım yalovaya kadar üçkere durdum yalovaya vardığımda,
feribotla karşıya geçmek için yanaştım feribot gişelerine ,
bir korna duydum arkamı döndüm baktığım da ne göreyim dört R&R ,
kardeşler selam verdi biraz konuştuk sohbet falan ,
ve ben okadar sevindimki anlatmak güç sanki karşılama yaptılar gibi oldu
Motor başka bir yaşam bir ruh meselesi yaşadıkça insan dahaçok seviyor ......

Beatrice
20.Kasım.2007, 00:33
Ama yapmayın böyle kıskandırıyorsunuz beni. Neyse sıra banada gelecek. Seneye bu zamanlar motosikletle istanbula gelirim belki.

hakkı
20.Kasım.2007, 02:48
Ama yapmayın böyle kıskandırıyorsunuz beni. Neyse sıra banada gelecek. Seneye bu zamanlar motosikletle istanbula gelirim belki.
seneye bu zamanlar istanbul'a gidermisin gitmezmisin bilmem ama bu seneki RR buluşmasına kadar takımları tamamlarsan rider olarak senide aramızda görmek isteriz. eğer dediğin gibi motorunu şubatta alırsan sanırım bu mümkün olur.

carvalho
20.Kasım.2007, 12:49
Burcu hiç düşünmeden şimdiden ekipmanını tamamlamaya başla, bunu sadece giysi ve koruyucu olarak düşünme, ben sana aklıma gelen mini bir liste yapayım, bunlar lazım olan şeyler çünki.

1- Mont
2- Kask
3- Dizlik
4- Dirseklik
5- Bellik
6- Maske + balaklava
7- Kesinlikle bot
****************** Bunlar sana lazım olanlar
8- Branda
9- Zincir kilit
10- Disk kilidi
****************** Bunlar motor güvenliği için
11- Düz Anahtar takımı
12- Yıldız anahtar takımı
13- En az 30 parçalı lokma takımı
14- Tornavida takımı
15- Pense takımı
16- Allen anahtar takımı
17- Çekme halatı
*******************Bunlarda hayatı idame ve motoru yürütme gereçleri :)

Anlayacağın eksiğin çok eksiğim varsa arkadaşlar eklesinler ama bunlar kesin lazım haberin ola, şimdiden almaya başlarsan ufak ufak bütçen sarsılmaz, hadi şimdi şafak saymaya devam, şunun şurasında şubata ne kaldıki :D

Tayfunum zabitim, kardeşimizin gözünü korkutma yav :)
Listeyi biraz yumuşatalım, en azından yeni başlayanlar için:

Olmazsa Olmazlar:
1- Mont
2- Kask
3- Dizlik
4- Bellik
5- Kesinlikle bot

Olmayabilirler
6- Dirseklik (Montta dirseklik koruması olacaktır)
7- Maske + balaklava (Kışın yahut soğuk havalarda kullanacaksan muhakkak)
8- Motosiklet Pantolonu (Kışın rüzgarı geçirmez, düşme anında da maksimum koruma sağlar)

Motor güvenliği için gerekliler
9- Branda (kesinlikle gerekli)
10- Zincir kilit (Motoru bir yere bağlayıp muhafaza edecekseniz gerekli)
11- Disk kilidi (Kesinlikle gerekli)

Motorda zaten işinize yarayacak avadanlık mevcut. İlk aşamada anahtar takımına gerek yok.

carvalho
20.Kasım.2007, 12:52

Belki biz geliriz oralara. 2. RR buluşmasını orlarda yaparız, kim bilir???

Beatrice
20.Kasım.2007, 14:16
:) Evet bence de gelmelisiniz. Hayır yani sürüş keyfi için biçilmiş kaftan. Sahil şeridi boyunca virajlı yolları kesinlikle tavsiye ederim

Deli çerkes
20.Kasım.2007, 14:32
Motorsiklette , güvenlikten asla taviz verilemez. dolayısla sevgili Burcu 3-5 'e bakmadan alabileceğiniz en kaliteli ürünleri almaya gayret edin. bu işin şakası olmaz.

http://img117.imageshack.us/img117/6933/fotoraf0006sw5.jpg (http://imageshack.us)

Kasların çene kayışlarının içinde E-3 E-6 E-13 gibi bir takım kod'lar göreceksiniz. bu kod o kaskın çarpışma testlerinden geçtiğinin belirtisidir. kask alırken buna özen gösterin. ne kadar havalı görünsede bu güvenlik testlerinden geçip geçmediği belli olmayan kasklardan almayın.

http://img187.imageshack.us/img187/9608/fotoraf0008gl4.jpg (http://imageshack.us)

Bir de kaskınızı benim gibi kullanmayın. :) :)

Deli çerkes
20.Kasım.2007, 19:32
Az önce motomax'ın sayfasını açarken açılan bir reklam pencersinde şu bilgi var Burcu

" Motomax sezon sonu fırsatını sunuyor. SCHUBERTH*,BERING, SPOOL, HJC, MOMO, OXFORD, AXIO, FOX, KNOX, TOURATECH ve HELDBRECHT ürünlerinde kısa bir süre için sadece aşağıdaki bayilerde %50 indirim uygulanmaktadır.

Bu fırsat sadece stoklarımızla sınırlıdır."

bu da excel foratında fiyat listesi http://www.motomax.com.tr/stok.xls

Ahan'da bu da o kampayaya katılan Motomax İzmir bayiisi

Ergür Otomotiv
Bozkurt Cad. 50/1 Kahramanlar / İzmir
0 232 44614 97

gerçekten çılgın indirimler yapılmış. bence tüm ihtyaçlarını bir seferde karşıla.

Aynı kampanyaya dahil İstanbul ve Ankara bayiilerinin adreslerinide, diğer arkadaşların yararlanması için vereyim

RutoMoto
İntaş Sitesi B Blok No : 30 Kızıltoprak / İstanbul
0 216 349 84 54

4-44 Motor
Emek Mah. 4. Cad. No:44 Ankara
0 312 222 43 43

gezgin murat
20.Kasım.2007, 21:18
selam BEATRİCE topicini okudum güzel söylemişsin benden profisyonel arkadaşlarda var muakkak ki ben şahsen senin yerinde olsam tabii ki ilk önce 1 EHLİYET 2 KASK 3 MONT 4 DİZLİK 5 BOT 6 DİRSEKLİK dirseklige gerek yok diye bilirimde bazı montlarda var bunları almanı öneririm neden diyeceksin sen artçılık yapıyormuşsun zaten sen motor alana kadar bunları kullanmanı vede motor alana kadarda motorda bir tecrübe edinmeni sagla derim motor alıncada zaten tam bir techizatın olmuş olacak motor taksitlerini ödersin ozamanda fazka sıkışmazsın maddi yönden arkadaşlarında müzadeleri olursa bu konuda bende yardımcı olabilirim korumalar konusunda burda REVON marka ÖNEMLE BU BİR REKLAM DEYİLDİR korumalar var a'dan z'ye herşeyi uygun fiyata sana temin edebilirim çünkü techizatta birazda marka önemlidir her kask veya mont alınmaz örnegin NOLAN güzel bir marka mesela ÖNEMLE BU BİR REKLAM DEYİLDİR yinede sana bir motorcu olarak önerim önce emniyetini al sonra motorunu sana güzel günlerde geziler dilerim