PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KIŞ SEZONUNDA MOTOR KORUNMASI

gezgin murat
25.Kasım.2007, 23:36
Ne yazıkki birçoğumuz hava şartları dolayısıyla bir süre motosikletimizi kullanamayacağız.Peki bu 2-3 aylık sürede motosikletimizi nasıl muhafaza etmeliyiz..!

*- Öncelikle muhafaza edeceğimiz yer belirlenir ve gerekli ekipmanları hazırlanır

Elektrik motorları ve ısıtıcılar çalışmaları esnasında ozon üretirler ve ozon lastiklerimizin baş düşmanlarındandır. Bu yüzden, motosikletimizi ozon kaynaklarından uzak bir yerde muhafaza etmeliyiz.
Motosikletimizi koyacağımız zeminin toprak bir zemin olmaması da tercih sebebi olmalıdır. Toprak zeminler kış boyunca yağan kar ve yağmurun nemini toplayıp sizin motosikletinizin üzerine yağdıracaktır. Kış sonunda motosikletinizin pas içinde olmamasını istiyorsanız kuru, nemsiz bir yerde muhafaza etmelisiniz.

*- Benzin deposu tamamen doldurulur

Motosikletimizi garajımıza (saklayacağımız yer) koyarken depoyu fullemeyi unutmuyoruz benzin deposunun boş kalan kısmı uzun süre sonra oksijenle temas ettiğinden oksitlenip paslanır, bilginize.

*- Yağ değişimi

Motosikletimizi kış uykusuna yatırmadan önce alacağımız belki de en önemli önlem, yağ değişimi olacaktır. Kullanacağınız yeni yağı mümkün olduğunca ucuz almaya çalışın. Çünkü bu yağı, bahar geldiğinde tekrar boşaltacak ve kaliteli yağımızı dolduracağız. Yeni yağımızı da doldurduktan sonra motorumuzu çalıştırıyoruz ve 1-2 dakika çalışır durumda bekliyoruz. Bu sayede yeni koyduğumuz yağ, motorun içindeki eski yağın yerini tamamen alabiliyor. Bunu da yaptıktan sonra motorumuzu kış uykusuna yatacağı yere koyuyoruz.

*- Motosikletimizin yerden temasını keselim

Motosikletimizde orta ayaklık varsa, bunu kullanarak motosikletimizi bırakıyoruz. Hatta mümkünse lastiklerin altına uygun tahtalar hazırlayarak zeminle temasını kesiyoruz. Ancak motorunuzun orta ayaklığı yoksa, motorunuzu dikey konumda tutmak ve yerden kaldırmak için ilginc materyaller kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Motoru yerden keseyim derken düşmesini kimse istemez. Eğer bunu yapamıyorsanız, motorunuzu kış boyunca en azından haftada bir kere bulunduğu yerden 1 metre kadar hareket ettirerek uzun süre zemine lastiğin aynı bölgesinin temas etmemesini sağlıyoruz

*- Akünün çıkarılması ve doldurulması

Kış boyunca yatacak olan motorunuzun aküye ihtiyacı olmayacaktır. Akümüzün daha stabil sıcaklıkta muhafazası için onu çıkarıp eve goturmemizde fayda var. Akünün içindeki sıvı donduğunda, diğer sıvılar gibi genleşeceği için akünün çatlamasına ve kullanılmaz duruma gelmesine neden olabilir. Yok eğer motoru muhafaza edeceğimiz yer sıcak diyorsanız aküyü sökmek zorunda değilsiniz. Ancak bakımı ve temizliği nedeniyle sökmenin size hiçbir zararı olmayacak, faydası olacaktır. Ayrıca akümüzün şarjını da dolu tutmamız iyi olur.

