PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTORA İLK BAŞLAYANLAR İÇİN MUTLAKA OKUNMALI

gezgin murat
25.Kasım.2007, 23:25
Motosikleti seviyorsunuz. Onunla tanışmak, hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz. Nereden nasıl başlayacağınız hakkında güvenilir bir danışmana ihtiyacınız var. O halde RAPTOR RIDERS’e hoş geldiniz.

Yeni başlayacaklar için;

1- Motosiklet seçimi

Amacımıza uygun doğru motosikleti seçmek çok önemlidir. Bunu yaparkende henüz bu konuda yeni olduğumuzu unutmayıp, küçük hacimli uysal motosikletleri tercih etmeliyiz. At sporunda da önce refleksleri zayıflamış, yaşlı atlara bindirirler. Böylece acemiliğimizi absorbe etmiş oluruz.

2- Hangi versiyon?

Motosikletler kullanım amaçlarına göre çeşitlenirler. Scooter, chopper, enduro, racing ve turing en yaygın olanlarıdır.

Scooter

Daha çok şehir içi kullanımında pratik olan motosikletlerdir. Genelde otomatik şanzıman olarak üretilen bu motosikletler, kapalı karoserleri sayesinde üstümüzü de çamurdan korurlar. Sele altı boşlukları bir kaskın konulabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Chopper

Klasik ve narin çizgiler taşıyan bol kromlu görsel motosikletlerdir. Ön furç açıları geniş olduklarından şehir içi kullanımlarında fazla kıvrak değillerdir. Bir biblo gibidirler, temizleyip parlatılması insana zevk verir.

Enduro

Her türlü hava ve yol şartlarında gidebilen çok amaçlı motosikletlerdir. Özellikle ülkemizin bozuk yolları için idealdir. Büyük çaplı jant ebatları, uzun amortisör mesafeleri sayesinde yol emniyetleri üstündür. Daha çok doğayı ve tarihi seven insanların tercihidir. Ana yoldan rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Racing

Anıldığı gibi yarış motosikletlerinin sokak için yapılmış olanlarıdır. Spor ve cadde motosikleti de denilebilir. Kullanmak için ciddi deneyim gerekir. Özellikle yeni başlayan arkadaşlar hep bu motosikletlerin hayalini kurarlar. Başlamak için doğru seçim değildir. Çok arzu ediliyorsa tek silindirli iki zamanlı 125 cc bir racing motosiklet olabilir.

Turing

Uzun yol motosikletleridir. Oturum konumu sürüş rahatlığı açısından konforlu motosikletlerdir. Özellikle oto yollarda yolculuk yapan insanların tercihidir. Yola oturması rüzgar koruması ve uzun sürüşlerde yormaması turing motosikletlerin özelliğidir.

3- Tavsiye edilen motosikletler

Yeni başlayan arkadaşlarımız genelde çevrelerindeki arkadaşlarından etkilenirler. Eğer seçim doğruysa mesele yoktur ama sık sık vurguladığım gibi 4 silindirli 600 cc lik bir cadde motosikletini başlangıç motosikleti olarak seçiyorlarsa büyük hatadır. İlk motosiklet en fazla 2 silindir olmalı ve 250 cc yi geçmemelidir. Ülkemizde ithal edilmiş tek silindir iki ve dört zamanlı 125 cc motosikletler olduğu gibi iki silindirli dört zamanlı 250 cc motosikletler de vardır. Hatta alternatifler dahi mevcuttur.

4- Kim Öğretecek

En onemli konu budur. Maalesef gerçekleri vurgulamak zorundayım. İstisnalar hariç ehliyet kurslarında motosiklet eğitimi yok denecek kadar zayıftır. Bu durumda iki yol takip edebilirsiniz, ya tam teşekküllü bir kursa gideceksiniz, ya da özel ders alıp kendi motosikletinizle ehliyet müracaatı yapacaksınız.

5- Motosiklete binmeden önce

Kask, korumalı ceket, bellik, eldiven, dizlik,bot motosiklete binmeden önce daima takılması gereken ekipmanlardır.

6- Artık yoldayız

Bu aşamaya geldikten sonra her şeyde olduğu gibi kendimizi geliştirmeliyiz. Deneyimli motosikletçilerin sohbetlerinde öğreneceğiniz çok şey vardır. Onlarla tanışıp gezin, arkalarında gitmek size sürüş tekniği kazandırır. Kilometre yapın, tecrübeniz artsın. Göreceksiniz ileride seçeceğiniz motosiklete siz karar vereceksiniz. Çünkü zaman içersinde motosiklet sizin hayatınızda en çok nerede varsa o amaca yöneleceksiniz.

KASKLI ved KAZASIZ Bu keyfi yaşamanız dileğiyle.

orkun
25.Kasım.2007, 23:28
motor seçimi okumakla pek olmuyor bence en garantisi motoru olan arkadaşlardan dilenerek motorlarını kullanmak
ben öyle yapamadım ama şimdide başka bir tarz olsa nasıl olur diye düşünüyorum

RızaHoşgör
25.Kasım.2007, 23:35
motor seçimi okumakla pek olmuyor bence en garantisi motoru olan arkadaşlardan dilenerek motorlarını kullanmak
ben öyle yapamadım ama şimdide başka bir tarz olsa nasıl olur diye düşünüyorum

yıllarca maxi scooter bindim.ama bir baktım aradıgım chooper yada cruiser mış.zaman herşeyin ilacı

aggasi
26.Kasım.2007, 00:02
amacım 2 sene içinde dl 650 v-strom almak sizce nasıl bir motorla başlamalıyım

orkun
26.Kasım.2007, 00:51
neden şekli mi hoşuna gidiyo yoksa teknik özelliklerini mi beğendin yada kullanan biri mi tavsiye etti

aggasi
27.Kasım.2007, 00:18
uzun yol gitmek istiyorum macera doğa beni cezbediyor ayrıca bence sınıfında bir numara

carvalho
27.Kasım.2007, 19:17
uzun yol gitmek istiyorum macera doğa beni cezbediyor ayrıca bence sınıfında bir numara

Honda CBF 250 ile başlayabilirsin. Sürüşü kolay, oturuş pozisyonu, dinamiği V strom için doğru altyapı sağlar, fiyatı da fena değil, uygun...

doğan
27.Kasım.2007, 19:27
cruiser den çok memnunum ama racing i de merak etmiyor değilim.

orkun
27.Kasım.2007, 23:33
al benden de o kadar.........içimdeki ses oldun