*- Motosikletin temizlenmesi, kurutulması ve parlatılması

Motosikletimizi yıkamak için sabunlu bir kova su yada motosikletler için üretilmiş şampuanlardan kullanabilirsiniz. Motosikletimizi kesinlikle basınçlı su pompaları ile yıkamıyoruz. Basınçlı suyun motorun aksamına zarar verebileceğini unutmayın. Motosikletimizi iyice yıkadıktan sonra iyice kurulamalıyız. Motor kısmı sıcaksa kendiliğinden kuruyacaktır. Ancak ıslak ve nemli kalan diğer parçaları kurulamaya özen gösterin. Motosikletimizin boyalı, kromajlı kısımlarını da gerekli koruyucular ya da parlatıcılar ile temizlersek, kış boyunca paslanma ihtimalini minimuma indirmiş oluruz.

*- Motosikletin örtülmesi

Motosikletimizi yıkadıktan sonra iyice kurutmalıyız. Daha sonra motorun üzeri "nefes alabilen" kumaş bir örtü ile örtülmelidir. Eğer motorumuzu kapalı bir yerde bırakamadık ve yağışa karşı da koruma istiyorsak, bu amaç için üretilmiş özel örtülerden kullanmalıyız. Motorumuzu tamamen naylon bazlı ve hava geçirmeyen bir örtü ile kaplarsak motosikleti kullanma vaktiniz geldiğinde şok olursunuz çünki büyük ihtimalle metal aksamı pas tutacaktır.

Motosikletinizi kış boyunca bu şekilde koruyabilirsiniz.Sezon açıldığındada burda olursam kullanıma nasıl hazırlayacağımızı anlatıcam.Hepinize kolay gelsin...

RızaHoşgör
26.Kasım.2007, 23:30
paylaşım için teşekkürler
.

gezgin murat
27.Kasım.2007, 00:20
.

sizlerle paylaşmak güzel ama

RızaHoşgör
27.Kasım.2007, 02:13
.

sizlerle paylaşmak güzel ama

seni anlayabiliyorum :(
hayat böyle bişi kardeş.sen kendini bil yolunda yürü

anılözen
28.Kasım.2007, 16:02
Faydalı ßilgiler emeğine sağlık abi

dinyeper
11.Aralık.2007, 02:04
TEŞEKKÜRLER

Tayfun
11.Aralık.2007, 19:31
Ben notoru ilk aldığımda kışın kullanmam diye düşünüyordum ama farkettimki onsuz olamıyorum ve farkettimki en çok sevdiğim şey şakır şakır yağan yağmurda yağmurluklarımı giyip motorla gezmekmiş, işleyen demir ışılfar bunu unutmayın ve motorlarınızı yatırmayın...

aslanburclu
11.Aralık.2007, 23:46
iyide TEM'de 2 gün gittim motor yolda hafifliyo ve başlıyo gezmeye yatırmasak sağda solda yatacak bizide yatıracak yaw yollar sabahleyin jilet gibi nabsak acaba---- en iyisi tekerlere bez sarmak :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

emresahin
12.Aralık.2007, 15:47
paylaşım için teşekkürler....faydalı bilgiler.ve bi kısmı aklıma dahi gelmezdi benim!!!

yenikoylu_ua
12.Aralık.2007, 23:31
iyide TEM'de 2 gün gittim motor yolda hafifliyo ve başlıyo gezmeye yatırmasak sağda solda yatacak bizide yatıracak yaw yollar sabahleyin jilet gibi nabsak acaba---- en iyisi tekerlere bez sarmak :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Çivi çaktırıcaz komtanım lastiklere kardada binicez

Mr.Quanta
13.Aralık.2007, 02:33
ben de yatırmayı pek dusunmuyorum. zaten merdiven altında duruyo, yagmur camur gelmiyo yani uzerıne. 10-15 gunde bir bi cıkıp 15 km falan yapmayı dusunuyorum okulun ıcınde. sonucta yuruyen aksamı az da olsa hareket ettırmek lazım. yavas yavas temkınlı temkınlı.